IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

9 Sayfa V < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Merak ettiklerimiz, İzleyenler yorumlasın.
Funkster
mesaj Jul 8 2007, 04:49 PM
İleti #16

Etkin Üye
Group Icon

Grup: Veteran
Üye No.: 6

10 Items or Less'i süresiz beklemeye almış bulunuyorum. Belki bir gün bir yerde.. smile.gif
Yine dönem dönem gözüme çarpan, ama bir türlü yollarımızın kesişmediği bir film..
IMDB
Ghost World (2001)

Directed by: Terry Zwigoff
Genre: Comedy / Drama
Tagline: Accentuate the negative.
Plot Outline: Enid and Rebecca are social outsiders who, after graduating from high school, play a mean prank on a middle-aged geek.
User Rating: 7.7 / 10 (27,876 votes)
Runtime: 111 min
Awards: Nominated for Oscar.
Cast: Thora Birch, Scarlett Johansson, Steve Buscemi, Brad Renfro

--------------------
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
baronio
mesaj Jul 8 2007, 05:13 PM
İleti #17

Etkin Üye
Group Icon

Nereden: Away
Üye No.: 3

Ghost World'ü ben izledim bundan iki yıl kadar önce. Oldukça depresif bir film. Küçük bir kasabaya sıkışıp kalmış birbirinden farklı ama çok yakın iki kızın hayallerini, geleceğe dair umutlarını ve yaşadıkları bunalımları sakin bir dille anlatıyor. Son dönem Genç Amerikan sinemasının tipik filmlerinden. Dandelion, Lonesome Jim tarzı dingin filmleri seven Ghost World'ü de sever. Ama bu türe alışkın, hatta takipçisi değilseniz büyük ihtimal sıkacaktır. smile.gif

--------------------
+Quote Post
loveandpoison
mesaj Jul 8 2007, 05:23 PM
İleti #18

suedehead

Grup: Üyeler
Nereden: NevyTeam
Üye No.: 69

Steve Buscemi de var zaten, pek hoş bir filmdi açıkçası. Filmde çalan parçalar da iyidir, özellikle Skip James - Devil Got My Woman parçasını çok severim smile.gif.

--------------------
forum resmi O büyük gün geldi... Qatsi kardeşim döndü...

Bukowski: Born into This TVRip tercümesi: % 100, DVDRip (FiCO) tercümesi: % 77,85 hazırlayan: % 100 (Bulsara) kontrol: % yalan oldu yine.. (???)

forum resmi
+Quote Post
Siyanure
mesaj Jul 8 2007, 06:26 PM
İleti #19

orada olmayan adam
Group Icon

Nereden: dark city
Üye No.: 149

Ghost World'e destek çıkayım ben de. Anti sosyal iki genç kızın ilgilerini çeken kendi sınıfının asosyali yaşı geçkin S.Buscemi ile iki kızı merkeze alan bunun üzerinden sakin sakin akıp giden bir film. Amerikan bağımsızlarından Alexander Payne'in havasını sezmek mümkün. Atmosferi Weather Man'e yakınsıyor. Tek başına oturup,hafif müzik dinler gibi izlenecek mütevazi ama güçlü filmlerden...
+Quote Post
Estel
mesaj Jul 8 2007, 10:09 PM
İleti #20

Üye
**

Üye No.: 138

10 Items or Less filmine yukarıda biraz haksızlık yapılmış gibi. Olması gerektiği gibi, kısa ve sımsıcak bir festival filmi 10 Items or Less.

Ankara Film Festivali'nde Half Nelson'dan sonra duvara çarpmış gibi olan beni gülümseterek salondan çıkartmıştı. Paz Vega ve Morgan Freeman'ın abartısız ve sade oyunculukları, samimi diyaloglar ile bezenmiş güzel bir yol filmi 10 Items or Less. Yorucu bir günün sonunda kesinlikle iyi gider, tavsiye ederim.

Bir de artı parantez Paz Vega yani wub.gif
+Quote Post
Funkster
mesaj Jul 11 2007, 11:57 PM
İleti #21

Etkin Üye
Group Icon

Üye No.: 6

Bir türlü fırsat olmadı. Olmalı mı?
IMDB
The Rules of Attraction (2002)

Directed by: Roger Avary
Genre: Comedy / Drama / Romance / Thriller
Tagline: There Are No Rules
Plot Outline: The incredibly spoiled and overprivileged students of Camden College are a backdrop for an unusual love triangle between a drug dealer, a virgin and a bisexual classmate.
User Rating: 6.6 / 10 (15,468 votes)
Runtime: 110 min
Awards: 1 win
Cast: James Van Der Beek, Shannyn Sossamon, Kip Pardue, Jessica Biel

IMDB
Fetten Jahre sind vorbei, Die (2004)

Directed by: Hans Weingartner
Genre: Crime / Drama / Romance
Tagline: Every Heart is a revolutionary cell
Plot Outline: Three activists cobble together a kidnapping plot after they encounter a businessman in his home.
User Rating: 7.7 / 10 (6,349 votes)
Runtime: Argentina:127 min / France:127 min
Awards: 7 wins
Cast: Daniel Brühl, Julia Jentsch, Stipe Erceg, Burghart Klaußner

--------------------
+Quote Post
skyser
mesaj Jul 12 2007, 12:14 PM
İleti #22

Yine yeni yeniden
Group Icon

Grup: Çevirmen
Üye No.: 43

QUOTE(Funkster @ Jul 12 2007, 12:57 AM) *

Bir türlü fırsat olmadı. Olmalı mı?
IMDB
The Rules of Attraction (2002)

Directed by: Roger Avary
Genre: Comedy / Drama / Romance / Thriller
Tagline: There Are No Rules
Plot Outline: The incredibly spoiled and overprivileged students of Camden College are a backdrop for an unusual love triangle between a drug dealer, a virgin and a bisexual classmate.
User Rating: 6.6 / 10 (15,468 votes)
Runtime: 110 min
Cast: James Van Der Beek, Shannyn Sossamon, Kip Pardue, Jessica Biel

Rules of attraction'a fırsat yaratmaya değmez bence. Yorum bile yapmayacağım, izleyeli bayağı oldu ama o kadar kötüydü diye hatırlıyorum.
+Quote Post
Bob le Flambeur
mesaj Jul 12 2007, 09:53 PM
İleti #23

Kumarbaz Bob
Group Icon

Grup: Yönetici
Üye No.: 24

forum resmiforum resmi

Şu Rules of Attraction konusunda durumu eşitleyim hemen. Şahsen çok sevdiğim bir film olmasına rağmen, skyser'in "izlemeye bile değmez, o kadar kötüydü" şeklindeki eleştirisine de hiç şaşırmadım doğrusu. Zira eleştirmenleri de, izleyicileri de tam anlamıyla ikiye bölmüş filmlerdendir Rules of Attraction. Sevenin hayran kalacağı, sevmeyenin ise sonuna kadar bile zor dayanacağı türden bir filmdir.

Gelelim bu kutuplaşmanın sebebine: Öncelikle film, American Psycho'nun da yazarı olan Bret Easton Ellis'in aynı derecede hastalıklı bir romanından sinamaya uyarlanmış bir yapım. Romanı okumadım ama kitabın temel esprisi, iki koldan ilerleyen bir anlatım yapısına sahip olmasıymış. Bir yandan olanı, bir yandan da karakterlerin akıllarından geçeni bir arada aktaran bir anlatım bu. Roger Avary de filminde kimi zaman ekranı ikiye bölerek bir tarafı hayale, bir tarafı gerçeğe ayırmak; kimi zaman önce hayali gösterip sonra bir geri dönüşle gerçeği sunmak; hatta kimi sahnelerde hayal ve gerçeği tamamen birbirine katık etmek gibi, sinemanın türlü çeşitli anlatım olanaklarını seferber ederek, romanın bu çarpıcı özelliğini filme de yansıtmayı başarmış (Ortaya çıkan sonuçtan Bret Easton Ellis'in de son derece memnun kaldığı söylenir). Bütün bunlara, zaman içinde iki ileri bir geri işleyen bir kurgu anlayışı, ironik bir iç ses kullanımı ve seks ve uyuşturucu müptelası bir yığın da nihilist karakter ekleyince, neden her bünyenin kaldıramayacağı türden bir film olduğu sorusu da yanıtını bulur sanırım.

Sonuç olarak, benim bayıldığım bir film olsa da, "ya sev ya nefret et" tarzı bir yapım olduğu için, öyle gönül rahatlığıyla da tavsiye ediyorum diyemem ama anlattığım şeyler ilgi çekici geldiyse, filmi gayet güzel yansıtan aşağıdaki fragmana da bir göz atılarak son karara ulaşılabilir:

Ayrıca The Edukators da, Rules of Attraction kadar olmasa da yine beğendiğim filmlerdendir. Güzel bir senaryo, zekice diyaloglar üzerinden ilerler. İkinci yarıda daha da bir güzelleşen film, hayli leziz bir finalle de bağlanır. Yalnız Kanal-1'de sık sık gösterilen filmlerden biridir The Edukators. Henüz izlememiş olanlar, sadece TV'de Sinema başlığını takip ederek yakın zamanda bu filmi izleme fırsatı bulabilirler diye düşünüyorum.

--------------------
forum resmi
+Quote Post
Siyanure
mesaj Jul 12 2007, 10:08 PM
İleti #24

orada olmayan adam
Group Icon

IMDB
Método, El (2005)

Directed by: Marcelo Piñeyro
Genre: Drama
User Rating: 7.5 / 10 (1,079 votes)
Runtime: 115 min
Awards: 10 wins
Cast: Eduardo Noriega, Najwa Nimri, Eduard Fernández, Pablo Echarri

Ben de bu filme birkaç kez rastladım fakat izlesem mi karar veremedim.
+Quote Post
BuRnOut
mesaj Jul 12 2007, 10:12 PM
İleti #25

Edilgen Bir Uyumsuz
Group Icon

Nereden: Düşler Ülkesi.
Üye No.: 8

Ben çok sevmiştim. Geniş incelemesi burada mevcut.

Bu ileti BuRnOut tarafından Jul 12 2007, 10:13 PM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------
forum resmi

Zaman, hediye vermez insana
ve doğru diye bir şey yoktur onun kıyısında

+Quote Post
Siyanure
mesaj Jul 12 2007, 10:46 PM
İleti #26

orada olmayan adam
Group Icon

BuRnOut teşekkürler, bir çırpıda okudum. Tam da beklediğim gibi bir filmmiş anladığım kadarıyla. Haftasonu izleyeceğim en hemen. Zaten bu dönemde anlamaya çalıştığım olgulardan birisi makineleşen ve tek taraflı olmaya yönelen insan konusu. Yaz stajı dolayısıyla tecrübe ettiğim işyeri ortamındaki gözlemlerim beni epey şaşırttı. Üniversite ile karşılaştırıldığında aşırı derecede korkutucu. Sanırım minimalist sinema tartışmasında ettiğin bir laf vardı günümüz iş temposunda çalışan birisinin yorgun argın eve döndüğünde bir Theo Angelopoulos filmini anlamlandıramayacağına dair, katılmamak elde değil.
Meksikalı balıkçının hikayesi vardır ya kapitalizme karşı gayet iğneleyici, çok severim. Pratikte hayat, teorideki ve masallardaki gibi toz pembe değil tabi. Gelmişken dün akşam izlediğim ve hoşuma giden bir belgeseli de bırakıp gideyim. Günümüz endüstrisini tamamen parçalayıp, taş devrine dönmenin tek çözüm olduğu argümanını sunup biraz uç noktalarda yürüse de, bir silkelenip kendine gelmek açısından etkileyici bir belgesel.
IMDB
Surplus: Terrorized Into Being Consumers (2003)

Directed by: Erik Gandini
Genre: Documentary
User Rating: 6.8 / 10 (419 votes)
Runtime: Sweden:54 min / Argentina:54 min (Mar del Plata F...
Awards: 3 wins
Cast: , , ,
+Quote Post
BuRnOut
mesaj Jul 13 2007, 10:23 AM
İleti #27

Edilgen Bir Uyumsuz
Group Icon

Nereden: Düşler Ülkesi.
Üye No.: 8

Eğer izlemeye cesaretin varsa, bunların üstüne şu belgeseli de izleyebilirsin. İnsana ihtiyaç olmadığı, robotların dünyasına hoş geldin! Bu belgeselle ilgili detaylı yazıya da buradan ulaşabilirsin.

IMDB
Unser täglich Brot (2005)

Directed by: Nikolaus Geyrhalter
Plot Outline: OUR DAILY BREAD is a wide-screen tableau of a feast which isn't always easy to digest - and in which we all take part. A pure, meticulous and high-end film experience that enables the audience to form their own ideas.
User Rating: 7.7 / 10 (289 votes)
Runtime: 92 min / Netherlands:90 min
Cast: Claus Hansen Petz, Arkadiusz Rydellek, Barbara Hinz, Renata Wypchlo

Hemen ardında şirketlerin yol açtığı felaketlere ve makinalaşmanın farklı boyutlarına dair şu belgeselde oldukça ilginç...

IMDB
Manufactured Landscapes (2006)

Directed by: Jennifer Baichwal
Plot Outline: Photographer Edward Burtynsky travels the world observing changes in landscapes due to industrial work and manufacturing.
User Rating: 7.3 / 10 (233 votes)
Runtime: 80 min / Canada:90 min (Toronto International Fil...
Awards: 4 wins
Cast: Edward Burtynsky, Janessa-Friesen, sfmarketing, suttercane

Ondan sonra teknolojinin işçilere yansımalarına dair bu belgeselde "mutlaka" izlenmeli diye düşünüyorum.

IMDB
Workingman's Death (2005)

Directed by: Michael Glawogger
Plot Outline: A documentary on the extremes to which workers will go to earn a living.
User Rating: 8.1 / 10 (228 votes)
Runtime: Canada:122 min (Toronto International Film Festiva...
Awards: 4 wins
Cast: , , ,

Ve tüm bunların üstüne, meramları aynı olan, ama dili çok daha sıcak olan bir Los Lunes al Sol'da iyi gider doğrusu... fool.gif

--------------------
forum resmi

Zaman, hediye vermez insana
ve doğru diye bir şey yoktur onun kıyısında

+Quote Post
Siyanure
mesaj Jul 13 2007, 10:46 AM
İleti #28

orada olmayan adam
Group Icon

Merak uyandırıcı örnekler yollamışsınız, cesaretimi toplayıp arama çalışmalarına başladım, emulle olmadığı için bulmam biraz zaman alacak. Los Lunes al Sol geçen sene İşçi Filmleri Festivalinde gösterilmişti. Onu söyleyince aklıma bir Ken Loach filmi geldi. Türkçesiyle "Demiryolcular"ı da bu sene 2.'si düzenlenen İşçi Filmleri Festivali'nde gösterdik.
Devletin kontrolündeki İngiliz Demiryolları için çalışan işçi grubunun özelleştirmeden sonra rekabet içindeki özel firmalara dağılmasıyla, başlarına gelenleri anlatıyor. Kar amacı arttıkça hizmetin azalması, işçi haklarının yenmesi üzerine yine Güneşli Pazartesiler kıvamında sade bir anlatım, içten bir öykü. Ken Loach'un neden sosyal sorumluluk diyince akla gelen ilk yönetmenlerden olduğunun bir nevi ispatı.
IMDB
The Navigators (2001)

Directed by: Ken Loach
Genre: Comedy / Drama
Plot Outline: Five Yorkshiremen try to survive after the British Rail is bought out by a private company.
User Rating: 6.9 / 10 (871 votes)
Runtime: 96 min
Awards: 3 wins
Cast: Dean Andrews, Thomas Craig, Joe Duttine, Steve Huison

Bir de son dönemin "Şirket" kavramına attığı bakışıyla, en dinamik ve etkileyici belgesellerinden biri olan meşhur belgeseli "The Corporation"ı da es geçmeyelim. Belki daha izlememiş olanlar vardır. Şirketleri dünden bugüne inceleyen, mümkün olduğunca tepeden bakan, herkese söz vermeye çalışan, hatta MIT'in büyük dehası Naom Chomsky'nin yorumlarıyla katkıda bulunduğu bir yapım.
IMDB
The Corporation (2003)

Directed by: Mark Achbar, Jennifer Abbott
Genre: Documentary / History
Plot Outline: Documentary that looks at the concept of the corporation throughout recent history up to its present-day dominance.
User Rating: 8.3 / 10 (5,642 votes)
Runtime: 145 min / Argentina:150 min (Buenos Aires Festiva...
Awards: 12 wins
Cast: Jane Akre, Ray Anderson, Maude Barlow, Chris Barrett

+Quote Post
paranoid
mesaj Jul 15 2007, 03:56 PM
İleti #29

Gözleri içine düşmüş kırık bir kukla...

Nereden: Bölge
Üye No.: 172

Başlığa biraz geç iştirak etmiş olmakla birlikte, mazur görürseniz ben de bir şeyler söylemek isterim. smile.gif

IMDB
Sling Blade (1996)

Directed by: Billy Bob Thornton
Tagline: Sometimes a hero comes from the most unlikely place.
Plot Outline: Karl Childers, a simple man hospitalized since his childhood murder of his mother and her lover, is released to start a new life in a small town.
User Rating: 8.0 / 10 (30,518 votes)
Runtime: 135 min
Awards: Won Oscar.
Cast: Billy Bob Thornton, Dwight Yoakam, J.T. Walsh, John Ritter

Çok fazla şey söylemiyeceğim Sling Blade için. İzleyen kimileri için abartılı bulunabilecek şu kadarını söylemek isterim; Billy Bob Thornton filmografisine bakıldığında Sling Blade, Billy Bob Thornton için aşılamayacak bir zirvedir. Kabaca Mel Gibson için Braveheart neyse, Billy Bob Thornton için Sling Blade odur. Nerde kaldı The Man Who Wasn't There, nerde kaldı A Simple Plan, ya da Bad Santa ve diğerleri. Hepsi için ayrı ayrı cevap verilebilir. Bu cevaplar, bu filmlerin hiçbirini Sling Blade'in gölgesinden kurtaramaz.
Bir de bu filmi sevgili Funkster izleyerek, o harika yorumlarıyla bezediği bir inceleme yazarsa değmeyin keyfimize smile.gif

IMDB
Moartea domnului Lazarescu (2005)

Directed by: Cristi Puiu
Plot Outline: Mr. Lazarescu, a 63 year old lonely man feels sick and calls the ambulance. When it arrives the doctor...
User Rating: 8.1 / 10 (2,616 votes)
Runtime: 150 min / Hong Kong:153 min / Romania:153 min (o...
Awards: 19 wins
Cast: Doru Ana, Monica Dean, Alina Berzunteanu, Doru Boguta

İşlediği öykü itibariyle uzun sayılabilecek filmlerden The Death of Mr. Lazarescu. Film "Dogma 95" sertifikası olan filmlerden değil bildiğim kadarıyla, fakat filmin en yakın sayılabileceği akım "Dogma 95" olmalı kanımca. Yaşlılık, yaşlılığın getirdiği hastalıklar ve diğer herşey... Bedeni artık yavaş yavaş pes etmeye yüz tutmuş yaşlı bir insanın, kesinlikle her türlü koşulda pes etmeyen, sağlık sistemi saçma prosedürlerinin çarkları arasında nasıl da ezilerek yok olmaya doğru adım adım ilerlediğini resmetmeye çalışmış filmimiz. Bu presödür çarklarının arasında, insani bir şeyler olması umuduyla izlettiriyor kendini. Peki oluyor mu ? İzleyip görmekte fayda var smile.gif Kesinlikle zaman kaybı değil.

IMDB
Fetten Jahre sind vorbei, Die (2004)

Directed by: Hans Weingartner
Genre: Crime / Drama / Romance
Tagline: Every Heart is a revolutionary cell
Plot Outline: Three activists cobble together a kidnapping plot after they encounter a businessman in his home.
User Rating: 7.7 / 10 (6,362 votes)
Runtime: Argentina:127 min / France:127 min
Awards: 7 wins
Cast: Daniel Brühl, Julia Jentsch, Stipe Erceg, Burghart Klaußner

Tavsiye üzerine izlemiştim, maalesef sonunu getiremediğim filmlerden biri The Edukators. Bana fazlasıyla yapay göründü. Ne karakterleri sevdim ne de öyküyü. Şimdi hatırlıyorum da, filmin bendeki çağrışımları oldukça nahoş şeylerdi. Bu nahoşluklara dayanarak çok köşeli konuşmamam gerekir belki de, netice de tamamen öznel yaşantılar bunlar. Gene de zaman kaybı demekten kendimi alamıyorum oleyo.gif

--------------------
"Bir filmi açıklamak zordur, çünkü onu anlamak kolaydır."
+Quote Post
Siyanure
mesaj Jul 15 2007, 10:46 PM
İleti #30

orada olmayan adam
Group Icon

QUOTE(iqmachine @ Jul 15 2007, 04:56 PM) *

Çok fazla şey söylemiyeceğim Sling Blade için. İzleyen kimileri için abartılı bulunabilecek şu kadarını söylemek isterim; Billy Bob Thornton filmografisine bakıldığında Sling Blade, Billy Bob Thornton için aşılamayacak bir zirvedir. Kabaca Mel Gibson için Braveheart neyse, Billy Bob Thornton için Sling Blade odur. Nerde kaldı The Man Who Wasn't There, nerde kaldı A Simple Plan, ya da Bad Santa ve diğerleri. Hepsi için ayrı ayrı cevap verilebilir. Bu cevaplar, bu filmlerin hiçbirini Sling Blade'in gölgesinden kurtaramaz.

Geçtiğimiz birkaç gün içerisinde The Man Who Wasn't There ve A Simple Plan filmlerini izleyip Billy Bob Thornton hayranlığım tam tavana vurmuşken çok heyecanlandırdınız beni iqmachine. Çok farklı karakterleri son derece soğukkanlılıkla inandırıcı bir şekilde canlandırıyor, donuk aktör. A Simple Plan'de Bill Paxton'u filmden süpürmüştü adeta, The Man Who Wasn't There'de de zor bir senaryonun hakkını sonuna kadar vermiş; karakterin iç dünyasını sigarasını tutuşundan bakışlarındaki boşvermişliğe kadar incelikle hissettirmişti. Sırada Sling Blade!
+Quote Post

9 Sayfa V < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

- Basit Görünüm Şuan: 9th December 2019 - 05:21 AM