IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

Reply to this topicStart new topic
> I am Legend - Ben Efsaneyim, 25 Ocak 2008
R0BlN
mesaj Nov 14 2007, 04:19 PM
İleti #1

Puck:Robin
Group Icon

Grup: Yönetici
Nereden: İstanbul
Üye No.: 7

forum resmi

IMDB
I Am Legend (2007)

Directed by: Francis Lawrence
Genre: Drama / Horror / Sci-Fi / Thriller
Tagline: The last man on earth is not alone
Plot Outline: Years after a plague kills most of humanity and transforms the rest into monsters, the sole survivor in New York City struggles valiantly to find a cure.
User Rating: 7.2 / 10 (78,543 votes)
Runtime: 101 min
Awards: 9 nominations
Cast: Will Smith, Alice Braga, Charlie Tahan, Salli Richardson

Bu ileti R0BlN tarafından Mar 9 2008, 05:44 PM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Caesar
mesaj Nov 16 2007, 01:34 AM
İleti #2

Etkin Üye

Grup: Üyeler
Nereden: İZMİR
Üye No.: 427

Merakla bekledigim bir film Teşekkürler sunum icin
+Quote Post
R0BlN
mesaj Dec 18 2007, 01:21 PM
İleti #3

Puck:Robin
Group Icon

Nereden: İstanbul
Üye No.: 7

forum resmi

76,5 MİLYON DOLAR HASILAT İLE EN ÇOK İZLENEN FİLM

Will Smith’in başrolünde yer aldığı “Ben Efsaneyim/I am Legend” 14-16 Aralık tarihlerinde, ABD’de vizyona girdiği ilk hafta sonunda yaklaşık 76,5 Milyon Dolar (yaklaşık 90 Milyar YTL) hasılat elde ederek hafta sonunun en çok izlenen filmi oldu.

TÜM ZAMANLARIN EN YÜKSEK ARALIK AÇILIŞI

Will Smith “Ben Efsaneyim” ile kariyerinde onbirinci kez ilk hafta sonunu birinci sırada açıyor. Üstelik Aralık ayında bugüne kadarki en yüksek açılış rekorunu da kıran film, Will Smith’in ilk hafta sonu açılış rakamları arasında da açık arayla en yüksek hasılata sahip olan film.

ABD’de üç günde, geçen haftanın ilk onbeş filminin toplamı kadar hasılata ulaşan “Ben Efsaneyim”, bu haftanın ilk on filminin Ağustos ayından beri en yüksek hasılat toplamına ulaşmasını da sağladı.

Aksiyon, dram ve bilim-kurgu türlerini harmanlayan ve muhteşem gişe performansı ile gerçek bir efsane olma yolunda ilerleyen “Ben Efsaneyim” ülkemizde 25 Ocak 2008’de vizyona girecek.

Filmin Konusu

Robert Neville (Will Smith) çok başarılı bir bilim adamıdır, ama o bile, durdurulamayan, tedavi edilemeyen, insan yapımı o korkunç virüsü kontrol altına alamamıştır. Her nasılsa virüse bağışıklık gösteren Neville, New York şehrinden, hatta belki dünyadan arta kalan yerde, hayatta kalmış tek insandır. Neville üç yıl boyunca inancını yitirmeden her gün telsiz mesajı göndererek, umutsuz bir şekilde, hayatta kalmış başka insanlar bulmaya çalışır. Ama yalnız değildir. Salgının mutanta dönüştürdüğü kurbanlar, yani “Virüslüler” karanlıkta pusuya yatmış…Neville’in her hareketini izlemekte…ölümcül bir hata yapmasını beklemektedirler. Belki de insanoğlunun son ve en iyi umudu olan Neville’i ayakta tutan tek şey kendine düşen görevi yerine getirme arzusudur: Kendi kanını kullanarak virüsün etkilerini tersine çevirecek bir tedavi bulmak. Ama karşısındakilere karşı sayıca az olduğunu bilmektedir… ve zamanı da hızla tükenmektedir.
Basın bülteninden alınmıştır.

Filmin Resmi Sitesi

--------------------
+Quote Post
Clint Eastwood
mesaj Jan 4 2008, 04:53 AM
İleti #4

Quick on the trigger
Group Icon

Grup: Veteran
Nereden: Somewhere in Time...
Üye No.: 207

Filmi bugün izledim ve Charlton Heston'ı özlediğimi fark ettim.
The Omega Man'ın yeniden çevrimi gibi görünse de, iki film arasında dağlardan fazla fark var. Senaryolar tamamen değişik. I am Legend olmamış diyorum ben. Son derece yüzeysel bir film.
The Omega Man'de ise akıllı, konuşabilen plan yapan zombiler vardı, burada sıradan aptal zombilerle karşı karşıyayız...

--------------------
KLASİK FUTBOL

Öyküsü olmayan adam, Bufalo çayırındaki rüzgara benzer...

Moon Station Z

Sinema, edebiyat ve müzik üstüne bir blog.
+Quote Post
Funkster
mesaj Jan 6 2008, 12:23 AM
İleti #5

Etkin Üye
Group Icon

Üye No.: 6

The Omega Man’i izlemedim. Ama bu filmden daha derinliklidir muhtemelen. Mutlaka programa dahil etmek lazım. Aslında I Am Legend da kötü bir film değil bence. Görsel açıdan gayet görkemli sahneler mevcut. Constantine’in klip yönetmenliğinden gelme yönetmeni Francis Lawrence, uhrevi atmosferlere kafayı takmış bir insan olarak, o atmosferleri oluşturma yönündeki titizliği ve özellikle detaylara verdiği önemle bir şeyler yapma çabasında sanki. Tabi o atmosferin oluşumunda en önemli pay sahiplerinden biri de Peter Jackson’un has adamlarından olan, The Lord Of The Rings serisinin Oscar’lı görüntü yönetmeni Andrew Lesnie. Yaratılan post apokaliptik New York görüntüleri muazzam. Karanlık çöktükten sonraki tekinsizlik gayet iyi resmedilmiş. Yaratık gerilimi yönünden de tipik Hollywood ortalamalarının hiç de altında kalmıyor. Lakin çok çok önemli eksikleri de var. Bir kere bilim adamı Robert Neville’in New York’ta, belki de Amerika’da virüs felaketi sonrası hayatta kalmayı başarmış tek insan evladı olarak içinde bulunduğu izolasyon, çaba gösterilmesine rağmen yeterince çarpıcı işlenmemiş. Halbuki böyle bir filmin birincil ihtiyacı bu olmalıydı. Tek insan olmanın yarattığı sıkıcılığı hissettirmeli, hatta gerekirse izleyeni de biraz sıkmalıydı diye düşünüyorum. Çünkü ancak o zaman Neville’in yalnızlığına ortak olup, sonraki gerilim temposuna daha sağlam adımlar atabilirdik. Neticede görsel titizlik, aynı şekilde senaryo ve olay örgüsüne pek yansımamış, standartlarda seyreden bir aksiyon/gerilim filmi çekilmiş. Hem de senaryoyu yazan ve son dönemin senaryo doktorlarından biri olarak gösterilen Akiva Goldsman’a rağmen. Zaten muhtemelen kendisinden istenen de çok fazla derin sularda yüzmeyen, gişe başarısı sağlayacak bir işti. O da yerli yerinde. Popcorn sinema keyfinin gerekleri çerçevesinde vasat üzeri bir seyirlik. Hatta sinemada izlense daha etkili olur.

Independence Day, Men In Black, I Robot gibi gişe canavarlarının (nedense) aranılan sci-fi şahsiyetlerinden biri haline gelen Will Smith, özellikle The Pursuit Of Happyness tecrübesinden sonra eskiden olduğu gibi ekrana bön bön bakmıyor olsa da, askeri bilim adamı Robert Neville olarak kimi nereye kadar inandırır bilinmez. John McClane’in Nobel Fizik Ödülü kazanması gibi bir şey bu. Üstelik Hancock ile bu fantezi süreç devam edeceğe benziyor. Adamın gişesi güçlü ne de olsa. Bir de I Am Legend’ın bir bölümüne yerleştirilmiş saniyelik bir detay hoşuma gitti. Neville, Mustang’i ile harap olmuş New York’un en işlek sokaklarında ceylan kovalarken bir binaya asılmış olan büyükçe Superman & Batman film afişi dikkatimi çekti. Yani iç içe geçmiş sembollerini görünce öyle olduğuna kanaat getirdim. Zamanında Batman Forever ve Batman & Robin senaryolarını yazmış olan Akiva Goldsman’ın fikri mi, yoksa çektiği son iki filmiyle süper kahraman alemlerine ben de akabilirim mesajı vermek isteyen yönetmen Francis Lawrence’ın fikri mi bilemiyoruz. Ama o kısacık görüntü, gelecekte geçen bir filme çok iyi gitmiş.

--------------------
+Quote Post
Clint Eastwood
mesaj Jan 6 2008, 04:41 AM
İleti #6

Quick on the trigger
Group Icon

Evet, görüntü yönetimi yer yer güzel ama senaryo son derece klişe, hele The Omega Man'i izlemiş birine.

Şimdi, The Omega Man müthiş bir açılış sahnesine sahipti. Bomboş sokaklar, tam sürat Mustang'iyle giden bir Charlton Heston, sonra bir dükkana girer ve saate gözü takılınca son derece klasik "God Damn" nidalarından birini atar. Eve dönerken bir sürü zombinin kendine kurduğu tuzakları atlatmaya çalışır.

I am Legend'in Robert Neville'i son derece basit planlarıyla doktor olmanın çok ötesinde. Evinin hiçbir tarafında korunak yok. Pencereye iki tahta asmakla olmaz. Ayrıca doğuştan bağışık olması da, senaryodan çalınanlardan. Omega Man'in Neville'i kendi geliştirdiği deneysel ilaçı enjekte edip kurtuluyordu. İşte o gerçekten Last Man on the Earth'tü ilk filmin ve kitabın adına yakışır bir şekilde.

Zombilerimiz ise akılsız, sadece hafiften akıllılar hesabı bir tane bağıran bir önderleri var. O da sadece parmakla işaret ediyor. Omega Man'de ise Neville'i sorguya çekecek kadar akıllı, mahkeme kurabilecek kadar gelişmiş yaratıklardı. Zombiden daha çok vampirdiler aslında, kitabın özüne daha sadık olarak.

Bunu bir tekrar çevirim olarak görmeyip ele alsam, yine elimde patlıyor. İyi bir giriş yok, safari izliyoruz. Tamam, severim ama arada aslan saldırsın, geyikleği parçalasın... Safarinin bile zevki bu, heyecan yani. Geyik a
vlıyor Neville. Arada da aslanlara bırakıyor, ekosisteme ayak uydurdum mesajıyla.

Tıkla üstüne, kendin kaşınmış ol. Bir daha tıkla, kaşıntına son ver...
Neville'in yaptığı deneylerin "aaa, olmuş aslında, bizi kurtardı ama kendiisi göremedi" sonu da son derece klişe. Tam intihar saldırısı yapılırken, kız ve çocuk tarafından kurtarılması da çok klişe. Yaşlı teyzelerin "ay, ay, bak görüyor musun... çocuğu nasıl kurtardılar" diye nara attıkları sahnelere benziyor.

İzole olmuşluk duygusu zaten verilememiş, hemen geçiştirilivermiş. Will'in harap olmuş NY sokaklarında gezmesi tamam da, bir yere kadar. Böyle güzel post-apokaliptik mekanlar çok gördük çünkü (28 Days Later, Mad Max vs...) Üç cümleyle özetleniyor. Tam CD kapağı arkası gibi bir hikaye... "Post-Apokaliptik bir Dünya'da Doktor Neville, tek başına kalmıştır. Gündüzleri rahatça gezip istediğini yapmakta, geceleri ise yaklaşan zombi tehlikesiyle yüzleşmektedir. Ama acaba Dünyada'da yalnız mıdır?" Evet, üç cümle smile.gif

Ben sevmedim sonuçta. Belki Omega Man'in çok sevdiğim bir film olmasından kaynaklanıyor olabilir, ama yine de bence basit bir senaryo ve sadece ilk 10-15 dk. katlanılabilen sonrasında sıkan bir görsellik var.

Ve evet, Superman & Batman olayı benim de gözüme sokulmuştu smile.gif Francis Lawrance'in yeni filmi
Süperman & Batman mi, yoksa Superman vs. Batman mi olur, yoksa önce bir sonra diğeri mi olur bilemem....

Bu ileti Clint Eastwood tarafından Jan 6 2008, 04:43 AM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------
KLASİK FUTBOL

Moon Station Z

+Quote Post
Funkster
mesaj Jan 7 2008, 04:19 PM
İleti #7

Etkin Üye
Group Icon

Yeniden çevrimlerde sıkça başımıza gelir bu. Bu gibi durumlarda her zaman önce eskiyi görmek gerektiğine inanırım. Gerçi son olarak 3:10 To Yuma için tersi daha etkili oldu diyebilirim. Ama o kadar çok yeniden çevrim oluyor ki, sıfır kilometre mi, yoksa cover mı anlayamıyoruz bazen. Sevgili clint sen ne kadar I Am Legend'ı sevmediysen, ben de The Departed'dan belki daha fazla nefret ediyorum. Muazzam bir başarının üzerine çöreklenmiş akbaba gibiler. Eskilerin teknolojiyle cilalanmasına karşı değilim. Hepsi 3:10 To Yuma gibi olsa keşke. Ama geçmişten uyarlanan filmlerin o canım ruhlarını da yine o geçmişte bırakıyor bir çoğu. Bunun üzerine sen şimdi Westworld (2009)'ü de sevmezsin. smile.gif

--------------------
+Quote Post
Clint Eastwood
mesaj Jan 10 2008, 08:30 PM
İleti #8

Quick on the trigger
Group Icon

QUOTE(Funkster @ Jan 7 2008, 04:19 PM) *

Bunun üzerine sen şimdi Westworld (2009)'ü de sevmezsin. smile.gif

Yul Brynner hortlayıp oynamadıkça sanmıyorum smile.gif
Yada robotunu yapsınlar tongue.gif
Silahşör rolünü oynacak adam çok etkili olacak kararımda
Bruce Willis diyorlar, o zaman eyvallah diyebilirim.

Bu ileti Clint Eastwood tarafından Jan 10 2008, 08:32 PM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------
KLASİK FUTBOL

Moon Station Z

+Quote Post
Funkster
mesaj Jan 16 2008, 01:31 AM
İleti #9

Etkin Üye
Group Icon

Bu arada Westworld ile Futureworld filmlerinin ilişkisini keşfetmiş bulunuyorum. oleyo.gif Pek zor olmadı. Yul Brynner külliyatında sürterken denk geldim. Bir devam filmi olarak izlemeye değerdir umarım. Gerçi Peter Fonda'nın tipini görünce filmden soğumadım da değil. tongue.gif

--------------------
+Quote Post
Clint Eastwood
mesaj Jan 16 2008, 01:57 AM
İleti #10

Quick on the trigger
Group Icon

Evet, Futureworld elimde mevcut. Ama ingilizce DVDrip altyazı falan yok. Yoksa ona da niyetliydim. Fakat görünüşe göre, (daha izlemedim, ara ara baktım) Westworld'ün yanına bile yaklaşamamış bir film.

ama Yul Brynner'in oynadığı son film olma özelliği var.

--------------------
KLASİK FUTBOL

Moon Station Z

+Quote Post
sson
mesaj Mar 7 2008, 06:16 PM
İleti #11

I came back and the dead came with me
Group Icon

Üye No.: 15

Film için düşünülen alternatif son:

Bu ileti sson tarafından Mar 9 2008, 12:19 PM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------
Too bad we'll never know, if this is a face you could learn to love.
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

- Basit Görünüm Şuan: 24th May 2019 - 07:04 PM