IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

4 Sayfa V < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Filmlerden Sahneler
BuRnOut
mesaj Jan 13 2008, 02:10 PM
İleti #16

Edilgen Bir Uyumsuz
Group Icon

Grup: Veteran
Nereden: Düşler Ülkesi.
Üye No.: 8

Aslında her Coen Kardeşler filminden bir sahne eklesek bu başlığa sırıtmaz hani. fool.gif

--------------------
forum resmi

Zaman, hediye vermez insana
ve doğru diye bir şey yoktur onun kıyısında

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
oscar1895
mesaj Mar 22 2008, 03:05 AM
İleti #17

Etkin Üye

Grup: Üyeler
Nereden: Capucines Bulvarı
Üye No.: 1,096

a ay - Reha Erdem

Reha Erdem'in bu ilk uzun metraj filminin en can alıcı sahnelerinden birisidir. Yekta gördüklerinin gerçekliğini Nura'ya da kanıtlamaya çalışır; fakat beceremez. Yekta öylesine sarsılmıştır ki, adeta haykırır cümleleri. Tam o sırada Reha Erdem kamerasını usulca zoom yapar. Bir an için Yekta'nın Nura'ya değil de bize karşı haykırdığını düşünmekten alıkoyamayız kendimizi. Sonrası mı, ekran kararır (replik devam eder) ve biz işte o zaman Erdem'in elleri öpülesi bir yönetmen olduğunu ve yedinci sanatın kudretini bir kere daha hatırlamış oluruz.
forum resmi
''Gör Diye!
Ne diye bunca zahmet?
Göstermek daha mı önemli?
Her gördüğünü gösterebiliyor musun?
Söylesene, her gördüğünü gösterebiliyor musun?
Rüyalarının fotoğrafını çekebiliyor musun?
Işığın yetiyor mu?
Netliğini ayarlayabiliyor musun?
Görmeyi, sadece görmeyi biliyor musun?
Hem, ne göstereceksin?
Haberleşmek için mi?
Kimlerle?
Kendinle habersiz kaldın mı hiç?
Gösterilemeyen şeyler görüyorum ben.
Gör, sadece gör!''

--------------------
forum resmi
Tepemde CeLLat Zaman, ELim KoLum BağLı,
Koparsa Kopsun başım, Zaten Yerde AkLım!
+Quote Post
oscar1895
mesaj Mar 23 2008, 12:29 AM
İleti #18

Etkin Üye

Buono, il brutto, il cattivo, Il - Sergio Leone

Tuco (Çirkin) bitap düşmüş bir halde, savaşın harabeye çevirdiği evlerin birinde bir küvete rastlar. Tuco bol köpüklü banyo sefası yaparken hiç hesapta olmayan düşmanlarından biri sinsice ona yaklaşmaktadır. Karşılaştıklarında ise klişeleri ters yüz eden bir sahneyle baş başa kalırız.

Düşman - Sekiz aydır seni arıyordum. Ne zaman silahı sağ elime almam gerekse, seni düşündüm. (Karakterimizin sağ kolu yoktur) Şimdi tam aradığım şekilde buldum seni. Sol elle ateş etmeyi öğrenmek için yeterince vaktim oldu.

Tuco (ateş ederek) - Ateş etmen gerekince, ateş et. Konuşma.

--------------------
forum resmi
+Quote Post
oscar1895
mesaj Mar 23 2008, 11:35 PM
İleti #19

Etkin Üye

Voksne Mennesker
Noi Albinoi ile hayatımıza giriveren yönetmen Dagur Kari'nin ikinci uzun metraj çalışması, tek kelimeyle mükemmeldi. Siyah-beyaz desenlerin gözlerimizi kamaştırdığı filmin baş karakteri Daniel boynunda kulaklığı düşmeyen, sisteme ayak uyduramayan, 'tutunamayanlar'ın temsilcisiydi. İşte açılış sahnesinde Kari, bize karakterini böyle tanıtıyor...
Daniel Sisteme Karşı!
forum resmi
Daniel A ve B sınıfı vergilendirme dediğin anda kafam karıştı. Birden her şey karardı ve artık yaşamak istemiyorum.
Vergi Memuru Bu ses, hiç de normal durmuyor. Kayıtlarımıza göre geçen 4 yıl içinde sadece 7 dolar kazanmışsınız. Bütün bir dönemde.
Daniel Bir saniye, bir saniye...Siz neden bahsediyorsunuz? A-sınıfı vergiden mi, B-sınıfından mı?
Vergi Memuru Bu 7 doları nasıl kazanmış olduğunuza bağlı.
Daniel Hatırlamıyorum. Bir keresinde geçici bir işe girmiştim.
Vergi Memuru Nerede?
Daniel Kuzey-Batı'da bir yerde ama çok iyi hatırlamıyorum. Sabahın körüydü ve sadece yarım saat çalışmıştım sanırım.
Vergi Memuru Tanrı aşkına Daniel...4 yıl boyunca hiçbir gelirin olmamasını nasıl açıklayacaksın?
Daniel Bir süre bir süpermodelle çıktım. Çok parası vardı.
Vergi Memuru Bu bilgi pek de işimize yaramaz. İşe girip, banka hesabı açmak ve borçlarını ödemeye başlamak için 2 hafta süren var.
Daniel Bu mümkün değil, kimlik numaramın ortalıkta dolaşmasını istemiyorum. Çünkü bütün paramı alırlar.
Vergi Memuru Kim alır?
Daniel Herkes. Posta idaresi, demir yolları, otoparklar, vergi daireleri. Hepsi de sırada bekliyor.
Vergi Memuru(Telefon açarak) Jan, bir saniye gelir misin?.......
Daniel Şunu bir netleştirelim. 7 Dolar borcum var değil mi?
Vergi Memuru Hayır....7 Dolar kazanmış görünüyorsun.

--------------------
forum resmi
+Quote Post
oscar1895
mesaj Mar 24 2008, 12:05 AM
İleti #20

Etkin Üye

Voksne Mennesker - Dagur Kari
'Tutunamayanlar'ın temsilcisi Daniel, nihayet kendine uygun birini bulur. Ne var ki, daima sorumluluktan kaçan Daniel daha önce hiç tatmadığı bu duygulara rağmen, garsondan buluşma yerine gitmeyeceğini Franc'e iletmesini ister. Bütün masumiyetiyle onu bekleyen Franc tam kötü haberi alacakken Daniel ne olduğunu anlayamadan soluğu onun yanında alır. İşte o an daha önce sinemada hiç ama hiç tatmadığımız bir duyguyu yaşatır bize o sahne. Hepimizin tattığı; fakat ifade edilmesi güç bir durum, Kari'nin karelerine işte böyle yansır...
Dagur Kari Usulü Aşk Tarifi
forum resmi
Franc Bana gelemeyeceğini söyledi.
Daniel Adam kafadan hasta.
Franc Bir sorun mu var?
Daniel Şeyy...
Franc Ne oldu?
Daniel Sanırım grip oluyorum.
Franc Nasıl hissediyorsun?
Daniel Başım dönüyor, normal duymuyorum. Sanki bir balonun içindeyim.
Franc Kulak iltihabı olabilir mi?
Daniel Hayır, çünkü midem de ağırıyor. Ne olabilir ki...
Franc Belki de dünyanın en eski hastalığıdır.
Daniel Verem mi?
Franc Hayır...Hayır, hastalıkların en güzeli.
(Öpüşürler)
Franc Geçti mi?

--------------------
forum resmi
+Quote Post
personalfable
mesaj Mar 29 2008, 12:31 AM
İleti #21

Üye
**

Üye No.: 2,595

The science of sleep

forum resmi
gael garcia bernalın nam-ı diğer stephane ın, icadı olan 3 boyutlu gözlüğü gözlüğü gösterdiği sahne.

Stephane: Bununla hayatı 3 boyutlu görebiliyorsun.
Stéphanie: hayat zaten 3 boyutlu değil mi?
Stephane: hayır ama, evet ama ....

Bu ileti personalfable tarafından Mar 29 2008, 12:33 AM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------

+Quote Post
gündüzdoğanay
mesaj Mar 29 2008, 01:08 AM
İleti #22

2046 da hiçbir şey değişmez.
Group Icon

Grup: Müdavim
Nereden: Nevy TeAM
Üye No.: 26

Once - esas oğlanın gürleyip, bizi yıktığı sahne...

forum resmi

Kazıyorum yeri şimdi
Başarmaya çalışıyorum
Anlaşılmayan kelimeler var aramızda
Ve bu gizem şüpheleri getiriyor
Anlayamadım
Uzanıp elimi tutacağın zaman
İçinde varsa bir şeyler
Şimdi söylemekten çekinme
Çünkü bekliyordun her zaman
Durumu eşitleme şansını
Bu gölgeler düştükçe üzerime
Kazanacağım bir şekilde
Çünkü Tanrı söyledi bana
Hiç olmadığı kadar yakınmışım
İçinde varsa bir şeyler
Şimdi söylemekten çekinme
De hemen bana, bana.

Teşekkürler Rasko flowers.gif

--------------------
İnsanların yanında mutlu değilim,yeterince içersem kayboluyorlar.(Charles Bukowski)
Cennetten kovulan ilk alkolik.
Bir keresinde birine aşık olmuştum. Bir süre sonra orada değildi. (2046)
Felsefe cahili, popüler kültür düşmanı...
+Quote Post
oscar1895
mesaj Apr 12 2008, 03:16 AM
İleti #23

Etkin Üye

Kill Bill - Quentin Tarantino

Quentin Tarantino'nun dördüncü filmi Spagetti westernden İtalyan gerilimlerine, Uzakdoğu kung fusundan Amerikan suç filmlerine birçok türü bir arada kaynaştıran; gerçek bir sinemasal zaferdi. Bu karma yolculuk yine Tarantino'nun kendi yazdığı kusursuz senaryo örneğiyle, baştan çıkarıcı bir özelliğe sahipti. Alakasız gibi karşımıza çıkan sahneler aslında filmi bir bütün olarak tamamlayıp; sinema tarhinden birçok başyapıta, mitolojiye göz kırpıp bir sinemasever için asla unutamayacağı bir deneyim yaratıyordu. Nitekim soluksuz izlediğimiz 210 dakikanın ardından gelen çözüm anındaki replikler hepimizi fazlasıyla şaşırtmış, alakasız gibi gelmişti. Oysa Tarantino neden bahsettiğinden o kadar emindi ki, adım adım bizi mutlak gerçeğe götürmekte kararlıydı.

Çizgi romanlarla ilgili sayısız film çekildi ve halen de çekilmeye devam ediyor. İlk defa Shyamalan bize çizgi romanlarla ilgili daha derin bir hikaye anlatmayı akıl etmişti Unbreakable'ıyla. Kill Bill'de karşımıza çıkıveren ve Bill (David Carradine) için 'bu adam neden bahsediyor' dedirten, sonrasında ise üzerine ciltlerce kitap yazılabileceğini düşündürten sahne nedense bana biraz da Howard Hawks'ın His Girl Friday'ini hatırlattı. Koşuşturmalarla ve yalanlarla büyüttüğü dünyadan kurtulup normal insanların arasına karışıp evinin kadını olmaya karar veren bütün zamanların en sıkı gazetecisi Hildy (Rosalind Russell)'nin asla ama asla değişemeyeceğini düşünüyordu eski kocası Walter (Cary Grant). Bunu düşünmekle kalmıyor, kanıtlamak için elinden geleni ardına koymuyordu.

İşte Kusursuz Senaryonun Örneği:

forum resmi

Bill: Bildiğin gibi çizgi romanlara bayılırım. Özellikle de süper kahramanlarla ilgili olanlara. Süper kahramanları sarmalayan mitolojiyi büyüleyici buluyorum. En sevdiğimi süper kahramanı ele alalım: Superman. Harika bir çizgi roman değil. Çok iyi çizildiği söylenemez. Ama mitoloji...Mitoloji yalnızca harika olmakla kalmıyor, aynı zamanda eşsiz de.
(...)
Şimdi, süper kahraman mitolojisinin ana unsurlarından biri, bir tarafta süper kahraman diğer tarafta ikinci kişiliğinin olmasıdır. Batman aslında Bruce Wayne, Spiderman ise Peter Parker'dır. O karakter sabah uyandığında, Peter Parker'dır. Spiderman olabilmek için bir kostüm giymesi gerekir. Ve bu noktada Superman'in benzeri yoktur. Superman sonradan Superman olmadı. Superman, Superman olarak doğdu. Superman sabah uyandığında, Superman'dir. İkinci kişiliği Clark Kent'tir. Büyük 'S'li kıyafeti Kent'ler onu bir bebek olarak bulduklarında sarılı olduğu battaniyedir. Onlar onun kıyafetleri. Kent'in giydikleri...gözlük, takım elbisesi...Kostüm olan bu!.. Aramıza karışmak için Superman'in giydiği kostüm bu. Superman bizi Clark Kent vasıtasıyla görüyor. Ve Clark Kent'in karakter özellikleri nelerdir? Zayıf biri...kendinden emin değil...korkağın tekidir. Clark Kent, Superman'in tüm insan ırkı üstündeki eleştirisidir. Tıpkı Beatrix Kiddo ve Bayan Tommy Plimpton gibi.

(Resim çok büyük çıktı, düzeltemedim de...Arkadaşlar bir el atar artık smile.gif )

Bu ileti Funkster tarafından Apr 12 2008, 08:28 AM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------
forum resmi
+Quote Post
AlgoS
mesaj Apr 14 2008, 04:07 PM
İleti #24

Üye
**

Üye No.: 1,061

Saving Private Ryan

Tom Hanks'ten savaşın çirkin yüzü ve insanları nasıl değiştirdiği hakkında bir bölüm...

forum resmi

Bir esirin serbest bırakılması üzerine Ryan'ı aramaya giden grupta çıkan huzursuzluktan sonra yüzbaşı kendisi hakkında girilen "nereli olduğu" hakkındaki iddia konusunda açıklamalar yapar ve...

-Havuzdaki para ne kadar oldu? Hakkımda girdiğiniz iddiada şu ana kadar biriken para nedir?
Ne kadar birikti? Ne kadar, 300 Dolar mı, 300 mü?
Ben öğretmenim!
Pennsylvania'nın Addley kasabasındaki bir okulda İngilizce komposizyon dersi veriyorum.
Son 11 yıldır Thomas Alva Edison Lisesi'ndeydim. İlkbaharda okulun beyzbol takımının koçluğunu yapardım.
Yaşadığım yerde, insanlara ne iş yaptığımı söylediğimde şunu düşünürlerdi: "Eh, belli oluyor!"
Ama burada, büyük büyük bir muamma oldu.
Sanırım biraz değişmiş olmalıyım.
Bazen merak ediyorum, bu kadar çok değiştiysem yanına döndüğümde, ki dönebilirsem, karım beni tanır mı acaba?
Ve ona bugün gibi günleri nasıl anlatırım!
Ryan'a gelince Ryan hakkında hiçbir şey bilmiyorum, umurumda da değil. Adam benim için bir şey ifade etmiyor. Sadece bir isim!
Ancak Ramelle'e gidip, onu bularak, sağ salim evine ulaştırmam bana karımın yanına dönmemi sağlayacaksa o zaman benim görevim budur!
Ayrılmak mı istiyorsun? Bizi bırakıp, gidip savaşa katılmak mı istiyorsun? Peki! Git öyleyse, sana mâni olmam hatta evraklarını bile hazırlarım.

Biliyorum, hissediyorum, öldürdüğüm her adam, beni evimden biraz daha uzaklaştırıyor.
+Quote Post
BuRnOut
mesaj May 27 2008, 08:09 PM
İleti #25

Edilgen Bir Uyumsuz
Group Icon

Grup: Veteran
Nereden: Düşler Ülkesi.
Üye No.: 8

IMDB
Babí léto (2001)

Directed by: Vladimír Michálek
Genre: Comedy | Drama | Family
Tagline: A comedy for the ages.
User Rating: 7.6 / 10 (754 votes)
Runtime: 95 min
Awards: 7 wins
Cast: Vlastimil Brodský, Stella Zázvorková, Stanislav Zindulka, Ondrej Vetchý

forum resmi

Hana (Fanda) ve Eda iki yaşlı tiyatrocudur. Bütün sefaletlerine ve sağlık problemlerine karşı, hayatı bir tiyatro oyunu gibi görürler ve hiçbir şeyi ciddiye almazlar. Ama bir zaman sonra sağlık problemleri ciddileşir ve Eda felç geçirerek hastaneye kaldırılır. Belki de Eda, o ana kadar hep tiyatro perdesinin arkasından baktığı ve kaçmaya çalıştığı ölümle ilk defa yüzleşir. Hayatının son perdesinde gerçeklerin farkına varır. İşte bu sahnede yönetmende Kafkavari bir replikle bu sahneyi ölümsüzleştirir.

Eda, kadim dostu Hana'ya döner ve şu sözleri söyler: Hayat, hiçbir şeye değmez ve bu değişmeyecek.

Gerçeklerin ağırlığına karşılık kendi hafiflikleriyle hayata kendilerince tutunmaya çalışan bu iki eski dostun hikayesi, bu şekilde başka bir boyuta taşınırken bizler de bu sözün ağırlığı altında kalırız. Hayat; belki de Kafka'nın dediği gibi kaybedilmiş bir savaştır. Fakat, bu gerçek yine de pes etmenin zorluğunu değiştirmez.

--------------------
forum resmi

Zaman, hediye vermez insana
ve doğru diye bir şey yoktur onun kıyısında

+Quote Post
oscar1895
mesaj Jun 20 2008, 12:09 AM
İleti #26

Etkin Üye

En çok sevdiğim tanışma sekanslarından biridir…
forum resmi

Kitt (M. Sheen)= Selam, Adım Kitt, Seni önemli bir işten alıkoymuyorum ya?
Holly (S.Spacek)= Hayır
Kitt= Gelip sana merhaba demek istedim. Her şeyi bir kere denerim. Adın ne? Benimkini söyledim.
Holly= Holly.
K= Holly, sen… Bilemiyorum, benimle biraz yürümek ister misin?
H= Neden?
K= Söyleyeceklerim var. Bu açıdan şanslıyım. Çoğu insanın aklında hiçbir şey yoktur, değil mi? Bu arada soyadım Carruthers. Karate der gibi değil mi?
H= olsun.
K= Evet, kimse bana fikrimi sormadı. Koymuşlar işte.
H= Hala okula mı gidiyorsun?
K= Hayır. Çalışıyorum.
H= Ne işinde?
K= Erken kalmak sorun değil. Ben de çöpçülük işi buldum…İşime aşık değilim…
H= Babam çağırıyor. Gitmeliyim.
K= Dur! Ne zaman görüşürüz?
H= Babamın ne diyeceğini biliyorum.
K= Ne?
H= Dürüst olabilir miyim?
K= Tabii.
H= Çöp toplayan biriyle görünmemem gerektiğini.
K= Böyle mi der?
H= Evet.
K= Çöp toplamak hakkında ne biliyor ki?
H= Hiçbir şey!
K= Bak işte…
H= Öğrenmek istediği bir şey yok. Acele etmeliyim.

Badlands / Terrence Malick

--------------------
forum resmi
+Quote Post
kumkuma
mesaj Jun 21 2008, 06:29 PM
İleti #27

Üye
**

Üye No.: 3,969

Biraz romantik olacak ama Ps: I love you daki karaoke sahnesinde Gerard Butler'ın Hillary Swank'e Galway Girl şarkısı ile üzerine dogru yürüyüp ceketini aldıgı sahne. Bu ara pek aklımdan çıkmıyo bu sahne flaugh.gif

Bir de Star Wars'ta Darth Vader'ın Anakine malum repligi söyledigi sahne. Heyt bee flaugh.gif

--------------------
Wilson: "That smugness of yours really is an attractive quality."
House: "Thank you. It was either that or get my hair highlighted. Smugness is easier to maintain."

+Quote Post
kumkuma
mesaj Jun 21 2008, 09:45 PM
İleti #28

Üye
**

Üye No.: 3,969

QUOTE(kumkuma @ Jun 21 2008, 07:29 PM) *

Biraz romantik olacak ama Ps: I love you daki karaoke sahnesinde Gerard Butler'ın Hillary Swank'e Galway Girl şarkısı ile üzerine dogru yürüyüp ceketini aldıgı sahne. Bu ara pek aklımdan çıkmıyo bu sahne flaugh.gif

Bir de Star Wars'ta Darth Vader'ın Anakine malum repligi söyledigi sahne. Heyt bee flaugh.gif

Ya Anakin degil Luke olacaktı o oleyo.gif

--------------------
Wilson: "That smugness of yours really is an attractive quality."
House: "Thank you. It was either that or get my hair highlighted. Smugness is easier to maintain."

+Quote Post
olric
mesaj Jul 26 2008, 12:03 AM
İleti #29

Üye
**

Üye No.: 4,078

forum resmi

Dagur Kari,hüzün ve hicvi harmalamayı iyi biliyor.işte filmin başındaki diyaloglar..

noi_(sınıfa girer) Sınav mı oluyoruz?
öğretmen-Evet matematik sınavı bir yere otur..sınav için çağırılmadınmı?
noi ( oturur ve kağıdı gelir)-profesör, kalaminizi ödünç alabilirmiyim?(kalem gelir,adını yani Noi yazar kağıdı öğretmene verir)
noi-İşte buyrun bitti.
öğr- Ne demek şimdi bu?
noi-Hiçbir şey..
öğr-Bana bunu böylece mi veriyorsun?
noi-Evet
öğr-Bu sınavdan kaç almayı düşünüyorsun?
noi-sıfır
öğr-Hayır,hayır,hayır.İsmini yazdığın için sıfır virgül beş alacaksın.
noi-Gerçekten mi? bu beklediğimden de iyi bir not..
+Quote Post
Julien
mesaj Aug 24 2008, 05:28 PM
İleti #30

Üye
**

Üye No.: 103

forum resmi

- İyi at, iyi araba para işi kardaş.
- Paran olunca her bir iş iyi olur.
- Paran olunca kebap yen, paran olunca tatlı yen, şarap içen, iyi yataklarda yatarsın.
- Parası olunca adam kuvvetli olur.
- Parası olunca adamın evi, avradı olur, evinde tenceresi kaynar, çocukları olur.
- Paran olmadı mı iyi değel, dünyada senden kötüsü yoktur, senden püsü yoktur, her yerden kovarlar seni...
- Fakirin yüzü soğuktur. Niye soğuktur Cabbar kardaş? Parası yoktur da ondan...
- Mesela kış gününde, günün en soğuk vaktinde, cebinde paran olsa üşümezsin, hamamdaymış gibi terlersin.
- Amma velakin para olmadı mı yaz gününde üşürsün. Neden? Çünkü para adamı sıcak tutar. Sıcağğğ...

+Quote Post

4 Sayfa V < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

- Basit Görünüm Şuan: 17th November 2019 - 04:27 AM