IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

Reply to this topicStart new topic
> Seven Pounds (2008), Yedi Darbe
hasta
mesaj Apr 20 2009, 03:34 AM
İleti #1

Dün, bugün, yarın...
Group Icon

Grup: Yönetici
Üye No.: 1

forum resmi

IMDB
Seven Pounds (2008)

Seven Pounds (2008) PosteriYönetmen: Gabriele Muccino
Tür: Drama
Slogan: Seven Names. Seven Strangers. One Secret.
IMDB Notu: 7.6 / 10 (36,495 oy)
Süre: 123 min
Ödüller: 2 wins
Oyuncular: Will Smith, Rosario Dawson, Woody Harrelson, Michael Ealy

Ben Thomas rolündeki Will Smith, filmin ilerleyen bölümlerinde öğreneceğimiz bir olayda, bir anlık hatası sonucu, aralarında nişanlısının da bulunduğu yedi insanın hayatını kaybetmesine yol açar. Parlak hayatı bu hatanın yarattığı bunalımla alt üst olur ve hayatının kendi gözünde hiçbir değeri kalmaz. Yedi farklı insana yapacağı yardımla bu hatayı telafi etmeye çalışacaktır. Rosario Dawson'ın canlandırdığı Emily karakteri de bu yedi kişiden biridir. Emily'nin kalbi sorunludur ve kalp nakli yapılmazsa birkaç hafta içinde ölecektir. Organ nakli sırasında bekleyen Emily'nin bu bekleyiş günlerine Ben eşlik eder ve birbirlerine aşık olurlar.

forum resmi

Uzun süredir bir filmi izlemeye bu kadar önyargılı başlamamıştım. Aynı yönetmenin "The Pursuit of Happyness" filmini de aynı önyargıdan dolayı izlememiştim bugüne kadar. Fakat bu filmi izledikten sonra onu da mutlaka izleyeceğim. Nedir bilmiyorum bu önyargının tam kaynağı ama biraz filmin sunuluşundan, biraz da Will Smith'i sevmeyişiminden kaynaklanıyor sanırım. Çoğunlukla Will Smith'ten olsa gerek smile.gif Sevemedim bir türlü oyuncu olarak onu, sabun köpüğü komediler dışında oynadığı hiçbir filme de yakıştıramadım oyunculuğunu. Bu filmdeki Ben Thomas rolünün adamı kesinlikle Terrence Howard olmalıydı. Film çok daha sağlam olurdu. Fakat filmin temeli o kadar sağlam ki, o role kimi koysanız filmi baltalayamazdı. Dışarıdan bakılınca bir drama klişesi gibi gözüken Seven Pounds, senaryosundaki inanılmaz başarılı kurgu sayesinde izleyiciyi bir an olsun bile boş bırakmıyor ve onu yoruyor. İzlerken yoruluyorsunuz ve bundan zevk alıyorsunuz. Alışılagelmiş bir Hollywood filmi değil, belirli bir zekâ seviyesinin üstüne hitap ediyor kurgusu. Zaten bu filme bir Hollywood filmi de diyemeyiz. Amerikan dolarıyla çekilmiş Avrupa filmi diyebiliriz, çünkü başta yönetmeni olmak üzere filmin kilit noktalarındaki birçok isim Avrupalı.

Oyunculardan devam edersek... Will Smith hakkında daha fazla söz söylememe gerek yok, bu tür filmlerin oyuncusu değil, keşke farklı bir tercih yapılsaydı. Emily rolündeki Rosario Dawson filmin yükünün çoğunu sırtlamış, elinden geleni yapmış ve başarılı da olmuş. Filmin sürprizi ise kör Ezra rolündeki Woody Harrelson. "Al Pacino'dan eksiğim yok" diye bağıra bağıra hakkını vermiş rolün, gerçekten harikaydı.

Geçen gece sabaha karşı uykum kaçınca, "izleyeyim bari de çıksın aradan" diye istemeye istemeye izlemeye başladığım film beni gerçekten çok etkiledi. Bazı eksiklerine ve hatalarına rağmen güçlü kurgusuyla ve başarılı yönetimiyle mutlaka izlenmesi gereken bir film olarak öne çıkıyor.

--------------------
Kendimden başka hiçbir eksiğim yok.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
winner13
mesaj May 12 2009, 03:42 PM
İleti #2

Üye
**

Grup: Üyeler
Üye No.: 3,909

Tıkla üstüne, kendin kaşınmış ol. Bir daha tıkla, kaşıntına son ver...
sanırım deniz anası fikrini nat geo wild dan almışlar... ama çok yerinde bir senaryo çalımı olmuş... işe bayağı bir ilginçlik katmışlar. güzel film. izlenir...
+Quote Post
ratasoy
mesaj Dec 23 2009, 04:13 AM
İleti #3

Share is everthing...

Grup: Üyeler
Nereden: Antalya
Üye No.: 6,889

Film benim için tam bir vakit kaybıydı. Will Smith bile bu filmi kurtamaya yetmemiş. Harcanan paraya ve zamana yazık!

10/3

--------------------
Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz;
şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde...

forum resmi
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

- Basit Görünüm Şuan: 15th December 2019 - 06:34 PM