IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

Reply to this topicStart new topic
> Following (1998)
Funkster
mesaj Dec 17 2008, 06:00 PM
İleti #1

Etkin Üye
Group Icon

Grup: Veteran
Üye No.: 6

forum resmi

IMDB
Following (1998)

Directed by: Christopher Nolan
Genre: Crime | Mystery | Thriller
Tagline: You're Never Alone.
User Rating: 7.6 / 10 (9,188 votes)
Runtime: 69 min
Awards: 4 wins
Cast: Jeremy Theobald, Alex Haw, Lucy Russell, John Nolan

Kimi eskilerin büyüsü eski olmasında değil, ilk olmasında. İlk kez denenmiş, hep kendinden sonrakilere örnek gösterilmiş yada eskinin yenisi bir sentezden melez ortaya çıkarabilmiş eserler hep “kullanma kılavuzu” olmuşlardır. Klasik kavramı özellikle pop kültürü etkisinde büyüyen yeni nesil kulağına pek lezzetli gelmese de işin sırrı orada. Klasiğin, eskimesi beklenen bir başyapıt olması gerekiyor şarap misali. Eskidikçe tatlanıyor. Klasikler de şarap gibi farklı damak tatlarına hitap ediyor aynı zamanda. Klasik bulduğumuza toz kondurmuyor, bulmadığımıza toz yutturuyoruz. Bizim için başucu bir esere başkası abuk sabuk yorum yaptığında da – haklı olarak- kızıyoruz. Bilgimizin olmadığı konuda fikir beyan etme adına, saçma fikirlerimizi, hatta cahilliğimizi ortaya koyuyoruz.

Tüm bu gereksiz girişi Following için yaptım. Yani Christpher Nolan’ın Memento efsanesinden iki yıl önce yine yazıp yönettiği film için. Memento erken bir klasik. Nedeni ise, akademik senaryo-kurgu dersi gibi olması. (Zaten sonradan gibisi kalmadı, ders de oldu yanılmıyorsam). Memento’yu sırf anlamadığı için kötüleyen insanlara karşı tek taraflı düşünüyorum. (Böylece yaptığım giriş de gereksiz olmamış oldu). 98 yılı filmi Following, yazımı, yönetimi, düşük bütçesi ve çıkmaz sokak atmosferiyle “Memento’ya Hazırlık” kursu tadında, esas yemek öncesi iştah açan bir çorba.. Tanınmamış oyuncular ve çekim ekibi, esas işlerinden kalan hafta sonlarında, bu bir saatten biraz fazla süren bağımsız, ucuz ama lezzetli çorbaya tuz atmışlar. Zaten topu topu 3 ana karekter var. (Bill’i sorgulayan polis rolündeki yönetmen Nolan’ın amcası John Nolan’ı da sayarsak dört). Kısacık süresine sığdırdığı ilginçlikler, entrikalar ve siyah-beyaz, üstüne üstlük bu iki rengin solgun haliyle çekilmiş modern bir kara film. Bir ortadan, bir sondan, bir baştan izlediğimiz kurgu, sapasağlam bir metin, tıpkı Memento’daki gibi izleyiciyi dikkat kesilmek zorunda bırakarak, kahramanına yüklediği istisnai özelliklerden çıkmazlar yaratarak sinsice ilerliyor. Memento’yu kaç kez izlediysem her seferinde farklı bir duruma uyanmış olan ben, onun kadar kompleks gibi görünmüyor olsa da bu sebepten Following’i de elimi attığımda bulabileceğim bir uzaklıkta tutuyorum.

Jeremy Theobald’ın oynadığı sözde yazar Bill, kalabalıktan seçtiği kadın-erkek bir kişiyi takip etme işini kendine iş edinmiş, normal bir adam. Bu anlamda Leonard Shelby’nin sağlıklı hali de denebilir. Bu takip işinde prensip sahibidir aynı zamanda. Mesela dar sokaklarda kadınlar takip edilmeyecek vs.. Fakat yine kendi kuralı olan asla aynı kişiyi iki kez takip etmeyi çiğnediğinde, kendisi kadar ilginç, prensip sahibi ve gizemli hırsız Cobb ile tanışır. Cobb evlere girip, eşyalardan karakter analizleri yapan, genelde değersiz eşyalar çalan, bazen de onların yerini değiştiren bir karizma. Sırf evdekilere konuşacak konu olsun diye.. Bu iki “normal” adamın buluşup ilk işlerine çıkmaları bile seyirciyi avucunun içine almayı başarabilir. Bill’in zararsız takip işiyle, Cobb’un zararsız hırsızlığı, 30’lu 40’lı yıllardan fırlamış gizemli bir sarışının da işin içine girmesiyle, zaten sürekli değişim halindeki olayları değiştirir.

forum resmi

Christopher Nolan, Following ve iki yıl sonra Memento ile ne kadar zeki ve sinema için ne kadar önemli bir şahsiyet olduğunu kanıtladı. Hollywood’da Batman Begins’e terfi etmesi bana The Usual Suspects yönetmeni Brian Singer’ın X-Men terfisini çağrıştırdı fena halde. Ama bu terfilerin, modern klasikler üreten taze beyinleri acımasız çarklarda öğüteceğinden endişeliyim. Gerçi Nolan’ın da senaryosuna katkıda bulunduğu Batman Begins, tüm zamanların en iyi Batman senaryosuna sahip. Ama ne gerek var bu “öz, hakiki Batman” numaralarına. X-Men hadisesi benim için zaten gıcıklıklar komedisi. Singer’ın ayakları yere basan, süper olmayan kahramanları daha iyi anlattığı malum. Tesellim şimdilik The Usual Suspects senaristi Christopher McQuarrie’ın bu tip superhero öğütücüler için düşünülmemesi. O da McQuairre’ın tembelliğinden olsa gerek.

Şimdi bu yazının bir Best Of’unu yapalım: Following, sinema tarihinin en iyi filmlerinden Memento’nun öncesinde, onun ayak seslerini bize duyururcasına bunalımlı, çorba, çıkmaz, normal, gizemli, sapasağlam, sinsi, istisnai, siyah-beyaz, kara bir film. Bill ve Leonard, Nolan’ın üstü başı kostümü paramparça, ama ölümüne gerçek anti-süper kahramanları olarak çok görkemliler.

--------------------
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Azathoth
mesaj Dec 17 2008, 06:26 PM
İleti #2

Mutfak Masası Film Ekibi
**

Grup: Üyeler
Nereden: İstanbul
Üye No.: 315

Bundan 7 yıl önce, ÖSS sınavlarına hazılandığım dönemde izlediğim Memento beni benden almıştı. Hayatımda izlediğim en iyi film deyivermiştim bir çırpıda. Bana o filmi veren dershanemdeki edebiyat öğretmenime bu adamın yönettiği başka film olup olmadığını sorduğumda bana Following'i vermişti. Hem de video kastette. İzlediğimde beğenmiştim ama çok da değil.

Daha sonra bu filmin dvdsi elime geçtiğinde tekrar izledim. 3 sene önceye falan tekabül ediyor sanırım. Following inanılmazdı. Malzemesizlikten ve zamansızlıktan yakınan, bunları bahane ederek hiçbir şey üretmeyen bir grup genç sinema öğrencisi olan bizler, utandık. Film her yönüyle muazzamdı. Siyah beyaz tonların kullanımı, kurgusu, mizansenleri, kadrajları, oyuncu yönetimi ve elbette pastanın tepesinde mumların hemen yanında senaryosu ile gerçek bir başarıydı. Yöentmenin sinemasına giriş olmasının ve filmlerini okumak için bize sayısız anahtar sunmasının ötesinde belki de Nolan'ın sinemasının ta kendisiydi.

Sanırım bu akşam Following izleyewceğim. smile.gif

--------------------
"Düşünce her zaman öndedir. Düşünce uzağı görür, şimdiki zamanı yaşayan bedene göre çok uzağı görür. Umudu ortadan kaldırmak, düşünceyi bedene indirgemektir. O zaman, beden çürümek zorunda kalır." Albert Camus
+Quote Post
Funkster
mesaj Dec 17 2008, 09:37 PM
İleti #3

Etkin Üye
Group Icon

Grup: Veteran
Üye No.: 6

QUOTE(Funkster @ Dec 17 2008, 04:00 PM) *

Memento’yu kaç kez izlediysem her seferinde farklı bir duruma uyanmış olan ben, onun kadar kompleks gibi görünmüyor olsa da bu sebepten Following’i de elimi attığımda bulabileceğim bir uzaklıkta tutuyorum.

QUOTE(Azathoth @ Dec 17 2008, 04:26 PM) *

Sanırım bu akşam Following izleyeceğim. smile.gif

Sırf bu iştahı sağlayabildiği için bile klasik bir yapım işte. İnsanın durup duruken canı çekiyor. smile.gif Malzemesizlikten ve zamansızlıktan şikayet eden sinemacılara olduğu kadar, malzeme ve zaman bolluğuna sahip olanlara da örnek teşkil etmeyi başarabilmek çok mühim. Christopher Nolan gerçekten büyük bir senarist / yönetmen. Gözünü Batman serisinden sonra Nolan'a açmış bir kitlenin de, bizlerin (Batman'den önce Nolan'ın büyüklüğünü çoktan idrak etmiş sinemaseverlerin) eski Nolan yapımlarına duyduğu iştahı duyması güzel olurdu.

--------------------
+Quote Post
Kastore
mesaj Oct 15 2009, 10:55 PM
İleti #4

Adanian boy without your names...
Group Icon

Grup: Çevirmen
Nereden: Monitör karşısı.
Üye No.: 5,880

Christopher Nolan ismi geçiyor diye, doğrudan Nolan arşivine kattığım filmdi ancak uzun müddet izlememiştim, izledikten sonra da nasıl böyle bir hata yapmışım diyoruz... Aslında bakılırsa Memento'ya giden yolda Nolan'ı en iyi anlatacak film bence budur...

Tek moral bozan tarafı, bu her şeyi filmin sonunda açıklama kasıntısı olmuştu ancak oraya gelene kadar ustalıkla filmin akışını yorumlamış, sanırım çektiği ilk uzun metraj filmi Nolan'ın, oyuncu kadrosu da hep eş-dost akraba şeklinde (Polis memuru bizzat Nolan'ın amcası) Bir şeyler başarmak için o kadar da paraya ihtiyaç yok aslında... (Televizyonlarda bangır bangır Recep İvedik'e 2 milyon harcandı bikbik diye ötenlere selam olunur)

Filmin başrolündeki Jeremy Theobald Nolan'ın kısa metraj filmi Doodlebug'da da oynamıştı, 2 dakikalık bir film ancak o iki dakikada insana inanılmaz bir karamsarlık (Tıpkı, Following ve Memento'daki gibi) içinden çıkılmazlık hissini verebilmişti, Nolan smile.gif Bu adamı bu yüzden seviyorum smile.gif

Bu ileti Kastore tarafından Oct 15 2009, 10:57 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
deckard
mesaj Dec 14 2009, 08:04 PM
İleti #5

Yeni Üye
*

Üye No.: 238

3 yıl önce izledim.Çok zeki bir yönetmenin gelişini müjdeleyen çok zeki ve dinamik bir kara film.Enfes siyah-beyaz görüntüler eşliğinde insanları takip eden bir adam ve tanıştığı genç,zeki (ve de tehlikeli)hırsız ile hayatlarına giren şahısların hikayesini hızlı kurgu,başarılı müzikler ve sağlam oyunculuklarla(özellikle hırsızı oynayan aktör döktürmüş)işleyen enfes bir yapım.Tabii en önemli özelliği çok zekice yazılmış senaryosu.Nulan ustanın ne kadar zeki ve yetenekli bir yönetmen olduğunun işaretlerini bu filmde görüyoruz.Dark Night filmi başka bir senarist ve yönetmen elinde bu denli başarılı olmazdı.Uzun lafın kısası bu filmi bulun ve izleyin.
+Quote Post
Hightech
mesaj Feb 18 2010, 03:06 PM
İleti #6

Üye
**

Üye No.: 5,067

Çok beğendiğim bir film.
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

- Basit Görünüm Şuan: 7th December 2019 - 08:03 AM