IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )


Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

 
Reply to this topicStart new topic
> Badlands (1973)
Bob le Flambeur
mesaj Jun 3 2007, 02:42 PM
İleti #1


Kumarbaz Bob
Group Icon

Grup: Yönetici
İleti: 1,896
Katılım: 2-June 07
Üye No.: 24Badlands (1973)


forum resmi


Yönetmen: Terrence Malick
Senaryo: Terrence Malick
Görüntü Yönetmeni: Tak Fujimoto, Stevan Larner, Brian Probyn
Oyuncular: Martin Sheen, Sissy Spacek, Warren Oates, Ramon Bieri...
Süre: 95 Dakika


forum resmi


Resimdeki James Dean kılıklı gencin adı Charles Starkweather, yanındaki bayan ise Carol Ann Fugate'dir. Charles Starkweather 1958 yılında aralarında Carol Ann Fugate'nin ailesinin de bulunduğu 11 kişiyi öldürmüş bir seri katildir. Terrence Malick, yakalandıktan sonra verdiği ifadelerde işlediği cinayetleri büyük bir soğukkanlılıkla anlatan, kendisini adeta bu dünyadan soyutlamış Starkweather'in hikayesinden çok etkilenir. Böylece yukarıda görmüş olduğunuz sevimli çiftin kanlı hikayesi, sinema tarihine geçecek bir filmografinin ilk halkasının esin kaynağı haline gelir.

Film, Kit Carruthers ve Holly Sargis isimlerinde iki gencin tanışmalarıyla başlar. Kit 24 yaşında, James Dean özentisi bir serseri; Holly ise 15 yaşında, babasıyla yaşayan bir kız çocuğudur. Kit'in kendisine yönelik ilgisi, içine kapanık, utangaç Holly'nin sıkıcı yaşamına anlam katar. Holly, istese kasabadaki her kızı elde edebilecek kadar yakışıklı bulduğu Kit'in kendisiyle ilgilenmesine önceleri anlam veremese de zamanla Kit'in sözünden dışarı çıkmayan ağırbaşlı bir aşığa dönüşür. Ancak Holly'nin babası bu ilişkiyi onaylamaz, Kit'i kızından uzak tutmak için elinden geleni yapar. Genç aşıkların ise ayrılmaya hiç niyeti yoktur. Bir gece Kit'in Holly'nin babasını öldürmesi, kanlı bir serüvenin başlangıcı olur...

forum resmi


Filmde dönemin asi çocuğu Martin Sheen, Kit rolünde yıldızlaşırken, sinemadaki ilk başrolünü oynayan Sissy Spacek, onca kanın, cinayetin ortasında çocukça tavırlarında hiçbir değişme olmayan Holly karakterine inanılmaz bir masumiyet katıyor. En ufak bir suçluluk duygusu hissedilmeden işlenen cinayetler birbirini izlerken, Kit ve Holly umursamaz bir tavırla dans edip; kâh Mickey ve Sylvia'nın Love is Strange'i, kâh Nat King Cole'un A Blassom Fell'i eşliğinde kendilerinden geçiyorlar. Kanun kaçağı çiftin çöller, platolar boyunca süren yolculuğu Tak Fujimoto, Stevan Larner ve Brian Probyn'in ortak çalışmalarının ürünü olan kusursuz görüntü yönetiminin de katkısıyla Terrence Malick'in elinde eşsiz bir yol filmine dönüşürken, James Taylor'un tema müziği eşliğinde, aşağıdaki örneğe benzer, tablo güzelliğinde sahneler de birbirini izliyor.

Tüm bu özelliklerinin yanısıra Terrence Malick'in karakterlerine karşı her tür yargıdan uzak, mesafeli tavrı ve özenli anlatımıyla kanun kaçağı çift temasını kullanan filmler arasında, kendisinden önce çekilmiş olan Arthur Penn başyapıtı Bonnie and Clyde'dan aşağı kalmayan, kendisinden sonra çekilmiş benzerlerinin ise yanına bile yaklaşamadığı Badlands, yıllandıkça değerlenen gerçek bir klasik.


forum resmi


Bu ileti Bob le Flambeur tarafından Jun 15 2007, 05:51 PM yeniden düzenlenmiştir.


--------------------
forum resmi
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
deckard
mesaj Aug 20 2007, 04:22 PM
İleti #2


Yeni Üye
*

Grup: Üyeler
İleti: 6
Katılım: 20-August 07
Üye No.: 238Malick ustanın ilk filmi.Zamanında bir eleştirmen filmi Yurttaş Kane'den sonra çekilmiş en yenilikçi ilk film olarak değerlendirmiş.Sinemaseverlerin görmesi gereken bir film.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

 - Basit Görünüm Şuan: 29th November 2020 - 03:50 AM