IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Yedinci Gemi Film Dizini - Tarihsel Sıra Yedinci Gemi Film Dizini - Alfabetik Sıra
1920-1949 / 1950-1959 / 1960-1969 / 1970-1979 / 1980-1989
1990-1999 / 2000-2004 / 2005 / 2006 / 2007 / 2008
# / A / B / C / D / E / F / G / H / I / J / K / L
M / N / O / P / Q / R / S / T / U / V /W / X / Y / Z

2 Sayfa V  1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> En iyi film maskeleri!
En İyi Film Maskeleri
Adaylar
Donnie Darko [ 4 ] ** [10.26%]
Halloween [ 1 ] ** [2.56%]
The Mask [ 0 ] ** [0.00%]
Vanilla Sky [ 0 ] ** [0.00%]
The Man in the Iron Mask [ 1 ] ** [2.56%]
The Phantom of the Opera [ 0 ] ** [0.00%]
Gladiator [ 3 ] ** [7.69%]
Predator [ 1 ] ** [2.56%]
Zorro [ 0 ] ** [0.00%]
The Silence of the Lambs [ 1 ] ** [2.56%]
Scream [ 4 ] ** [10.26%]
V for Vendetta [ 12 ] ** [30.77%]
Batman [ 0 ] ** [0.00%]
Friday the 13th [ 3 ] ** [7.69%]
Star Wars [ 9 ] ** [23.08%]
Toplam Oy: 39
Sadece üyeler ankete oy verebilirler. 
Harvey Dent
mesaj Apr 1 2009, 01:54 PM
İleti #1

Etkin Üye
Group Icon

Grup: Editör
Üye No.: 4,564

01.Richard Kelly'nin ilk uzun metrajı ve sinema severleri kendisini takip etmeye iten başarılı filmindeki, o tavşan kıyafeti ve korkutucu maskesi.
Forum resmi

02.Bitmek bilmeyen serilerin başında gelen Halloween sersinin yüzünü göremediğimiz katili Michael Myers'ın, ifadesiz buz gibi maskesi kesinlikle sinemanın en aklıda kalıcı maskelerinden.
Forum resmi

03.Jim Carrey'in oynadığı eğlenceli fantastik-aksiyon filmi The Mask'ın, etnik bir kökenden gelen büyülü Loki maskesi. Takan kişiye mizahi bir iyi-kötü'ye dönüştüren maske, bilgisayar animasyonları ile Jim Carrey'in mimikleri birleşince çok eğlenceli hale dönüşmüştü.
Forum resmi

04.İspanyol sinemasının önemli filmlerinden olan Abre Los Ojos'un, Hollywood yeniden yapımı olan Vanilla Sky'da, trafik kazası sonrası yüzü bakılamaz hale gelen Tom Cruise'un taktığı maske. Karakterin yaşadığın problemler düşünüldüğünde, maske gerçekten ayrı bir anlam kazanıyor.
Forum resmi

05.Başarılı oyuncularla dolu bu Fransa ortaçağında geçen kahramanlık hikayesinde maske başrolde.
Forum resmi

06.Dünyaca ünlü tiyatro eserinden sinemaya uyarlanan filmde kullanılan maske.
Forum resmi

07.Ridley Scott'ın dev bütçeli epik roma filminde, Maximus'un imparator'un emri ile ölüme gönderildikten sonra, bir gladyatör olarak geri dönüp, imparatorun izlediğin oyunlarda bir sürpriz yapmak için karşına çıktığı ilk anda taktığı miğfer.
Forum resmi

08.Her zaman için Alien'den daha çok sevilen dünya dışı güçlü arkdaşımızın karizmasındaki en büyük etken, mükemmel tasarımlı o maskesi olmuştur.
Forum resmi

09.Yani adamın burnunu bile kapatmayan bu maskeyi "tanınmamak" mümkün mü?
Forum resmi

10.Sinema listelerinin değişmeyen filmi ve karakteri burada da ağızlığı ile karşımıza çıkıyor. Ama böyle bir liste yapılır da insanın aklında Hannibal'in ağızlığı ile imajı insanın aklına gelmez mi?
Forum resmi

11.Wes Craven ustanın sinemaya yaptığı en sağlam katkı. Teen-Slasher'ların yüz akı. Oyuncakçıların değişmez oyuncağı, Çığlık Maskesi. Scary Movie gibi geyik filmlerde dalga geçilen ilk Scream unsuru.
Forum resmi

12.Vakti zamanında, Matrix'in ardından ne yapacakları çok merak edilen biraderlerin, heyecan yaratan senaryosunu yazdıkları çizgi roman uyarlamasında, orta çağda kafası haksız yere vurulan Guy Fawkes'in pis sırıtışını ölümsüzleştiren maske.
Forum resmi

13.Tim Burton'ın Batman serisi ve Batman'in başlığı. Özellikle Christopher Nolan'ın ilk filminde kostüme getirdiği yorum mükemmel. Hem öze dönüş, hem modernizim.
Forum resmi

14.Sinema dünyasının ölmek bilmeyen katillerinde Jason, Amerika'lılar ve Kanada'lılar dışında pek fazla takip edilmeyen Hokey sporunda kullanılan maskesi ile bazı toplumları Hokey'den soğuttuğunu düşünülüyor. Maske mükemmel. Sinemada Işın Kılıcı ile bir tutulabilecek kadar değerli bir ikon.
Forum resmi

15.Her türlü sinema listesinde olan -tıpkı Hannibal gibi- ve her türlü listede olması gereken film ve o filmin dünyaya kazandırdığı ikon karakter Darth Vader. Darth Vader'in kıyafetini tamamlayan, pürüzsüz, parlak başlık-maskesi.
Forum resmi

--------------------
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
kurt_thewolf
mesaj Apr 1 2009, 04:29 PM
İleti #2

Heye...
Group Icon

Grup: Veteran
Nereden: Ankara
Üye No.: 721

Gladyatör elbette... Tabii o anın ahenki ile de tam bir asalet veriyordu Maximus'a. oleyo.gif

--------------------
forum resmi
+Quote Post
hayyam
mesaj Apr 1 2009, 07:01 PM
İleti #3

Etkin Üye

Grup: Üyeler
Üye No.: 3,393

Oyum, sevimli terörist Guy Fawkes'a. Ne de olsa, filmin sonunda bütün Londra ahalisi aynı maskeyi takıp "hepimiz Vandetta'yız" diyordu. Çok hoş!

Tesadüf ki, ben de mevzu ile alakalı şu filmi çeviriyorum bu sıra.

IMDB
Yeux sans visage, Les (1960)

Yeux sans visage, Les (1960) PosteriYönetmen: Georges Franju
Tür: Drama | Horror | Thriller
IMDB Notu: 7.9 / 10 (3,507 oy)
Süre: 88 min
Oyuncular: Pierre Brasseur, Alida Valli, Juliette Mayniel, Edith Scob

--------------------
Gazeteci: Pasolini size ne dedi?

Godard: Bana salak dedi.
+Quote Post
GeCeKuSu
mesaj Apr 1 2009, 08:03 PM
İleti #4

Tembel teneke

Nereden: Mersin
Üye No.: 5,816

-Neden o aptal tavşan kostüm'ünü giyiyorsun?
-Neden o aptal insan kostüm'ünü giyiyorsun?

Feci bir replikti..Kime göre neye göre?
Ayrıca kostüm beni çok korkutmuştur.

--------------------
Beni öyle bir yalana inandır ki ömrümce sürsün doğruluğu.
+Quote Post
Harvey Dent
mesaj Apr 1 2009, 09:01 PM
İleti #5

Etkin Üye
Group Icon

QUOTE(GeCeKuSu @ Apr 1 2009, 09:03 PM) *

-Neden o aptal tavşan kostüm'ünü giyiyorsun?
-Neden o aptal insan kostüm'ünü giyiyorsun?

Harika bir replikti. Richard Kelly'nin hazmı zor senaryosu. Ne yazık ki oyum Darth Vader'a gitti unutulmaz bir karakter olduğu için. flaugh.gif

--------------------
+Quote Post
hasta
mesaj Apr 1 2009, 09:02 PM
İleti #6

Dün, bugün, yarın...
Group Icon

Grup: Veteran
Üye No.: 1

Filmlerde maske deyince ilk aklıma gelen film Eyes Wide Shut'tır. Seçenekler arasında olmadığı için oy vermiyorum flaugh.gif Daha da anket bölümüne gelmem oleyo2.gif

--------------------
Kendimden başka hiçbir eksiğim yok.
+Quote Post
Harvey Dent
mesaj Apr 1 2009, 09:04 PM
İleti #7

Etkin Üye
Group Icon

QUOTE(hasta @ Apr 1 2009, 10:02 PM) *

Filmlerde maske deyince ilk aklıma gelen film Eyes Wide Shut'tır. Seçenekler arasında olmadığı için oy vermiyorum flaugh.gif Daha da anket bölümüne gelmem oleyo2.gif

Atlamak istemedim aslında ama birden fazla maske olduğu için es geçmeye karar verdim sonra. Hangi birini koyayım. flaugh.gif

--------------------
+Quote Post
LLawliet
mesaj Apr 1 2009, 10:08 PM
İleti #8

Etkin Üye

Üye No.: 2,325

Bence en iyisi bu. tongue.gif (pek de maske sayılmaz gerçi, kendisi bir karakter) Ama oyum Star Wars'tan yana pek tabii. flaugh.gif Oyumun sayesinde 1. olmuş. fool.gif
forum resmi
forum resmi

Bu ileti nesriny tarafından Apr 1 2009, 10:15 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
derided_by_vanity
mesaj Apr 2 2009, 05:36 PM
İleti #9

Etkin Üye

Nereden: a clean, well lighted place
Üye No.: 4,953

@ hayyam

Önünde saygıyla eğiliyorum! Ne muazzam bir film seçmişsin çevirmek için. Korku sinemasının en güzel, en şiirsel, lirik filmi desem abartmış olmam. Maskenin ardındaki o hüzünlü gözler... Ah o gözler, harap etmez mi adamı...

forum resmi

Ayrıca çok hayırlı bir iş yapıyorsun, zira şimdi baktım, düzgün bir Türkçe altyazısı yokmuş filmin. Sadece, anlaşılan Fatih Terim İngilizcesine ("Everything is something happened.") sahip birinin hazırladığı bir altyazı buldum. Şöyle bir bakayım diye açtığımda, daha filmin en başında karşıma çıkan şeye bak mesela:
İngilizce çevirideki "Is not the greatest of man's new hopes that of physical rejuvenation?" sorusunu,
"Fiziksel genclesme bir erkegin umutlarinin en büyüğü degilmidir?" diye çevirmiş. Bozuk Türkçesini geçiyorum zaten de, "erkeğin" mi? oleyo2.gif "Man" gördüğü her yere erkeği yapıştırıyor herhalde arkadaş.

Bu arada, filmin adı sence nasıl çevrilebilir? Genelde "Yüzsüz Gözler" olarak geçiyor film. Benim hoşuma gitmiyor hiç; çünkü, 'yüzü olmayan gözler' anlamında kullanılsa da, yüzsüz kelimesinin ister istemez yaptığı utanmaz/arsız çağrışımları, bahsedilen o gözler için en yanlış çağrışımlar. Ben olsam "Çehresiz Gözler" diye çevirirdim.
+Quote Post
overseas
mesaj Apr 2 2009, 06:45 PM
İleti #10

nowhere to go

Nereden: bottom of jar
Üye No.: 512

Bende demir maskeli adamı seçtim. Film okadar güzel olmamasına rağmen, o maskeyle mahkum olma duygusu beni ürpertmişti. Sadece tanınmamak için yapılan mahkumiyette hiç çıkarılmadan bu ağır maskeyle yaşamak acı bir işkenceden ötesidir. Filmin yönetmeni ise başka bir yönden konuyu alarak hata yapmıştır. Oyum o maskeye ve içindeki insana smile.gif

--------------------
Her emir özgürlüğün suratında patlayan bir tokattır! -Michail Bakunin

+Quote Post
derided_by_vanity
mesaj Apr 2 2009, 06:47 PM
İleti #11

Etkin Üye

Maskeler denince sinemada benim de aklıma evvela Eyes Wide Shut geliyor. Çünkü görsel bir unsur olmaktan öte önemli bir yeri vardı o filmde maskelerin. Bir kere, Jungcu biçimde kullanmıştı Kubrick maskeleri; arketiplerle ilişkili olarak yani. İlkellerin taktıkları maskeler ve mitolojidekiler, Jung'un arketip araştırmalarında incelediği başlıca nesneler arasındadır. Filmde bununla bağlantılı olarak başka totem vs. göndermeleri de vardı. Ayrıca orjideki ölüm simgesi maskelerle, cinsellikle ölüm arasındaki bağlantı vurgulanıyordu. Jungcu anlamda maskeler, sinemada personayı temsil edecek biçimde de kullanılır. Dış dünyaya karşı giydiğimiz bir ruhsal örtü olarak. Bu anlamda bazen maskeler, sakladıkları yüzün kendisinin bir maske olduğunu; takılan maskeninse asıl yüzü gösterdiğini düşündürebilir.

Korku sinemasında maskelerin önemli bir yer tutması da ölüm korkusunu temsil edebilmeleriyle ilişkili öncelikle. Tabii her filmde farklı araçlar olarak da kullanılıyorlar. Halloween'de Michael Myers, tamamen ifadesiz, insani özelliklerden yoksun maskesini finalde çıkardığında, altından aynı ölçüde ifadesiz bir yüz çıkar. Bu filmden esinlenen Çığlık'taki Munch esintili maske, Halloween'deki gibi korkutucu bir yüz değil, korku içindeki bir yüz yansıttığı için bu filme çok uygundur. Çünkü Çığlık bir korku filmi olmaktan ziyade korku filmleri ve seyirciyle ilişkileri üzerine bir film. Maske olarak insan derisi kullanıldığında da özel anlamlar ortaya çıkar. Leatherface, kurbanlarının yüzünü kendi yüzünü gizlemek üzere kullanır. Bu yolla öldürdüğü kişilerle de özdeşleşerek bir anlamda ölüm korkusunu bertaraf eder. Eyes Without A Face'de, öldürülen kızların yüzlerini giyen genç kadının kendi yüzü kazada yok olmuştur ve yüzünü kaybetmesiyle kimliğini de kaybedeceği düşündürülerek yüz/maske ve kimlik ilişkisine değinilir.

+Quote Post
hayyam
mesaj Apr 2 2009, 07:20 PM
İleti #12

Etkin Üye

@ derided_by_vanity

Çok sağol, adamım. Valla, Serkeş bilir, aslında Biruma no tategoto filmini çevirecektim ama çeşitli sebeplerden (tembelliğim vs. tongue.gif) buna giriştim. Bu arada, hay aklınla bin yaşa, diyeyim. Filmin ismini ben de kara kara düşünüyordum. "Çehresiz Gözler" güzel fikir. Aklıma takılan birkaç yeri daha sana sorabilirim. flaugh.gif O arkadaşın çevirisine pek gülemiyorum, çünkü ingilizcesi çok da iyi olmayan biri olarak onun durumuna düşme ihtimalinden korkuyorum. smile.gif

--------------------

+Quote Post
derided_by_vanity
mesaj Apr 2 2009, 08:09 PM
İleti #13

Etkin Üye

QUOTE(hayyam @ Apr 2 2009, 08:20 PM) *

@ derided_by_vanity

Filmin ismini ben de kara kara düşünüyordum. "Çehresiz Gözler" güzel fikir. Aklıma takılan birkaç yeri daha sana sorabilirim. flaugh.gif O arkadaşın çevirisine pek gülemiyorum, çünkü ingilizcesi çok da iyi olmayan biri olarak onun durumuna düşme ihtimalinden korkuyorum. smile.gif

flaugh.gif Çok zorlanmazsın muhtemelen; sessiz sinemaya da biraz öykünen bir film olarak çok az diyalog ihtiva ediyordu diye hatırlıyorum. Tembeller için ideal yani smile.gif
Valla benim de çeviri konusunda bir iddiam yok. Ama bu çevirinin gidişatını takip etmek isterim tabii. Yardım başlığında veya başka yolla sorarsan ben de ilgi gösteririm. Kolay gelsin...

Bu ileti derided_by_vanity tarafından Apr 2 2009, 08:12 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
hayyam
mesaj Apr 2 2009, 09:18 PM
İleti #14

Etkin Üye

derided_by_vanity, sağolsun kendisi çikolata gibi; zihin açıyor. Persona (kişilik - insanın dış dünyaya, topluma bakan yönü) falan deyince, maske kelimesinin kökenini merak ettim. İnsan, şu anketteki maskeli amcalara bakınca, 'maske'nin, ölümü hatırlatan olumsuz bir anlamı veya en azından "örtmek" gibi bir anlamı olduğunu düşünüyor. Ve fakat Nişanyan Sözlüğü'ne bakınca gördüm ki, durum tam tersi. Fransızca, Arapça vs. dillerde kelimenin kökeni "şaklabanlık, kepazelik, karnaval" gibi anlamlara denk geliyor. Hoppala! Hatta aynı kökenden, "maskara: şaklabanlık, kepazelik, karnaval, gülünç, soytarı, kepaze, güldü, alay etti" demekmiş. Ama Jim Carrey'in "mask"ını saymazsak bu amcaların hepsi nevrotik kişilikler. Topluma uyum sağlayamayan, "içim ayrı söyler, dışım başka" diyen tipler. Burada bir anlam kayması mı var? Neden maske sinemada hep korku unsuru olarak kullanılmış? Hem eğlence, hem korku?.. Ama "maske"nin köken olarak bir diğer anlamı da "cadı, büyücü" imiş. Sanırım günümüz sinemasında, "karnaval" hadisesi bizim için değil de, maskeyi takan için... Hani, "oyunu artık kendi kurallarıma göre oynayacağım" minvalinde... Aklıma ister istemez, makinalı tüfeklerle okul basan tipler geliyor. (Saw?) Şöyle demiş Jung baba: "Oysa, hem topluluğa uymaya çalışan hem de kişisel amacını izlemeye çalışan bir insan nevrotik olur." Vay! "Şenlik" başlasın o zaman! (Guy Fawkes?)

Bu ileti hayyam tarafından Apr 2 2009, 09:26 PM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------

+Quote Post
Clint Eastwood
mesaj Apr 2 2009, 10:02 PM
İleti #15

Quick on the trigger
Group Icon

Nereden: Somewhere in Time...
Üye No.: 207

Vader 4 Ever smile.gif

--------------------
KLASİK FUTBOL

Öyküsü olmayan adam, Bufalo çayırındaki rüzgara benzer...

Moon Station Z

Sinema, edebiyat ve müzik üstüne bir blog.
+Quote Post

2 Sayfa V  1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

- Basit Görünüm Şuan: 31st October 2014 - 11:14 PM