IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

9 Sayfa V  1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Merak ettiklerimiz, İzleyenler yorumlasın.
Funkster
mesaj Jul 4 2007, 11:42 PM
İleti #1

Etkin Üye
Group Icon

Grup: Veteran
Üye No.: 6

Bir türlü fırsat bulup edinemediğimiz, izleyemediğimiz, kaçırdığımız, hakkında sağlıklı yorumlar okuyamadığımız, ama öte yandan hep aklımızın bir köşesinde yer etmiş filmler vardır. Acaba bizim merak ettiğimiz bu filmleri başka bir arkadaşımız izlemiş midir? İzlediyse ne düşünür, bize ne söyler? Beğenmiş midir, yoksa hiç ilişmeyelim mi? Elbette zevkler-renkler söz konusu olduğunda kişinin "ben beğenmedim, ama yine de izleyin, belki beğenirsiniz" şeklinde cümleler kurması olasıdır. Veya o filmi çok beğenen kişinin tavsiyesine uyup edindiğimiz, ama hiç beğenmediğimiz filmler de az değildir. Yine de ben bu tarz tavsiyelerle çok güzel filmler izlemiş ya da zamanımı o filme harcamanın eşiğinden dönerek olumlu bir hamle de yapmışımdır. Az da olsa tecrübeyle sabit sayılabilir. Burada amaç sadece Yedinci Gemi yolcularının çok değer verdiğim yorumlarını almak istemek, gerekirse adı geçen filmler hakkında tartışma ortamı yaratmak.. (Yani kabaca "nasıl sevmezsin o filmi" veya "ne buldun o filmde"nin kabalaşmamış, usulüne uygun halleriyle filmleri masaya yatırmak smile.gif ). Bir iletimiz içinde en fazla üç adet merak ettiğimiz film belirtme kuralı olsun. Bu sayı iki, hatta bir bile olabilir. Sonuçta geriye dönük de fikir alışverişinde bulunmak mümkün olur. Bir de zaten sitemizde incelemesi-yorumu bulunan filmleri bu bölüme taşımayalım. Çünkü yorumlarımızı o ilgili başlıklara yazarak daha düzenli bir yol izlemiş oluruz kanaatindeyim.

Başlangıç için başta da söylediğim gibi izleme şansı bulamadığım üç film hakkında izleyenlerin kelime-cümle sınırlaması olmaksızın söyleyeceklerini okumak isterim. Şayet hiç izleyen yoksa, siz kendi merak ettiklerinizle devam edebilrsiniz. İşte benim filmlerim. (Aslında daha çok var. Ama ilk aklıma gelenler bu üçü oldu. smile.gif )
IMDB
Feux rouges (2004)

Directed by: Cédric Kahn
Genre: Drama / Thriller
Plot Outline: Antoine and Helene drive to South France to return their kids from a holiday camp. The traffic is dense...
User Rating: 7.0 / 10 (931 votes)
Runtime: France:105 min / USA:105 min / Argentina:106 min...
Awards: 2 nominations
Cast: Jean-Pierre Darroussin, Carole Bouquet, Vincent Deniard, Charline Paul

IMDB
Dom durakov (2002)

Directed by: Andrei Konchalovsky
Genre: Drama
Plot Outline: Psychiatric patients become entrenched in the Chechen War after the staff split to find them a safer hospital...
User Rating: 7.2 / 10 (753 votes)
Runtime: Italy:104 min (Venice Film Festival) / USA:104 min...
Awards: 4 wins
Cast: Yuliya Vysotskaya, Yevgeni Mironov, Sultan Islamov, Stanislav Varkki

IMDB
Sling Blade (1996)

Directed by: Billy Bob Thornton
Tagline: Sometimes a hero comes from the most unlikely place.
Plot Outline: Karl Childers, a simple man hospitalized since his childhood murder of his mother and her lover, is released to start a new life in a small town.
User Rating: 8.0 / 10 (30,302 votes) Top 250: #250
Runtime: 135 min
Awards: Won Oscar.
Cast: Billy Bob Thornton, Dwight Yoakam, J.T. Walsh, John Ritter

Bu ileti Funkster tarafından Jul 4 2007, 11:52 PM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
gündüzdoğanay
mesaj Jul 5 2007, 12:11 AM
İleti #2

2046 da hiçbir şey değişmez.
Group Icon

Grup: Müdavim
Nereden: Nevy TeAM
Üye No.: 26

Çok güzel bir başlık olmuş Funkster cheers.gif

Bu üç film arasından Sling Blade'i izlemiştim uzun zaman önce. Küçük yaşta annesini ve sevgilisini öldürmekten akıl hastanesine kapatılan Karl'ın ( Billy Bob Thornton) yıllar sonrasında salıverilmesiyle sudan çıkmış balık kıvamında hayata atılmasını konu alıyor. Hastanede kaldığı yıllar boyunca Tanrı inancı artmış, kendine ait bir ahlak düzeni oluşturmuştur. Karl'ın normal hayata alışması ve sosyalleşmesinde yeni edindiği küçük arkadaşı Frank'in büyük katkıları olacaktır. Ama çok geçmeden hayatın olumsuzlukları bir duvar gibi Karl'ın karşısına çıkacak ve hayata karşı bir sınav vermesi gerekecektir.

İşte böyle bir film Sling Blade. Konusu itibariyle izlenmeye değecek bir çok öğe içinde barındırıyor. Bunun yanında Billy Bob Thornton'ın Karl karakterindeki o güzelim performası için bile izlenir bu film.

--------------------
İnsanların yanında mutlu değilim,yeterince içersem kayboluyorlar.(Charles Bukowski)
Cennetten kovulan ilk alkolik.
Bir keresinde birine aşık olmuştum. Bir süre sonra orada değildi. (2046)
Felsefe cahili, popüler kültür düşmanı...
+Quote Post
Bob le Flambeur
mesaj Jul 6 2007, 06:17 PM
İleti #3

Kumarbaz Bob
Group Icon

Grup: Yönetici
Üye No.: 24

Funkster'ın diğer iki filmi izleyen yok herhalde forumda. Aslında şu Deliler Evi benim de merak ettiğim bir filmdi. Yakın zamanda izlersem dönerim yine başlığa. Üç film de ben ekliyorum. Var mıdır aranızda bu filmleri tavsiye eden?

IMDB
Cruising (1980)

Directed by: William Friedkin
Genre: Crime / Drama / Thriller
Tagline: Al Pacino is Cruising for a killer.
Plot Outline: A police detective goes undercover in the sleazy and underground gay subculture of New York City to catch a serial killer who is murdering numerous gay men with S&M tactics.
User Rating: 5.7 / 10 (2,233 votes)
Runtime: 106 min / Belgium:99 min (video version)
Awards: 3 nominations
Cast: Al Pacino, Paul Sorvino, Karen Allen, Richard Cox

IMDB
Night Falls on Manhattan (1997)

Directed by: Sidney Lumet
Genre: Crime / Drama
Tagline: In a city of nine million people is there room for one honest man?
Plot Outline: A newly elected District attorney finds himself in the middle of a police corruption investigation that may involve his father and his partner.
User Rating: 6.3 / 10 (1,936 votes)
Runtime: 114 min / USA:118 min (director's cut)
Awards: 1 nomination
Cast: Andy Garcia, Ian Holm, James Gandolfini, Lena Olin

IMDB
The Butcher Boy (1997)

Directed by: Neil Jordan
Genre: Comedy / Drama
Tagline: This little piggy laughed all the way home!
Plot Outline: The film tells the story of Francie who lives with his depressed mother and alcoholic father. He loves...
User Rating: 7.0 / 10 (3,265 votes)
Runtime: 109 min
Awards: 7 wins
Cast: Eamonn Owens, Sean McGinley, Peter Gowen, Alan Boyle

Bu ileti Bob le Flambeur tarafından Jul 6 2007, 06:17 PM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------
forum resmi
+Quote Post
Funkster
mesaj Jul 6 2007, 08:24 PM
İleti #4

Etkin Üye
Group Icon

The Butcher Boy'u uzun zaman önce CNBC-E'de izlemiştim. TV'de izlememin sağlıksız yanından ötürü iyi odaklanamadığım bir filmdi. İrlanda yapımı, 11-12 yaşlarında bir çocuğun hayaller-halüsinasyonlarla dolu hikayesi diye hatırlıyorum. Çocuk yaşadığı tuhaflıklarla akıl hastanesine kadar düşüyordu. Ama çok daha net olarak hatırladığım birşey varsa o da, başroldeki küçük oyuncunun (adı Eamonn Owens'mış) acayip performansıydı. Öyle ki çocuk, çok fazla sinir bozucu ve itici gelmişti bana. O derece başarılıydı yani. Ama hikaye, konu derseniz pek birşey yok aklımda.

--------------------
+Quote Post
Bob le Flambeur
mesaj Jul 6 2007, 08:53 PM
İleti #5

Kumarbaz Bob
Group Icon

Bu gece Actionmax verecekmiş The Butcher Boy'u. Benim de aynı saatte yıllar önce izleyip, beğendiğim ve bir kez daha izlemeyi düşündüğüm başka bir film vardı diğer sinema kanalında (Argento'dan Opera). O yüzden sordum The Butcher Boy'u. Yıllar önce CNBC-e'de ben de başlamıştım bu filme ama sonunu getirememiştim, hatta yarıya bile ulaşamamıştım doh.gif . Filmden benim de aklımda bir tek o çirkin, sevimsiz çocuk kalmış. Yönetmeni de severim, özellikle The Crying Game'den dolayı. O yüzden de bir ufak pişmanlık kalmıştır içimde bu filmin sonunu getiremediğim için...

Bu durumda ben en iyisi The Butcher Boy'a başlayım, yine sarmazsa Opera'ya geçiş yaparım oleyo.gif .

Bu ileti Bob le Flambeur tarafından Jul 6 2007, 08:56 PM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------
forum resmi
+Quote Post
R0BlN
mesaj Jul 6 2007, 11:11 PM
İleti #6

Puck:Robin
Group Icon

Nereden: İstanbul
Üye No.: 7

IMDB
Naked Lunch (1991)

Directed by: David Cronenberg
Genre: Crime / Drama / Fantasy / Mystery
Tagline: David Cronenberg and William S. Burroughs invite you to lunch.
Plot Outline: After developing an addiction to the substance he uses to kill bugs, an exterminator accidentally murders his wife and becomes involved in a secret government plot being orchestrated by giant bugs in an Islamic port town in Africa.
User Rating: 6.7 / 10 (8,425 votes)
Runtime: 115 min
Awards: 13 wins
Cast: Peter Weller, Judy Davis, Ian Holm, Julian Sands

Yakın zamanda izlediğim bu filmin ciddi olarak masaya yatırılmasına gereksinim var diye düşünüyorum. Ne dersiniz? Bir Crononberg uzmanının ellerinden öper, artık o kimse smile.gif

--------------------
+Quote Post
Siyanure
mesaj Jul 7 2007, 12:46 AM
İleti #7

orada olmayan adam
Group Icon

Nereden: dark city
Üye No.: 149

Yaralara merhem bir konuya parmak basan bu başlık için teşekkürümü edip ilk iletimi yazıyorum foruma.
forum resmi
IMDB
Naked (1993)

Directed by: Mike Leigh
Genre: Drama / Comedy
Plot Outline: Johnny flees Manchester for London, to avoid a beating from the family of a girl he has raped. There he finds an old girlfriend...
User Rating: 7.8 / 10 (5,106 votes)
Runtime: 131 min
Awards: 8 wins
Cast: David Thewlis, Lesley Sharp, Katrin Cartlidge, Greg Cruttwell

Ah üstadlarımızdan birisi şu filmin incelemesini yapsa. Hani derler ya 20 defa izledim Requiem For a Dream'i , 10 kere Trainspotting'i, 100 kere Shawshank Redemption'u... İnanmam pek onlara. Bu kadar izlemek için filmle insanın arasında dost gibi bir bağ olmalıdır diye düşünürüm. Bu kadar popüler ve paylaşılmış filmlerle o bağı oluşturmak çok kolay olmaz. Daha kendi kabuğuna çekilmiş filmlerle gizliden gizliye kuvvetli bağlar yaratmaz mıyız? Mike Leigh'in Naked'ini ne zaman canım sıkılsa koyarım dvd gediğine. David Thewlis'in döktürdüğü sahnelerden birisini açar dakikalarca izler,dinlerim. Bugüne kadar büyük sevgi ve bağlılığımı çok da ortaya dökemedim,sebebini pek çözemedim. Hakkında konuşmadım, yer yer okudum. Velhasıl-ı kelam buralardan bir seveni varsa, yazsa okusak, üstüne konuşsak çok sevinirim. İlk taşı koyacak cesareti bu film için hissedemiyorum.
Saygılar...
+Quote Post
Funkster
mesaj Jul 7 2007, 01:17 AM
İleti #8

Etkin Üye
Group Icon

QUOTE(Siyanure @ Jul 6 2007, 10:46 PM) *

Ah üstadlarımızdan birisi şu filmin incelemesini yapsa. Hani derler ya 20 defa izledim Requiem For a Dream'i , 10 kere Trainspotting'i, 100 kere Shawshank Redemption'u... İnanmam pek onlara. Bu kadar izlemek için filmle insanın arasında dost gibi bir bağ olmalıdır diye düşünürüm. Bu kadar popüler ve paylaşılmış filmlerle o bağı oluşturmak çok kolay olmaz. Daha kendi kabuğuna çekilmiş filmlerle gizliden gizliye kuvvetli bağlar yaratmaz mıyız?

Siyanure hoşgeldin. flowers.gif Kendi adıma seni gördüğüme çok sevindiğimi söylemek isterim. Umarım güzel yazılarından bizi mahrum etmezsin. Ne güzel söylemişsin "kabuğuna çekilmiş filmler" diye.. Yanlız arkadaşlar, eğer üstad arıyorsanız yanlış gelmişsiniz. oleyo.gif Burada üstad falan yok. Sinema ağırlıklı olmalarına rağmen yazıları ne ile ilgili olursa olsun paylaşmaya gelen insanlar topluluğu diyelim. Madem bu kadar beğendiniz bu filmleri, tüm çıplaklıklarıyla bizimle paylaşın. Hoş, bu söylediklerinizden sonra zaten izlemek gerekecek ya neyse.. smile.gif Ha, o filmin yönetmenine özel ilgi duyan bir dostumuz vardır, o birşeyler karalamak ister, o ayrı. İçimizden filmlerle, şarkılarla, kitaplarla, insanlarla ilgili ne geliyorsa yazalım. Hazır gelmişken bir başka merak ettiğim filmi bırakıp öyle gideyim.. smile.gif
IMDB
10 Items or Less (2006)

Directed by: Brad Silberling
Genre: Comedy / Drama / Romance
Tagline: You Are Who You Meet
Plot Outline: An actor (Freeman) prepping for an upcoming role meets a quirky grocery clerk (Vega), and the pair hit the road to show one another their respective worlds.
User Rating: 6.7 / 10 (1,441 votes)
Runtime: 82 min / Canada:82 min (Toronto International Fil...
Cast: Morgan Freeman, Paz Vega, Jonah Hill, Alexandra Berardi

--------------------
+Quote Post
Bob le Flambeur
mesaj Jul 7 2007, 01:18 AM
İleti #9

Kumarbaz Bob
Group Icon

QUOTE(Bob le Flambeur @ Jul 6 2007, 09:53 PM) *

Bu durumda ben en iyisi The Butcher Boy'a başlayım, yine sarmazsa Opera'ya geçiş yaparım oleyo.gif .

The Butcher Boy sardı bu sefer. Neredeyse yine ilk 15-20 dakikalık kısmını izledikten sonra geçiyordum diğer kanala ama sabrettim ve ödülümü aldım. Kendi sorduğum filmi cevaplamak gibi bir garipliğe imza attığımın farkındayım şu an ama gerçekten de filmi çok beğendim. 1960'lı yıllarda küçük bir İrlanda kasabasında geçen film, 11-12 yaşlarında bir çocuğun, tüm kasaba halkına ve özellikle de takıntı haline getirdiği bir ana-oğula yaşattığı cehennem azabını anlatıyor. Neil Jordan filmin temposunu öyle güzel ayarlamış ki, film başlarda seyirciye sanki sadece hayalperest ve yaramaz bir çocuğun haylazlıklarıyla gelişen bir komedi filmiymiş taklidi yapıyor. Ama bu çocuğun öyle sıradan bir afacan olmadığının anlaşılması fazla uzun sürmüyor...

Başroldeki Eamonn Owens ise kesinlikle bu güne kadar gördüğüm en sevimsiz, en itici çocuk oyuncu. Ama velet, bu şeytani çocuk rolünü öyle bir oynamış ki, o sevimsiz suratıyla kesin rüyalarıma girecek bu gece blink.gif .

--------------------
forum resmi
+Quote Post
BuRnOut
mesaj Jul 7 2007, 09:11 AM
İleti #10

Edilgen Bir Uyumsuz
Group Icon

Nereden: Düşler Ülkesi.
Üye No.: 8

QUOTE(Funkster @ Jul 6 2007, 11:17 PM) *

IMDB
10 Items or Less (2006)

Plot Outline: An actor (Freeman) prepping for an upcoming role meets a quirky grocery clerk (Vega), and the pair hit the road to show one another their respective worlds.

Boşuna bu filme vaktinizi ayırmanızı tavsiye etmem. Tamamen boş ve saçma bir film. Paz Vega'nın güzelliği için belki izlenebilir. Ama bağımsız soslu, post-romantik, cıvık cıvık ve bittiğinde bir dolu küfür etmek isteyeceğiniz bir filme hazırlıklı olmasınız. fool.gif Benden uyarması. tongue.gif

Bu ileti BuRnOut tarafından Jul 7 2007, 09:12 AM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------
forum resmi

Zaman, hediye vermez insana
ve doğru diye bir şey yoktur onun kıyısında

+Quote Post
skyser
mesaj Jul 7 2007, 01:17 PM
İleti #11

Yine yeni yeniden
Group Icon

Grup: Çevirmen
Üye No.: 43

QUOTE(BuRnOut @ Jul 7 2007, 10:11 AM) *

QUOTE(Funkster @ Jul 6 2007, 11:17 PM) *

IMDB
10 Items or Less (2006)

Boşuna bu filme vaktinizi ayırmanızı tavsiye etmem. Tamamen boş ve saçma bir film. Paz Vega'nın güzelliği için belki izlenebilir. Ama bağımsız soslu, post-romantik, cıvık cıvık ve bittiğinde bir dolu küfür etmek isteyeceğiniz bir filme hazırlıklı olmasınız. fool.gif Benden uyarması. tongue.gif

Bu film konusunda BuRnOut'a katılamıyorum flaugh.gif
Film çok büyük beklentilerle seyredilmemeli ama tamamen boş olduğu da söylenemez. Hatta bazı diyaloglar oldukça samimi. İnsan doğası konusundaki yaklaşımı kıyasıya eleştirilebilecek olsa da en azından kendi içinde tutarlı.
+Quote Post
hasta
mesaj Jul 7 2007, 04:24 PM
İleti #12

Dün, bugün, yarın...
Group Icon

Üye No.: 1

Feux Rouges filmi uzun süredir çeviri listemde duruyor. Gemiyi rotasına iyice oturtup biraz rahatlayabilirsek çeviri yapmaya geri dönebilirim diye umuyorum smile.gif

Benim de bir süredir merak ettiğim bir film var. Düzgün bir İngilizce altyazı olmadığı için çevrilememişti. Romence de bilmediğimiz için filmi bir türlü izlemek nasip olmadı.

IMDB
Moartea domnului Lazarescu (2005)

Directed by: Cristi Puiu
Plot Outline: Mr. Lazarescu, a 63 year old lonely man feels sick and calls the ambulance. When it arrives the doctor...
User Rating: 8.1 / 10 (2,595 votes)
Runtime: 150 min / Hong Kong:153 min / Romania:153 min (o...
Awards: 19 wins
Cast: Doru Ana, Monica Dean, Alina Berzunteanu, Doru Boguta

--------------------
Kendimden başka hiçbir eksiğim yok.
+Quote Post
Funkster
mesaj Jul 7 2007, 09:25 PM
İleti #13

Etkin Üye
Group Icon

10 Items or Less konusunda durum 1-1.. Eşitliği bozan bir durum olursa ona göre davranırız artık. fool.gif
Ama Freeman-Vega ikilisinin zorlama gibi duran kimyasından bir romantik ilişki peydahlamışlarsa hiç yanaşmamak iyi olacaktır düşüncesindeyim. Açıklamalar için teşekkürler.. smile.gif

--------------------
+Quote Post
213
mesaj Jul 7 2007, 10:04 PM
İleti #14

Etkin Üye
Group Icon

Grup: Çevirmen
Üye No.: 17

Durumu 2-1 yapacağım, ama hangi yönde olduğunu ben de bilmiyorum. fool.gif 10 Items or Less'i izlemek bana bir şey kazandırdı mı? Hayır. Peki izlemek bana bir şey kaybettirdi mi? Ona da hayır. smile.gif Ama BuRnOut'un "bağımsız-soslu" lafı bu film için güzel duruyor gibi. Aksi düşüncede bir görüş gelmezse, filme bir gol de ben atacağım ve skoru filmin aleyhine çevireceğim. smile.gif

--------------------
sometimes... you've just got to rock...
+Quote Post
Bob le Flambeur
mesaj Jul 7 2007, 10:22 PM
İleti #15

Kumarbaz Bob
Group Icon

Bu filmi de izlemeyen bir Funkster'la ben kalmışız herhalde fool.gif .
O kadar film soruldu, her gelen buna yazıyor oleyo.gif .

--------------------
forum resmi
+Quote Post

9 Sayfa V  1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

- Basit Görünüm Şuan: 11th December 2019 - 09:58 AM