IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

Reply to this topicStart new topic
> Maradona by Kusturica (2008)
BuRnOut
mesaj Jan 14 2009, 02:47 PM
İleti #1

Edilgen Bir Uyumsuz
Group Icon

Grup: Veteran
Nereden: Düşler Ülkesi.
Üye No.: 8

forum resmi

IMDB
Maradona by Kusturica (2008)

Directed by: Emir Kusturica
Genre: Documentary
User Rating: 6.0 / 10 (406 votes)
Runtime: 90 min
Cast: , , ,

Bugün futbolun Tanrısını gördüm... Bugün Maradona’yı gördüm…

Çocukluğumuzdan beri hep onun golleriyle büyüdük. Tanjuları, Aykutları, Metin-Ali-Feyyazları hep onunla karşılaştırdık. Futbolun asla sadece futbol olmadığını onunla öğrendik. Attığı goller, futbolun saha içinde 22 kişinin bir top peşinde koştuğu bir oyundan ibaret olmadığını gösterdi. İngiltere’ye attığı yüzyılın golü, İngiltere’nin sadece yeşil sahalarda yediği bir gol değildi. Binlerce yıldır dünyanın pek çok yerinde kolu olan, eli kanlı, sömürgeci İngiltere ilk defa aciz kalıyordu. İlk defa yerle bir oluyordu… Maradona topu kendi sahasında aldığında, kimse o ufak tefek adamın tanrısal bir gücü olduğunu bilmiyordu. Ama o, İngiltere’nin ülkesine yaptıklarını unutmamıştı. Ve ardından bitmek bilmez çalımlar ve goool. Sonra da meşhur Tanrı’nın eli… İngiltere güçlü ordusuyla, sömürgeci ve yayılmacı politikasıyla, eli kanlı Kraliçesiyle yeşil sahaya gömülmüştü o gün... Bizlerse çok sonra anladık o muhteşem maçın perde arkasını… Arjantinli oyuncuların maça nasıl motive olduklarını, Maradona’nın o golü atmadan önce düşündüklerini ve o maçtan sonra o gol üzerine yazılan yüzlerce yazıyı…

En başından beri, sevindi Boca taraftarı
Hayalimdi goller ve çalımlar
Gökyüzündeki yıldızlar
Şarkı söyleyen insanlar
Doğdu Tanrı’nın eli
Neşe aşıladı insanlara
Ve zafer getirdi bu topraklara

Maradona buydu işte. Emir Kusturica’nın dediği gibi, futbolcu olmasaydı devrimci olurdu Maradona. Prens Charles’ın elini, kanlı diye sıkmayan, Amerika onu çağırdığında, Amerika’ya kolunu gösterip Fidel Castro’nun yanına koşan, İtalya’da ilk defa Güney’i Kuzey’in hegemonyasından kurtaran, FIFA’ya hırsız diye bağıran adamdı o… O futbolun tanrısıydı… O Maradona’ydı…

Yaşamam Tanrı’nın emriydi, doğduğum harabede
Yokluktan düzlüğe çıkmanın, basit bir örneğiydim sadece
Başarıya açtım, attığım her adımda
Ölümsüz bir el bıraktım, futbol sahalarında

İsa bile hata yapmışken, Maradona’nın da yapmaması beklenemezdi. Uyuşturucu yüzünden erkenden bitirdi kendini, ama bunun bedelini de en çok yine kendi ödedi. Gecekondulardan dünyanın tepesine çıkış öyküsüydü onunki. Ama her çıkışın bir de düşüşü vardı, Maradona da bunu yaşayarak öğrendi ve öğretti. Napoli’de oynarken mafyaya karşı da mücadele etmekten hiç korkmadığını, ama uyuşturucu kullanırken yaşadığı korkuyu unutamadığını söylerken, işte futbolun o ölümsüz tanrısını gördüm. Maradona’yı gördüm… Koca cüssesinin, kalın siyah güneş gözlüklerinin arkasında, bir dokunuşla ağlayacak kadar kırılgan olan o adamı gördüm. O koca cüssenin ve kalın güneş gözlüklerinin arkasında, sabahtan akşama kadar top sektiren ve futbolla yaşayan küçük bir çocuk vardı. İşte o Maradona’ydı… Futbolun Tanrısıydı…

Eğer Maradona olsaydım,
Aynen onun gibi yaşardım.
Eğer Maradona olsaydım,
Mondovision’a çıkardım,
FIFA’ya var gücümle bağırır, hırsız olduklarını anlatırdım.
Eğer Maradona olsaydım,
Aynen onun gibi yaşardım.
Çünkü dünya bir toptur, içimizde yaşayan…

Manu Chao - La Vida es una Tombala

Video 1 : Maradona söylüyor.
Video 2 : Manu Chao söylüyor.

Bu ileti BuRnOut tarafından Jan 15 2009, 09:11 PM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------
forum resmi

Zaman, hediye vermez insana
ve doğru diye bir şey yoktur onun kıyısında

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

- Basit Görünüm Şuan: 20th October 2018 - 03:36 PM