Yardım - Arama - Üyeler - Takvim
Tam Forum Görünümü: Haggard - Tales of Ithiria
Yedinci Gemi Forum > De Facto > Müzik > Albümler
BuRnOut
forum resmi

Bütün bu sessizlik artık rahatsız edici olmaya başladı.
Toprak, sonbahardaki yapraklar gibi kızıla büründü.
(Tales of Ithiria)

Almanların en önemli senfonik metal gruplarından olan Haggard, Tales of Ithiria albümde, bu sefer Orta Çağ’ın ve Rönesans döneminin gerçek hikayelerinden sıyrılarak, kendilerine kurgusal bir dünya kurmuş ve bu dünyadaki kurgusal karakterlerin ve olayların hikayelerini anlatmış. İlk albümlerinde Nostradamus’un hayatını, sonraki albümlerinde Nostradamus’un Avrupa’daki veba salgını sırasındaki yolculuğunu anlatan Haggard, 2004 tarihli Eppur Si Muove albümünü de bilindiği gibi Galileo’ya adamıştı. Galileo’nun ölmeden önce söylediği Eppur Si Muove (Yine de Dünya dönüyor.) sözlerine atıfta bulunan albüm, kilise yüzünden dünyanın dönmediğini söylemek zorunda kalan Galileo’ya da saygı duruşu niteliğindeydi.

İçinde Almanca ve Latince sözlerin de olduğu albümde, yine şarkılar arası geçişlerde grubun albümdeki hikayeleri betimlediği ve özetlediği kısımlara rastlamak mümkün. Özellikle grubun ikinci albümü Awaking the Centuries gibi hikayelerin birbirleriyle eklektik şekilde geliştiğini ve yaratılan arka planın derinliğiyle koşut olarak, insanlara ders niteliğinde hikayelerin de şarkılarda yer bulduğunu görüyoruz. Savaş ve yıkımı, Orta Çağ’ın melodileri ve kilise korolarının ruhani etkisini yansıtacak güçlü korolarla betimleyen grup; ayrıca eski bir İspanyol baladı olan Hijo de la Luna’ya da bir cover yapmış. İlk bakışta, bu şarkının bu albümde ne işi var diye düşünmedim değil. Ama albümün metal yanı ağır basan ender parçalarından da biri. Bu yüzden, temposuyla albüme kattıklarını da gözardı etmek mümkün değil.

Hikayesini yine bölümlere ayırarak anlatan grup, diğer üç albümüne oranla daha yumuşak ve senfonik bir albüme imza atmış. Özellikle gruptan yeni bir Eppur Si Muove bekliyorsanız, bu albümü es geçmenizi tavsiye ederim. Albümün giriş parçası Tales of Ithiria ve albümün kapanış parçası The Hidden Sign, bana kalırsa, albümün en iyi iki parçası. Hem şarkı sözlerinin yoğunluğu hem de senfonik ve metal müzik öğelerinin dengeli bir şekilde birleştirilmesi açısından oldukça zengin ve tipik Haggard parçalarından. Genel olarak albümü değerlendirecek olursam ise; çıkışı yılan hikayesine dönen Tales of Ithiria albümünün Haggard’ın senfonik yanının ağır bastığı bir albüm olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Diğer üç Haggard albümü gibi, dinler dinlemez insanı çarpacak kadar etkileyici bir albüm değil, ama dinledikçe zenginliklerini fark edeceğiniz bir albüm.
NeOsiris
Haggard'?n sadece Eppur Si Muove albümünü dinlemi?tim, çok çok iyi de bi albümdü. Özellikle Her Mannelig'i ard arda onlarca defa dinlemi?li?im olmu?tu. 2. olarak geçenlerde bu albümünü dinledim, ancak içeri?indeki baz? bölümler haricinde pek bana hitap etmedi. Bu yüzden de Eppur Si Muove'den önceki albümleri dinleme merak?m köreldi biraz.
BuRnOut
Eppur Si Muove'yi sevdiyseniz, Awaking the Centuries albümünü de kesinlikle seversiniz. Bana göre, Awaking the Centuries, en iyi Haggard albümü. Bunda Nostradamus'un ilginç ki?ili?inin ve Avrupa'n?n en karanl?k zaman?nda yap?lan bir yolculuktan kesitler sunulmas?n?n da etkisi var tabii. Melodilerin ?ark? sözlerini tamamlad???, hikayenin çok etkileyici bir ?ekilde anlat?ld???, melodik bir Orta Ça? masal? gibi.
Asıl içeriğin sadece basit bir görünümüdür. Resimlendirilmiş tam halini görüntülemek için lütfen, buraya tıklayınız.
Invision Power Board © 2001-2020 Invision Power Services, Inc.