IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

> Altyazı İstek konusunda

Filmler için altyazı çeviri isteklerini anasayfamızdan, filmin afişinin altındaki butona tıklayarak yapabilirsiniz. Bunun dışında, forumda herhangi bir şekilde çeviri ve/veya senkron isteği içeren bir başlık açmak kesinlikle yasaktır. Böylesi bir durumda başlığınız silinecek, sizse ikaz edileceksiniz. Aynı durumun tekrarında moderasyon alacak, kurala riayet etmediğiniz saptandığında forumdan uzaklaştırılmanız söz konusu olacaktır.

Reply to this topicStart new topic
> Röportajdan birkaç cümle
reel
mesaj Nov 21 2010, 12:40 AM
İleti #1

Last Night I Dreamt That Somebody Loved Me
Group Icon

Grup: Veteran
Nereden: Wired
Üye No.: 13

2. Dünya Savaşı'nda Doğu Cephesini anlatan bir filmin arasına serpilen röportajlardan:

Tıkla üstüne, kendin kaşınmış ol. Bir daha tıkla, kaşıntına son ver...
Çamur deryası, berbat yollar, gözünün alabildiğine kar...
The bodies were taken away, but the remains of broken and...
...twisted machinery could be seen everywhere.

Benim için korkunç bir deneyimdi.

Well, of course, if there was room.
And there wasn't always enough room.
At that time it was like this.
If you grab hold of something on the car, then you could count on coming along.

The Soviet Command, bewinged by successes, overestimated its capabilities.
The heavy conditions of winder road-locks forced the Red Army...
...to conduct direct assaults on a limited stretch of land,
...which resulted in heavy losses in our troops.

Yardımını esirgemeyecek arkadaşlara şimdiden kucak dolusu teşekkürler. smile.gif

Not: Her spoiler farklı kişilere ait, farklı röportajlardandır. O yüzden ayırdım.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
R0BlN
mesaj Nov 21 2010, 03:10 AM
İleti #2

Puck:Robin
Group Icon

Grup: Yönetici
Nereden: İstanbul
Üye No.: 7

1. Cesetler toplanmıştı, ama parçalanmış ve yamulmuş makine aksamı her tarafta görülebiliyordu.

2. Vagonda/tramvayda tutunabilecek bir şey bulabilirseniz ilerleme kaydetmişsiniz demekti.

3. "winder road-lock"u bulamadığım için "ağır yol koşulu" deyip geçeceğim tongue.gif Sovyet-Fin savaşını mı anlatıyor bu paragraf? Coğrafyayı bilirsek road-lock'a uygun bir karşılık bulabiliriz.

Başarılarından şımarmış olan Sovyet genelkurmayı, ordunun yapabileceklerini abartma eğilimindeydi.
Yolların ağır koşulları Kızıl Ordu'nun kısıtlı bir arazide doğrudan taarruz yapma imkanlarını kısıtlıyordu.
Sonuçta birliklerimiz ağır kayıplar verdi.

--------------------
+Quote Post
reel
mesaj Nov 21 2010, 03:32 AM
İleti #3

Group Icon

QUOTE(R0BlN @ Nov 21 2010, 03:10 AM) *

1. Cesetler toplanmıştı, ama parçalanmış ve yamulmuş makine aksamı her tarafta görülebiliyordu.

2. Vagonda/tramvayda tutunabilecek bir şey bulabilirseniz ilerleme kaydetmişsiniz demekti.

3. "winder road-lock"u bulamadığım için "ağır yol koşulu" deyip geçeceğim tongue.gif Sovyet-Fin savaşını mı anlatıyor bu paragraf? Coğrafyayı bilirsek road-lock'a uygun bir karşılık bulabiliriz.

Başarılarından şımarmış olan Sovyet genelkurmayı, ordunun yapabileceklerini abartma eğilimindeydi.
Yolların ağır koşulları Kızıl Ordu'nun kısıtlı bir arazide doğrudan taarruz yapma imkanlarını kısıtlıyordu.
Sonuçta birliklerimiz ağır kayıplar verdi.

Nazilerle olan mücadele... Doğu Cephesi Moskova muharebesi ya da Stalingrad olması lazım.

İlk cümlede benim aklımı karıştıran cesetten söz edip sonra makine aksamına geçer mi acabaydı? Röportaj görüntüsüz olduğundan tereddüt etmiştim acaba makinelerin gövdesinden mi bahsediyor diye, ama yersizmiş. (Rusçadan İngilizceye çeviri olduğundan saçmalamış olabilirler ne bileyim smile.gif )

Üçüncü cümledeyse "bewinged by" ile "winder road-lock" idi zaten beni sıkıntıya düşüren.

Ama açıkçası röportajları sadece director's cut indirenler için çeviriyorum, içimden gelerek değil yani. Fazla absürd muhabbetler olmuş. O sözde tarihçileri, psikanalistleri nereden topladılarsa artık. O sebepten ikinci soru bile beynimin durduğu bir an çıkmış herhalde. Şu an bakıp utandım soruya, açık seçik cümle duruyor zaten. smile.gif Yani lafın özü, deyip geçtiğin bölüm bile fazla, çok sağolasın. flowers.gif
+Quote Post
Kastore
mesaj Nov 24 2010, 01:11 AM
İleti #4

Adanian boy without your names...
Group Icon

Grup: Çevirmen
Nereden: Monitör karşısı.
Üye No.: 5,880

Üstünkörü araştırmama göre sanırım Winder Road-Lock, Regülatör köprü gibi bir şey. Winder'a bükücü-çıkrıkçı vs. deniyor Road-Lock şeklinde de araştırdığımda; http://www.flickr.com/photos/muledriver/4140976102/ şunun gibi siteler hemen kafamda olayın canlanmasını sağladı.

Barajlarda, nehirlerde, suyun yüksekliğini akışını düzenleyebilmek için belli bölümlere kapaklar koyarlar bildiğimiz gibi; bu kapakların konduğu yerleri de çift işlevli gibisinden genelde köprü olarak kullanırlar. Adana gibi nehir-baraj şehirlerinde yaşayanlar aşinadır yani, şunun gibi;

http://www.varbak.com/resmi/seyhan-baraj%C...k%C3%B6pr%C3%BC

Adana'da biz buna "Regülatör Köprü" diyoruz flaugh.gif

Winder Road-Lock tahminim, bu tip bir köprü ve de ordunun hızlı hareket etmesini engellediğini belirtiyor.
+Quote Post
Clint Eastwood
mesaj Nov 25 2010, 03:30 AM
İleti #5

Quick on the trigger
Group Icon

Nereden: Somewhere in Time...
Üye No.: 207

1. Cesetler kaldırılmıştı/taşınmıştı, ama harap olmuş ve bozulmuş silahları (machinery: taşınması zor silahlar) her yerde görebilirdiniz.

2. Ancak arabaların/vagonların içinden bir şeye el koyarsanız, bir ilerleme kaydedebilirdiniz.

3. Başarılarla destek bulan Sovyet komuta kademesi yeterliliklerini aştı.
Barajların kötü durumları, Kızıl Ordu'yu; birliklerimizin ağır kayıp vermesine yol açan, kısıtlı alana yayılmış doğrudan hücumlar düzenletmeye yönlendirdi.

Winder road-lock, Baraj kapağı aslında anladığım ve gördüğüm kadarıyla.
Winder bir tür arayüz. (babylon: çıkrık diye çevirmiş) Hidroelektrik enerji üretmek için kullanılıyor. Enerjiyi mekanik bir araca aktarıyor. Road-blockta onun yolunu kesen şey. Çıkrık yolu gider kilitleyicisi gibi bir şey oluyor motamot çevirince de zaten. Demek ki barajlardaki bir parçanın kötü durumundan bahsediyor. Su kirlenmesi ve enerji olarak olabilir. Ben öyle yordum en azından.

Bu ileti Clint Eastwood tarafından Nov 25 2010, 03:31 AM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------
KLASİK FUTBOL

Öyküsü olmayan adam, Bufalo çayırındaki rüzgara benzer...

Moon Station Z

Sinema, edebiyat ve müzik üstüne bir blog.
+Quote Post
reel
mesaj Nov 25 2010, 02:57 PM
İleti #6

Group Icon

Yardımlarınız için çok teşekkürler arkadaşlar. flowers.gif
Çeviriyi iki-üç gün önce yüklemiştim, artık başı bu tarz kelimelerle belaya girenlere yardımcı olması dileğiyle... smile.gif

Bu ileti reel tarafından Nov 25 2010, 02:57 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
2 kullanıcı bu başlığı okuyor (2 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

- Basit Görünüm Şuan: 12th December 2019 - 03:18 PM