IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

> Altyazı İstek konusunda

Filmler için altyazı çeviri isteklerini anasayfamızdan, filmin afişinin altındaki butona tıklayarak yapabilirsiniz. Bunun dışında, forumda herhangi bir şekilde çeviri ve/veya senkron isteği içeren bir başlık açmak kesinlikle yasaktır. Böylesi bir durumda başlığınız silinecek, sizse ikaz edileceksiniz. Aynı durumun tekrarında moderasyon alacak, kurala riayet etmediğiniz saptandığında forumdan uzaklaştırılmanız söz konusu olacaktır.

Reply to this topicStart new topic
> Uçuculuk Terimi
JnRMnT
mesaj Oct 15 2010, 08:55 PM
İleti #1

Dattebayo!
Group Icon

Grup: Çevirmen
Nereden: İstanbul - Eskişehir
Üye No.: 7,414

Uçakla ilgili bir terim. Kuleden sesleniyorlar.

Yankee Zulu X-ray, cleared for takeoff, one five left.

diyorlar.

--------------------
"They say every action has an equal and opposite reaction, and once something is set on motion, it can't help up to build a momentum."
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
reel
mesaj Oct 15 2010, 09:29 PM
İleti #2

Last Night I Dreamt That Somebody Loved Me
Group Icon

Grup: Veteran
Nereden: Wired
Üye No.: 13

"one five left" aklını karıştırdı herhalde, JnRMnT. Buradan 15L diye ya da buradan One Five Left (15L) diye aratırsan hakkında bilgi alabilirsin. Veya ben o kısmı direkt alıntılayım:

Runways are named by a number between 01 and 36, which is generally one tenth of the magnetic azimuth of the runway's heading: a runway numbered 09 points east (90°), runway 18 is south (180°), runway 27 points west (270°) and runway 36 points to the north (360° rather than 0°)[1]. However, runways in North America that lie within the Northern Domestic Airspace are numbered relative to true north because proximity to the magnetic North Pole makes the magnetic declination large.[2] A runway can normally be used in both directions, and is named for each direction separately: e.g., "runway 33" in one direction is "runway 15" when used in the other. The two numbers always differ by 18 (= 180°).
El Dorado International Airport, Runway 31R/13L

If there is more than one runway pointing in the same direction (parallel runways), each runway is identified by appending Left (L), Center © and Right ® to the number — for example, Runways One Five Left (15L), One Five Center (15C), and One Five Right (15R). Runway Zero Three Left (03L) becomes Runway Two One Right (21R) when used in the opposite direction (derived from adding 18 to the original number for the 180 degrees when approaching from the opposite direction).

Ha, ben olsam "pist kalkış için hazır" der geçerdim. Filmde o havaalanının konumuyla, pistlerin bulunduğu yerlerle alakalı özel bir durum yoksa tabii.
+Quote Post
JnRMnT
mesaj Oct 15 2010, 09:37 PM
İleti #3

Dattebayo!
Group Icon

sonrasında kız onayladım gibisinden

- Yankee Zulu X-ray,
cleared for takeoff, one five left.

diyor. O zaman 15L şeklinde çevirmem mi uygun düşer?

Bir de

85 rotate.

var. Önce
Göstergeler tamam,
kalkış hızına ulaştık.
150 km/h. diyor sonra 85 rotate diyor. Nedir acaba bu rotate?

--------------------
"They say every action has an equal and opposite reaction, and once something is set on motion, it can't help up to build a momentum."
+Quote Post
reel
mesaj Oct 15 2010, 09:59 PM
İleti #4

Last Night I Dreamt That Somebody Loved Me
Group Icon

Grup: Veteran
Nereden: Wired
Üye No.: 13

Orada kızın tekrarlama sebebi: Telsiz konuşmalarında bazen anlaşıldı demek yerine cümle teyit edilir. Hataya yer vermemek, doğru anlaşıldığını göstermek için. Yani birinci satırda ne yazdıysan ikincisinde de aynısını yazman yeterli. 15L'yi kullanacağım diye kasmana gerek yok.

Diğer yandan, açıkçası bu konuda hiçbir bilgim yok ama havaalanında çalışan bir arkadaşımla arada sırada konuştuğum kadarıyla söyleyim. Havacılık terimlerinde ortak bir dil var, o da İngilizce. Yani bunların Türkçe karşılıklarını bulabileceğini sanmam. Yine de bilmeden konuştuğumu baştan söyledim tabii. smile.gif
+Quote Post
JnRMnT
mesaj Oct 15 2010, 10:15 PM
İleti #5

Dattebayo!
Group Icon

Sevgili reel ve AlaZi, sağ olun sorunları hallettim. flowers.gif

--------------------
+Quote Post
ratasoy
mesaj Oct 16 2010, 03:11 PM
İleti #6

Share is everthing...

Grup: Üyeler
Nereden: Antalya
Üye No.: 6,889

Havacılık sektöründe çalıştığım için ben de yorum yapmadan geçmeyeyim dedim. Yukarıda yazılanların hepsi kesinlikle doğrudur. Özellikle cümle çevirisinin "15L pisti kalkışa müsait, devam edebilirsiniz." şeklinde olması kanaatimce en uygunu olur. Yankee, Zulu ,X-ray yani YZX ilgili havaalanının uluslar arası 3 lü kodudur. Havacılık da herşey havacılık alfabesi ile kodlanır. Bu sebeple havaalanının 3'lü kodu kule tarafından söylendikten sonra pistin müsait olup olmadığı söylenmiştir. Greenwood "YZX" Havaalanında 2 adet pist mevcut. 15L/33R..reel arkadaşımızın yaptığı alıntı da aslında herşeyi net bir şekilde açıklamış ama fazla bilgiden zarar gelmez smile.gif

Kalın sağlıcakla...

--------------------
Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz;
şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde...

forum resmi
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
2 kullanıcı bu başlığı okuyor (2 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

- Basit Görünüm Şuan: 12th November 2019 - 11:27 AM