IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

4 Sayfa V « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Recep İvedik ve Türk İnsanı
ozman
mesaj Dec 27 2008, 02:34 PM
İleti #46

Üye
**

Grup: Üyeler
Üye No.: 1,759

işin İçinde para olduğu sürece;bu filmler toplumsal zihni kusturup,içindekileri dışarı çıkartıp kimse gitmediğinde kalkacak.o zamana kadar herkes parasını alıp izler oturur.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
aex1
mesaj Dec 28 2008, 09:50 AM
İleti #47

Üye
**

Üye No.: 924

bence ; bu film , toplumun bir bölümüne öz eleştiri niteliği de taşıyabilir...bu tiplemeye benzer kişilikler toplumda çok var..sinirleneceğimize gülüp geçeceğimiz ve mümkün ise uzak duracağımız tiplerdir ve bunlara benzemeyenlerin Ivedik'gillere gülmesi rahatlatıcı olur diye düşünüyorum.
+Quote Post
yeşilkarınca
mesaj Mar 12 2009, 02:12 AM
İleti #48

Üye
**

Üye No.: 5,844

Sanırım burada da heryerde olduğu gibi iki kampa bölünmüş sinema dostları smile.gif Açıkçası biryerden sonra tartışmak yararsız gibi geliyor,biryerde belirttiğiniz gibi bırakın bu izleyici kitlesinin fikirlerini değiştirmek yazdıklarımızla birbirlerimizin fikirlerini bile değiştiremiyoruz.Ancak okuduklarımdan doğru bulduğum sevgili Burnout'un anlatmaya çalıştığı gibi bu filmin neden bukadar yaygınlık kazandığı üzerine sosyolojik bir yaklaşımla düşünmek önemli olan.Zira filmin sanat eseri olup olmadığını tartışmak sinemanın ne olduğundan bihaber olmak demektir.Ben sinemayı bir sanat dalı ,bir görsel sanat olarak algılıyorum,gösteri yada eğlencelik olarak değil.Ancak böyle bir algılama biçiminin varolduğunu daha doğrusu bu algı bozukluğunun yaratıldığını da kabullenmek zorundayız.Bunun altı da zaten çok güzel çizilmiş yazılanlarla,özellikle sevgili someareborntotheendlessnighs 'e buradan teşekkürler,enfes yazısı için...Ben biraz da karakterin gerçek hayatta nereye oturduğunu irdelemek istiyorum aslında.Kemal Sunal'ın Şaban karakteriyle çokça kıyaslanmış gördüğüm kadarıyla ancak ben buna katılmıyorum,İvedik nereye koysanız biryerinden hep sırıtacak bir karakterdir,tek başına -kıyaslamamı mazur görün-ne Şarlo karakteri kadar sıcak ve sempatiktir(salt görünüm itibariyle),toplumsal bir karaketr olarak ise içi boş bir poster gibidir yalnızca.Kemal Sunal yeri gelir ağanın altında ezilen köylüdür,fabrikalarda sömürülen işçidir,kent yaşamında çıkışsız bir bireydir,evinden atılan kiracı,devletin yoksaydığı öğretmeni,tarlasında köylü,dağda düzene başkaldıran eşkıyadır,kapıcıdır,çöpçüdür kimi zaman peki İvedik kimdir?
İvedik bir gazeteden kesilmiş fotoğraf kadar derinliksizdir oysa. Daha dün plajlarda,barlardan,toplu ulaşım araçlarından küçümseyerek göz süzdüğümüz bodyguardlarla kapı dışarı ettiklerimiz böylesi karakterler değiller miydi,dosdoğru konuştukları için,şivelerinden utanmadıkları için,piyasanın ikiyüzlü iletişim tekniklerini bilmedikleri için ,kız tavlamanın oniki romantik kuralını bilmedikleri için ,kıllı böğürleri olduğu için, bu insanlar değil miydi.Oysa ki onlar bu iğrenç cıvık ve sahte karakterin aksine birer İNSAN dılar.Hayalleri,fikirleri,özlemleri olan insanlar…Yoksa saçımızı boyatıp, şivelerimizi silip, kitaplar okuyup, kravatlar takıp, topuklu ayakkabılarımızla sinema koltuğunda otururken belli belirsiz geçmişi anımsadık da ne olduğunu anlamayıp gülme dürtüsü sandık o yüzden mi hala gülüyoruz bu karaktere gözlerimizden yaşlar gelircesine…Neler oluyor diye sorma zamanı gelmedi mi hala, şöyle durup kendimize bakmanın önünüze koyulanlara bakmanın.Reddedilecek bir iki yüzlülük varsa buradadır işte.Yıllarca dışlananlar,itilip kakılanlardan bir de sektör yaratıp para kazanıyorlar,oysa onları dışlayanlar bizzat bu sistemin dayanaklarını kabul edilmek için gerekli standartları yaratmadılar mı? Para,estetik,tüketim,marka..düşünmek ve üretmek dışında her şey kısaca…Çamur gibi,lağım gibi akan; güzel olan, insani olan her şeyin üstünü örten bir yozlaşmışlık ikiyüzlülükı…

Tersini iddia etmek sinema sanatına, pırıl pırıl, anlatacak ve gösterecek çok şeyi olan, insana yaşamı anlamasında yardımcı olacak, yaşamı sevdirecek sorular sorduracak ve bu mücadelenin bir parçası olacak yönetmenlerimize ihanet olur.İnsanı eğitmek olarak görmemeli ,entellektüel bir kibir değil bu,sinema yaşama ayna tutar,yol gösterir, gideceğiniz yolu göstermez onu tabiiki siz seçersiniz.Bir film ne kadar aklınızda kalır ki en fazla.Ama bir ışık yakar önünüzü aydınlatır.Bana göre sinema budur ve öyle olmaya devam ettikçe de hakkettiği yeri bulacaktır.Sinemanın varlık nedeni varlığını güçlendirmeye devam edecektir…Gerçekten de kafa dağıtıp rahatlamak gibi bir lüksümüz olduğunu sanmıyorum,kitap okurken kafa dağıtacağız eğleneceğiz,tiyatro da keza öyle,sinema öyle,müzikle dağıtacağız eğleneceğiz ,biraraya gelince geyikle eğleneceğiz,resimle dalga geçeceğiz,heykel görünce içine tüküreceğiz...Biz ne zaman düşüneceğiz peki kuzum? Fabrikada vida sıkarken mi,evraklar arasında kaybolurken mi,kredi kartı extresi gelince mi-oy pusulasına bakarken mi,işsiz kalınca mı,insani haklarımız alınınca mı,herşey için ne kadar geç olduğunda sahi? İşte sanat hayatın bunca sıkışmışlığında verilen es ler gibidir,soluk alıp durma ne oluyor deme anıdır sinema insanı yeniden yaratır,yeni insanı yaratır, yaratabilir,inanıyorum...
+Quote Post
kievdeki_adam
mesaj Apr 8 2009, 08:39 PM
İleti #49

Üye
**

Üye No.: 5,920

Tüm yazılanları okumuş olarak... Ve buna rağmen "sanki" okumadan yazıyor olarak...

Bir vakitler, Alev Alatllı, "Bu ülkeden Red-Kit" çıkmaz demişti bir mülakatında/ropörtajında. Kasdı/demek istediği şuydu: Ardına bakmadan gidecek kimse çıkmaz...

Üstteki cümle, tekrar o cümleye dönmek üzere kalsın orda.

Malum, hayata yön vermeye çalışan kitaplar meşhur. Hani, "şunu yaparsanız rahatlarsınız,bunu yaparsanız bu olur" gibi. Mesela/örneğin, Doğan Cüceloğlu, bu gibi "akıl verme"lerin uzmanı. Hülasa olarak der ki: "içinizdeki çocuğu öldürmeyin" Hemen herkes de katılır buna.

İşte, Recep İvedik, o, içteki çocuğun "diri" tutulmasıdır. Rahattır. İstiyorsa eğer, arabasını tamir eden birinin kafasına indirir ön kaputu.

Ve O, Red-Kit'dir. Bağı, bağlantısı yoktur. Günü gelince, güneşe doğru sürer atını.

Bu hale katılıp katılmama durumum bende gizli kalsın. Lakin, yani bunca "içindeki çocuğu öldürme" uyarısı ve "ders"i önümüzdeyken, bu önerilere harfiyen uyana niye kızıyoruz?

İçinizdeki çocuğua sahip çıkın. Recep İvedik, içinizin zulasındaki " o çocuk"tur...

Takintısız...

O kitaplara bir göz atın. Filmi, bir de o kitaplar eşliğinde tekrar seyredin.

O kitaplardaki her "öneri"ye uyuyor film. İçinde gizli çocuğu öldürmek ne kelime, bire bir "diri " tutuyor.

Seyreden milyonları da göz ardı etmemek lazım. Sanrım, seyredenler, içlerinde öldürdükleri çocuğu buldular o filmde.

Not: yukarda yazılanları üç kez okudum. ve mukemmel. ve tekrar okuyacağım. Acizane bir katılım benimki...

--------------------
adamcağız
+Quote Post
reel
mesaj Feb 16 2010, 03:34 AM
İleti #50

Last Night I Dreamt That Somebody Loved Me
Group Icon

Grup: Veteran
Nereden: Wired
Üye No.: 13

Ekşi sözlük'te gördüm de bugün, cidden ilginç geldi. İlk defa adamın tekinin birkaç yıl sonraki haline böylesi kapak yaptığını gördüm, ne diyeyim. smile.gif

Bu ileti reel tarafından Feb 16 2010, 03:36 AM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
batigol-7
mesaj Feb 16 2010, 01:32 PM
İleti #51

Etkin Üye
Group Icon

Grup: Çevirmen
Nereden: Bakırköy
Üye No.: 4,735

Yıllar önceden bugünkü eleştirilere cevap vermiş.

--------------------
+Quote Post
reel
mesaj Feb 16 2010, 07:13 PM
İleti #52

Last Night I Dreamt That Somebody Loved Me
Group Icon

Grup: Veteran
Nereden: Wired
Üye No.: 13

QUOTE(batigol-7 @ Feb 16 2010, 01:32 PM) *

Yıllar önceden bugünkü eleştirilere cevap vermiş.

Eleştirilere cevap mı vermiş acaba? Bana göreyse bugünkü halini daha o günden ilk eleştiren ta kendisi. smile.gif
+Quote Post
batigol-7
mesaj Feb 16 2010, 09:59 PM
İleti #53

Etkin Üye
Group Icon

Nereden: Bakırköy
Üye No.: 4,735

Bence orada basit komedi yapıyor, işin kolayına kaçıyor eleştirisinin cevabı var.
Millet gazmana gülüyor diyor. Birileri gülüyorsa saygı duyacaksın, ben de yayınlarım, yine yayınlayacağım diyor.
Ve yapıyor da... ve yine gülüyoruz.

Amerikan izleyicisi ile Türk izleyicisini de karşılaştırıyor.
Onlar Friends'e biz, Gazman'a gülüyoruz.

Ben pek tv takipçisi değilim ama Friends gibi muhteşem bir dizi daha önce atvde yayınlanmış ve tutmamış... sanırım...

Recep İvedik filminin gişe rekoru kırması kadar doğal bir şey yok.

Bu ileti batigol-7 tarafından Feb 16 2010, 09:59 PM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------
+Quote Post
Kastore
mesaj Feb 19 2010, 09:15 AM
İleti #54

Adanian boy without your names...
Group Icon

Nereden: Monitör karşısı.
Üye No.: 5,880

Şimdiki eleştirilere cevap vermiyor, aksine kendisinin şimdi yaptığı işleri daha evvelinde eleştiriyor;

Şöyle ki;

4.30'dan itibaren, üstteki skecteki aynı diyaloglar. Hatta bulamadım fakat o sıralarda Şahan'ı övenler, her bölümde farklı bir karakter, farklı bir skeçle çıkıyorsun, nasıl bu kadar yaratıcısın gibisinden konuşmuş, onun gazıyla Şahan önüne gelene kendi tabiriyle "giydirmeye" başlamıştı. "Yahu hep Sarhoş, hep Gazman olur mu? Mizah üzerinde düşünülmeli, hep yeni şeyler yapılmalı" triplerine girmişti.

Fakat Şahan o zamanlar parayla tanışmamış, eğlenmeye çalışan bir gençti. Şuan ise magazinlerin gülü.

O zamanlar sıyrılma adına çok çalışması normal fakat şimdi işin kolayına kaçıp en kısa yoldan kendisine para kazandıracak işleri arıyor, nitekim Recep İvedik de biçilmiş kaftan buna...

Sonra işin Recep İvedik ve Türk İnsanı tarafına girelim;

Recep İvedik, Türk halkından değildir. Fiziksel olarak "Maganda" tabirine uymaktadır. Hatta şimdiki gibi evrim geçirmemiş-ilk Recep İvedik, "Pencere önünde-evinde sürekli bira-sigara içen, işsiz güçsüz toplum içinde parazit, hiçbir şeyi önemsemeyen bir maganda" idi... Tamam, fiziksel olarak buydu ama Recep İvedik'i sevdiren şöyle, böyle bir fiziksel özelliğe sahip birisinden duymaya alışkın olmadığımız marjinal cümleler sarfediyordu; "Agresifim, kompleksliyim, Ekşi Sözlük yazarıyım ancak perdelerimi kaldırdığım zaman kedi gibi bir insanım" şeklinde kendini tanımlaması gibi. İşte Recep İvedik figürünü sevdiren buydu.

Türk İnsanı maalesef ikiye ayrılıyor, düz adam dediğimiz kitleden yok bu ülkede, ya böyle bir uçtalar hayatı marjinal yaşıyorlar, ya da gayet alelade veya maganda... Recep İvedik bu iki olayı harmanlayıp, ikisini de uçlarda betimleyince, biz de çevremizdeki insanların sadece eksi yönlerine-negatif yönlerini gördük ve güldük, kendimizi aşağıladık her gülüşümüzde, (Dünya üzerinde kendi ile bu kadar çok dalga geçip, başkası bir şey dedi mi de bozulan tek ülkeyiz sanırım) Recep İvedik'i "ben ve biz hariç, diğer tüm Türk halkı gibi bir adam hatta bazı yaptıkları benim de aklımdan geçenler ama ben asla yapmam" diye tanımladık-gördük.

Yahu ama bakıyorum, tüm Türkiye izliyor bunu, tüm Türkiye böyle düşünüyor ve tüm Türkiye'de Recep İvedik Türk İnsanıdır diyor. Yahu kimse kendine yakıştıramıyor nasıl oluyor da Türk insanı oluyor bu adam?

Ben de diyorum, Türkiye'de yok böyle birisi. Bu adam Şahan'ın gençlik döneminin fantezisi, yaratıcı bir karakteri aynı zamanda ekmek-para kapısı, ancak ne kadar çok para kazanmaya çalışırsa o kadar batırıyor, o ilk Recep İvedik'ten uzaklaştırıyor karakteri. Zaten kendisi çoktan o ilk Şahan'dan uzaklaştı, saçma sapan bir magazin insanına dönüştü.

Bu ileti Kastore tarafından Feb 19 2010, 09:16 AM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
kurt_thewolf
mesaj Feb 19 2010, 02:12 PM
İleti #55

Heye...
Group Icon

Grup: Editör
Nereden: Ankara
Üye No.: 721

Çok güzel anlatmışsın, sevgili Kastore. smile.gif Ah ah, nerede o Halime'yi ipinden çekip de pencereden düşüren Recep...

--------------------
forum resmi
+Quote Post

4 Sayfa V « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

- Basit Görünüm Şuan: 14th December 2019 - 03:53 AM