IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Yedinci Gemi Film Dizini - Tarihsel Sıra Yedinci Gemi Film Dizini - Alfabetik Sıra
1920-1949 / 1950-1959 / 1960-1969 / 1970-1979 / 1980-1989
1990-1999 / 2000-2004 / 2005 / 2006 / 2007 / 2008
# / A / B / C / D / E / F / G / H / I / J / K / L
M / N / O / P / Q / R / S / T / U / V /W / X / Y / Z

Reply to this topicStart new topic
> Hasan karacadağ 2 Yeni Korku filmi ile geri dönüyor
KıvılcımArduc
mesaj Jul 18 2010, 03:10 PM
İleti #1

Etkin Üye
Group Icon

Grup: Müdavim
Nereden: Ankara
Üye No.: 163

Hasan karacadağ 2 Yeni Korku filmi ile geri dönüyor.

forum resmi

İlk filminin ismi Karabasan, 2010 yılında gösterime giricek 2. film'in ismide Decc@l

D@bbe 2'nin sonunda duyurulan Decc@l konu olarak Melekler ve Şeytanlar ile Da Vinci'nin Şifresi benzeri gizem yüklü olacağını söyleyip cinler alemini de göstericeğini söykeyen Karacadağ sözlerine "Biz Hz. İsa meselesini işlemeyi düşünüyoruz ve Hz İsa'yı gösterip gösteremeyeceğimizi araştırıyoruz. İslami kaynaklardan ve kişilerden görüşler alıyoruz. Bir yandan da bunu tartışmaya açmak istiyorum. Sinema hiçbir peygamberin hayatını anlatmaya müsait değildir anlayışının hakim olmasını istemiyorum. Halbuki Çağrı filminde Mustafa Akkad çok güzel bir yöntem kullanarak Peygamberimizi anlattı. Belki biz de çok güzel bir yöntem bulacağız. Yüzünü ışıkla kapatmak yerine bambaşka bir teknik kullanmak istiyoruz. Ama genel kanaat gösterilmemesinden yanadır. Bu yüzden de Deccal zor proje olacak. Eğer 'Dabbe 2' iyi iş yapsaydı, Deccal'i rahatlıkla yapardım. O yüzden de araya bir korku filme yapmak istiyorum. Bunun için de Karabasan konusuna eğilmek istiyorum. Çok yakında Karabasan isimli yeni filmin çekimlerine başlayacağız. Karabasan'ı Türk İslam kültürüne göre şekillendireceğim. Hatta gelecek ay bitirmeyi düşünüyorum." diyerek devam ediyor.

Kişisel görüşüm, D@bbe'nin hangi Japon filminden uyarlandığını insanlara anlatmaya çalışmaktan dilimde tüy bitti o konuya hiç girmiycem, zaten Hasan karacadağ da D@bbe'yi Japon piyasası için yaptığını söyleyip senaryonun kendine ait olduğunu ısrar ediyor. D@bbe'yi beğenmemiştim ama Semum için Hasan Karacadağ kendini aşmış diyebilirim. Gerekçekten güzel bir filmdi, oyuncular olsun, konunun işlenişi ile bazı sahnelerdeki yansıtılan korku gayet başarılıydı, taki Cehennem sahnesine gelipde 13 yıl önceden kalma kalitesiz bilgisayar oyunu efektleri ile Semum vs. İmam mücadelesini görene kadar. Cehennemdeki canavarlar da bazı arkadaşların çok iyi bildiği bir oyuna ait ama o konuyada girmek istemiyor sonuçta Semum bence başarılı bir filmdi.

Kıyamet yaşanırken bir ailenin yaşadıklarını anlatan D@bbe 2 ise piyasadaki çoğu türk filminden iyi diyebilirim, bana daha çok Evil Dead filmini anımsattı, yine Hasan Karacadağ'ın kendi tarzı diyiceğimiz bir tarza hakimdi, ama ucuza kaçılmış bir filmdi de. Ucuza kaçılmış derken bilgisayar efektlerinden bahsetmiyorum zaten bu ucuzluğun sebebide Hasan Karacadağdan kaynaklanmıyor, yapımcılar Korku Filmlerine para yatırmak istemiyorlar sonuçta ortada başarılı denicek film sayısı bir elin parkmaklarını bile bulmuyor (Burada korku ve gerilimi ayırmak istiyorum). Hal böyle olunca Hasan Karacadağ da senaryodan tutun herşeyiyle filmi kendi yapıyor. Semum daki oyuncu kalitesi D@bbe 2 de öğrencilere bırakılmış, yine Her Hasan Karacadağ filmindeki bildik ve beni sinir eden Neoluyo ya, bu ne ya, kimsin sen ya, ne oldu be, o da ne be vs. gibi sonu -ya ve -be ile biten diyaloglarla doluydu, o da yetmezmiş gibi Paranorma Aktivitiden etkilenmiş olucak ki abuk subuk ses ve anlık görüntü efektleri koyarak seyirciyi korkutmaya çalışmış.Zaten filmin ilk 35 dakikasını 1 gecede çekmiştir diye de düşünüyorum, ilk 10 dakika açılış sahnesi, sonraki 10 dakika karı koca konuşması sonraki 15 dakika Cin'lerin Melis ile uğraşmasını izliyoruz, Melis evde dolanıyor sağda solda sesler duyuluyor eşyalar düşüyor falan. Toplam çekim süresi 1 haftada bulmamıştır, Tabi burada sorun maddi yetersizlik, ama ortaya çıkan iş piyasada korku filmi diye geçinen birçok yerli filmden kat vekat daha iyi, en basitinden çekim tekniği ve bilgisayar efektleri ile açık ara önde. Şimdiye kadar hangi filmde İstanbul'un yıkıldığını gördük?

Hasan Karacadağ filmlerinden fazla para kazanamasada kendi parası ile film yapmaya devam eden değeri pek bilinmeyen nadir yönetmenlerden biridir diye düşünüyorum, umarım film yapmayı bırakmaz zaten kendiside 300.000 seyircinin kendisine yettiğini düşünüyor, yavaş yavaşda bir korku filmleri akımı başlatmayı başarmışda diyebiliriz.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Kastore
mesaj Nov 26 2010, 12:07 AM
İleti #2

Adanian boy without your names...
Group Icon

Grup: Çevirmen
Nereden: Monitör karşısı.
Üye No.: 5,880

Bu durumdan en çok ben korktum.

Semum filmi, inanılmaz yandan yemiş bir Exorcist havasındaydı. Arkasından Constantine'deki gibi imamla semumun cehenneme yolculuğu, savaşları vs.

Optimist ya da pesimistlikle alakası yok ama biz bu işi yapamıyoruz. İçerisinde bizden, Kuran'dan, İslam ahlakından birkaç şey koymakla, korku unsuru yaratılmıyor. Ülkemizde "cin"in adından dahi korkuyor halk, "üç harfliler" diyorlar. Sen öyle bir halka ikide bir deccal, dabbe, semum, in, cin, şeytan dersen, istersen sadece film boyunca tek bir resim göster... Halk yine de korkar. Onların korkuyor olması, başarılı bir film çektiğini de göstermez. Benim gibi böyle şeylerden etkilenmeyen insanlar, "kopyacı, bayağı" bir ürün görür.

Yine de beğenenine saygı duyarım. Aradan çekilirim.
+Quote Post
RockeT
mesaj Dec 6 2010, 11:41 AM
İleti #3

Etkin Üye

Grup: Üyeler
Üye No.: 8,285

Türk sinemasında Hayalet yok vampir yok kurtadam vs işlense gerçekliğinden komediye dönüşür. Yönetmen ülkemizin korkularını taşıyor. Lakin korkutacağım diyerek makyaj olayına girişiyor. Aslında hayal edileni görünmeyeni resmedemez zihnimiz. Bu yüzden olduğu gibi çekmeli.

--------------------
forum resmi
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

- Basit Görünüm Şuan: 20th April 2014 - 03:20 PM