IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

Reply to this topicStart new topic
> Jeux d'Enfants (2003), Cesaretin var mı Aşka?
JnRMnT
mesaj Jan 6 2011, 10:28 PM
İleti #1

Dattebayo!
Group Icon

Grup: Çevirmen
Nereden: İstanbul - Eskişehir
Üye No.: 7,414

forum resmi

YEDİNCİ GEMİ FİLM BİLGİSİ
Love Me If You Dare (2003)

Cesaretin Var mı Aşka?
Forum resmi
IMDBRT
Yönetmen: Yann Samuell
Yazar/Senarist: Yann Samuell
Tür: Komedi / Dram / Duygusal
Konu: İki âşık Sophie ve Julien, çocukluklarından beri birbirlerini cesarete dayalı oyunlarla test etmektedirler. Bu oyunların tehlike dereceleri yıllar ilerledikçe artmaktadır. Tabii birbirlerine karşı...
IMDB Notu: 7.6 / 10 (16,044 oy)
RT Notu: 44 / 100
Süre: 93 dakika
Ülke: Fransa / Belçika    Dil: Fransızca   
Oyuncular: Guillaume Canet, Marion Cotillard, Thibault Verhaeghe, Joséphine Lebas-Joly, Emmanuelle Grönvold

Her incelememe değişik bir şekilde başlıyorum. Buna da bizim DVD'ci abilerimize bir sitem ile başlayacağım. Altyazı konusunda bizden çaldınız çırptınız, ses etmedik ama bari kendiniz çevirince de azıcık özen gösterin ya. Fransızca seste 5+1 varmış, oh iyi dedim altyazılı izleriz. İlk 5 dakika baktım filmden kopuyorum. Dedim bu böyle demiyodur ee Fransızca'mız yok ne yapalım? smile.gif (Bu arada İngilizce'si olmayan arkadaşları artık çok iyi anlıyorum flaugh.gif) Türkçe dublajı açtığımda resmen kendime geldim. Her ne kadar kalitesi bir yere kadar da olsa hiç yoktan filmi doğru düzgün izlettiriyordu. Geçelim filme...
Filmde o oyun olayını gördüğümde aklıma direk Chuck-Blair ilişkisi geldi. smile.gif Filmde değinilen yerler çok hoşuma gitti. Herkes evliliğin her şeyi bitirdiğini söylüyor. Belki de bu film bir bakıma haklı olduklarını göstermeye çalışmış. Adamımız evleniyor ve yıllarca öyle kalıyor, çoluk çocuk oluyor. Aşkın eksikliğinden mi yoksa o heyecanın eksikliğinden midir tartışılır ama aklı hep Sophie'de kalıyor.
Bir oyun vardır ki onun için sadece güzel bir kutu ve güzel bir kız gerekir. Evet, herkes hayatında belki de bu oynu oynuyor. Ama kaçımız bunun farkındayız? Belki de ilişkiyi ayakta tutan şeyler bu oyunlar. Ama bir sorun vardır. Bu oyunun sınırları nedir? İşte film bunun üzerine kurulu. Oyun gerçekten sınır tanımıyor. Yer geliyor hayatlarını mahvediyor, yer geliyor ayrı bir heyecan katıyor. Oyun öyle bir hâle gelmiş ki Sophie sevdiğini söylese de ciddi olduğunu Julien'e inandıramaz olmuş.
Bu oyunun sınırları öyle belirsiz hâle gelmiş ki oyun hayatlarının değil, hayatları oyunun bir parçası olmuş.
Daha fazla yazamayacağım smile.gif
Şayet bu harika filmi izlemeyen varsa izlemeyen kalmasın flowers.gif

--------------------
"They say every action has an equal and opposite reaction, and once something is set on motion, it can't help up to build a momentum."
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
hasta
mesaj Jan 7 2011, 05:20 PM
İleti #2

Dün, bugün, yarın...
Group Icon

Grup: Yönetici
Üye No.: 1

En sevdiğim 10 film listemin her zaman vazgeçilmez parçasıdır. Gemici arkadaşlarla birkaç sene önce yazlık ziyareti yaparken onlara izlettirmek üzere satın aldığım DVD'yi, onlara izlettirirken filmi yarıda keserek çöpe atmıştım. Kötü altyazı çok gördük ama bu kadar büyük bir saygısızlığı hiç görmedim. Böyle bir filme, böyle bir saygısızlık yapılmamalıydı. Fransızca bildiğim için kendimi çok şanslı hissettirmişti yıllar önce bana. Maalesef doğru düzgün bir Fransızca altyazısı da olmadığı için filmin hakkını verebilecek bir çeviri de hiçbir zaman çıkamadı.

Çok tehlikeli bir film olduğunu söyleyerek izlemeyenleri baştan uyaralım bence smile.gif Hayata ve aşka dair bildiğiniz, gördüğünüz her şeyi temelinden sarsıyor.

1980 sonra izlenmesi gereken Fransız filmleri diye bir konu açmıştım zamanında. O konuda şöyle bir yorumda bulunmuştum bu film için, buradan da paylaşayım:

QUOTE(hasta @ Jan 7 2008, 01:41 AM) *

Bugüne kadar izlediğim Fransız filmleri arasında en iyisinin bu olduğunu söyleyebilecek kadar ileri gidebilirim smile.gif Her şeyiyle bütün bir film diye buna derim. Bir an olsun bile izleyiciyi boş bırakmayan, harika bir konusu, harika bir kurgusu, harika bir yönetimi ve insanı içine çeken o muhteşem atmosferiyle sizi kendine aşık edebilecek bir film. Bir aşk hikayesi bundan daha acımasız, acımasız olduğu kadar güçlü, güçlü olduğu kadar hüzünlü, hüzünlü olduğu kadar da mutluluk verici olamaz flaugh.gif Ne saçmalıyor bu adam diyebilirsiniz benim için, hüzünlü olduğu kadar mutluluk veren şey nedir diye merak ediyor ve hâlâ bu filmi izlemediyseniz şiddetle tavsiye ediyorum. Guillaume Canet ve Marion Cotillard bu filmdeki rollerini oynamak için doğmuşlar herhalde smile.gif Sadece Fransız filmi olarak değil, dünya sinemasının son yıllardaki en başarılı filmlerinden biri.

Bu ileti hasta tarafından Jan 7 2011, 05:23 PM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------
Kendimden başka hiçbir eksiğim yok.
+Quote Post
hasta
mesaj Feb 24 2017, 04:59 PM
İleti #3

Dün, bugün, yarın...
Group Icon

Grup: Yönetici
Üye No.: 1

Yann Samuel...
Sinemaya bu filmi yazarak ve yöneterek başlıyor. Başrollerde Guillaume Canet ve Marion Cotillard gibi şu an Fransa'nın, hatta dünyanın en önemli oyuncularından ikisini oynatıyor. Devamında tek tük bir şeyler var ama hep zirveden düşüş... Bu nasıl bir başlangıç, ne biçim bir devam kariyeri açısından...

Bu arada filmin adı Jeux d'Enfants, yani "Çocuk Oyunu".
Herhalde korku filmiyle isim benzerliği olacak diye tercih etmedi sinema sektörü.

Sophie Marceau'lu La Boum çocukluğumun, bu film de gençliğimin vazgeçilmezleri...

--------------------
Kendimden başka hiçbir eksiğim yok.
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

- Basit Görünüm Şuan: 19th January 2018 - 07:38 PM