IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

Reply to this topicStart new topic
> Core2 Quad ile Dual Core arasında ne fark var?, Donanımdan anlayan abilerim bi yardım etsin yahu
Kastore
mesaj Jan 3 2011, 12:21 AM
İleti #1

Adanian boy without your names...
Group Icon

Grup: Çevirmen
Nereden: Monitör karşısı.
Üye No.: 5,880

Dün akşam itibariyle benim 2005 mahsülü emektar pentium4 3.2 iflas etti ve beni laptoplara mahrum etti.

Şahsım da mimarlık mesleğiyle uğraştığı için, iyi bir sistem düzmeliyim şeklinde giriştim işe, bir çift çekirdeğe geçelim artık dedim, ayaküstü arkadaştan core2 quad önerisini aldım... Hemen yapıştım satın aldım. Fakat sonradan inceleyince bunun şu 4 çekirdek teknolojisi olduğunu anladım.

Yeni teknolojileri ilk alanlara genelde enayi gözüyle bakarım açıkçası. Hem performans sıkıntıları olur hem de aşırı pahalı olurlar. Hoş 4 çekirdeğe yeni diyemeyiz, 8 çekirdekler dolaşıyor ortalıkta ama Core2 Quad ile Dual Core arasında çok büyük bir performans farkı var mı? Yoksa 100 lira fazladan mı ödedim?

INTEL DG41WV Intel G41 DDR3 1333MHz 1333FSB VGA Anakart aldım ve aldığım işlemci; Core2 Quad Q8300 2.5Ghz 4MB Cache 1333FSB 45nm İşlemci... Önerilere göre ikisi uyumlu olur fakat acele mi ettim? Olmama olasılığı var mı? Şimdi ürün değiştir vs. bir sürü prosedürle uğraşacağım bunca işin arasında.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
hasta
mesaj Jan 3 2011, 12:47 PM
İleti #2

Dün, bugün, yarın...
Group Icon

Grup: Yönetici
Üye No.: 1

Dual Core değil de Core 2 Duo'yu ya da i3-i5-i7'yi kastediyorsun sanırım. Dual Core'un ne olduğunu tam olarak çözemedim ben yıllardır ama anladığım kadarıyla Core 2 Duo'nun çakması oluyor oleyo.gif İş yerine aldığım ucuz dizüstü bilgisayarlarda hep bu işlemci oluyor. Diğer işlemcinin özelliklerini yazmamışsın. Eğer aldığın işlemcinin tampon belleği (cache) ve veri yolu (FSB) daha iyiyse o işlemci mutlaka daha iyi başarım verir, özellikle de AutoCad gibi mimari çizim programlarında. Hele de son sürümlerini kullanıyorsan AutoCad'in ya da 3DS'in, mutlaka 4GB da RAM bulundur bilgisayarda, tam bir kaynak canavarı yeni sürümleri. Hiçbir proje açmadan programı öylece çalıştırmak bile gebertiyor bilgisayarı.

--------------------
Kendimden başka hiçbir eksiğim yok.
+Quote Post
Kastore
mesaj Jan 3 2011, 11:38 PM
İleti #3

Group Icon

Almayı düşündüğüm ama vazgeçtiğim diğer işlemci şu;

INTEL PENTIUM DUAL CORE E6800 3.33GHZ 2MB CACHE 1066FSB 45NM İŞLEMCI

i serisi de bildiğim kadarıyla 8 çekirdek seri oluyor. İşte bahsettiğim de o, yeni teknolojiyi almak bana biraz garip geldi, 4 çekirdek yeni olmasa da yine de hata yapmış olabilirim diyorum...

Kullandığım programlara gelince; benim emektarın başını yakan ArchiCad 12 oldu zaten.

AutoCad garip bir program. Kim hangi sürümüne alışırsa onla devam ediyor smile.gif Amcam (inş. müh. kendisi) 2004'e alışmış, 2007 dahi kendisine çok acaip geliyor, ben 2007'ye alıştım, yeniler bana garip geliyor ama dışarıdan gören herkes ee aynı program der yani flaugh.gif

Hem ArchiCad, hem AutoCad son sürümlerine kendi 3D renderini koymuşlar, vray ile uğraşmaya gerek kalmayacak... Ben de ArchiCad'i kurayım dedim, nitekim bilg. hakkın rahmetine kavuştu. 3 gb ram kullanıyordum o zamana kadar. Yeni sürümleri kullanmayınca insan, fark edemiyor acı gerçeği... Şartmış yeni bir sistem artık.
+Quote Post
hasta
mesaj Jan 5 2011, 03:20 AM
İleti #4

Dün, bugün, yarın...
Group Icon

Bence hiç karıştırma, aldığın işlemciyle devam et hayatına flaugh.gif Hem tampon belleği, hem de veriyolu daha iyi. Benim bildiğim kadarıyla Dual-Core çok eski bir teknoloji. Core 2 Duo'dan önce çıkartılan, Pentium 4'ün çift çekirdek teknolojisine uyarlandığı, bir nevi çakma çift çekirdekli işlemci oluyor oleyo.gif Aslında Core 2 Quad'da da aynı durum var. O da çakma dört çekirdekli oluyor fool.gif "i" serisi için sekiz çekirdekli demişsin. Onlar da dört çekirdekliler ama orijinal dört çekirdekli işlemcileri onlar Intel'in. İlla değiştireceksen "i" serisi bir işlemciye yükselt. Dual-Core alırsan iki önceki teknolojiye dönmüş oluyorsun. Anladığım kadarıyla sıralamaları şöyle piyasadaki Intel işlemcilerin:

i7 > i5 > i3 > core 2 quad > core 2 duo > dual core

Yanlışım varsa düzeltin cheers.gif

Bu ileti hasta tarafından Jan 5 2011, 03:21 AM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------
+Quote Post
Kastore
mesaj Jan 5 2011, 05:40 AM
İleti #5

Group Icon

Bilemiyorum hata mı ettim, bir kere siparişi verdim smile.gif i3 de alabilirmişim aslında bütçem dahilinde. i7 abartı yalnız, 2000 lira civarında, i5 de 600-700 civarında ki ben anakart-işlemci-ram-harddisk 4lüsüne 700küsür harcadım bu haliyle.
+Quote Post
aex1
mesaj Jan 5 2011, 10:53 PM
İleti #6

Üye
**

Grup: Üyeler
Üye No.: 924

bence core 2 Quad kalsın..en azından 4 işlem gücü var...
+Quote Post
Clint Eastwood
mesaj Jan 6 2011, 06:26 AM
İleti #7

Quick on the trigger
Group Icon

Grup: Veteran
Nereden: Somewhere in Time...
Üye No.: 207

Hangisi daha iyi pek bilemiyorum ama dual-core daha önce çıktı. core 2 duo daha yeni makinalarda var. Düz mantık: demek ki core 2 duo daha iyi oleyo.gif

Bu ileti Clint Eastwood tarafından Jan 6 2011, 06:26 AM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------
KLASİK FUTBOL

Öyküsü olmayan adam, Bufalo çayırındaki rüzgara benzer...

Moon Station Z

Sinema, edebiyat ve müzik üstüne bir blog.
+Quote Post
hasta
mesaj Jan 6 2011, 10:26 PM
İleti #8

Dün, bugün, yarın...
Group Icon

En pahalısı en iyisi değil midir? oleyo2.gif

--------------------
+Quote Post
Kastore
mesaj Jan 7 2011, 05:33 PM
İleti #9

Group Icon

Ulan amma sorunlu-cahil adammışsın ha! diyeceksiniz ama yine birkaç soruyla karşınızdayım;

Daha evvel p4'den mütevellit 32bit windows 7 yüklemiştim, sistemi toparladım şimdi, mantıken 64bit windows 7'yi destekliyo yeni işlemci vs., fakat hala 32bit kullanıyorum. Bellek 4 gb diyor kullanılabilir 3gb diye gösteriyor, çizim programlarını açtım öyle çok gözle görülür bir fark sezemedim. 32bit windows 7 kullanmamdan dolayı mıdır bunlar?
+Quote Post
GeCeKuSu
mesaj Jan 8 2011, 03:56 AM
İleti #10

Tembel teneke

Nereden: Mersin
Üye No.: 5,816

QUOTE(Kastore @ Jan 7 2011, 05:33 PM) *

Ulan amma sorunlu-cahil adammışsın ha! diyeceksiniz ama yine birkaç soruyla karşınızdayım;

Daha evvel p4'den mütevellit 32bit windows 7 yüklemiştim, sistemi toparladım şimdi, mantıken 64bit windows 7'yi destekliyo yeni işlemci vs., fakat hala 32bit kullanıyorum. Bellek 4 gb diyor kullanılabilir 3gb diye gösteriyor, çizim programlarını açtım öyle çok gözle görülür bir fark sezemedim. 32bit windows 7 kullanmamdan dolayı mıdır bunlar?

Öncelikle merhabalar konunun sonuna yetiştim anca. smile.gif Sorunuza gelince windows7 64 bit kulanan ve ram'i 4 gb olan biri olarak 32 bit ile arasında pek hız farkı görmedim.. Bende ram kapasitemin tamamını görsün diye kurdum 64 bit'i ama o kadar uğraştığıma değmedi.. Uğraş derken Driver indirip kurmalar, bazı programların 64 bit desteklememesi ve yeni prog. kulanmaya başlamam gibi sorunlar. Bir daha sormat attığımda 32 bit kuracağım varsın ram'im 3 küsür görünsün. smile.gif

Yeni sisteminizde hayırlı olsun bu arada.

--------------------
Beni öyle bir yalana inandır ki ömrümce sürsün doğruluğu.
+Quote Post
laforizma
mesaj Jan 13 2012, 12:19 AM
İleti #11

Yeni Üye
*

Üye No.: 3,888

QUOTE(Kastore @ Jan 7 2011, 05:33 PM) *

Günlük kullanımda arada bir fark görememeniz normal ve hatta belkide bir miktar yavaşlamışda gelebilir şu anki sisteminiz. Eski ve yeni sisteminiz arasındaki farkı ancak 4 çekirdeği de kullandığınız bir işlemde (örneğin video encode gibi) anlayabilirsiniz, bu da işlemciden kaynaklanan bir fark olacaktır. Burada sizin performansınızı sınırlayan nokta anakartınızın limitleri işlemcinizin ya da işletim sisteminin değil.

Autocad performansınız direkt olarak işlemciye bağlı değil. Yaptığınız çizimin boyutlarına bağlı olarak aslında diskinizin ve anakartınızın performansı sizin aradaki farkı hissetmemenizi sağlıyor. Raminiz 4GB da olsa işletim sisteminiz hala disk üzerinde swap işlemi gerçekleştiriyor unutmayın. Burada RAM i artırarak swap boyutunu düşürmek bir çözüm olabilir, böylece autocad programında bir miktar hızlanma elde edebilirsiniz, 64 bit işletim sistemine geçmek şartı ile ama yapılacak maliyetin buna değeceğini düşünmüyorum.

Anladığım kadarı ile 4 çekirdeğin avantajını kullanabileceğiniz bir program pek kullanmayacaksınız. O yüzden sizin yerinizde olsam Core2Duo bir işlemci alıp araki fiyat farkını daha güncel ve performanslı bir chipsete sahip anakart için harcardım. Böylece yakın fiyatlara daha iyi performans elde edilebilirdi. G41 oldukça eski bir chipset ve ofis kullanımları içindir aslında.

Bilerek tercih ettiğiniz bir sistem ise söylenebilecek fazla bir şey yok ama ileride pek güncelleme yapamayacağınız bir sistem oluşturmuşsunuz. (Soket yapısı ve anakartın PCIe 2.0 deskteklememesi nedeniyle yazıyorum bunları)

Ayrıca intel yerine bir AMD sistemi tercih etseydiniz aynı fiyatlarla daha performanslı bir sistem rahatlıkla oluşturulabilirdi gibi geliyor bana.

Bu ileti laforizma tarafından Jan 13 2012, 12:31 AM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

- Basit Görünüm Şuan: 13th December 2019 - 09:28 AM