IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

Reply to this topicStart new topic
> The Expendables (2010)
Funkster
mesaj Sep 14 2010, 10:43 PM
İleti #1

Etkin Üye
Group Icon

Grup: Veteran
Üye No.: 6

YEDİNCİ GEMİ FİLM BİLGİSİ
The Expendables (2010)

Cehennem Melekleri
Forum resmi
IMDBRT
Yönetmen: Sylvester Stallone
Yazar/Senarist: Dave Callaham, Sylvester Stallone
Tür: Aksiyon / Macera / Gerilim
Konu: Bir Güney Amerika ülkesindeki diktatörlük rejimini sona erdirmek için ülkeye sızan bir grup paralı askerin hikâyesi. Özel birlik hiçbir şeyin kendilerine anlatıldığı gibi olmadığını fark eder....
IMDB Notu: 6.6 / 10 (82,217 oy)
RT Notu: 40 / 100
Süre: 103 dakika / 113 dakika (uzun director's montaj)
Ülke: ABD    Dil: İngilizce   
Oyuncular: Sylvester Stallone, Jason Statham, Jet Li, Dolph Lundgren, Eric Roberts

Bu filmin gündeme geldiği ilk zamanlar aklıma bir Seven Samurai uyarlaması olan 1960 yapımı The Magnificent Seven başyapıtı aklıma gelmişti. Brynner, Wallach, McQueen, Bronson, Coburn, Vaughn gibi dönemin en baba isimlerinin aynı filmde buluşması kimbilir o dönemlerde nasıl bir rüzgâr yaratmıştır. Yıllar geçtikçe rüzgârların da şiddeti değişiyor. Dave Callaham adlı vasıfsız bir adamın hikâye bile denemeyecek hikâyesinden Sylvester Stallone ile birlikte yazdıkları, haliyle Stallone’un yönetip başrolünü kimseye vermediği The Expendables da fena bir rüzgâr, hatta kasırga yarattı. İnsan bu kadar aksiyon kumkumasını bir arada görünce bir aksiyon opusu bekliyor ister istemez. Ama 2000’lerin bize çoktan böyle beklentiler içine girmememiz gerektiğini öğretmiş olması lâzım. En önemlisi de bu kadronun içinde Sylvester Stallone adı bulunmakta. Vücudunu şişirmek için steroidleri, egosunu şişirmek için de böyle filmleri kullanan aktör, kendini başrole koyduğu gibi, film içinde en gözükara elemanın da kendisi olduğunu (para için olmayınca, diktatörün kızı için ortalığı savaş alanına çevirme fikrini ortaya atan kendisi) dayatıyor. Oysa hoşafa dönmüş suratına bakınca bunun mümkün olabileceği pek hissedilmiyor.

The Expendables, tıpkı filmdeki insan azmanlarının şişkin kasları gibi şişirilmiş bir film. Ne yalan söyleyeyim, bu kadroya rağmen işin başında Stallone olunca hiç ümitlenmemek gerektiğini biliyordum. Ama bu kadar B tipi olacağını düşünmemiştim. O filmlerin takım elbiseli kadrolu memuru Eric Roberts ve yılmaz savaşçısı Dolph Lundgren, gelirken B ruhunu da yanlarında getirmişler sanki. Kaldı ki, CIA güdümlü dikta rejimleri üzerinden eleştiri çabasına girişirken, bir halta yaramayan maço Amerikan kahramanlarını yüceltecek kadar gerizekâlı bir filmin A ruhu taşıması beklenemezdi. Sırf pahalı prodüksyon ve ünlü oyuncular yüzünden A olunması ne kadar acı! Sadece bir sahnede Stallone ile birlikte görünen Schwarzenegger ve Willis’in iş ortaklığı herkesin aklına gelmiştir de, pazarlama stratejilerinde bu isimlerinde filmde “oynadığı” tuzağı pek gelmemiştir başlangıçta. Zaten böyle bir filmde lâzım da değildiler. Kadroda olmadığı için hayıflanılan Van Damme’ın JCVD gibi özgün bir filmden sonra buralara düşmesini ümit etmiyordum, neyse ki ümidim boşa çıkmadı. Chuck Norris ise büyüklük gösterip şu filme tenezzül etmemiş ya, çektiği o kadar B filmi benim gibi düşünenlerin gözünde daha bir yücelmiştir.

Aynı menajerle çalıştıklarını kafadan attığım, adeta Zeki-Metin ikilisine dönen, ilerleyen yıllarda bir romantik komedide iki sevgiliyi canlandıracaklarını düşündüğüm Statham-Li duosu olmazsa olmazdı zaten. Kimya özürlü olmaları artık göze bile batmıyor bu yüzden. Munroe’nun fedailerinden birini çok fena benzetiyorlar o ayrı. Stallone’den artan zamanlarda film onların üzerine oynamakta. Gerçi Jet Li’nin filmde oynadığını anlamak için bir saat geçmesi gerekiyor. Statham desen, o da filmle sıfır alâkalı gerzek bir aldatılma yan hikâyesinin başrolünden artan zamanlarda Stallone’un kıçını kollamakla (ve yalamakla!) görevlendirilmiş. Oscar’a aday olacak kadar bataktan kurtulmuş Mickey Rourke ise anlaşılan tekrar oraları özlemiş. Roller, onları kabul edenler içindir. Kariyerini bir anda böyle yönlendirmişken arkadaş için bile bu filmde oynamazsın. Ama Stallone bir babalık yapmış, kendisi için dramatik bir sahne bile tasarlamış. Belki yalnız bunun için Rourke’u kafalamıştır bilemiyoruz. Lâkin Stallone’un canlandırdığı karakteri motive etme amaçlı bir savaş pişmanlığı mesajlı kıytırık hikâye içeren o sahne, çok kötü çekildiği için işe yaramıyor. Belki de filmin en dişe dokunur yönü usta müzisyen Brian Tyler’ın atmosferlere uygun müzikleriydi. Arada Creedence Clearwater Revival, The Georgia Satellites, Thin Lizzy falan da çaldı, hoş oldu. Şimdi çektiği her filmin devamını getirmeyi seven Stallone, The Expendables’ı da otomatiğe bağlayacaktır muhtemelen. İkincisi için çalışmalara başlanmış bile. Para getirdiği sürece kimse bu adama “artık bırak bu işleri” diyemez. O da kendine yeni güreşçiler ve 80’lerden kalma oyuncu hayranlar bulduğu müddetçe, steroidleri, hapları, estetik ameliyatları ömür verdiği sürece seriyi gidebildiği yere kadar götürür.

--------------------
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
mezdap
mesaj Sep 15 2010, 11:50 AM
İleti #2

My eyes seek reality...
Group Icon

Grup: Müdavim
Nereden: ist-rize
Üye No.: 4,428

Değişik ama her zaman ki gibi okurken beni tebessüm ettiren bir yazı olmuş Funkster. smile.gif
İşin içinde dostluk olduğunu ben hiç sanmıyorum açıkçası. Bu nasıl bir dostluktur ki yani koskoca oyunculuk kariyerinde en tepelerdeyken böyle bir filme bunu katledesin.
Gerçi şu da var, dostluk değilse paradır diyeceğiz ama bu da nasıl bir paradır pek aklım almıyor açıkçası. Jet Li ilk drama filmi ile güzel bir oyuncluluk çıkartabilirse belki paçayı kurtarabilir ancak diğerlerinin değeri kalmadı gözümde.

--------------------
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

- Basit Görünüm Şuan: 24th October 2018 - 07:07 AM