IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

2 Sayfa V  1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Fringe (2008) (TV) - FOX, J.J. Abrams - Drama | Horror | Mystery | Sci-Fi | Thriller
cb_spike
mesaj May 18 2008, 08:44 AM
İleti #1

Etkin Üye
Group Icon

Grup: Müdavim
Üye No.: 1,218

forum resmi forum resmi forum resmi forum resmi forum resmi

YEDİNCİ GEMİ FİLM BİLGİSİ
"Fringe" (2008)
Forum resmi
IMDBRT
Tür: Dram / Korku / Gizem / Bilim Kurgu / Gerilim
Konu: Uluslararası uçuştan dönen bir uçak Boston'ın Logan Havaalanı'na indiğinde yolcuların ve mürettebatın dehşet verici bir şekilde öldüğü anlaşılır. FBI Özel Ajanı Olivia Dunham olayı...
Ülke: ABD / Kanada    Dil: İngilizce   
Oyuncular: Lance Reddick, Anna Torv, Joshua Jackson, John Noble, Kirk Acevedo

J.J. Abrams'ın yeni bilim kurgu drama dizisi. Şubat ayının ortalarında oyuncu kadrosunun seçimlerine başlanan dizi projesinde, ana karakterlerden Walter Bishop’ı John Noble (The Lord of The Rings) canlandıracak. Paranormal fenomenleri araştırmak üzere bilimadamı Bishop ile bir araya gelen FBI ajanı Olivia Warren rolünde Avustralya’lı aktris Anna Torv‘u izleyeceğiz. Son olarak, üç ana karakterin sonuncusu, Bishop’ın IQ’su yüksek olduğu kadar başı beladan kurtulmayan oğlu Peter rolünü de Dawson’s Creek dizisinden hatırlayacağınız Joshua Jackson’un canlandıracağı duyuruldu. Jackson, kendisiyle yapılan röportajda, yeni bir dizi projesine sıcak bakmadığı için rolü üç kere geri çevirdiğini ancak yapımın yazar kadrosu kendisini cezbettiği için rolü kabul ettiğini söylemiş.

Kadroya katılan diğer isimler ise; Lance Reddick (The Wire), Charlotte Rampling (The Duchesss, Basic Instinct 2), Kirk Acevedo (The Black Donnelys, Oz) ve Blair Brown (Dark Matter, The Sentinel)...

Dizinin iki saatlik pilot bölümünü, Journeyman, The Nine, The West Wing gibi dizilerde de yönetmenlik yapmış Alex Graves tarafından çekilecek. Pilot bölümü için FOX ile 10 milyon dolarlık bütçede anlaşılmış.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Clint Eastwood
mesaj May 18 2008, 04:06 PM
İleti #2

Quick on the trigger
Group Icon

Grup: Veteran
Nereden: Somewhere in Time...
Üye No.: 207

J.J. yine beynimizi sulandıracak anlaşılan. Adam kendi evrenini yaratmaya başladı. Daha sonra buralarda Lost karakterlerini falan görürsek hiç şaşırmam. Cloverfield'da dharma logosu hesabı...

--------------------
KLASİK FUTBOL

Öyküsü olmayan adam, Bufalo çayırındaki rüzgara benzer...

Moon Station Z

Sinema, edebiyat ve müzik üstüne bir blog.
+Quote Post
sson
mesaj May 20 2008, 11:40 AM
İleti #3

I came back and the dead came with me
Group Icon

Grup: Yönetici
Üye No.: 15

--------------------
Too bad we'll never know, if this is a face you could learn to love.
+Quote Post
reel
mesaj May 20 2008, 12:55 PM
İleti #4

Last Night I Dreamt That Somebody Loved Me
Group Icon

Nereden: Wired
Üye No.: 13

Açıkçası bu adamın, her yapımında ufak ufak bir din pazarlaması yapması, ya da dini öğeleri kullanarak kendini pazarlaması (her iki yönden de bakılabilir) bir tek benim mi canımı sıkıyor? Yoksa kimse bunu farketmiyor mu? Lost'ta da, Cloverfield'ta da bu açık seçik ortadaydı. Şimdiyse paranormal mevzulara dalıyoruz. Yine bir çok bölümü ilahi güçlerle, tanrısal mucizelerle donatır. Üzerine biraz da kadercilik ekip soframıza sunar. Ha, bu sefer de aynı yemeği yer miyiz? Evet, yeriz.
+Quote Post
gulahgula
mesaj May 21 2008, 04:02 PM
İleti #5

Etkin Üye

Grup: Üyeler
Üye No.: 692

Oz'daki amigo ve Lost'ta bu aralar sıkça gözüken zenci abimiz azıcık da olsa heycanlandırdı! Haydi hayırlısı...

--------------------
forum resmi
+Quote Post
Clint Eastwood
mesaj May 21 2008, 11:05 PM
İleti #6

Quick on the trigger
Group Icon

QUOTE(reel @ May 20 2008, 01:55 PM) *

Açıkçası bu adamın, her yapımında ufak ufak bir din pazarlaması yapması, ya da dini öğeleri kullanarak kendini pazarlaması (her iki yönden de bakılabilir) bir tek benim mi canımı sıkıyor? Yoksa kimse bunu farketmiyor mu? Lost'ta da, Cloverfield'ta da bu açık seçik ortadaydı. Şimdiyse paranormal mevzulara dalıyoruz. Yine bir çok bölümü ilahi güçlerle, tanrısal mucizelerle donatır. Üzerine biraz da kadercilik ekip soframıza sunar. Ha, bu sefer de aynı yemeği yer miyiz? Evet, yeriz.

Ben ikinci seçeneği düşünüyorum, dini kullanarak erke ulaşıyor smile.gif

Hayatıma müdehale eden bir konumda olmadığım için beni rahatsız etmiyor şahsen, dediğin gibi o yemeği ben yerim. Çünkü Hristiyanlığa bir mitolojiymiş gibi bakıyorum. Yani hikayeler var ve o hikayeleri kullanmak çok da can sıkıcı değil benim için. Bir hristiyan olsam ne düşünürdüm onu bilemeyeceğim... smile.gif

--------------------
KLASİK FUTBOL

Moon Station Z

+Quote Post
kemal32
mesaj May 27 2008, 11:00 AM
İleti #7

Üye
**

Üye No.: 3,003

Alias ile başladım J.J. Abrams dizilerine. Six Degrees, Lost ve şimdi Fringe olacak sanırım. J.J. Abrams'ın en beğendiğim özelliği detaycılığı ve satır aralarına birçok şey gizleyebilmesi.
+Quote Post
h3llk1ng
mesaj Jun 17 2008, 02:00 AM
İleti #8

H3LLBoSS

Nereden: Silent Hill
Üye No.: 128

Az önce Pilot bölümünü izledim ve çok beğendim. 2.bölümü merakla bekliyorum smile.gif

--------------------
forum resmi
+Quote Post
Clint Eastwood
mesaj Jun 17 2008, 02:59 AM
İleti #9

Quick on the trigger
Group Icon

Gene sızdırmışlar nete demek smile.gif
Zeki adam J.J....

--------------------
KLASİK FUTBOL

Moon Station Z

+Quote Post
BuRnOut
mesaj Sep 13 2008, 11:22 PM
İleti #10

Edilgen Bir Uyumsuz
Group Icon

Nereden: Düşler Ülkesi.
Üye No.: 8

Dizinin pilot bölümü fena değildi. Ama görünen o ki, her bölümde doğaüstü güçler dizinin içinde daha fazla yer alacak. Bu, açıkçası dizinin genel yapısını bozacak gibi duruyor. Pilot bölümünde bilimkurgu ve drama dengesini iyi ayarlamışlardı. Yine de X-Files'i sevenler, sanıyorum bu diziyi de seveceklerdir. Olay örgüsü zaten o diziye benzer şekilde ilerlediği için Fringe, X-Files izleyicileri için tanıdık gelecektir. Konusu gereği teknolojik gelişmeleri ön plana çıkaran bir dizinin, üretim sürecinde de bu gelişmeleri ve yenilikleri kullanması da hoşuma gitti. Pek çok filmde göremediğimiz kamera açıları ve görsel efektler var. Bunlar sadece pilot bölümüyle sınırlı kalmazsa, gerçekten şık olur.

--------------------
forum resmi

Zaman, hediye vermez insana
ve doğru diye bir şey yoktur onun kıyısında

+Quote Post
Funkster
mesaj Oct 11 2008, 11:29 PM
İleti #11

Etkin Üye
Group Icon

Üye No.: 6

1 saat 20 dakikalık pilot bölümü, ardından da ikinci bölümü izledim. Genel olarak başarılı bir giriş yapmış denebilir. Tuttuğunu koparan güzel ajan Olivia Dunham, 190 IQ’su ve karanlık geçmişiyle Peter Bishop, otoritelerce Einstein’in halefi kabul edilen 17 yıldır akıl hastanesinde yatan Dr. Walter Bishop’ın maceraları uzun soluklu olacak gibi görünüyor. Biri yayan, diğeri araçla olmak üzere iki güzel takip sahnesi, damağınızda hafif bir Bourne tadı bile bırakabilir. Ama göze batan olumsuzluklar da var. Eğer bu doğaüstü güçlere eğilim, su tankı sahnesindeki gibi fantezinin gözünü çıkarır cinsten veya:

- Aktif zehir, magnezyum tabanlı etilen glikoldu. Organofosfatlı bir magnezyum etilen idi. Kanı bunu emene kadar yan etkiler onu öldürür.
- Ne diyorsun yani? Tiyamin tabanlı kalsiyum glikonat mı sentezleyelim?
- Evet, kesinlikle.

…şeklinde diyaloglarla sürecekse sıkıntı yaratabilir. Birbirlerini uzun zaman görmemiş, ilişkileri de pek kuvvetli olmayan baba-oğulun karşılaşması da çok baştan savma geldi bana. Ayrıca 17 yıl boyunca akıl hastanesinde yatmakta olan bir bilim adamının el çabukluğuyla çıkarılması, emrine tam teşekküllü laboratuarının teslim edilmesi, üstelik FBI çatısı altında çeşitli imkanlar sunulması da “bir an önce sadede gelelim” hesabıyla hızlandırılmış. Yine de bu doğaüstü olayları incelemekle görevli gizli birimin başı olan Ajan Broyles’un Dunham’ı kendileriyle çalışması için ikna ederken "The Pattern" adı verilen tuhaf olaylar zincirinden bahsetmesi ve üzerine “sanki birileri deneyler yapıyor ve bütün dünya onların laboratuarı” demesi, nasıl bir dizinin bizi beklediği yönünde ipuçları veriyor.

Dünyanın yeni bir X-Files’a ihtiyacı var mı acaba diye düşünürken de ikinci bölümü izledim. Anlaşılan her bölüm farklı bir macera ele alınacak, ama bir yandan da ana konu ve karakterlerin ilişkileri kaldığı yerden sürecek. Olivia ile Peter arasında da Mulder-Scully gizemi yaratılmaya çalışılacak. Lakin o kadar sıradan bir ikinci bölümdü ki, pilot bölümdeki su tankı hadisesinin acayipliğine ikinci bölümde bu kez, Jules Verne’in retina teorisinin uygulaması eklendi. Sadece bir dakika içinde bu teorinin uygulanışı, bir asistanın hafızası ve süper bir bilgisayar sayesinde koskoca Amerika’da aradıkları suçluyu bulabilmeleri homurdanmalara yol açacaktır. Üstelik olayın dramatik yönü de son derece zayıftı. Bu haliyle bir J.J. Abrams yapımına hiç benzemiyor açıkçası. Şu da var ki, her bölümde uçuk kaçık bir deneyine tanık olacağımız Walter Bishop’ın yardımıyla Abramoviç ve ekibi de bilimsel anlamda kendilerine çok güzel bir oyun alanı yaratmışlar. Mühim olan, bu alana ekran başındakileri de çekebilmek.

--------------------
+Quote Post
Shoother
mesaj Oct 13 2008, 11:41 AM
İleti #12

Yorgun Üye
Group Icon

Üye No.: 9

Dizi çok saçma bir biçimde bana Lost'u andırırken, JJ Abrams'ın olduğunu okudum bu konuda. X-Files olayı ise zaten çok barizdi, forumun kurt izleyecilerinin gözünden kaçmamış tabi ki flaugh.gif. Dizi benim hoşuma gitti doğrusu, her biri birbirinden ayrı olsa bile bir bütünü tamamlayacak olan olaylar dizisi, sürükleyiciliği çoğu noktada doruğa çıkarıyor.

--------------------
eskiyi özledim :(
+Quote Post
*MoNsiTa*
mesaj Feb 2 2009, 08:36 PM
İleti #13

Üye
**

Nereden: İstanbul
Üye No.: 5,681

Abrams yapımı olduğunu öğrenir öğrenmez başladım izlemeye. Tam bir beyin fırtınası yapılıyor dizide, olağandışı olaylar, bilimin artık sınırı aşmış bölümleri üzerinde durmalar falan gerçekten çok güzel bir dizi.

--------------------
*Don't Just Talk, Make It Happen*
+Quote Post
KıvılcımArduc
mesaj Apr 28 2009, 09:23 PM
İleti #14

Etkin Üye
Group Icon

Grup: Müdavim
Nereden: Ankara
Üye No.: 163

İnsanı kısa sürede kendine bağlayan güzel bir dizi (özellikle 4. bölüm den sonra).

Öncelikle şunu söyliyim X-Files taklidi olduğunu düşünenler için X-Fies ile tek benzerliği gizemli olaylar, ama ortada kurt adamlar, hayaletler, vampirler yada doğa üstü olaylar vs. yok. Daha çok bilimsel bir altyapıya sahip, tabi ortadaki bilim dediğimiz Fringe yani türkçesi Sınır Bilim, kısaca mantıksız olayları mantığa oturtmaya çalışmışlar. (tabi yerseniz flaugh.gif )

Baba ve oğul Bishop arasındaki konuşmalar harika olmuş, dialoglar gerçektende mükemmel, özellikle kelime oyunları ile size tuzak kurabiliyorlar. Walter Bishop'ın bu olay ile ilgili aklıma iki şey geldi dediği zaman ikinci şeyi merak etmekten kendinizi alı koyamıyorsunuz, yada Laboratuvarın da yaptığı şeyin deney olup olmadığını düşünürken, veya Walter'ın istediği malzeme listesini dinlerken.

Birde Gözcü karakteri çok iyi olmuş, sadece yarım saniyeliğine kameranın önünden gözükebiliyor, veya çok uzakta stad da beklerken, karşıdan karşıya yada televizyonda sipikerinin arkasından geçerken. Gerçekten de her an Gözcüyü görme ihtimali diziye ayrı bir heyecan katmış.

ZTF, Massive Dynamic ve Düzen'in gizemleri ile size çözmenizi istediği bulmacaları Lost bittikten sonra yana yana alternatif arayanlar için ilaç gibi gelicek. (Lost'un varisi de diyebiliriz.)

Çoğunlukla alakasız başlayan bir bölüm ilerledikce önceki bölümlerle çok iyi bir şekilde birleşiyor, Lost'un aksine sürekli soru sormak yerine cevap vermeye çalışıyor, Lost daki gibi arkası yarın mantığı ile devam etmemesi de bir artı. Ayrıca Lost daki gibi bölüm sonlarında da şok olabiliyor ve öteki bölümü iple çekiyorsunuz. Tabi Lost daki gibi arka plan ayrıntılarına da Fringe de bolca rastlayabilirsiniz. (Mesela 3 yeşil 1 kırmızı nokta gibi)

Sadece 4. bölüme kadar bir şans verin, ondan sonra kolay kolay bırakamıycaksınız.

Bu ileti KıvılcımArduc tarafından Apr 28 2009, 09:32 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
Hightech
mesaj Jul 4 2010, 08:54 PM
İleti #15

Üye
**

Üye No.: 5,067

Güzel bir dizi ve gittikçe güzelleşiyor.
Bakalım yeni sezon nasıl geçecek.

Bu ileti Hightech tarafından Jul 4 2010, 08:55 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post

2 Sayfa V  1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

- Basit Görünüm Şuan: 25th April 2018 - 12:24 AM