IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )


Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

 
Reply to this topicStart new topic
> The New World (2005)
Bob le Flambeur
mesaj Jun 3 2007, 01:18 PM
İleti #1


Kumarbaz Bob
Group Icon

Grup: Yönetici
İleti: 1,895
Katılım: 2-June 07
Üye No.: 24The New World (2005)


forum resmi


Yönetmen: Terrence Malick
Senaryo: Terrence Malick
Görüntü Yönetmeni: Emmanuel Lubezki
Oyuncular: Colin Farrell, Christopher Plummer, Christian Bale, Q’Orianka Kilcher...
Süre: 150 Dakika


70'li yıllarda Badlands ve Days of Heaven gibi iki önemli filme imza atıp, yirmi yıl boyunca köşesine çekilen, 1998'de ise kendi türünde ancak Coppola'nın Apocalypse Now'ı ile kıyaslanabilecek denli güçlü bir savaş karşıtı başyapıtla (The Thin Red Line), dönüşü muhteşem olan Terrence Malick yine uzun sayılabilecek, sekiz yıllık bir aradan sonra, dördüncü ve şimdilik son filmi olan The New World ile uzun zamandır kafasındaki bir projeyi hayata geçirme fırsatı yakalar. 1607 Yılında 103 kişiden oluşan bir İngiliz mürettebatın Kaptan John Smith kumandasında Amerika'nın Virginia eyaletindeki James Nehrin'den karaya çıkışıyla başlayan filmde Malick, sözde yabani kızılderililer ile sözde uygar İngilizler arasındaki farklar üzerine odaklanır.

forum resmi


Her Malick filmi gibi The New World de, son derece titiz bir çalışmanın ürünü olarak ortaya çıkar. Elinde o döneme dair tarihi gerçekler adına, birçoğu bizzat John Smith tarafından kaleme alınmış birbiriyle çelişen günlüklerden başka birşey olmayan Malick, filmin çekimlerine başlamadan önce Amerikanın dört bir yanından kızılderili kabilelerinin temsilcileriyle bir araya gelerek, onlardan filminde, işgal sonrası yaşadıkları kültürel kıyımı en doğru şekilde yansıtabilmek için, filmin yaratım sürecinde kendisine yardımcı olmalarını ister. Bu süreçte yer isimlerden biri olan Şef Adkins'in konuya ilişkin görüşleri şöyledir: "Sanırım dünyanın bizim kim olduğumuzu öğrenme vakti geldi; ve umuyorum ki 'Yeni Dünya' bu hikâyeyi anlatmamıza olanak tanıyacak. İnanıyorum ki bu filmi yapan insanlarla yaptığımız fikir alış verişi, Virginia Kızılderililerini çevreleyen mitleri yok edecektir. Yapımcılarla ilk toplantımızda, onlara oldukça keskin sorular sorduk ve konuları yuvarlamaya çalışmadılar. Tarihi bir kurgu olmasına karşın, bu filmin atalarımın bildiği ve keyif aldığı yaşamı yansıtacağına inanıyorum. İnsanlarımın karşılaştığı bazı haksızlıkları, ve bugün hâlâ var olduğumuzu, düşmanlıkları yendiğimizi, daha güçlü olduğumuzu, hâlâ kültürümüze bağlı olduğumuzu ve bunun sonsuza dek süreceğini dünyaya iletmesini umuyorum."

forum resmi


Belki de Amerika'nın keşfi üzerine bu güne kadar yapılmış en tarafsız film olan The New World'ün ilk bölümünde Kaptan Smith, esir alınıp götürüldüğü kızılderili köyünde nefretten, kıskançlıktan, çıkar ilişkilerinden uzak, doğayla uyum halinde yaşayan yerlilerin arasında, yeryüzündeki cenneti keşfederken, kalbini de kabile reisinin kızı Pocahontas'a kaptırır. Filmin bundan sonraki bölümünde Malick, bir yandan Yerli Halk Prensesi Pocahontas ile İngiliz Kaptan John Smith'in klasik aşk hikayesine kendince bir yorum getirirken bir yandan da keşfettikleri yeni dünyada kendi kendilerine yetecek bir düzen kurmak yerine, zamanlarının tümünü altın aramakla geçiren, açlıktan ölmek üzere olanların, açlıktan ölmüş yoldaşlarını yiyerek hayatta kaldığı öylesine sefil, öylesine aşağılık, öylesine sömürgeci bir medeniyetin bu cenneti cehenneme çeviriş sürecini anlatır.

Ancak tüm olumlu özelliklerine ve verdiği tüm güzel mesajlara rağmen, kesinlikle alışılageldik bir tarihsel film olmayan The New World, baştan sona aksiyon yüklü bir serüven filmi izlemek isteyenler için büyük bir hayal kırıklığı yaratabilir. Hele hele Terrence Malick'in sinemasına dair en ufak bir bilgisi bile olmayan seyirciler için, film tam anlamıyla bir işkenceye dönüşebilir. Tıpkı Saving Private Ryan'dan birkaç ay sonra vizyona giren ve bir kez daha kopacak kolları, bacakları izlemek için sinemanın yolunu tutan seyircilerin hayallerini yıkan The Thin Red Line gibi. Yine de Terrence Malick'in yirmi yılı aşkın bir süredir aklında bulunan bir projeyi, kılı kırk yaran bir titizlikle sinemalaştırdığı ve bir devri kusursuz bir şekilde canlandırdığı bu dev filmin, gerçek sinemaseverlerin kalbinde yeni bir dünya açacağı kesin.


forum resmi


Bu ileti Bob le Flambeur tarafından Jun 7 2007, 11:04 PM yeniden düzenlenmiştir.


--------------------
forum resmi
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
oscar1895
mesaj Apr 12 2008, 05:39 PM
İleti #2


Etkin Üye
***

Grup: Üyeler
İleti: 369
Katılım: 6-January 08
Nereden: Capucines Bulvarı
Üye No.: 1,096Bir İngiliz kolonisinin ''Yeni Dünya''ya gelmeleriyle başlıyor herşey. Yerlilerin meraklı bakışları altında bu ''Yeni Dünya''ya yerleşmeye başlıyorlar. Kaptan Smith'in yerlilerin eline düşmesiyle tanımaya başlıyoruz bu modernlikten uzak ilkel toplumu. Aralarında kıskançlık olmayan, gösterişten uzak bu toplum ilginç hareketleriyle gönüllerde taht kurar. Paylaşmayı, sevgiyi ve daha birçok kavramın manasını yitirdiği dünyadan gelen Smith de tıpkı bizim gibi şaşkınlık içerisindedir. Güzel prenses Pochahontas, ona sonuna kadar güvenmektedir. Hem zaten ona bir anlamda kefil olmuştur yerliler arasında. Yemyeşil, masmavi bir diyardan kopan bu masum güzelliğe kendini kaptırmıştır Kaptan Smith. Bahar geldiğinde serbest(!) bırakılan Smith kendi ''dünya''sına çekildiğinde şu soru zonkluyor beynimizde. Hangisi daha korkunçtur? Modernlik mi yoksa ilkellik mi? Kendilerine dost eli uzatan bu insanlara karşı acımasızca davranan bu insanların içindeki öfke nerden geliyor? Onları, onların yurdundan silecek aşağılık kopleksi nereden geliyor? Hepimize yetecek kadar yer varken, bu düşmanlık neden? İlk kan...İlk aşk!...Q'Orianka Kilcher'in harikulade performansı, Horner'ın güzel müziği, Lubezki'nin nefis görüntü yönetimi ve Terrence Malick'in son destanı!...


--------------------
forum resmi
Tepemde CeLLat Zaman, ELim KoLum BağLı,
Koparsa Kopsun başım, Zaten Yerde AkLım!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

 - Basit Görünüm Şuan: 22nd January 2020 - 12:32 PM