IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

Reply to this topicStart new topic
> Amy Winehouse, Yaramaz kızın uslanmaya niyeti yok
melih
mesaj Jul 21 2007, 08:27 PM
İleti #1

Etkin Üye
Group Icon

Grup: Veteran
Üye No.: 2

forum resmi

Londra'nın bağrından çıkma, 1983 doğumlu Amy Jade Winehouse yine müzisyen bir ailenin sulamış olduğu bir fidan. Dayıları da profesyonel jazz müzisyeni olan hanım kızımızın -ki hanım kız olmayacak birazdan- büyürken evde ailecek sürekli dinlerdik dediği sanatçılar Sinatra, Ella Fitzgerald, Dinah Washington gibi efsanelermiş. Popüler müzikle tek flörtünü Kylie Minogue ve Madonna olarak nitelendiren Amy, Salt 'n' Pepa dinlediği günü de asla unutmuyor. "İşte, müzik bu!" nidalarıyla gaza gelip arkadaşıyla birlikte hemen bir grup kurmuşlar Sweet 'n' Sour (Tatlı ve Ekşi) isminde. Ekşi olanın kim olduğu aşikar tabii. 16 yaşında keşfedilip profesyonel olduktan sonra Universal ile anlaşma imzalamış. Bundan sonra esas macera ile birlikte Amy'nin yükselişi de başlamış.

Frank (2003)
20 Ekim 2003'te müzik piyasasına ilk adım atılmıştır. Artık bir albüm çıkmış, listelerdeki yükseliş başlamıştır. Jazz tınılarıyla bezeli olmasına, şarkı sözlerine Amy'nin de bizzat katkıda bulunmasına, hep olumlu eleştiriler almasına, İngiltere listelerinde 13. sıraya kadar yükselmesine, The BRITs'te (British Record Industry Trust) Kadın Solo Sanatçı dalında aday gösterilmesine, ödüller kazanmasına, falana feşmekana rağmen albümün çıkmasından kısa bir süre sonra Amy'den, bu albümün sadece %80 arkasında olduğuna dair bir açıklama gelecektir. Bunun sebebini plak şirketinin olaylara maydanoz olmasına ve birkaç şarkının onun sevmediği şekillerde mikslenmesine bağlayacak, ikinci albümünün çıkışıyla da ilk sevdiceği Frank hakkında neler hissettiğini şu sözlerle dile getirecektir: "Frank'i artık dinleyemiyorum bile. Aslında, hiçbir zaman da dinleyemedim.
Canlı olarak söylemesi hoşuma gidiyor, ancak iş dinlemeye gelince olayın rengi değişiyor." Bu açıklamasının üzerinde biraz oynayıp daha sonraları şu şekilde değiştirecektir: "Albümle hâlâ gurur duyuyorum, bence hâlâ harika bir albüm. Fakat, şimdi olsa çok farklı yapacağım birkaç öğesi bulunuyor."

forum resmiBack To Black (2006)
2006 yılında yayınlanan albümün çıkmasıyla 1 numaraya yerleşmesi ışık hızında olmuştur. Amerika listelerine 7 numaradan giriş yapılmıştır. Bu öylesine bir sürattir ki, İngiliz bir kadın müzisyenin bu kadar yüksekten giriş yaptığını tarih yazmamıştır. Jazz ile harmanlanmış ilk albümün aksine bu sefer 50 ve 60'ların kız gruplarının yaptıkları müziğe yakın bir sound yakalamaya çalışılmış, albümün çıkışından 1 hafta önce yayınlanan ilk single Rehab ile de müthiş bir başarıya ulaşılmıştır. Frank ile aday gösterildiği ödülü, bu kez kazanmayı başarmış ve 2007 The BRITs'te En İyi Kadın Sanatçı heykelciğini evine götürmüştür. Rehab'in içindeki Ray Charles ve Donny Hathaway göndermeleri bir yana dursun, esasında eski menajerlerine verip veriştirdiği bölümlerden yine kötü çocuk imajına eskaza zarar gelmesinden korktuğu görülmektedir.

Rehabilitasyona sokmayı denediler
Ben de onlara şunu dedim: Hayır! Hayır! Hayır!

[Rehab / Back to Black - 3:34]

Albümleri iyi kötü anlattıktan sonra şimdi biraz da vıcık kıvamdan uzak durmaya çalışarak, Amy Winehouse'un magazinsel hayatına dalmaya çalışalım; değinmeden geçmek mümkün değil çünkü işin bu kısmına. Rehab'in hikayesini biraz anlattık yukarıda. Alkol problemi iyice ayyuka çıkan Amy'yi tedavi olması için bir merkeze yatırmak isteyen menajerleri, kovulduklarını bildiren bir telefon ile şoke olurlar. Kovulmakla kalmayıp bir de şarkı malzemesi olmuşlardır. Üstüne üstlük tedavi için merkeze giden solistimiz, "Merhaba, ben Amy" demiş, neden içtiğini mantıklı bir şekilde açıklayıp 15 dakika sonra orayı terk etmiştir. Yine de kendini tutamamış ve 7 nota arasına bu adamları gömmüştür. Yemek yememe ve yediğini çıkarma gibi hastalıklarla boğuşan, manik depresif ruh hali için ilaç tedavisi gören, ağzından küfür, kollarından dövmeler eksik olmayan, aşırı içki sorunu yüzünden magazin gazetelerinden düşmeyen, bir programda yayın esnasında tüküren, birçok canlı performansı çeşitli bahaneleri öne sürerek ama aslında hepsini de alkol yüzünden kaçıran, son albümdeki parçaların ilham kaynaklarından biri olan Blake Fielder-Civil ile Mayıs 2007'de dünya evine giren Amy Winehouse, kafasını müziğine verdiğinde olağanüstü başarılı sonuçlar çıkartabilen, nadir bulunan seslerden biri. Yakın zamanda MTV'nin de "boncuk bulma" türevinden pazarlama çalışmalarına rağmen bu imaja acayip falso çekebilecek biri olması nedeniyle, sanırım ve umarım bundan sonrasında da yine bildiğimiz ve dinlerken kendimizden geçtiğimiz, soul'un şimdilik harikası ama ileride efsanesi olabilecek hanım kızımızı alıştığımız şekilde dinlemeye devam edebileceğiz.

forum resmi
(Bazen)(Bazen)(Çoğu zaman)

--------------------
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
gündüzdoğanay
mesaj Jul 21 2007, 09:28 PM
İleti #2

2046 da hiçbir şey değişmez.
Group Icon

Grup: Müdavim
Nereden: Nevy TeAM
Üye No.: 26

Sinatra ve Fitzgerald ile beslenen, soul söyleyen, alkolik, çirkin ama çoğu zaman kızıl saçlı bir bayan. Kulağa çok hoş geliyor oleyo.gif

--------------------
İnsanların yanında mutlu değilim,yeterince içersem kayboluyorlar.(Charles Bukowski)
Cennetten kovulan ilk alkolik.
Bir keresinde birine aşık olmuştum. Bir süre sonra orada değildi. (2046)
Felsefe cahili, popüler kültür düşmanı...
+Quote Post
baronio
mesaj Jul 21 2007, 11:36 PM
İleti #3

Etkin Üye
Group Icon

Nereden: Away
Üye No.: 3

İlk kez sayende tanıştım arkadaşla. Rehab şarkısını edindim. Söylemeden edemeyeceğim. Bu nasıl kışkırtıcı, karizmatik ve çekici bir ses tonudur yav? Direk albümü edinme yoluna gidiyorum. Resmini görmemiş olsam hayallerimin kadını olurdu yani. oleyo2.gif

--------------------
+Quote Post
Estel
mesaj Jul 22 2007, 01:02 PM
İleti #4

Üye
**

Grup: Üyeler
Üye No.: 138

Şarkı sözleri, sesi gerçekten harika. Zaten hakkettiği takdiri de almaya başladı. Ama ben başka bir şeyden bahsetmek istiyorum. Çok da alakasız olacak ama Friends izleyenler bilirler sizce kendisi Janice'in ikizi olabilir mi smile.gif.
+Quote Post
rcklv
mesaj Oct 23 2007, 04:33 PM
İleti #5

Yeni Üye
*

Üye No.: 548

Albümü tek kelime ile süper kesinlikle dinleyin derim..
+Quote Post
Siyanure
mesaj Feb 12 2008, 02:55 PM
İleti #6

orada olmayan adam
Group Icon

Nereden: dark city
Üye No.: 149

Grammy-2008'den 5 ödülle döndü Amy Winehouse.
-Yılın Plağı: "Rehab" - Back to Black
-Yılın Şarkısı: "Rehab"
-Yılın En İyi Kadın Pop Şarkıcısı
-Yılın En İyi Yeni Sanatçısı
-Yılın En İyi Pop Albümü: "Back to Black"
+Quote Post
Vigilante
mesaj Feb 12 2008, 03:08 PM
İleti #7

Etkin Üye

Üye No.: 91

Albümünün adı Rehab mı yoksa Back to Black mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

--------------------
forum resmi
+Quote Post
reel
mesaj Feb 12 2008, 03:36 PM
İleti #8

Last Night I Dreamt That Somebody Loved Me
Group Icon

Nereden: Wired
Üye No.: 13

Rehab ve Back to Black adlı iki single'ı var. Fakat, albümün adı Back to Black (miş).

Kaynak
+Quote Post
Shoother
mesaj Feb 13 2008, 02:31 PM
İleti #9

Yorgun Üye
Group Icon

Üye No.: 9

e2'de MadMen'in reklamı ile birlikte, You Know I'm No Good parçası çalıyor. O fragmanı ve bu şarkıyı dinleyip de, sigara yakmamak mümkün değil.

Not: Bu mesajı yazarken arkaya aldım şarkıyım, hemen yaktım bir tane flaugh.gif

Not2: Sigara içmek sağlığa zararlıdır oleyo.gif

--------------------
eskiyi özledim :(
+Quote Post
LLawliet
mesaj Apr 14 2008, 01:31 AM
İleti #10

Etkin Üye

Üye No.: 2,325

Nedense Amy'nin alkol sorunun çok daha ötesinde uyuşturucu/kokain gibi bir başbelasına sahip olduğundan sözeden olmamış hiç tongue.gif

Hatta öylesine abartmış ki bir seferinde; canlı yayın konserinde bile herkesin önünde kameraları iplemeden icraatini alenen gerçekleştirmiş. oleyo2.gif

İşte ispatı:

Amy Winehouse

'Love is a Losing Game' ve 'Back to Black' parçaları favorimdir, iki günde bir dinler dinler kahrolurum flaugh.gif , kliplerini de güzeldir kanımca...

Son James Bond filminin ''Quantum of Solace'' müziklerini seslendireceği de kesinleşmiş, zira hatırladığım kadarıyla 'Rehab' a girmesi şartı konmuştu bir aralar ...

+Quote Post
ignore
mesaj May 20 2008, 06:22 PM
İleti #11

Üye
**

Üye No.: 1,409

ABD'ye alınmaması şaka gibi. Grammy ödülündeki sanatçılardan uyuşturucu kullanmayanı seçilir. Özellikle de ABD'de uyuşturucu konusuyla çok gündeme geliyor ama bu bir pazarlama şekli de olabilir Pete Doherty gibi (ki ikisi kanka zaten). Neyse onu bunu bilmem ama maddelerden ölmeyip yaşadığı sürece sorun yok çünkü son dönemin en iyilerinden.
+Quote Post
melih
mesaj Jul 24 2011, 03:00 AM
İleti #12

Etkin Üye
Group Icon

Üye No.: 2

Ve kendisi siyaha dönmüştür...

--------------------
+Quote Post
LLawliet
mesaj Jul 24 2011, 10:53 AM
İleti #13

Etkin Üye

Üye No.: 2,325

cray.gif
+Quote Post
mezdap
mesaj Jul 24 2011, 05:11 PM
İleti #14

My eyes seek reality...
Group Icon

Grup: Müdavim
Nereden: ist-rize
Üye No.: 4,428

QUOTE(Estel @ Jul 22 2007, 02:02 PM) *

Şarkı sözleri, sesi gerçekten harika. Zaten hakkettiği takdiri de almaya başladı. Ama ben başka bir şeyden bahsetmek istiyorum. Çok da alakasız olacak ama Friends izleyenler bilirler sizce kendisi Janice'in ikizi olabilir mi smile.gif.

Amy'yi gördüm göreli aynı şeyi ben de düşünüyorum açıkçası. smile.gif

Bir yıldız daha geldi geçti, arkasından bizim sanatçılarımız da(!) kendileri daha iyilermişcesine yorumlar yapıyorlar.
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

- Basit Görünüm Şuan: 4th April 2020 - 03:57 AM