IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

2 Sayfa V < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Deyim Yerindeyse...
borndead
mesaj Jan 30 2008, 05:02 PM
İleti #16

Etkin Üye

Grup: Üyeler
Üye No.: 770

Son yazınızı çok beğendim efendim. 'Meşk' kelimesinin anlamı bir yana, son bölümdeki yakıştırmalarınız oldukça yerinde tespitlerdi. Yazılarınız için teşekkürlerimi sunuyorum.

Bunun yanında, size sormak istediğim bir terim var. 'Bilahare' (tam olarak nasıl yazıldığını bilmiyorum) kelimesinin tam anlamı nedir? 'Daha sonra' ya da 'Gelecekte' gibi bir anlamı olduğunu biliyorum aslında ama günlük dilde genelde iddialı konuşmalarda kullanılır. Örneğin iki kişi bir konu üzerinde tartışırlar, kesin haklı olduğunu düşünen de şuna benzer bir cümle kurar: 'Bilahare, göreceğiz uçuyorlar mı kaçıyorlar mı...' Hatta bir soru daha, bu cümlenin sonuna soru işareti koymak gerekli midir? smile.gif

Tam olarak nedir bu kelimenin aslı? Ayıracak olduğunuz zaman adına şimdiden teşekkür ederim. Yazılarınızı eksik etmeyin lütfen. flowers.gif

--------------------
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
kaknus
mesaj Jan 30 2008, 06:43 PM
İleti #17

Nâm-ı diğer "si-murg"
**

Üye No.: 234

@ borndead

Elimden geldiğince sorularınızı cevaplandırmaya çalışayım.

bilahare: zarf Sonra, sonradan, daha sonra, sonraları.
"Bu işin bilahare daha etraflı bir şekilde düşünülerek arz edilmesi icap ettiğini söyleyince başını eğerek sustu." N. S. Örik.

Siz yola koyulun, bilahare ben de arkanızdan geleceğim.

İddia anlamı içeren cümlelerde kullanılır diye bir hüküm yok bildiğim kadarıyla. Sizin verdiğiniz cümlede öyle denk gelmiş sadece.

Bu cümlenin sonuna soru işareti koymak gerekir. Zira çok baskın olmasa da cümlede soru anlamı vardır ve eğer bu varsa soru işareti koymak yerinde olur. Hakeza cümlede yer alan iki adet soru edatı olan "mı" cümleye soru anlamı katmıştır. Eğer bu edat cümlede pekiştirme (Güzel mi güzel bir evimiz var.) ya da zaman (Geldim mi size de mutlaka uğrarım.) anlamı katacak şekilde kullanılmışsa bu durumlarda soru işaretine gerek yoktur. Genel olarak da -az da olsa- soru kokusu alabildiğimiz her cümlenin sonuna soru işaretini eklemek icap eder.

Umarım tatminkâr bir cevap verebilmişimdir. smile.gif
Hürmet ve muhabbetle...

Bu ileti kaknus tarafından Jan 30 2008, 06:46 PM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------
Hüve'l-bâkî
+Quote Post
R0BlN
mesaj Jan 30 2008, 07:58 PM
İleti #18

Puck:Robin
Group Icon

Grup: Yönetici
Nereden: İstanbul
Üye No.: 7

kaknus, affınıza sığınarak yukardaki cümleye soru işareti konmaması gerektiği düşüncesinde olduğumu söyleyeceğim. Çünkü cümle, "Uçuyorlar mı kaçıyorlar mı, bilahare göreceğiz." cümlesinin devrik halidir ve soru cümlesi olmadığı açıktır. Soru işareti koyduğumuzda gözümüze hemen batıyor:

Uçuyorlar mı kaçıyorlar mı, bilahare göreceğiz?

--------------------
+Quote Post
kaknus
mesaj Jan 30 2008, 08:19 PM
İleti #19

Nâm-ı diğer "si-murg"
**

Üye No.: 234

Affıma sığınmaya gerek yok ROBIN, benim dikkatsizliğim söz konusu; doh.gif isabet buyurmuşsun. thumbup.gif
Cümleyi kurallı hâle sokunca daha net anlaşılıyor soru işaretine gerek olmadığı. Uyarı için teşekkürler...

Bu ileti kaknus tarafından Jan 30 2008, 08:21 PM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------
Hüve'l-bâkî
+Quote Post

2 Sayfa V < 1 2
Reply to this topicStart new topic
3 kullanıcı bu başlığı okuyor (3 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

- Basit Görünüm Şuan: 21st January 2018 - 02:19 PM