IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

Reply to this topicStart new topic
> 25th Hour (2002)
baronio
mesaj Jun 4 2007, 09:20 PM
İleti #1

Etkin Üye
Group Icon

Grup: Veteran
Nereden: Away
Üye No.: 3

forum resmi

IMDB
25th Hour (2002)

25th Hour (2002) PosteriYönetmen: Spike Lee
Tür: Crime | Drama
Slogan: This life was so close to never happening
IMDB Notu: 7.9 / 10 (47,578 oy)
Süre: 135 min | Turkey:108 min (TV version)
Ödüller: Nominated for Golden Globe.
Oyuncular: Edward Norton, Philip Seymour Hoffman, Barry Pepper, Rosario Dawson

25. Saat'in konusu için kısaca; hapse girmesine 24 saat kalmış kahramanın, bu zaman dilimi içinde yaşadığı gel-gitler ve kendisi ve çevresiyle yüzleşmesi desek kâfidir gibime geliyor. Zira konusundan öte usta yönetmen Spike Lee'nin anlattıkları, anlatmaya çalıştıkları, düşündükleri, hissettikleri, lanet ettikleri, eleştirdikleri, bayıldıkları, üzüldükleri, kahroldukları, sesini çıkartamadıkları, avaz avaz haykırdıkları üzerine konuşacak çok şey var.

Öncelikle Lee'nin film için yarattığı Mongtomery karakterinden kısaca bahsetmeli. Monty; kendisinden oldukça farklı şekilde, hayatta iyi yerlere ulaşmış ve zamanında kendisini de bu konuda uyarmış olan arkadaşlara sahip biri. Geçmişte yaşadığı ailevi buhranlar onun hayatını derinden etkilese de, özünde iyi birisi. Filmin giriş sahnesinde gördüğümüz üzere yaralı bir sokak köpeğini evine alacak kadar, kendini ele verdiğinden şüphelendiği kız arkadaşı Naturelle'e hiç ses etmeyecek kadar iyimser bir yapıda.

Monty'nin bir şekilde yolunda gitmekte olan hayatı, ani bir polis baskını sonucu, salonundaki koltuğunun altında bulunan uyuşturucular neticesinde zindana döner. 24 saat sonra teslim olup, hapishane yollarına düşecektir İrlanda asıllı Amerikalı Montgomery Brogan. Bu son 24 saatinde yaşadığı psikoloji, gel-gitler, şüpheleri, pişmanlıkları, endişeleri, planları, çaresizlikleri öyle güzel işlenmiş ki, izlerken sanki 24 saat sonra sizin başınıza kötü bir şey gelecekmiş hissine kapılıyorsunuz.

forum resmi

Spike Lee'nin bir New York âşığı olduğunu ve filmlerinin hemen hepsini, New York'u da bir oyuncu gibi kullanarak çektiğini az çok biliriz. Ancak bu filmin Spike Lee'nin filmografisindeki yerinin ayrı olduğunu düşünüyorum. Zira çekildiği tarih açısından son derece hüzünlü bir yapıya sahip. Sanki yönetmenin kişisel hüznü, filme karışmış. 11 Eylül olayları sonrası Amerikan toplumunun büyük kısmında duyulan hisleri irdelemiş epeyce. Son zamanlarda National Geographic'te izlediğim bir belgeselde, bir itfayeci ile yapılan röportajda şöyle bir konuşma geçiyordu. "Binlerce insan kaybettik Amerikan toplumu olarak, bir o kadar itibar, bir o kadar da para. Ancak telafisi uzun yıllarca mümkün olmayan bir şey daha kaybettik; o da masumiyetimiz. İnsanlar artık masum değiller. Artık kimse kimseye güvenmiyor ve şüphe ile bakıyor. İşte bu en acı tarafı". İşte Spike Lee de 25. Saat'te buna özellikle vurgu yapmış. Taxi Driver'dan sonra sinema tarihinin görüp görebileceği en iyi sahnelerden birini sinema dünyasına armağan etmiş. Monty kendi ırkı İralandalı'lardan, yönetmen Spike Lee'nin ırkı Zencilere kadar herkesi, restorantın tuvaletinde bir güzel kalaylıyor. Bu sahneyi, ekrana gözleri dışında bir organıyla bakanlar Amerikan Şovenizmi perspektifi ile değerlendirebilirler. Ancak aslen Spike Lee'nin asıl derdinin, yukarıda bahsettiğim masumiyetin kaybını vurgulamak olduğu kanaatindeyim. Hatta o uçakların, o iki binaya girmesinin tek bir sorumlusu olmadığının, tüm Amerikalı'ların da kabahatli olduklarının belirtilmesi derdinde olduğunu düşünüyorum.

Tabi, vücuttaki tüm tüylere "ayağa kalk!" emri çakan bu unutulmaz sahnede hünerlerini konuşturan Edward Norton'dan başka, Spike Lee'nin biricik sevgilisi New York da harika bir oyunculuk sergilemiş. New York bu kez, diğer oynadığı filmlerde büründüğü o cafcaflı, albenili, abartılı, yalan oyunculuğundan sıyrılıp, matem içinde, gözünde hâlâ ince ince akmakta olan yaşları ile griye bürünmüş, "bir daha eskisi gibi olabilir miyim"in derdinde bir oyunculuk sergilemiş. Özellikle Monty'nin köpeğiyle sokaklarında mağrur ama bir o kadar da yitik adımlarını izlerken, şehrin nasıl da kan ağladığını gösteriyor bize Lee.

Bu ana platforma oturttuğu kaygılarının yanında, arka planda da çok ağır, hemen her eve misafir olabilecek bazı temaların üzerinde duruyor üstat. Özellikle hayatı pişman olmayacak şekilde yaşamak üzerine sayfalarca şey yazılabilir bu filmden sonra. Bunu, gerek anlattığı baba-oğul ilişkisinde, gerek dost ilişkisinde, gerekse âşk ilişkisinde çok ölçülü bir şekilde kaşımış.

forum resmi

Kusursuz müzikleriyle daha ilk dakikasından yüzümüzü tokatlamaya başlayan bu sosyal göndermelerle bezeli ağır dram, hepsinden öte inanılmaz bir estetik içinde dans ediyor. Olup bitenlerden sonra, içinde insâniyet nâmına en ufak bir kırıntı barındıran herhangi birinin bile gözünden bir damla yaş dökeceği bir vahşetin ardından, New York sevdalısı Lee'nin elinin kolunun bağlanması sonucu, sessiz haykırışlarının bir tezâhürü mahiyetinde 25. Saat. Kendi çaresizliğini filmde, Monty'nin sırtına yüklemeye çalışsa da, bu kaçınılmaz pişmanlık duygusundan kurtulmak için beyhude planlar üretse de, kendi de, Monty de, biz de biliriz ki yoktur bir çıkış yolu bundan. Artık masum değiliz hiçbirimiz. Ve asla da olmayacağız eskisi gibi.

--------------------
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Bob le Flambeur
mesaj Jul 28 2007, 09:59 AM
İleti #2

Kumarbaz Bob
Group Icon

Grup: Yönetici
Üye No.: 24

Bazı filmlere daha fragmanını görür görmez çarpılır insan. 25th Hour da öyle bir film olmuştur benim için. Tabii bazen fragmanına hayran kalınan o filmler, izlendikten sonra büyük bir hayal kırıklığına dönüşür. Ama ne mutlu ki bu film bana, meraklı bir bekleyişin ardından en ufak bir hayal kırıklığı yaşatmamış ve Almodovar başyapıtı Hable Con Ella'dan sonra 2002 yılının en sevdiğim filmi olmuştur.

İşte az önce de tam, beni zamanında sabırsız bir bekleyişe gark eden o nefis fragmanı Bir Parmak Bal başlığına eklemek üzereyken, bu güzel başlık geldi aklıma; buraya daha çok yakışacağını düşündüm.
Buyrun efendim, yanında Edward Norton'ın meşhur kalayı da bonus olsun cheers.gif :

Bu ileti Bob le Flambeur tarafından Jul 28 2007, 10:01 AM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------
forum resmi
+Quote Post
baronio
mesaj Jul 28 2007, 11:44 AM
İleti #3

Etkin Üye
Group Icon

Grup: Veteran
Nereden: Away
Üye No.: 3

Filmdeki en büyük eksiklik fragmanın sonunda çalan Starsailor şarkısı "Tie up my hands"in filmde geçmiyor oluşu. Fragmanı izlerken tüylerim diken diken oluyor. Filme çok yakışan bir şarkı. 2004 yılında gerçekleşen Rockistanbul festivalinde Starsalor sahnede bu şarkıyı söylerken, birçok kişi gibi ben de gözyaşlarımı tutamamıştım. İnanılmaz bir etki bırakıyor.

Starsailor - Tie Up My Hands

Wipe the make-up from your face
Sil yüzünden makyajını...
Tie your hair and gently fall from grace
Topla saçlarını, incecik de bir zülüf sarkıt aşağı...
Until I come again
Ben tekrar gelene değin...
Take the disaffected life
İşi ile hayatını yürütmeye çalışan...
Men who ran the company ran your life
İnsanların heder hayatına bürün...
You could have been his wife
Hatta evlen onlardan biriyle...

I wanna love you but my hands are tied
Sana sevdalanmak ister bu gönül, lakin bağlı elim kolum...
I wanna stay here but I've been denied
Gönül kalmak ister burada, ama istenmiyorum...
Lets watch the clock until the morning sun does rise
Güneş üstümüzde ışıyana kadar, yelkovanla akrepi izleyelim diyorum...

Wipe the sweat from off your brow
Sil alnından akan terleri...
All that you believe is here and now
İnandığın her şey tam karşında...
You could have had more doubt
Ama bitmeyen kuşkuların kafanda...

Wipe the shadow from your eyes
Sil rimellerini gözlerinden...
Rest your daughter while your mother cries
Uyut kızını, bir kenarda annen ağlarken...
You could have let him fly
Uçup gitmesine müsaade edebilirdin...

I wanna hold you but my hands are tied
Seni sarmak ister bu gönül, lakin bağlı elim kolum...
I wanna lie here 'til we've killed this bitter doubt
Şu yere batası kuşkuları silene kadar burada uzanmak istiyorum...

Lets watch the clock until the morning sun does rise
Güneş üstümüzde ışıyana kadar, yelkovanla akrepi izleyelim diyorum...

I wanna sleep here but I've been denied
Gönül uyumak ister burada, ama istenmiyorum...
I wanna stay here 'til we've killed this bitter doubt
Şu yere batası kuşkuları silene kadar burada uzanmak istiyorum...

I wanna sleep here but I've been denied
Gönül uyumak ister burada, ama istenmiyorum...
Lets watch the clock until the morning sun comes out
Güneş el sallayana kadar, yelkovanla akrepi izleyelim diyorum...

--------------------
+Quote Post
RockeT
mesaj Dec 16 2010, 08:22 PM
İleti #4

Etkin Üye

Grup: Üyeler
Üye No.: 8,285

Edward Nortonun Geçmişini Anlattığı bölümler çok başarılıydı. Sanki böyle bir adam varmışta o anı konuşmaları yaptıklarına şahit olmuşuz gibiydi. Bir çok oyuncu ile oyunculuk dersi verildi. Son sahne acayip düşündürmüştür. Tam anlamı ile vicdan aile arkadaşlık muhasebesi olan ağır bir film. Tabiki on numara...

--------------------
forum resmi
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
2 kullanıcı bu başlığı okuyor (2 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

- Basit Görünüm Şuan: 10th December 2019 - 07:59 AM