IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

Reply to this topicStart new topic
> Hazan Mevsimi: Bir Panayır Hikayesi, 29 Şubat 2008
R0BlN
mesaj Feb 19 2008, 03:35 PM
İleti #1

Puck:Robin
Group Icon

Grup: Yönetici
Nereden: İstanbul
Üye No.: 7

forum resmi

Yazan ve Yöneten: Mehmet Eryılmaz
Oynayanlar: Zümrüt Erkin, Fatih Al, Erol Babaoğlu, Tarık Köksal, Ahu Sıla Bayer, Halil Kumova, Figen Yalçın, Erol Tezeren

Konu: “Hazan Mevsimi”, panayırın yakınındaki yol işinde çalışan Cemal ile bulduğu her panayırda çalışan gezgin şarkıcı Nurşen’in hikâyesini beyazperdeye aktarıyor.

İkisi de bir yerde kök salamayan, rüzgâr nereden eserse oraya savrulan Cemal ve Nurşen’in hikâyesinde; her ne kadar renkli ve eğlenceli bir hayat olduğu sanılsa da, panayırda çalışmanın hiç de göründüğü gibi olmadığı anlaşılıyor. Yavaş yavaş hayatımızdan çıkan panayırlarda, ezilen insanların arasındaki şiddet dolu ve dengesiz ilişkilerin anlatıldığı bu modern çağ peri masalında, ince ince işlenmiş detayları keşfedilecek.

Yapım ve Yönetmen Hakkında:
Tıkla üstüne, kendin kaşınmış ol. Bir daha tıkla, kaşıntına son ver...

Günümüzde kaybolan kültür miraslarımızdan biri olan panayırlarda çekilen ilk ve büyük olasılıkla son film olacak olan “Hazan Mevsimi” filminin başrollerini Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü mezunu ve Şehir Tiyatroları sanatçısı Zümrüt Erkin ve Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Ana Sanat Dalı mezunu Fatih Al ve Erol Babaoğlu paylaşıyor. Tarık Köksal, Ahu Sıla Bayer, Halil Kumova, Figen Yalçınkaya ve Erol Tezeren gibi başarılı oyuncular da diğer rolleri canlandırıyorlar. Hâlihazırda hayatını güçlükle sürdüren 4 ayrı panayırda çekilen filmde, gerçek panayır çalışanları da rol aldı.

Yerli ve yabancı birçok festivale katılan ve jüri üyelikleri yapan Mehmet Eryılmaz’ın reklam, klip ve tanıtım filmleri haricinde, bu güne kadar 17 filmi ve 13 ödülü bulunuyor. Hazan Mevsimi’nin aynı zamanda senaristi de olan Eryılmaz, filmi hakkında şunları söyledi:

“Hazan Mevsimi için kısaca “Tutunamayanların Hikâyesi” diyebiliriz. Hepimizin hayatla kurduğu ilişki içinde, değişik ölçülerde yaşadığı bir ruh halinin hikayesi...Tantanalı ve eğlenceli bir ortamda, acı, buruk ve hüzünlü bir hikâye... Sinema anlayışımın hayat anlayışımdan ayrılmadığını söylemeliyim. ‘Temelinde insan olmayan, merkezine insanı yerleştirmeyen bir sinema olsa olsa bir pelikül parçası bence’ demiştim yıllar önce ve hala aynı anlayışımı koruyorum. Sanat benim için kişisel bir serüvendir ve mutlaka sosyal bir yönü olacaksa, bu da olsa olsa insanın algısını alışkanlıklardan birazcık da olsa kurtarmak ve önüne yeni ufuklar açmak olabilir. Yeni ufuklar benim için çok yönlü bir kavramdır; insanı insan yapan tüm değerleri, tüm doğmalardan uzak kapıları ve aynı zamanda spiritüel anlamda amentüyü de içerir. Kısacası, yeni ufuklar için ‘insanın kendini tanıma serüvenine bir katkı’ diyebiliriz. Gerisi teferruattan ibarettir.”

Hazan Mevsimi hakkında daha detaylı bilgi için www.hazanmevsimifilm.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Mehmet Eryılmaz Hakkında:
* Marmara Üniversitesi Radyo Televizyon bölümü mezun oldu. Mimar Sinan Üniversitesi Sinema-TV bölümünde misafir öğrencilik yaptı. Şiir ve resimle ilgilendi.
* 16 mm. İlk filmi Ecel Atı filmiyle İFSAK ödülü kazandı.
* Sessiz isimli deneysel filmi Oberhausen ve Berlin Film Festivallerine davet edildi.
* Pentagon TV (London) için köçeklerle ilgili bir belgesel filmi çekti.
* Berlin’de en iyi aktör ödülünü alan Tuncel Kurtiz’in hayat hikâyesini “Bedr-Sinemada Bir Dolunay” ismiyle ölümsüzleştirdi.
* Körler Derneği için çektiği filmle Kristal Elma başarı ödülü kazandı.
* Toplumsal Tarih Vakfı için “Darül-elhandan Konservatuvara” ve “75 Yılda Türkiye’de Müzik” belgesellerini çekti.
* Dünyaca ünlü Japon Sakura Motion Picture için Türkiye’de belgesel çekti.
* “Dünden Yarına Musiki İnsanlarımız” adlı belgesel için Kani Karaca, Bekir Sıtkı Sezgin, Necdet Yaşar, Alaaddin Yavaşca ve Selahaddin İçli gibi büyük ustaların belgesellerini tamamladı.
* Özürlüler Federasyonu ve Akut gibi STK’lar için kamu spotları, belgeseller gerçekleştirdi.
* Nazım Hikmet Şarkıları’nın senarist ve yönetmenliğini üstlendi.
* Körlerin 50 yıllık öyküsü “Sönmeyen Bir Mum”u gerçekleştirdi.
* “O Şafak Vaktinin Cihangiri” Cinuçen Tanrıkorur belgeselini tamamladı.
* Nuri Bilge Ceylan’ın İklimler filminde rol aldı.

“Hazan Mevsimi” Hakkında Ne Dediler?

Çok etkilendim, acısı hala yüreğimde. Bu filmi birkaç gün değil en az iki yıl konuşmamız lazım.
Metin Erksan

“Hazan Mevsimi” biçimdeki yalınlığı, içeriğindeki duygu derinliğiyle dengeleyen; neşe dolu, cıvıl cıvıl, kalabalık panayırın diğer yüzünü, özlemi, hüznü, yalnızlığı hissettiren, oyuncularının son derece başarılı performanslarıyla; aşk ve özgürlüğün ayrılmaz bir ikili olduğunu bir kez daha bizlere anımsatan bir film.
Alin Taşcıyan

“Hazan Mevsimi” Bana göre bu yıl Venedik Film Festivali’ne gönderilen En iyi Türk Filmi.
Sergio Germani, Venedik Film Festivali Resmi Seçici Danışmanı

Ellerinize aklınıza sağlık, filminizi çok beğendim. Duyarlı, atmosferi olan bir film olmuş. Filmin kahramanlarını tanıyor, onları seviyorsunuz. Panayır atmosferi ve kaybolan değerler inceliklerle yansıtılmış.
Hülya Uçansu

Tebrikler,”Hazan Mevsimi” çok güzel, farklı ve muhteşem bir şekilde çekilmiş, ölen bir geleneğin yok oluşunu da çok iyi anlatıyor.
Nick Fletcher, Marketing Communications JVC LONDON

“Hazan Mevsimi” filminizin gerçekten çok güçlü bir potansiyeli var, ve üstelik çok enteresan bir film, tüm jürinin takdirini topladı.
Elena Pollacchi, 22. Settmana Internaziola della Critica / VENICE

Yönetmenin Diğer Çalışmaları Hakkında Ne Dediler?

Öncelikle ABD Maryland Üniversitesi Türk Müziği Merkezi olarak gönderdiğiniz filmleri izledim, olağanüstü derecede başarılı buldum. (Dünden Yarına Musiki İnsanlarımız)
Münir N. Beken, ABD Maryland Üniversitesi Türk Müziği Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi

Çılgına döndüm, hayran kaldım, hala böyle işler yapılabiliyor mu bu ülkede diye. Bir hafta geç izlediğime pişmanım, ellerinize sağlık, var olun. (Dünden Yarına Musiki İnsanlarımız)
Ayşe Şasa, Sinema Yazarı-Senarist

İzlerken ağladım, güldüm, kalabalıklarla kucaklaştım, çoğaldım. Türkçe’me aşık oldum, hep bir ağızdan söylenen şarkılara katıldım.Yedi sanatçının yorumladığı yedi Nazım şarkısıyla yeryüzü kapıları aralandı önümde. Çok sesli bir senfoni gibiydi. Tek sözle özetlemem gerekirse memleket gibiydi. (Nazım Hikmet Şarkıları)
Zeynep Oral, Gazeteci – Yazar

We are satisfied with your excellent work. (Mükemmel çalışmanızdan çok memnun kaldık.) (Japon Sakura Motion Picture belgeseli)
Naoki Omori, Sakura Motion Picture Co., Japonya

Geçen hafta bir akşam hayatımda ilk defa 900'lü bir hattı çevirdim. Çevirdim ve hayatım değişti. İzlediğim filmden çok etkilendim, bu filmi hazırlayanlara teşekkür ediyorum. (Körler Vakfı kamu spotu)
Ertuğrul Özkök, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

Mehmet Eryılmaz'ın filmi, çöken bir ilişkiyi, uygun mekan düzenlemesi, özenli görsel yaklaşım ve akılda kalıcı bir sembolizmle anlatıyor. Bu nedenle ödüle uygun görülmüştür. (Seviyorum Ergo Sum-Deneysel Drama)
Ankara Film Festivali Seçici Kurul Gerekçeli Kararı

Filmin Resmi Sitesi

--------------------
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
BuRnOut
mesaj Sep 4 2008, 02:08 AM
İleti #2

Edilgen Bir Uyumsuz
Group Icon

Grup: Veteran
Nereden: Düşler Ülkesi.
Üye No.: 8

Son zamanlarda bir nostalji rüzgarıdır aldı başını gidiyor. Bilmiyorum, büyümek istemediğim için belki de ben gözümde büyütüyorum. Sonbaharın ayak seslerini hafiften hissettirdiği şu günlerde, Hazan Mevsimi'de içimi nedensizce acıtmayı başardı. Çok basit, çok sıradan ve çok bizden bir hikaye... İnsanın çocukluk anılarına dokunan, insanın iç dekorunu sallayan, unutulmuş pek çok değere kucak açan ve bunları yaparken haddini bilen ve bildiğinin de altını çizen, hayatın içinden bir öykü bu. Küçük kasabalarda kurulan panayırlarla ilgili, insanlara peşkeş çekilen büyümüşte küçülmüş kadınlarla ilgili, anılara yolculukla ilgili, insan olmakla ilgili... Filmin başında Cemal, ben daha önce hiç panayır görmedim ki derken; bizler de çabucak Cemal'le özdeşleşiveriyoruz. Cemal bir anlamda, bu topraklarda yaşayan insanların da kolektif bilincinin bir üretimi oluveriyor. Unutulmuş pek çok değerin toplandığı Cemal ile, Türkiye'nin geçirmekte olduğu değişim düşünüldüğünde, Türkiye'nin "gerici" yüzünün bir mağduru olan Nurşen'in yakınlaşma çabaları ise; aynı panayırların ayakta durma çabası kadar kırılgan ve ümitsiz oluyor. Ama bu hassas ve çıtkırıldım ilişki üzerinden, yönetmen o kadar çok şey anlatmayı başarıyor ki... Panayır metaforunun altına gizlenmiş insan, film ilerledikçe baskın olmaya başlıyor. İnsanı, yaşadığı toplumla, sosyal çevre ile birlikte anlamlandıran ve onu doğadan ayırmayan Hazan Mevsimi; panayırlar gibi unutulmaya yüz tutmuş insanların da öyküsü aynı zamanda. Sıradan hayatlarında ufacık kaçışlar arayan, ama hiçbir şeyi değiştiremeyen ve kendisini umursamadan dönmeyi sürdüren dünyaya bir türlü ayak uyduramayan "kırık" insanların hikayesi. Yeni bir hazan mevsimi yaklaşırken, aslında hiç değişmeyen hazan mevsimlerinin de bir izdüşümü gibi. Sonbaharın kendine özgü o donuk ve koyu renkleriyle etrafları kuşatılmış, patronları tarafından yaşamları sınırlandırılmış bir grup insanın yaşama tutunma çabası belki de... Her şeyin kökeninde aslında bu yok mu? Yaşama bir şekilde tutunmak... Kendini tanımak, çevreyi anlamlandırmak, içsel yolculuğa koyulmak ve diğer ıvır zıvırlar... Hazan Mevsimi hepsini içine alan, ama bunların altını çizmeyen, bunların birer erdemmiş gibi gösterilmeden de anlatılabileceğini ispat eden küçük ama anlamı büyük bir film. İzlerken sevmekten ve bağlanmaktan kendimi alıkoyamadım, ama izledikten sonrada her ayrılık acısı gibi Hazan Mevsimi'nin acısı da içime oturdu doğrusu.

--------------------
forum resmi

Zaman, hediye vermez insana
ve doğru diye bir şey yoktur onun kıyısında

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

- Basit Görünüm Şuan: 26th May 2019 - 11:02 AM