IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

4 Sayfa V  1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> "Dexter" (2006), Gündüzleri adli tıp polisi, geceleri seri katil!
Bob le Flambeur
mesaj Jun 5 2007, 10:33 PM
İleti #1

Kumarbaz Bob
Group Icon

Grup: Yönetici
Üye No.: 24

Dexter

forum resmi

YEDİNCİ GEMİ FİLM BİLGİSİ
"Dexter" (2006)
Forum resmi
IMDBRT
Tür: Polisiye / Dram / Gizem / Gerilim
Konu: Gündüzleri adli tıp analisti, geceleri ise seri katil, üstelik ikisinde de çok başarılı. Bir katili bir diğerinden kim daha iyi anlayabilir ki! Günlük işinde birçok cinayet çözüp, geceleri de birçok...
IMDB Notu: 9.2 / 10 (660 oy)
Süre: 60 dakika
Ülke: ABD    Dil: İngilizce / İspanyolca   
Oyuncular: Michael C. Hall, Julie Benz, Jennifer Carpenter, Lauren Vélez, David Zayas

Birinci sezonu, 60'ar dakikalık 12 bölümden oluşan Dexter, Jeff Lindsay'in Darkly Dreaming Dexter isimli romanından uyarlama, nefes kesici bir gerilim dizisi. Başrolünde, Six Feet Under'ın David Fisher'ı olarak tanıdığımız Michael C. Hall'un hayranlık uyandırıcı (ciddiyim devil.gif ) bir seri katil portresi çizdiği Dexter'ı, karakterleri üzerinden inceleyelim:

Dexter Morgan

forum resmi

Dizimizin baş karakteri Dexter. O gündüzleri adli tıp polisi, geceleri ise seri katil olarak topluma hizmet veriyor. Hizmet çünkü sadece kötü insanları öldürüyor Dexter. Yani seri katilden ziyade bir çeşit süper kahraman da sayılabilir. Öldürme içgüdüleri ona çocukluğundan yadigar, hiç hatırlamadığı çocukluğundan... Geçmişine dair ise tek hatırladığı, bir dedektif tarafından evlat edinildikten sonraki yaşamı.

Harry Morgan

forum resmi

Dexter'ı küçük yaşta evlat edinen dedektif. Hayata çoktan gözlerini yummuş olsa da, yine de dizinin en kilit karakterlerinden biri. Flashbackler eşliğinde hemen her bölüm Dexter'ın çocukluğuna iniyor, üvey oğlunun cinayete yatkın kişiliğini zamanında fark eden Harry'nin, onu önce ahlaki (Sadece kötüleri öldür) sonra da mesleki (Geride iz bırakma) bir eğitimden geçirip hayata hazırlayışını izliyoruz.

Debra Morgan

forum resmi

Dexter'ın üvey kız kardeşi. Çocukluğu, babasının Dexter'a karşı olan aşırı ilgisi yüzünden (Kolay mı süper kahraman yetiştirmek?) onu kıskanmakla geçmiş. Ama şu an Dexter'ın hayattaki en büyük destekçisi. Dexter da onu seviyor. Yani kendince: "Bu benim ağzı-bozuk üvey kardeşim, Debra. Büyük bir kalbi var ama onu kimsenin görmesine izin vermiyor. Bu dünyada beni seven tek kişi odur. Bence bu güzel. Hiçbirşey hakkında hiçbir duygu beslemiyorum, ama eğer besleseydim, bu kesinlikle Deb için olurdu."

Rita Bennett

forum resmi

Dexter'ın kız arkadaşı. Zamanında, tam bir baş belası olan eski kocası tarafından her tür şiddete maruz kalmış. Sevgiyi, şefkati şimdi bir seri katilin kollarında arıyor fool.gif .

Çavuş Doakes

forum resmi

Sıkı bir polis. Dizide Dexter'dan hoşlanmayan tek insan. Dexter ile aralarında geçen diyaloglar dizinin de en matrak anları.

Maria Laguerta

forum resmi

Departmanın başı. Dexter'a vurgun ama o da Debra'dan pek hoşlanmıyor.

Buz Kamyonlu Katil

forum resmi

Birinci sezonun kötü adamı. Dexter'ın karanlık yanını bilen tek insan. Her cinayetinde yalnız Dexter'a özel ipuçları bırakıyor. Sezon finalinde karşı karşıya gelinceye dek aralarındaki kanlı oyun devam ediyor.
--------------------------------------------------------------------------

Bu da dizinin göreni kendine hayran bırakan müthiş açılış jeneriği good.gif :

--------------------
forum resmi
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
baronio
mesaj Jun 5 2007, 10:39 PM
İleti #2

Etkin Üye
Group Icon

Grup: Veteran
Nereden: Away
Üye No.: 3

Mükemmel bir jenerik yahu. Resmen birkaç yerde irrite oldum, birkaç yerde de tüylerim diken diken oldu. Teşekkürler inceleme için Bob Le Flambeur. clap2.gif

--------------------
+Quote Post
loveandpoison
mesaj Jun 12 2007, 08:31 AM
İleti #3

suedehead

Grup: Üyeler
Nereden: NevyTeam
Üye No.: 69

Hele o sıcak müzikleri yok mu, boynuma çiçekten kolyeler takıp kumsalda şenlik ateşi etrafında dönesim geliyor. fool.gif

--------------------
forum resmi O büyük gün geldi... Qatsi kardeşim döndü...

Bukowski: Born into This TVRip tercümesi: % 100, DVDRip (FiCO) tercümesi: % 77,85 hazırlayan: % 100 (Bulsara) kontrol: % yalan oldu yine.. (???)

forum resmi
+Quote Post
qatsi
mesaj Jun 16 2007, 01:18 PM
İleti #4

Üye
**

Nereden: NevyTeam
Üye No.: 89

Dexter seri katil ve acımasız bir psikopat olsa da yemek yapmayı yemeyi biliyor ve kendine hayran bırakıyor.

--------------------
forum resmi
forum resmi
+Quote Post
blackmilk
mesaj Jun 17 2007, 10:30 AM
İleti #5

Üye
**

Üye No.: 92

forum resmi

İlk sezonuyla beğenimi kazanan ve keşke daha çok bölüm olsaydı dedirten harika dizi. Yukarıda da belirtildiği gibi Rolfe Kent'in girişteki müziği de oldukça etkileyici.
+Quote Post
Bob le Flambeur
mesaj Jun 17 2007, 06:22 PM
İleti #6

Kumarbaz Bob
Group Icon

QUOTE(blackmilk @ Jun 17 2007, 11:30 AM) *

İlk sezonuyla beğenimi kazanan ve keşke daha çok bölüm olsaydı dedirten harika dizi.

Ben de tam aksine, böyle nefis bir hikayeyi keşke kısa kesip, sinema filmi yapsalardı diye düşünüyorum.

Şöyle yan hikayeler törpülenseydi, ana karakterlerden de Rita Bennett ve sorunlu ailesi çıkarılsaydı (Dexter yalnız yaşasaydı)... Yani sadece 1.sezonun ana izleği üzerinden harika bir gerilim filmi çekilebilirdi bence.

Ama dizi halinden de bir şikayetimiz yok tabii worshippy.gif .

--------------------
forum resmi
+Quote Post
sbilge
mesaj Jun 22 2007, 02:03 PM
İleti #7

Etkin Üye

Üye No.: 110

Sevgili kardeşim loveandpoison'un bana çekip getirdiği ama bir türlü izleyemediğim dizidir kendisi. En kısa sürede, bir çırpıda bitireceğimi burada hazırun-a duyuruyorum. flaugh.gif
+Quote Post
KatenginWinslet
mesaj Jun 22 2007, 06:38 PM
İleti #8

Yeni Üye
*

Üye No.: 115

En kısa sürede başlamayı düşündüğüm diziler arasında. İnceleme için teşekkürler Bob le Flambeur. flowers.gif
+Quote Post
siroguz
mesaj Jun 22 2007, 06:58 PM
İleti #9

some are born to sweet delight, some are born to endless night
Group Icon

Grup: Müdavim
Nereden: bir yerdeyim...
Üye No.: 112

Dexter'in seri katil olduğunu bilen tek kişi -en azından şüphelenen- Doakes ikinci sezonda Dexter'in başını ağrıtacak gibi. smile.gif
Devamlı belirli bir seviyenin üzerinde devam eden temposu ve kalitesi son 4-5 bölümde tavan yapıyor. Bence izlemeyenler vakit kaybeteden başlasın. Zaten bir çırpıda izlenecek bir dizi. Hatta benim gibi yayarak ve kendinize işkence ederek izlemeyi seviyorsanız, bir hafta boyunca her akşamınızı renklendirebilirsiniz.
Diğer diziler gibi ikinci sezona çokça soru işareti bırakmasa da, hem bir sonraki sezonun senaryosunun ne olacağı konusundaki merak hem de damağımızda bıraktığı tat ile sabırsızlıkla beklenen diziler arasındaki yerini almıştır.

--------------------
Bahçelerde ve yatak odalarında, bodrum katlarında ve tavan aralarında dolaşır, köşelerden döner, kapılardan pencerelerden geçerim, kaldırımlarda gezinir, merdivenlerden çıkar, halıların üzerinde, oluklardan aşağı, gökyüzünde ilerlerim, arkadaşlarla, âşıklarla, çocuklarla ve kahramanlarla gezerim; bunların hepsi de algıladığım, hatırladığım, hayal ettiğim, çarpıttığım ve netleştirdiğim şeylerdir.
Tom Robbins - Another Roadside Attraction
+Quote Post
Bob le Flambeur
mesaj Jun 23 2007, 09:49 AM
İleti #10

Kumarbaz Bob
Group Icon

QUOTE(siroguz @ Jun 22 2007, 07:58 PM) *

Dexter'in seri katil olduğunu bilen tek kişi -en azından şüphelenen- Doakes ikinci sezonda Dexter'in başını ağrıtacak gibi. smile.gif

Evet evet, bu ikili eninde sonunda karşı karşıya gelecekler gibi görünüyor. Bir de bu Doakes'un sanki Debra'ya vurgun ama belli etmiyormuş gibi bir halleri var. Eğer öyle bir şey de olursa çok gerilimli bir aşk ve nefret üçgeni oluşabilir Dexter-Debra-Doakes üçlüsü arasında...

Hemen yazdım ikinci sezonu oleyo.gif .

Bu ileti Bob le Flambeur tarafından Jun 23 2007, 09:50 AM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------
forum resmi
+Quote Post
siroguz
mesaj Jun 23 2007, 11:46 AM
İleti #11

some are born to sweet delight, some are born to endless night
Group Icon

Grup: Müdavim
Nereden: bir yerdeyim...
Üye No.: 112

Evet ben onu unutmuştum. Doakes, bence de Debra'ya vurgun. Debra da biraz zeki olsaydı çoktan anlardı. Ayrıca yakışırlar. smile.gif
Dediğiniz gibi ikinci sezonda harika bir 3D hikâyesi izleyebiliriz. smile.gif Hiç aklımda olmayan dizi için şimdi nasıl sabredeceğimi düşünüyorum, kendimizi gaza getirdik. flaugh.gif

--------------------
Bahçelerde ve yatak odalarında, bodrum katlarında ve tavan aralarında dolaşır, köşelerden döner, kapılardan pencerelerden geçerim, kaldırımlarda gezinir, merdivenlerden çıkar, halıların üzerinde, oluklardan aşağı, gökyüzünde ilerlerim, arkadaşlarla, âşıklarla, çocuklarla ve kahramanlarla gezerim; bunların hepsi de algıladığım, hatırladığım, hayal ettiğim, çarpıttığım ve netleştirdiğim şeylerdir.
Tom Robbins - Another Roadside Attraction
+Quote Post
detays
mesaj Jul 8 2007, 10:47 AM
İleti #12

Üye
**

Nereden: istanbul
Üye No.: 156

Çok zekice bir senaryosu var dizinin. İzlerken hiç sıkıldığımı hatırlamıyorum.
Aksine her bölümün ayrı bir temposu var ki buna müzikler eklenince tam oluyor. smile.gif

Bu arada Dexter abimiz süper bir performans sergiliyor.
Hele o mimik ve tpki anlarında ki hal ve tavırları tam anlamı ile süper. flaugh.gif

--------------------
"ilgi duymuyordum.hiçbirşeye ilgi duymuyordum.nasıl kaçabileceğime dair fikrim yoktu.diğerleri yaşamdan tat alıyorlardı hiç olmazsa.benim anlamadığım birşeyi anlamışlardı sanki.bende bir eksiklik vardı belkide..mümkündü..sıksık aşağılık duygusuna kapılırdım.onlardan uzak olmak istiyordum.gidecek yerim yoktu ama..intihar?..tanrım,çaba gerektiriyordu..beş yıl uyumak isterdim ama izin vermezlerdi." (ekmek arası romanından - c.bukowski)
+Quote Post
ebrehe
mesaj Jul 13 2007, 07:20 PM
İleti #13

Etkin Üye
Group Icon

Üye No.: 5

"Hayatımın dizisi "six feet under"ın David Fisher'ı da bu dizide, acaba nasılmış bir bakayım" diye başladım ve o başlayış. 24 saatte 12 bölümü bitirdim. Enfes bir seri. Ayrıca lost gibi, prison break gibi; sezonun son bölümünde olayları açıklamak yerine, seyirciyle dalga geçer gibi yeni soru işaretleri yaratma meraklısı dizilerden de son derece sıkılmıştım artık. İlaç gibi geldi. 1 sezon=1 macera...

Tadı damağımda kaldı yahu... smile.gif

--------------------
Çeviri durumu: Twin Peaks 2x19 %85
Hep, hiç istediğin gibi değildir.
+Quote Post
Blaxis
mesaj Aug 24 2007, 05:44 PM
İleti #14

Üye
**

Üye No.: 206

Koskoca 1. sezonu hiçbir bölümünde zerre sıkılmadan bitirmiştim.Michael C. hall resmen döktürmüş bu dizide.Kesinlikle tavsiye edilir.

--------------------
forum resmi forum resmi forum resmi forum resmi

Rome - Twin Peaks - Deadwood - Battlestar Galactica - Entourage - How Met Your Mother
+Quote Post
Funkster
mesaj Sep 1 2007, 02:30 AM
İleti #15

Etkin Üye
Group Icon

Üye No.: 6

An itibarıyla Dexter 1. sezonu bitirmiş bulunuyorum. İlk beş bölüme kadar pek sarmasa da (ki bununu tek suçlusu Lost ve Prison Break'tir) gittikçe açılan, esneyen ve özgürleşen usta işi bir senaryo ile kendine bağlamasını bilen bir dizi.. Geçmiş hesaplaşmaları, Buz Kamyonlu Katil'in yer yer Se7en tadında ayar verdiği cinayetleri, soru işaretli gönül kaymaları, kan, küfür ve seksten gözünü sakınmayan, tipik Amerikan didaktizmini bu kez bir seri katile yükleme uğraşının yarattığı tuhaf kimya ile yürümeyi tercih eden ve bu kimyanın getirdiği artı-eksilerle çok iyi yüzleşen keyifli bir yolculuk.. Michael C. Hall adeta bu rol için yaratılmış. Spoiler vermek gibi olacak ama Dexter'in Buz Kamyonlu Katil'den sonra bence halletmesi gereken daha mühim bir mesele var. O da annesini elektrikli testere ile doğrayan katil.. İkinci sezonun en azından bu soruya yanıt aramasını isterim açıkçası..

Ben yan öykü ve karakterlerden, hatta Bob'un aksine, Rita ve ailesinden bile memnunum. Onlar aslında senaristler tarafından bilerek tasarlanmış, Dexter'in karanlık yanını törpüleyecek unsurlar olarak döşenmiş. (Bkz. Dexter'ın fırsatı olduğu halde Rita'nın angut kocası Paul'ü öldürmediği bölüm.) Biraz da magazin: Doakes, Deb'den hoşlanıyor, bu açık. Lakin Deb de ona karşı boş sayılmaz kanımca. Bunu Doakes'un ailesi ile yemeğe kaldığı gecenin yer aldığı bölümden biraz hissetmek mümkün. Ya da buna benzer oyunlar ile senaristler bunu bize hissettirdiler. Laguerta fırsatını bulsa Dexter'ı en yakın yatağa atacak, Angel ise ayrıldığı karısı ve çocuğunu izleyen nazarında bir dürüstlük timsali olarak elde edecek.. Harry Morgan, izleyeni ikiye ayırabilecek yalanı ortaya çıkana dek çok cool'du. Bana göre hala cool.. İyi de şu verilen tanıtım resimlerinde olağanüstü bel altı espirilerin sahibi Masuka neden yok? Öyle ki, bölümler ilerledikçe adamın ağzından çıkacak her cümlenin fanatiği oldum adeta.. Kriminal zekasını Dexter'ın aksine mizah malzemesi yapabilen bir karakter olarak mükemmel bir alternatif kendisi.. İkinci sezonda performansından hiçbirşey yitirmeyeceğini düşündüğüm karakterlerden biri.. Az sayıda çekirdek kadroyla çok iş yapabilen nadir dizilerden biri olan Dexter'ın ikinci sezonunu da büyük bir keyifle izleyeceğim..

--------------------
+Quote Post

4 Sayfa V  1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

- Basit Görünüm Şuan: 16th October 2018 - 03:30 AM