IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

Reply to this topicStart new topic
> !F İstanbul 2009, 12 - 22 Şubat
BuRnOut
mesaj Jan 24 2009, 01:39 PM
İleti #1

Edilgen Bir Uyumsuz
Group Icon

Grup: Veteran
Nereden: Düşler Ülkesi.
Üye No.: 8

!f İstanbul’da bu yıl yine dünya festivallerinde birçok ödül kazanan filmin Türkiye prömiyeri yapılacak. Ayrıca !f’te gösterilecek filmlerden bazıları bu yıl 12 ayrı kategoride Oscar ödülü için yarışacak. Oscar ödüllerinin sahipleri 22 Şubat’ta (!f İstanbul’un kapanış günü) açıklanıyor.

Oscar adayı !f filmleri ve aday oldukları dallar şöyle:

SLUMDOG MILLIONAIRE

- En İyi Film
- En İyi Yönetmen / Danny Boyle
- En İyi Sinema Uyarlaması / Simon Beaufoy
- En İyi Orijinal Film Müziği
- En İyi Orijinal Şarkı / Jai Ho – O Saya
- En İyi Film Kurgusu / Chris Dickens
- En İyi Sinematografi / Anthony Dod Mantle
- En İyi Ses / Ian Tapp, Richard Pryke, Resul Pookutty
- En İyi Ses Kurgusu / Tom Sayers

THE WRESTLER / ŞAMPİYON

- En İyi Erkek Oyuncu / Mickey Rourke
- En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu / Marissa Tomei

MAN ON WİRE / TELDEKİ ADAM

- En İyi Belgesel

Festival biletleri 1 Şubat’ta satışta!

Bu yıl İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın desteğiyle gerçekleşen festival, klasikleşen İstanbul mekanları Beyoğlu AFM Fitaş, AFM İstinyePark ve AFM Caddebostan Budak’a bu yıl bir yenisini ekliyor ve Beyoğlu Emek Sineması’na da taşınıyor. !f Ankara ise 26 Şubat – 1 Mart tarihlerinde Ankara AFM Cepa Sineması’nda izleyicisiyle buluşuyor.

!f Istanbul festival biletleri 1 Şubat’ta www.mybilet.com üzerinden ön satışta, 7 Şubat tarihinden itibaren Beyoğlu AFM Fitaş, AFM İstinyePark, AFM Caddebostan Budak, Beyoğlu Emek Sinemaları gişelerinde ve Capacity AVM, Cevahir AVM, Profilo AVM, Kanyon AVM, Erenköy, Ümraniye, Nişantaşı, Beyoğlu D&R’larda.

!f Ankara festival biletleri ise 15 Şubat’ta www.mybilet.com üzerinden ön satışta, 21 Şubat tarihinden itibaren Ankara AFM Cepa Sinemaları'nda ve Panora AVM’de.

Bu sene gnçtrkcll’liler, alışkanlık haline gelen “1 bilet alana 1 bilet bedava” avantajını festivalde de yaşıyor. gnçtrkcll’lilere festival boyunca, hafta içi gündüz tüm seanslarda, 2. bilet bedava.

Geniş bilgi ve filmlere ulaşmak için tıklayın.

forum resmiforum resmi

Her seneki gibi pek çok kişisel keşif ve hayal kırıklığına imkan verecek, zengin ve ilginç bir programla !F İstanbul bir kez daha seyircilerle buluşuyor. Geçmiş senelerde yaşadığım hayal kırıklıklarından sonra, bu sene ben temkinli yaklaşacağım. fool.gif Özellikle Hit Filmler bölümü oldukça cezbedici gözüküyor. The International, The Wrestler, Synecdoche New York, The Burning Plain ve Tokyo! gibi önemli filmler var. Kuzey Işıkları isimli İskandinav sinemasına ayrılan bölüm ise tam anlamıyla bir "facia" izlenimi uyandırdı bende. Şimdiye kadar hiç bu kadar basit ve kötü bir İskandinav filmleri seçkisi görmemiştim. Yine de Involuntary, konusu ve biçimi itibariyle Roy Andersson'un kültü Du Levande'nin daha basit bir versiyonu gibi görünüyor. Meraklılarının ilgisini çekebilir. Ayrıca Back Soon (Skrapp Ut)'da Weeds dizisinin sanki İskandinavya'ya uyarlanmış hali gibi. Genelde hep es geçtiğim Fantastik Filmler kuşağında, bu sefer festival programında da belirtildiği gibi olası bir kült olan Pontypool filmi ilgimi çekti. Filmin bir kitap uyarlaması olması ve sadece zombi filmi trükleriyle sınırlı kalmayan bir yapım olduğunun vurgulanması açıkçası çok ilgimi çekti. Kaçırmamak gerek. Amerika'dan Yeniler programı da diğer bölümlere nazaran sanki içinde en sağlam filmleri barındıran bölüm olarak gözüküyor. Özellikle gerçekçi ve minimalist filmleri sevenler için birbirinden ilgi çekici filmler var. 1990'ların başında olduğu gibi Amerika'dan yine yeni bir bağımsız film dalgası yayılıyor gibi, bu dalgaya uzak kalmamakta fayda var.

--------------------
forum resmi

Zaman, hediye vermez insana
ve doğru diye bir şey yoktur onun kıyısında

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
BuRnOut
mesaj Jan 29 2009, 07:56 PM
İleti #2

Edilgen Bir Uyumsuz
Group Icon

Biletler

gnçtrkcll'lilere festival boyunca, hafta içi gündüz tüm seanslarda, 2. bilet bedava!

Tam : 12 TL (Hafta içi 19.00 seansı ve sonrası ve hafta sonu)
Öğrenci : 10 TL** (Hafta içi 19.00 seansı ve sonrası ve hafta sonu)
Gala Seansları : 15 TL
Hafta içi Gündüz Gosterimleri : 7 TL
21.30 - 22.00 Seansları : 15 TL

1-3 Şubat arası ön satışlar %10 indirim ile Mybilet'te.

* Gösterim tarihleri siteye eklenmiş. http://2009.ifistanbul.com/
** Pontypool filmi programdan çıkarılarak, yerine Hit Filmler bölüme, Revolutionary Road filmi eklenmiş. weety.gif

Bu ileti BuRnOut tarafından Jan 29 2009, 07:57 PM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------
forum resmi

+Quote Post
melih
mesaj Jan 29 2009, 09:52 PM
İleti #3

Etkin Üye
Group Icon

Üye No.: 2

!F'in bu seneki sloganı: "İtinayla soyulur!"
Çizelgenin geç açıklanma nedeni belli oldu: İzlenebilesi her filmi özenle pahalı saatlere rast getirmişler. En pahalı festival markasına zarar getirmemiş !F yine. Sky Crawlers'ı görmeyi çok istiyordum, şansıma küseyim.
Seçtiklerim şunlar olabildi: Yarı Ömür, Gonzo: Hunter Thompson’ın Hayatı ve İşleri, İstemsiz, Yngve’yi Seven Adam, Sauna, Seviyorum: Aşk Hakkında Filmler, Lynch: Perdenin Arkasında, Park Etmek.

Bu ileti melih tarafından Jan 29 2009, 09:54 PM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------
+Quote Post
overseas
mesaj Feb 7 2009, 10:49 PM
İleti #4

nowhere to go

Grup: Üyeler
Nereden: bottom of jar
Üye No.: 512

Bende bu sene hiç kaçırmayı düşünmüyorum. Önceki senelerde iş yoğunluğu yüzünden gidemediğim için bu sene fazlasıyla acısını çıkaracam.

Ben ise Synecdoche New York, Man On Wire ve bir lynch hayranı olarak belgeseline gitmeyi düşünüyorum. Tabi bu belgesel seçimide aldatıcı olabilir. Fikrimi değiştirirsem eğer Gonzo: The Life and Work of Dr. Hunter Thompson yer alacağım.

Herkese iyi festivaller dileyim. Umarım bu sene güzel geçer.

--------------------
Her emir özgürlüğün suratında patlayan bir tokattır! -Michail Bakunin

+Quote Post
Bruna Da Salegre
mesaj Feb 8 2009, 01:03 PM
İleti #5

Üye
**

Üye No.: 4,313

The Burning Plan'i oldukça merak ediyorum. Guillermo Arriaga'nın beni her zamanki gibi koltuğa çivileyeceğini düşünüyorum : )

--------------------
Dostunu erkekçe seven kişi,
Pervane gibi özler ateşi,
Sevip de yanmaktan kaçanların
Masal anlatmaktır bütün işi.
-Ömer Hayyam-
+Quote Post
BuRnOut
mesaj Feb 21 2009, 01:00 PM
İleti #6

Edilgen Bir Uyumsuz
Group Icon

!f İstanbul ek gösterimleri

Emek Sineması

23 Şubat Pazartesi

19:00 / Yngve’yi Seven Adam / The Man Who Loved Yngve
21:30 / Tokyo!

24 Şubat Salı

19:00 / Nick and Norah’ın Bitmeyen Şarkıları / Nick and Norah’s Infinite Playlist
21:30 / Franklyn

25 Şubat Çarşamba

19:00 / Şampiyon / The Wrestler
21:30 / İlahi Komedi / Religulous

26 Şubat Perşembe

19:00 / The Burning Plain
21:30 / Synecdoche NY

* Ek gösterimlerin biletleri 12 YTL.

--------------------
forum resmi

+Quote Post
BuRnOut
mesaj Feb 21 2009, 11:40 PM
İleti #7

Edilgen Bir Uyumsuz
Group Icon

forum resmi

Serra Yılmaz başkanlığında Dario Argento, Jose Rivera, Molly Hassel ve Thomas Sotinel’den oluşan jüri Keş!f ödülünü Mong-Hong Chung’un yönettiği Parking adlı filme verdi. Bu yıl ilk kez Selim Eyüboğlu, Selin Gürel ve Murat Emir Eren’den oluşan Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) jurisinin En İyi Film ödülünü ise Afterschool adlı film kazandı.

Tayvanlı reklam yönetmeni Mong-hong Chung’ın ilk uzun metrajlı filmi Parking, !F’teki kategorisine uygun olarak tam bir keşif filmi. Filmin tanıtımında yer alan “Kafkaesk” atmosfer film için pek geçerli olmasa da, yüzeydeki Coenvari kara komedinin altında, sıradan insanların dramları gizleniyor. Eğer filmin yüzeyini aşıp derinine inmeyi başarırsanız, bu sefer de son derece karanlık ve ağır bir dramayla karşılaşıyorsunuz. Yönetmen, reklam yönetmenliğinin estetik anlayışına sırtını yaslamadan, ilk filmini bir görsel şölene dönüştürmüyor. Hong Kong’lu Pang Kardeşler gibi sinematografiye abanarak hikayenin ezilmesine müsaade etmiyor. Kimi zaman rahatsız edici kareler yakalasa da, şehir yaşamını olağan sertliği ve acımasızlığı içinde aktarıyor. Yeşil ve grinin tonlarının baskın olduğu karanlık şehir yaşantısında, yönetmen, baş karakterinin başına gelenler aracılığıyla diğer karakterlerin geçmişlerini izleyicilerle paylaşıyor. Filmin en büyük eksisi de, yönetmenin tek başına bir film olabilecek derecede güçlü hikayeleri bir film içine sığdırması oluyor. Kimi karakterlerin hikayelerine takılarak filmin esas hikayesinden uzaklaşmak mümkün. Yönetmen, eğer ana karakterin hikayesini çok güçlü tutmasaymış, onu bir katalizör olarak kullanarak, ona diğer hikayelerin açılımlarını sağlayacak bir rol biçseymiş bu sorunu bertaraf edebilirmiş. Ama esas hikaye de diğer hikayeler kadar güçlü olunca, filmdeki hikayeler arasında kaybolmak içten bile değil. Bu görece eksisine rağmen, Parking oldukça ilginç bir ilk film. Yeri geldiğinde seyircileri gülmekten kıran, yeri geldiğinde de seyircileri irkilten bir yapıya sahip. Üstelik filmin sinematografisi de en az hikayesi kadar güçlü. Yönetmenin filtrelerle desteklediği karanlık şehir atmosferi, hikayelerin temalarına uygun seçilmiş müziklerle birleşince; aslında her şeyin hikayeleri tamamladığının farkına varması güç olmuyor. Bu açıdan Parking, yönetmeni Mong-hong Chung’ın gelecekteki çalışmalarını takip etmek için bizlere yeterli malzeme bırakıyor. !F İstanbul’un keşif bölümünün izlenmeye ve keşfetmeye değer filmlerinden biri Parking. Bir yerlerde rastlarsanız es geçmemenizi tavsiye ederim. (BuRnOut)

Bu ileti BuRnOut tarafından Feb 21 2009, 11:42 PM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------
forum resmi

+Quote Post
Chetin
mesaj Feb 21 2009, 11:52 PM
İleti #8

Etkin Üye

Nereden: Amed
Üye No.: 20

Ben sana ne dedim dostum, Dario Argeno dün gece bu filmi çok sevdiğini söylemişti, şimdi iyice merak ettim. Tsai'nin ülkesinden sağlam adamlar çıkıyor, kaçırmamak lazım.

--------------------
Kusur benim imzamdır.

Sinematek

Film Eleştirileri

forum resmi
+Quote Post
BuRnOut
mesaj Feb 22 2009, 12:06 AM
İleti #9

Edilgen Bir Uyumsuz
Group Icon

Parking hem keşif temasına hem de !F'in genel duruşuna çok yakışan bir filmdi. Argento'nun çok seveceği bir tarzdaydı zaten. Demek Serra Yılmaz'ı da ikna etmişler. fool.gif Gerçi bu bölümde bu filmi izlemeseydim, Afterschool dışında bir film alabilir diyemezdim. Çok güdük bir programı vardı !F 2009'un. Jüriler ödül verirken, pek zorlandıklarını sanmıyorum. Neyse, güzel filmleri İstanbul Film Festivali'nde görürüz umarım. En azından Berlin Film Festivali'ndeki zengin programdan nasipleniriz diye umuyorum. whistling.gif

Bu ileti BuRnOut tarafından Feb 22 2009, 12:07 AM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------
forum resmi

+Quote Post
paltosuz
mesaj Feb 27 2009, 08:52 PM
İleti #10

Etkin Üye

Üye No.: 141

!f'i kendi konsepti içinde değerlendirmek gerekiyor bence biraz. hit filmleri biraz ayrı tutmak koşuluyla, içerdiği filmler sana sevmesen de yenilik vaadedebiliyorlar çoğu zaman. hatta örnek vericem, the pleasure of being robbed ya da the amazing truth about queen raquela bende büyük merak uyandırıyordu mesela.

burda da paylaşmak istediğim bir şey var, festival boyunca !fzine isminde ifistanbul'la bağlantı halinde ama bağımsız takılan, günlük bir gazete çıkardık. günün filmi, röportaj, kritik ve focus yazısı içeren tek sayfalık bir gazeteydi bu. önemli olduğunu düşündüğümüz çoğu festival filmini gazete yazıları içine dahil etmeye çalıştık. ilgi çekici bulanlar için basılan bütün sayılar burda: http://blog.ifistanbul.com/?cat=100
10. sayıda dario argento röportajı var rolleyes.gif
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

- Basit Görünüm Şuan: 15th December 2019 - 06:56 AM