IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

Reply to this topicStart new topic
> Bornova Bornova
hayyam-
mesaj Sep 16 2010, 08:49 PM
İleti #1

Yeni Üye
*

Grup: Üyeler
Üye No.: 7,958

filmseridi.tumblr.com

Bornova Bornova
Yönetmenlere kısa film hakkında düşündüklerini sorduğunuzda fiks bir cevap alırsınız. “Kısa film uzun metraja geçiş değildir. Kısa filmin kendi prensipleri vardır. Çok özel bir türdür ama ben uzun metraja geçmek için kısa filmler yaptım.” Bornova Bornova’yı izledikten sonra, İnan Temelkuran’ın da bu yönetmenlerden biri olduğunu düşündüm, çünkü filmde Temelkuran’ın kısa filmciliğinin etkisi net görülüyor. Bir sürü kısa filmin birleşmesinden oluşmuş gibi görünen bir yapı var filmde ama hiç yapaylığa düşmeden bir bütün halinde kurgulanan senaryosuyla, bu durum rahatsız edici olmanın aksine izleyici üzerinde daha da etkili oluyor.

Film geniş çerçevede Vavien‘le yakın bir resim sergiliyor. Sıradan görünen hayatların içine girdiğimizde çok sıradışı hikayeler çıkıyor karşımıza ve film hem sırdanlığı hem de sıradışılığı çok gerçekçi yansıtıyor. Zaten filmin asıl başarısı da gerçeğe çok yakınlığıyla zaman zaman belgesel havasına bürünen usta işi çekiminden kaynaklanıyor. Her sıradan mahallede vardır bütün gün tekel bayisinin önünde bira içen işsiz gençler. Liseli kaşar kızlar her sıradan mahallede vardır. Yine illegal işlere bulaşmış belalı tipler vardır her sıradan mahallede. O yüzden film Bornova yerine herhangi başka bir yerde de geçse hiçbir şey kaybetmezdi. Karakterlerin gerçek hayata çok yakın olması ve gerçekçi uzun diyaloglar izleyiciyi filmin içine sokmakta çok etkili. “Lanet olası federaller” artık yerini “Adamın götünden kan alırlar Kamil”e bırakarak gerçekçi sinemanın gerçekçi diyaloglarla birleşmesinin önünü açıyor. Bkz. Gemide

Filmde kullanılan önemli bir teknik de uzun planların içinden ‘frame’ler çıkarılması. Yani, kafayı sağdan sola çevirirken oyuncu, hareketin tamamını göstermek yerine, hareketin bazı anları atlanır. Böylece hareketin sadece başı, ortası ve sonu gösterilerek hareket tamamlanır. Hikayenin anlatımına bunun katkısı ise filmdeki sıradan hayatların rutinliğinin alt metninde okunması gereken kendine özgü yüksek tempoyu göstermektir ve filme ‘en iyi kurgu’ ödülünü getiren en büyük faktör bu.

Filmin diğer başarılı uygulaması ise renkli filtre kullanılması. En başarılı örneğini Steven Soderbergh‘in Traffic’inde gödüğümüz teknik, hikayenin ruh halindeki ani değişimi anlatmak için çok uygun. Görüntüde mavi rengin hakim olmasıyla, bir anda her şey değişiyor ve hikaye climax’e ulaşıyor.

Filme tek eleştirimse son sahnede net görünen seksist yaklaşım. Zaten filmin başından beri kaşar, ahlaksız, ailesine saygısız gibi sıfatlarla tanımlanan Özlem, son sahnede Hakan’ı bir kez daha cinayete yönlendirmesiyle baştan sona kötü, içinde hiç iyi bir yan yokmuş gibi gösteriliyor. Yeşilçam’da içi tamamen kötülükle dolu, dokunana pislik bulaştıran kadın figürleri oldukça yaygındı ve bu kadınlar ne kadar erkeğe benzerlerse o kadar iyi olurlardı. Bir kadın erkek gibi dürüst, ahlaklı, güçlü olduğu sürece hikayede protagonist olabilirdi. Oysa ki bu anlayış yeni Türk sinemasıyla birlikte değişmek zorundadır. İşte bu noktada Bornova Bornova malesef beklentileri karşılamıyor ama yine de, sanki erkeklerin hayatlarındaki sorunların hepsi kadınlardan kaynaklanıyormuş gibi bir tavır takınsa da şurası açık ki, Bornova Bornova yeni dönem Türk sinemasının yüz akı filmlerinden birisi.

Bu ileti Clint Eastwood tarafından Sep 17 2010, 10:57 PM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
mezdap
mesaj Sep 17 2010, 03:28 PM
İleti #2

My eyes seek reality...
Group Icon

Grup: Müdavim
Nereden: ist-rize
Üye No.: 4,428

Her insanın içinde kötülük kadar iyilik de vardır şeklinde bir bakış olması gerektiğini düşünüyorum aslında son paragraf için, artık tamamen kötü karakterden ziyade kötü bir sebepten de olsa kötülüğü bir sebep için yapan karakterler artık daha gerçekçi geliyor bana.

--------------------
+Quote Post
RockeT
mesaj Dec 23 2010, 08:23 PM
İleti #3

Etkin Üye

Grup: Üyeler
Üye No.: 8,285

Çok işe yaramaz bir film diye düşündüm. Nasıl izlemeye karar verdiğimi bende bilmiyorum. Türkiyenin gerçek yaşantısını insanların konuşmasına kadar acınacak halimizi acınacak durumlarımızı herşeyimizi gün yüzüne çıkaran bir film. Ender güzel ve kaliteli Türk Sineması Filmlerinden. Oyuncukta ötesi. Son sahneler yönetmenin insiyatifine kalmış olsada izlerken anlayacaksınız.

--------------------
forum resmi
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

- Basit Görünüm Şuan: 21st November 2019 - 12:16 AM