IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

2 Sayfa V  1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> OpenDNS ile internette sansürün önüne geçin
hasta
mesaj Jan 5 2009, 02:06 AM
İleti #1

Dün, bugün, yarın...
Group Icon

Grup: Yönetici
Üye No.: 1

Hâlâ "şu siteyi açamıyorum, YouTube'a giremiyorum, blogum mu kapandı, falanca siteyi kapatmışlar..." gibi yorumlarla karşılaşmaya devam ettiğim için OpenDNS'yi duymayanların kaldığını farz ederek vatandaşlık görevimi yerine getireyim dedim.

DNS nedir? Açılımı "Domain Name System" olan bu şeyin Türkçe'deki karşılığı "Alan Adı Sistemi". Ne işe yarar bu sistem? Bütün internet siteleri birer IP kimliği taşımaktadırlar. Bu IP örneğin şu şekildedir: "208.117.236.70". Fakat insanlar sayısı belki de milyonlarca olan internet sitelerinin bu numaralarını doğal olarak akıllarında tutamayacakları için devreye DNS giriyor. Cep telefonumuza numaraları isimlerle ilişkilendirip kaydettiğimiz gibi bir mantıkla DNS de bu numaraları internet sitelerinin alan adlarıyla ilişkilendirip kendi belleğine kaydediyor. Örneğin YouTube'a girmek istediğiniz zaman yukarıdaki IP'yi değil de www.youtube.com'u tarayıcınıza giriyorsunuz. DNS'nin sizi o IP'ye yönlendirmesiyle YouTube'a ulaşabiliyorsunuz.

Bu noktada devreye Telekom'un DNS'si giriyor. Güzel ülkemizin ücra köşelerindeki bilmem kaçıncı nöbetçi mahkemesinin kararıyla milyarca dolarlık değerleri olan siteler patır kütür kapatılabiliyor. Suç kimde? Ne bu kararı alan mahkemede, ne de bu kararı uygulayan Telekom'da. Mahkeme kararı yasaya göre alır. Telekom da bu mahkeme kararını uygulamak zorundadır. Yasa değişmediği sürece bu böyle devam eder.

Hükümetin başına YouTube'u sormuş basın mensupları, o da "ben girebiliyorum" demiş. O hâlde siz de başta YouTube olmak üzere sansürlenen sitelere nasıl girebileceğinizi öğrenin. OpenDNS'yi uygulamanın iki yöntemi var. Birincisi işletim sisteminizin ağ ayarlarından yapılıyor. Diğeri ise modeminize yapılarak o modemi kullanan bütün bilgisayarların ayrı ayrı ayarlanmalarına gerek duymadan sorunu kökünden çözüyor. Benim tavsiyem, eğer yapabiliyorsanız ikincisini uygulamanız.

https://www.opendns.com/homenetwork/start

Yukarıdaki bağlantıda "Computer"a tıkladıktan sonra işletim sisteminizi seçerek birinci yöntemin nasıl uygulandığını görebilirsiniz. Router'a tıkladıktan sonra modeminizin markasını seçerek ikinci yöntemin nasıl uygulandığını görebilirsiniz. Eğer modeminiz listede yoksa modeminizin el kitabından modemin ayar paneline nasıl girildiğini öğrenerek DNS ayarlarını diğer modemlerden birinin anlatımına benzeterek yapmayı deneyebilirsiniz.

Bitti mi? Bitmedi smile.gif Sansürlenen çoğu siteye OpenDNS kullanarak artık erişebileceksiniz. Buna YouTube da dahil. Fakat her nedense başta YouTube olmak üzere birkaç site OpenDNS ile bile zaman zaman açılamıyor. Bu noktada devreye başka bir yöntem giriyor. Windows kullanıcıları "Başlat > Çalıştır"a girip aşağıdaki satırı yazıp Enter'a basın. Windows Vista'nın yenilikçi (?) arayüzünü kullananlar bulamayabilirler bu "Çalıştır" komutunu artık. "Ctrl+Alt+Del" yaptıktan sonra "Görev Yöneticisi'ni Başlat"ı seçip menüden "Dosya > Yeni Görev (Çalıştır...)"dan biraz ter atarak Microsoft'un nedense Vista'da gizlemeye çalıştığı bu en temel işletim sistemi özelliklerinden birine ulaşabilirler flaugh.gif Yazıldıktan sonra Enter'a basılacak satırımız şu:

CODE
C:\windows\system32\drivers\etc\hosts

Windows size bu dosyayı hangi programla açmak istediğinizi soracak. Not Defteri'ni seçeceksiniz. Dosya açıldıktan sonra en altına şu txt dosyasındaki satırların tümünü ekleyerek YouTube sorununu kökünden çözebiliyorsunuz:

http://rapidshare.com/files/415609654/youtube.rar

forum resmi

Artık siz de sansürlenen sitelere erişebileceksiniz cheers.gif

Bu ileti hasta tarafından Aug 28 2010, 11:37 AM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------
Kendimden başka hiçbir eksiğim yok.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Mikhail Bakunin
mesaj Jan 5 2009, 08:04 PM
İleti #2

Etkin Üye

Grup: Üyeler
Üye No.: 4,270

@hasta'nın verdiği bu yararlı bilgilere ek olarak, bir de eğer aranızda Mac kullanıcıları varsa benim gibi ve OpenDNS'in bile çözüm olmadığı IP tabanlı site erişim engelini aşmak için ufak bir tarif anlatayım.

İlk olarak Terminal'i açıp,

CODE
sudo vi /private/etc/hosts

komutunu giriyoruz.

Admin şifremizi girdikten sonra, Youtube'un IP ve URL'ini girmemiz gerekiyor. Ekleme yapabilmemiz için ”i” tuşuna basmamız gerekiyor. İmleç üstte kalacak, dikkate almayın ve şu satırı girin:

CODE
208.117.236.70 youtube.com

Enter (Return) tuşuna basın.

Sonra şu satırı girelim:

CODE
208.117.236.70 www.youtube.com

İş bitti ve ESC tuşuna basıyoruz.

Sonra kaydetmeniz gerekiyor. Kayıt için şu komutu girelim:

CODE
:x!

Terminal'den çıkıp Youtube'a giriyoruz. Bu kadar...

Artık uçaklarda sizlere mikrofon uzatan gazetecilere, ”Ben giriyorum, siz de girin canım...” diye demeç verip, k-tunnel gibi bol reklamlı bazı Proxy sitelerine mahkum olmazsınız... smile.gif

Ayrıca bu yöntemler ile, yani hem yukarıda @hasta'nın Windows için anlattığı hem de benim Mac için anlattığım yöntem ile Youtube'a girerken OpenDNS'e ihtiyacınız bile kalmıyor. Çünkü bu yöntem DNS server'ı direk bloke edip ona gerek kalmaksınız hedef siteye ulaşmanızı sağlıyor. İster OpenDNS, istern Türk Telekom'un DNS'i olsun hiç bir engeliniz kalmıyor... Ama yine de OpenDNS kullanmayı ihmal etmeyin siz... smile.gif

--------------------
+Quote Post
hasta
mesaj Jan 9 2009, 02:56 AM
İleti #3

Dün, bugün, yarın...
Group Icon

YouTube için kesin (umarım flaugh.gif) çözüme ulaştım smile.gif Windows'a ait hosts dosyasına yapılan ekleme yönteminden bahsetmiştim ilk iletide. O yöntemde sadece üç tane IP geçiyordu. Eklediğimiz o altı satırı silip yerine şu txt dosyasındaki bütün satırları ekleyerek YouTube sorununu kökünden çözüyorsunuz. YouTube'a ait yüzlerce alt alan adının ve video sunucusunun IP'lerini içeren bir derleme:

http://rapidshare.com/files/182113150/youtube.rar

İlk iletimdeki bu çözüme ait kısmı da yeni çözümle değiştirdim smile.gif Yöntemin uygulaması ilk iletide bulunduğu için tekrar yazmıyorum o yüzden.

Bu ileti hasta tarafından Apr 15 2010, 04:07 PM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------
+Quote Post
don quijote
mesaj Jan 9 2009, 03:09 AM
İleti #4

raskolnikov
Group Icon

Grup: Veteran
Üye No.: 4

hasta çok teşekkürler. Verdiğin txt dosyasıyla youtube'a artık rahat rahat giriyorum. Diğer kapanan siteler için de bir çalışma bekliyorum senden. Ellerine gerçekten sağlık, merci bien.
+Quote Post
hasta
mesaj Jan 9 2009, 11:34 AM
İleti #5

Dün, bugün, yarın...
Group Icon

OpenDNS'in diğer kapanan sitelere çözüm olması gerekiyor. YouTube'un durumu biraz özel, onu kökünden kapatmışlar oleyo.gif OpenDNS'in yeterli olmadığı başka sansürlü siteler varsa isimleri söylenirse teker teker yardımcı olmaya çalışırım cheers.gif

--------------------
+Quote Post
Roronoa Zoro
mesaj Jan 9 2009, 04:27 PM
İleti #6

Hell Dog
Group Icon

Grup: Müdavim
Nereden: Adana
Üye No.: 57

Yok ya ne DNS ne de ekte sunulan hosts dosyası bende hiçbir işe yaramıyor....
Farklı farklı dnsler denedim olmadı, ben kendim sitelerin ip adresini bulup farklı şekillerde hosts dosyasına kopyaladım yine olmadı....Ben de vazgeçtim....Gıcık oluyorum şu site kapama olaylarına.... lac.gif
Anca youtube ktunnel aracılığı ile girebiliyorum.... unsure.gif
+Quote Post
Kharon
mesaj Jan 9 2009, 05:22 PM
İleti #7

Yeni Üye
*

Üye No.: 5,605

Diğer giremediğiniz siteler için şunu yapabilirsiniz:
Sitenin sadece IP sini bilmeniz yeterli bildikten sonra giremeyeceğiniz hiçbir site yok.
Sitenin IP sini öğrenmek için
Komut satırı açın "ping www.hangisiteise.com" yazıp entera basın
Hemen [IP] yi göreceksiniz
O IP yi alın ya URL satırına yapıştırın yada ikinci mesajda anlatınları yapın ikiside olur.
Tabii site eğer IP ban yemiş ise yapılacak hiçbir şey yok.

Bu ileti Kharon tarafından Jan 9 2009, 05:24 PM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------
+Quote Post
hasta
mesaj Jan 9 2009, 07:42 PM
İleti #8

Dün, bugün, yarın...
Group Icon

QUOTE(Kharon @ Jan 9 2009, 05:22 PM) *

Diğer giremediğiniz siteler için şunu yapabilirsiniz:
Sitenin sadece IP sini bilmeniz yeterli bildikten sonra giremeyeceğiniz hiçbir site yok.
Sitenin IP sini öğrenmek için
Komut satırı açın "ping www.hangisiteise.com" yazıp entera basın
Hemen [IP] yi göreceksiniz
O IP yi alın ya URL satırına yapıştırın yada ikinci mesajda anlatınları yapın ikiside olur.
Tabii site eğer IP ban yemiş ise yapılacak hiçbir şey yok.

Başka sitelere ulaşabilirsiniz ama YouTube'a doğrudan IP'sini kullanarak ulaşabileceğinizi sanmıyorum. En azından ben ulaşamıyordum.

@Roronoa Zoro
Ekte sunulan hosts dosyası demişsin. Umarım o dosyayla mevcut hosts dosyasının yerini değiştirmemişsindir flaugh.gif O hosts.txt dosyasının içindekiler Windows'un içindeki hosts (dosya uzantısı yok) dosyasının sonuna eklenecek. Ben o dosyanın adını youtube olarak değiştireyim de, herhangi bir kafa karışıklığı yaratmasın.

Hosts dosyasındaki çözümü uygulayıp da sonuç alamayan başkası var mı? Doğru uygulanırsa bu şekilde mutlaka çözülebilmesi gerekiyor sorunun.

--------------------
+Quote Post
Roronoa Zoro
mesaj Jan 10 2009, 12:38 AM
İleti #9

Hell Dog
Group Icon

Hayır tabii ki de değiştirmedim....İçindeki adres ve ipleri aldım....İçerikleri aynı mı bilmem ama bunun gibi birkaç doysa daha vardı onlardan da aldım ama sonuç yine aynı.... cray.gif
+Quote Post
Mikhail Bakunin
mesaj Jan 10 2009, 09:17 PM
İleti #10

Etkin Üye

Üye No.: 4,270

@hasta'nın açıkladığı yöntemi uygularken yanlız dikkat edilmesi gereken bir husus var. Not Defteri'nde açtığınız dosyaya gereken komut satırlarını yapıştırdıktan sonra sadece ”Kaydet” deyin. Eğer ”Farklı Kaydet” derseniz işe yaramaz. Bu şekilde deneyin isterseniz...

--------------------
+Quote Post
Roronoa Zoro
mesaj Jan 11 2009, 04:51 PM
İleti #11

Hell Dog
Group Icon

Farklı kaydet demiyordum zaten ama sorunu çözdüm.....
Kardeşimin bilgisayarındaki host dosyasının içindekileri ve sevgili hasta'nın vermiş olduğu dosyanın içindekileri kopyaladım şuan canavar gibi bağlanabiliyorum.....Ayrıca bağlanamadığım diğer sitelerin ip adreslerini girince de bağlanabiliyorum artık....
Teşekkür ederim herkese....flowers.gif
+Quote Post
theghostalien
mesaj Jan 27 2009, 11:25 PM
İleti #12

Yeni Üye
*

Üye No.: 1,222

Tesadüf nette gezinirken "ULTRA SURF 9.9 Full Türkçe" diye bir program buldum, boyutuda çok küçüktü indirdim..hiç bir kurulum gerektirmiyor, exe şeklinde,açıyorum,bağlan diye bir düğmesi var basıyorum,bir explorer penceresi açılıyor,yazıyorum youtube çatır çatır giriyor:)

başka sitelerde denemedim ama youtube açılıyorsa muhtemel onlarda açılıyordur..bu arada program sadece explorerda açılıyor sanırım
+Quote Post
dr_conan
mesaj Jan 28 2009, 06:22 AM
İleti #13

Yeni Üye
*

Üye No.: 5,677

Ultrasurf işe yarar ama sonuçta kendi proksileri üzerinden çıkış almanı sağlıyor, bu da kimlik bilgilerinin karşı tarafa gitmesi anlamına gelebilir..

Youtube jacker en temiz ve sağlıklı yöntem, sadece host dosyanıza ip adresleri ekleyip işi çözüyor..

Hosts dosyasını kaydedemeyenler sağ tuşla özelliklerine girip sadece okunabilir seçeneğini kaldırıp öyle kaydedin, işlem bitince o özelliği tekrar aktifleştirin...

Bu ileti dr_conan tarafından Jan 28 2009, 06:22 AM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
theghostalien
mesaj Jan 29 2009, 02:31 AM
İleti #14

Yeni Üye
*

Üye No.: 1,222

QUOTE(dr_conan @ Jan 28 2009, 06:22 AM) *

Ultrasurf işe yarar ama sonuçta kendi proksileri üzerinden çıkış almanı sağlıyor, bu da kimlik bilgilerinin karşı tarafa gitmesi anlamına gelebilir..

Youtube jacker en temiz ve sağlıklı yöntem, sadece host dosyanıza ip adresleri ekleyip işi çözüyor..

Hosts dosyasını kaydedemeyenler sağ tuşla özelliklerine girip sadece okunabilir seçeneğini kaldırıp öyle kaydedin, işlem bitince o özelliği tekrar aktifleştirin...

Dediklerinizi dikkate alarak programı sildim

Zaten sizin yöntemi de artık kullanabiliyorum, bir türlü kaydet yapmıyordu, demek salt okunur olayı yüzündenmiş..

Şimdi yine çatır çatır giriyor youtube:)
+Quote Post
overseas
mesaj Mar 5 2009, 03:40 PM
İleti #15

nowhere to go

Nereden: bottom of jar
Üye No.: 512

Dnsler için opendns'de sürünmeye gerek yok flaugh.gif. DnsServer List'deki en hızlı dnsleri kullanabilirsiniz, arkadaşlar.

--------------------
Her emir özgürlüğün suratında patlayan bir tokattır! -Michail Bakunin

+Quote Post

2 Sayfa V  1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

- Basit Görünüm Şuan: 25th June 2019 - 09:42 PM