IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

3 Sayfa V  1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> "Supernatural" (2005)
BuRnOut
mesaj Jun 8 2007, 05:58 PM
İleti #1

Edilgen Bir Uyumsuz
Group Icon

Grup: Veteran
Nereden: Düşler Ülkesi.
Üye No.: 8

forum resmi

YEDİNCİ GEMİ FİLM BİLGİSİ
"Supernatural" (2005)
Forum resmi
IMDBRT
Tür: Dram / Fantastik / Korku / Gizem / Gerilim
Konu: Sam ve Dean Winchester daha çocukken, anneleri babalarının gözleri önünde doğaüstü bir şey tarafından vahşi bir cinayete kurban gider. Bu olayın ardından hayatları bir daha asla eskisi gibi olmaz....
IMDB Notu: 9 / 10 (9,644 oy)
Süre: 60 dakika (reklamlar dahil)
Ülke: ABD    Dil: İngilizce   
Ödüller: Emmy adayı oldu
Oyuncular: Jared Padalecki, Jensen Ackles

Esrarengiz şekilde öldürülen karısının ardından, doğaüstü güçlerin farkına varan ve bunları yok etmek için avlanmaya başlayan bir adamın ve onun yolundan ilerleyen iki oğlunun hikayesi… (Drama zannetmeyiniz. fool.gif )

Söze başlamadan önce itiraf etmeliyim ki; o kadar ahım şahım bir dizi değil. fool.gif En azından yeni bir şey yok. Fakat korku filmleri hayranıysanız, rock/metal müziği seviyorsanız ve doğaüstü olaylarla ilgili filmlere ilgi duyuyorsanız bu dizinin kısa sürede fanatiği olabilirsiniz. Türe ne teknik olarak ne de anlatım olarak kattığı bir yenilik yok. Aksine türün bütün klişelerine yer veren, bölüm başına birkaç güzel kızın bulunduğu ve sıradan diyalogların bolca kullanıldığı bir dizi.

forum resmi

forum resmiforum resmi

Sam & Dean

Bir türü çok seviyorsanız, o türün klişelerini kullanan ve o türün önemli yapıtlarına göndermeler yapmaktan çekinmeyen bu tarz projelere de ilgi duymadan edemiyorsunuz. Her bölümde teen-slasherlardan, eski tip hayalet hikayelerine, modern vampirlere ve şeytanlara kadar daha bir dolu tanıdık hikayenin kullanıldığı Supernatural, başrolde oynayan ikilinin uyumuyla da göze batıyor. Winchester kardeşlerden büyüğü Dean rolünde Jensen Ackles daha önce Dark Angels ve Dawson Creek gibi dizilerde de oynamış. Oyunculuğu oldukça abartılı olsa da, diziye renk kattığı söylenebilir. En azından kardeşi Sam’i oynayan Jared Padalecki’nin sakin ve ağır havasını gördükten sonra bunun hakkını veriyorsunuz. Dizide ölen güzel kızları saymaya başlasam bütün yazıyı onlara ayırmam gerekeceği için bu faslı geçiyorum. Kurtlar Vadisinde nasıl dizi başına üç beş kişi ölüyorsa, bu dizide de güzelim kızları çabucak harcıyorlar. Dizinin göze batan unsurlarından bir diğeri ise; her bölümün özellikle girişinde kullanılan müzikler… Yönetmen hangi bölümde hangi müziği kullanması gerektiğini çok iyi biliyor. Tercih ettiği gruplardan birkaçının ismini vermek gerekirse; ACDC, Rush, Black Sabbath, Metallica, Rolling Stones, Scorpion, Ozzy Osbourne, Nazareth, Jefferson Airplane, Queensryche ve daha birçoğu... Fakat kamera kullanımı böylesi bir tür için oldukça sıradan. Birkaç bölümde sıradanın ötesine geçen, farklı çekimlere ve ilginç kurgu numaralarına rastladım; ama bunlar genel kaideyi değiştirmeye yeterli olmuyor. Çok daha dinamik ve değişken çekim açıları kullanılabilirmiş. Özellikle son dönemde korku türünün elle tutulur ender örneklerinden biri olan Descent’tekine benzer çekim tekniklerine olanak sağlayacak pek çok bölümde olmasına karşın; yönetmen garantiyi elden bırakmamış.

Dizinin en sevdiğim bölümleri ise; ikilinin Şeytan’ın peşine düştüğü ve Şeytan’ın dizide etkin rol aldığı bölümler. Bu bölümler diziyi Masters of Horror havasından kurtararak daha özgün bir yere taşıyor. Ama ne yazık ki bir tek sezon açılışlarında ve finallerinde bu bölümlere yer veriyorlar. Anlaşılan eldeki malzemeyi çabucak tüketmek istemiyorlar. Sözün özü; doğaüstü şeyleri seven ve korku sinemasına hayran olan izleyicilerin kaçırmaması gereken, ama bunun dışındaki izleyici gruplarına da fazlaca hitap etmeyen kült bir dizi; Supernatural. Aşağıdaki linkte WarnerBros’un dizi için hazırladığı çok güzel etkileşimli bir site linki var. Oraya da uğramadan geçmeyin derim…

Official Site (WB)
TV.com

--------------------
forum resmi

Zaman, hediye vermez insana
ve doğru diye bir şey yoktur onun kıyısında

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
sson
mesaj Jun 8 2007, 08:49 PM
İleti #2

I came back and the dead came with me
Group Icon

Grup: Yönetici
Üye No.: 15

Pilot bölümü çok başarılı bulmuştum. Dizinin ana teması da hoşuma gitmişti. Ancak koca sezonu sadece tek bir konu üzerinden götüremeyecekleri için ilk, son ve aradaki birkaç bölüm dışında diziyi farklı konular üzerinden götürmeyi tercih etmişler. Bu bakımdan X-Files'la benzerliği olduğunu söyleyebiliriz. Zaten iki dizide de yapımcı ve yönetmenlik yapan Kim Manners bu benzerliği açıkça ortaya koyuyor.

Türüne göre vasat bir dizi gibi görünse de bir yönüyle beni kendine bağladı. Birçok kişide şu anki seviyenin üzerine çıkacağı beklentisi vardı ama şimdiye kadar bu gerçekleşmedi. Yapımcıların da fazla bir beklentisi olduğunu zannetmiyorum. Eksik yönlerine rağmen bu tür yapımlara ilgi duyanların keyifle izlediği bir dizi. Müziklere ek olarak, Dean'in esprileri de seriye ayrı bir renk katıyor.

--------------------
Too bad we'll never know, if this is a face you could learn to love.
+Quote Post
Blaxis
mesaj Aug 24 2007, 05:34 PM
İleti #3

Üye
**

Grup: Üyeler
Üye No.: 206

Ben normalde Csi, The X-Files gibi konuların bölümlük olduğu dizileri sevmem ama bu diziye kanım ısındı.Ara sıra vasatlaşsada kendini izletiyor.

--------------------
forum resmi forum resmi forum resmi forum resmi

Rome - Twin Peaks - Deadwood - Battlestar Galactica - Entourage - How Met Your Mother
+Quote Post
antichrist
mesaj Aug 25 2007, 03:23 AM
İleti #4

Üye
**

Üye No.: 194

Hastasıyım bu dizinin. Ciddi ciddi özledim Vincestır ları. flaugh.gif
+Quote Post
salto
mesaj Dec 4 2007, 02:39 PM
İleti #5

Etkin Üye

Üye No.: 549

başlayan yeni sezonu için en sert sezon olacağı söyleniyordu son sezona kadar tüm bölümleri seyretmiş biri olarak şunu diyebilirim yeterince tatmin edici sezon bitiminde arkadaştan sipariş edip izleyecem bakalım en sert sezonu nasılmış

--------------------
ALTYAZILARIN EFENDİSİ YEDİNCİ GEMİ
+Quote Post
cb_spike
mesaj Aug 30 2008, 10:12 AM
İleti #6

Etkin Üye
Group Icon

Grup: Müdavim
Üye No.: 1,218

Sezon 4 - Tanıtım Videosu

+Quote Post
Lostris
mesaj Sep 8 2008, 06:10 PM
İleti #7

Yeni Üye
*

Üye No.: 4,561

Bu dizinin büyük bir hayranı olarak, ilk baştaki yorumu biraz sert bulduğumu ve katılmadığımı belirtmek isterim. Beni pilot bölümünden itibaren sarmış olsada bazı arkadaşlarımın ilk bir kaç bölümü pek sevmediklerini ama aynı arkadaşlarımın 3. sezonu bi günde bitirdiklerini de söylemeliyim. Bu bakımdan da ilk baştaki yorumla diziye biraz haksızlık edildiği kanısındayım. Dizi her bölümüyle kendisini biraz daha gelişmiştir. Özellikle ilk sezonun sonlarından itibaren çok güzelleşmiş 3. sezonuyla da tadından yenmez hale gelmiştir bence...

Tabi ki bunlar benim düşüncelerim. Saygısızlık olduysa affola...
+Quote Post
cb_spike
mesaj Sep 11 2008, 09:53 AM
İleti #8

Etkin Üye
Group Icon

Surprise

Sight for Sore Eyes

+Quote Post
BuRnOut
mesaj Sep 13 2008, 05:48 PM
İleti #9

Edilgen Bir Uyumsuz
Group Icon

Sezon finalinden sonra ilk video gerçekten sürpriz oldu. Merakımı da arttırdı açıkçası. Haftaya başlayacak yeni sezonu da sabırsızlıkla bekliyorum.

--------------------
forum resmi

+Quote Post
Taurus
mesaj Sep 20 2008, 01:23 AM
İleti #10

Etkin Üye

Nereden: İstanbul
Üye No.: 72

4x01 - Lazarus Rising hakkında spoiler içerir. good.gif

Tıkla üstüne, kendin kaşınmış ol. Bir daha tıkla, kaşıntına son ver...
Vavvvvvvvvvvvv !!! yahoo.gif laugh.gif fool.gif
Bu diziyi çok seviyorum ya. Niye seviyorum ? Çünkü her sezon kalitesini daha da yukarı çekiyor. Sezon açılışlarıyla, kapanışlarıyla, sezon içi bölümleriyle her sezon çok daha iyi bölümler izliyoruz. Smallville, Lost ve diğerleri gibi adamı kanser etmiyorlar. smile.gif Gelelim bölüme...

3. sezonun önemli olayları özet geçildikten sonra Dean'ı tabuttan çıkarken gördük. Bobby ile atraksiyonları güzeldi. ohmy.gif Aklıma ''noluyoruz lan, ortada fol yok yumurta yok, koskoca cehennemden bu eleman nasıl çıktı'' derken bölüm içerisinde soru işaretlerim yavaş yavaş cevaplandı. Demon'ların çıkarmadığı anlaşıldı, kafede Dean'ın sorguya çekilirken, Demon'a iki tane patlatması iyi keyif verdi. Sam'ın bizimkilerden habersiz tek başına kafeye gidip, olaylar hakkında bilgi almak için Demon'ları sorgulamak istemesi büyük cesaret gösterisiydi. Geçen aylar sürecinde Ruby ona ulaşmış olmalı, Sam psişik yeteneklerini de iyice geliştirmiş, Demon'ı aletsiz edavatsız cehenneme yolladı. Kardeşinin yokluğundaki acı onu bilemiş. Ruby'e de tekrar hoşgeldin demeyi unutmadan, Ruby rolündeki yeni hatundan hoşlanmadığımı da belirteyim. fool.gif Bölüm sonunda da herkesin kafasında soru işaretleri yaratan yeni varlığımızın ''Melek'' olduğunu öğrendik. Tanrı'nın temsilcisi olduğunu belirten Melek, Dean'ın Tanrı'nın isteğiyle kurtarıldığını ve yapması gereken bir iş olduğunu söyledi. (Melek rolündeki abimizi de rolüne yakıştırdığımı belirteyim. oleyo.gif) Peşpeşe gelen şok bombaları sonunda bölüm bitti.

forum resmi
Hoşgeldin ''Melek''... ohmy.gif fool.gif

Bu kısım ise ileriye yönelik teorim. Aklıma Dean vs. Sam geliyor ama iki kardeşin birbirleriyle nasıl olacaksa kapışacaklarını düşünmek bunca sezondan sonra zor geliyor. Fakat olabilir de... Star Wars'dan Obi Wan Kenobi - Anakin Skywalker'ı düşünün. Sam daha önce birisini öldürürken ahlaki durumlara da bakardı, şimdi bakıyorum Sam Dean olmuş, Dean de Sam. Dengeler değişti gibi... Melek, Dean'ı Sam'ı durdurması için veya onu aydınlık tarafa geçirip başka bir işle meşgul edecek. Veya kuruntu yapıyorum, hiçbiri olmayacak. Sam'ın karanlık tarafa falan geçtiği yok, kardeşini kaybetmesi onu bilemiş, Ruby'nin desteğiyle sadece güçlerini keşfediyor ve kullanmaktan artık çekinmiyor.

Önümüzdeki bölümü iple çekiyorum. İsmi bile süper. clap2.gif
''4x02 - Are You There God? It's Me, Dean Winchester''
+Quote Post
BuRnOut
mesaj Sep 20 2008, 03:11 PM
İleti #11

Edilgen Bir Uyumsuz
Group Icon

4. sezon müthiş başladı gerçekten de. Görünen o ki, artık Supernatural korku filmlerine göndermeler yapan ve onları yeniden kendi bünyesinde üreten bir dizi olmaktan öteye geçecek. Her sezonda, genelde iki-üç bölümde özgün konular oluyordu. Bu sefer bütün sezon bu özgün konunun üzerine kurulmuş gibi görünüyor. Hikaye gittikçe büyeyerek iyi-kötü savaşına dönüşecek sanırım. İlk bölümde, "iyi" tarafın hamlesi vardı. İlerleyen bölümde diğer tarafın da hamleleri olacaktır. Aksiyon ve gerilim giderek artacağa benziyor.

--------------------
forum resmi

+Quote Post
cb_spike
mesaj Sep 20 2008, 07:47 PM
İleti #12

Etkin Üye
Group Icon

QUOTE(Taurus @ Sep 20 2008, 02:23 AM) *

Ruby'e de tekrar hoşgeldin demeyi unutmadan, Ruby rolündeki yeni hatundan hoşlanmadığımı da belirteyim. fool.gif
Aklıma Dean vs. Sam geliyor ama iki kardeşin birbirleriyle nasıl olacaksa kapışacaklarını düşünmek bunca sezondan sonra zor geliyor. Fakat olabilir de... Star Wars'dan Obi Wan Kenobi - Anakin Skywalker'ı düşünün. Sam daha önce birisini öldürürken ahlaki durumlara da bakardı, şimdi bakıyorum Sam Dean olmuş, Dean de Sam. Dengeler değişti gibi... Melek, Dean'ı Sam'ı durdurması için veya onu aydınlık tarafa geçirip başka bir işle meşgul edecek. Veya kuruntu yapıyorum, hiçbiri olmayacak. Sam'ın karanlık tarafa falan geçtiği yok, kardeşini kaybetmesi onu bilemiş, Ruby'nin desteğiyle sadece güçlerini keşfediyor ve kullanmaktan artık çekinmiyor.

Ekşi'de şöyle bir yorum var. oleyo.gif
Ben bu yeni Ruby'den hiç hazetmedim. O eski Ruby'nin sürtük tavırlarını özledim ben. Lütfen Katie Cassidy geri dönsün. Söz mantık falan aramıyacağım dönüşünde. Duyuyor musun McG, kime diyorum?

Olaylarda acayip bi' hal aldı, ben yazsam bundan sonra topralamakta güçlük çekerim diye düşünüyorum. oleyo.gif Her sezon daha da güzelleşiyor. Umarım keyifli bir sezon izleriz. smile.gif
+Quote Post
Taurus
mesaj Sep 28 2008, 11:48 PM
İleti #13

Etkin Üye

Nereden: İstanbul
Üye No.: 72

4x02 - Are You There God ? It's Me, Dean Winchester hakkında spoiler içerir. good.gif

4. sezon bomba gibi başladı ve hız kesmeden aynı bombalığıyla devam ediyor. İddia ediyorum, şu anda en iyi premier bölümleri arasında başı çeker Supernatural. Geçtiğimiz sene senarist grevinden dolayı, sezonun hızlandırılıp çabuk bitmesinden, bizi üzmelerinden mi nedir ? bu sene Cripke ve senaristler bize 'direk damara vurduran' gibi bir sezon izletiyorlar. Aynen devam çocuklar. ohmy.gif

Geçtiğimiz sezonlarda bölüm sonlarına doğru o haftanın olayı çözüldüğü için, bölümün son dakikalarında epey gerilirdik, şimdi tam tersi oldu. Daha 10. dk'da adamı germeye başladılar ki, lan ne çabuk geldi bölüm sonu, aman şimdi bitmesin! diye düşünürken mouse'ı player çubuğuna getirip dk'yı görünce oh be! dedim. smile.gif Ne değişim ama, eminim sizde böyle hissetmişsinizdir.

Gelelim bölüme... Huzura ermemiş bir hayaletin bir avcıya saldırdığını düşünürken, işin hiç te öyle olmadığını gene hayaletlerin başka avcılara saldırmasıyla anladık. Ruby bu bölüm gözüme biraz daha değişik geldi ama bu kıza uyum sağlamam zor olucak. Demon dediğin hanım hanımcık değil, sürtük gibi hareket edecek! laugh.gif Eski dostlar Ronald, Hendriksson ve Meg'i görmek güzeldi ama Meg'e doyamadım, keşke Demon olarak dönebilseydi. Dostlarımızdaki ellerindeki aynı simgeler neticesinde Bobby bunun ''Tanıkların Uyanışı'' adında bir kıyamet alameti olduğunu söyledi ve o an 'oy oy nerelere gidiyoruz' dedim. Hayaletlere bir çözüm bulunana kadar Bobby'nin her türlü varlığa karşı korumalı, duvarları salt tuz ve demirden oluşan Panik Odası'na girdik. Muhteşem fikir gerçekten. (Panic Room filmini izlemenizi öneriyorum. Çok faydalı şu Panik Oda'ları... smile.gif) Dean'ın korkudan harikasın Bobby deyişine koptum. Sıra geldi hayaletlerin huzura erdirilmesine. Meg'in Bobby'i kavradığı sahnede ''Aman Bobby'e bir şey olmasın diye kıvrandım açıkçası, John Winchester gideli beri dizideki abi karakterimiz oldu kendileri. Ve geldik finale. Geçen bölüm gibi gene 12'den vurdu final bizi. Castiello, rüyasında Dean'a kelimenin tam manasıyla ayarı verdi. O nasıl, ''bana saygı göstereceksin ulan!'' deyiştir of... Hayran oldum kendisine, bir melek bu kadar mı karizmatik olur ? fool.gif Hakikatleri de öğrendik. Kardeşlerin gözünden çerçevenin bir kısmı gözükürken, çerçevenin tamamında olay çok büyük. Kıyamet alametlerinin en sonuncusunda tüm şeytanların atası olan Lucifer'ın hapsedildiği yerden çıkacağı söylendi. Meleklerin 2000 yıl sonra ilk defa insan arasına çıkmasının nedeni de buymuş. Dizi nerelere kaydı Yarabbim oy oyyy. smile.gif Birkaç mühür kırıldı, 6-7 bölüm sonra dananın kuyruğu kopar diye düşünüyorum. Bakalım... clap2.gif

forum resmi
Bobby'nin hastasıyız... Ne fikir ama... thumbup.gif

Exalted senin teorinin suya düşmesi bir yana, aslında şu anda hiçbir şey belli değil. Bu da Lost değil ki, teori üretemiyoruz, üretsek de önümüzdeki hafta teorilerimiz sağolsun Cripke hemen çürütüyor. Benim ilk bölüm sonrası yazdığım teoriye bakın bir de... oleyo.gif

- Bu kısım ise ileriye yönelik teorim. Aklıma Dean vs. Sam geliyor ama iki kardeşin birbirleriyle nasıl olacaksa kapışacaklarını düşünmek bunca sezondan sonra zor geliyor. Fakat olabilir de... Star Wars'dan Obi Wan Kenobi - Anakin Skywalker'ı düşünün. Sam daha önce birisini öldürürken ahlaki durumlara da bakardı, şimdi bakıyorum Sam Dean olmuş, Dean de Sam. Dengeler değişti gibi... Melek, Dean'ı Sam'ı durdurması için veya onu aydınlık tarafa geçirip başka bir işle meşgul edecek. Veya kuruntu yapıyorum, hiçbiri olmayacak. Sam'ın karanlık tarafa falan geçtiği yok, kardeşini kaybetmesi onu bilemiş, Ruby'nin desteğiyle sadece güçlerini keşfediyor ve kullanmaktan artık çekinmiyor.
+Quote Post
sson
mesaj Oct 9 2008, 08:56 PM
İleti #14

I came back and the dead came with me
Group Icon

Grup: Yönetici
Üye No.: 15

William B. Davis (Cigarette Smoking Man) ve Steven Williams (Mr. X)'ın ardından Mitch Pileggi (Walter Skinner)'yi de Supernatural'da görmüş olduk. X Files fanatiklerinin gözünden kaçmadığına eminim smile.gif Her iki dizide de yapımcılık ve yönetmenlik görevi yürütmüş olan Kim Manners'ın bunda payı olsa gerek.

Supernatural için bu sene her bölümünü iple çektiğim tek dizi diyebilirim. Önceleri kıyısından dokundurulan ilahî konulara 3. sezonun sonlarından itibaren derinlemesine inilmesinin riskli olduğuna inansam da, şu ana kadar gayet iyi götürdüler. Cehennem tasvirinin yüzeysel geçilmesi yapımcıların da aradaki dengeyi tutturmaya niyetli olduğunu gösteriyor. Umarız böye devam eder, biz de ilgiyle takip ederiz.

--------------------
Too bad we'll never know, if this is a face you could learn to love.
+Quote Post
BuRnOut
mesaj Oct 19 2008, 12:42 AM
İleti #15

Edilgen Bir Uyumsuz
Group Icon

4x6

4. sezonun en kötü bölümüydü sanırım. Yönetmenin eski korku filmlerine saygı duruşunu önceki sezonlarda çoğu kez görmüştük, bu sefer siyah-beyaz renklerle anlatım olarak da referanslarını selamlamış. Film içinde şekil değiştirenin sık sık söylediği, eski Dracula filmlerine ait replikler de cabası... Ama ilk üç sezonda bunları çok gördük. İzlerken çok sıkıldım ve gereksiz buldum. Umarım 4. sezon başladığı gibi devam eder. Yine bu eski numaralarla insanları oyalamaya, sezonun bölüm sayısını tamamlamaya yönelikmiş hissi veren böyle zorlama bölümler çekmeye devam etmezler.

--------------------
forum resmi

+Quote Post

3 Sayfa V  1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

- Basit Görünüm Şuan: 20th October 2018 - 03:53 AM