IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )


Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

 
Reply to this topicStart new topic
> Days of Heaven (1978)
Bob le Flambeur
mesaj Jun 3 2007, 03:34 PM
İleti #1


Kumarbaz Bob
Group Icon

Grup: Yönetici
İleti: 1,895
Katılım: 2-June 07
Üye No.: 24Days of Heaven (1978)


forum resmi


Yönetmen: Terrence Malick
Senaryo: Terrence Malick
Görüntü Yönetmeni: Néstor Almendros
Oyuncular: Richard Gere, Brooke Adams, Sam Shepard, Linda Manz...
Süre: 95 Dakika


Terrence Malick 1973 yapımı Badlands'in ardından ikinci filmine mekan olarak doğup büyüdüğü Teksas eyaletini seçer. Yirminci yüzyılın başlarında uçsuz bucaksız buğday tarlalarının fonunda geçen bir aşk üçgenini anlatır bu kez. Aşk üçgeninin üçüncü kahramanı henüz ortaya çıkmadan, Bill ve Abby isimlerinde bir çiftle tanıştırır seyircisini. Chicago'da yaşayan Bill ve Abby evli olmadıkları için çevrelerine kendilerini abi-kardeş olarak tanıtan iki aşıktır. Şehirdeki zorlu hayat koşullarından bıkıp, güneye doğru yola çıkan ikili, Panhandle-Teksas'ta bir çiftlikte işçi olarak çalışmaya başlarlar. Burada da kendilerini abi-kardeş olarak tanıtan aşıklar hasat vakti sona erip, tekrar yola çıkma zamanı geldiğinde, Abby'e tutulan genç çiftlik sahibinin evlenme teklif etmesi üzerine önemli bir karar aşamasına gelirler. Daha önceden tesadüf eseri, çiftlik sahibinin doktoruyla arasındaki bir diyaloğa şahit olan Bill, adamın hasta ve günlerinin sayılı olduğu bilgisine dayanarak bu evlilik teklifini sefil yaşamlarından kurtulmak için bir fırsat olarak değerlendirir ve Abby'i teklifi kabul etmesi yolunda ikna eder. Ancak işler Bill'in planladığı gibi gitmez...

Terrence Malick, Days of Heaven'da seyircisini bir yandan gerilimin her geçen dakika tırmandığı bir hikayeye ortak ederken bir yandan da yirminci yüzyıl başı Amerikasın'da hızla değişen toplumsal yapının çok geniş bir portresini çizer. Ancak böylesi zengin bir filmin ortaya çıkışı hiç de kolay olmamıştır. Film için rüya gibi bir kadro bir araya gelir. Burada oyuncu kadrosundan bahsetmiyorum. Zira başrol için önceleri Al Pacino, Dustin Hoffman, John Travolta gibi rüştünü çoktan ispatlamış yıldızların adı geçse de, Malick tıpkı Badlands'te yaptığı gibi yine o dönem için kimselerin tanımadığı bir oyuncuya ilk başrolünü vererek Hollywood'a Richard Gere'i armağan eder. Esas kadro ise kamera arkasında bir araya gelir. Filmin müzikleri efsanevi bir isme, Ennio Morricone'ye emanet edilir. Görüntü yönetmeni olarak yine dünyaca ünlü bir isimle, Nestor Almendros ile anlaşılır. Film o güne dek François Truffout, Eric Rohmer gibi yönetmenlerin yanında Avrupa Sinemasına hizmet eden Almendros'un Hollywood kariyerinin de başlangıcı olur. Terrence Malick'in "Aydınlık ama güneşsiz bir gökyüzü istiyorum" diye buyurması üzerine filmin neredeyse tamamı ya günün erken saatlerinde ya da akşam üzeri çekilir. Baştan sona doğal bir görselliğin hakim olduğu filmde, Almendros ışık kullanımı konusunda ise gemici fenerlerinin içine güçlü ampüller yerleştirerek, çekimi sadece bunlarla gerçekleştirir. Bunca emeğin ardından zafer büyük olur. Terrence Malick'e Altın Palmiye, Nestor Almendros'a Oscar kazandıran filmin güzelliğini anlatmaya kelimeler yetmese de belki filmden birkaç sahne neden bahsettiğim konusunda fikir verebilir:


forum resmi
forum resmi
forum resmi
forum resmi
forum resmi


--------------------
forum resmi
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
deckard
mesaj Aug 20 2007, 04:26 PM
İleti #2


Yeni Üye
*

Grup: Üyeler
İleti: 6
Katılım: 20-August 07
Üye No.: 238Nestor Almendaros'un sinema tarihinde eşi benzeri olmayan mükemmel görüntüleriye hatırlanan şiirsel Malick başyapıtı.Bu filmi görmemek sinemaseverler için büyük kayıp.Mutlaka bulun ve eşsiz bir klasiği izlemenin keyfini çıkarın.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Siyanure
mesaj Sep 3 2008, 10:56 AM
İleti #3


orada olmayan adam
Group Icon

Grup: Veteran
İleti: 493
Katılım: 6-July 07
Nereden: dark city
Üye No.: 149Imdb'de bir yorumcu, filmin konusunu okuduktan sonra sesi kapatarak izleyin demiş. Morricone'nin müziklerine de bunu yapmak olmaz fakat filmin tam bir sinematografi dersi olduğu gerçek. Alabildiğine geniş ve derinlikli çerçevelerde kaybolan tarım işçilerinden ikisinin, varlıklı işverenleriyle girdikleri aşk üçgeni var yüzeyde. Linda'nın dudaklarından dökülenlerle ise film, bir alt katmanında masumane bir bakışla tüm yaşananların küçük bir çocuğun ruhunda bıraktığı kalıntılara işaret ediyor. Filmin, Bill ve Abby ile değil de Linda'nın yeni dostuyla sonlanması tesadüf değil bu anlamda. Fakat aşk hikayesinin Linda'nın bakışından anlatılması ve uzak planlara verilen önemin de etkisiyle aşk üçgenindeki dramatik yapıya biraz soğuk kalıyoruz. Burada beklenmedik şekilde "kötü" çizilmemiş bir malsahibi olması, Bill'in "fedakarlık" konusunda çok başarılı olmaması gibi yönleriyle klasik Hollywood senaryolarından ayrılan Days of Heaven, izleyiciye pek özdeşleşme ve taraf tutma fırsatı da vermiyor.

"Gözleriniz... Kulaklarınız... Hisleriniz... bu film hepsini kaplayacak."

Bu ileti Siyanure tarafından Sep 3 2008, 10:57 AM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

 - Basit Görünüm Şuan: 15th December 2019 - 09:03 PM