IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

Reply to this topicStart new topic
> Edebiyat uyarlamaları
bluemania
mesaj May 25 2010, 05:36 PM
İleti #1

Üye
**

Grup: Üyeler
Nereden: İstanbul
Üye No.: 7,622

Hangi konunun altına açmam gerektiğine karar veremediğim için buraya yazıyorum. Yöneticiler nereye uygun görürlerse oraya taşıyacaklardır.

Edebiyat eserlerinin film haline getirilmesi konusunda tartışabiliriz diye düşünüyorum. Filmde ne kadar kitaba bağlı kalındığı, senaristin ya da yönetmenin hangi filmlerde ne türden müdahaleler yaptığı gibi konular benim çok ilgimi çekiyor. Kitabını okuduğum filmlerden aldığım keyif buna göre değişken olabiliyor. Mesela Yüzüklerin Efendisi serisi kitabınının kat be kat önüne geçmiş bir aksiyona, karakter vurgularına sahip. Tolkien filmi izlese ne düşünürdü diye hep merak etmişimdir. smile.gif

--------------------
I don't care if I lose my mind. I'm already cursed.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
R0BlN
mesaj May 25 2010, 08:27 PM
İleti #2

Puck:Robin
Group Icon

Grup: Yönetici
Üye No.: 7

Herhalde Tolkien çıkan sonucu beğenirdi smile.gif

Edebiyat uyarlamalarında bir süre sorunu var aslında. Romanlar sinemaya uyarlamak için uzun, öyküler kısa. "Kısa roman-uzun öykü" de çok yaygın değil edebiyatta.

--------------------
+Quote Post
bluemania
mesaj May 25 2010, 10:06 PM
İleti #3

Üye
**

Süre konusu hiç aklımdan bile geçmedi benim. Bunun sorun olabileceğini de düşünmüyorum. Süre konusunu hiç dert edinir bir halleri yok. Neredeyse 4 saate yakın uzunlukta filmler çekiyorlar.

Doğrusu bildiğim bir kısa öykü yok filmi yapılan. En son izlediğim uyarlama Jane Austen'ın Pride&Prejudice isimli romanından yapılan aynı isimli filmdi. Kitaba olabildiğince sadık kalınmış diyaloglar korunmuştu. Fakat aynı yazarın başka bir uyarlamasında Mansfield Park'ta, kitapta var olmayan özellikler oradaki karaktere yüklenmiş ve hikaye biraz değiştirilmişti. Stephenie Meyer'ın Alacakanlık serisi kitaplarından henüz iki tanesinin filmi yapıldı. İlk filmde kitapta anlatılanın dışında bir aksiyon ve kurgu vardı. vampir olduğunu açıkladığı zaman mekan değiştirilmişti. Elbette bunların yapılmasına yazar da izin vermiştir. Ama yapılmasa daha iyi olurdu.

Benim tercihim öncelikle kitabı okuyup sonra filmi izlemekten yana. Böylece film konusunda eklenip çıkarılanları daha rahat takip edebiliyorum. İçindeki tasvirler, karakter analizleri filmi izlerken beni olayın sanki içine dahil ediyor ve herşeyi biliyor olmanın güveniyle eleştiri oklarımı bileyliyorum smile.gif

--------------------
+Quote Post
R0BlN
mesaj May 25 2010, 10:17 PM
İleti #4

Puck:Robin
Group Icon

Grup: Yönetici
Üye No.: 7

QUOTE(bluemania @ May 25 2010, 11:06 PM) *

Benim tercihim öncelikle kitabı okuyup sonra filmi izlemekten yana.
Bu durumda hayal kırıklığı olabiliyor. Neticede kitap daha zengin; önce kitap okunursa film hiç haz vermeyebiliyor. Mümkünse kitabı sonra okumayı tercih ediyorum. Misal, Harry Potter and the Deathly Hallows kitabı elimin altında, ama film çıkana kadar beklemek niyetindeyim. Tabii ne kadar dayanabilirim bilmiyorum oleyo.gif

Süre konusuna gelecek olursak, insanı 3-4 saat boyunca ekran karşısında tutacak hikayeler bulmak zor. Kaç tane Yüzüklerin Efendisi çıkıyor? Kaldı ki günümüz dizi egemenliği dünyasında 40 dakikadan sonra dikkati dağılan insanlar gırla. Sinema salonlarının 4-5 seans gösterme mecburiyetlerini, yani ticari kaygıları da düşündüğümüzde 120-130 dakikanın üzerinde film çok nadir artık. Bu süre de bir romanı hakkıyla aktarmaya yetmiyor maalesef.

--------------------
+Quote Post
Clint Eastwood
mesaj May 25 2010, 11:49 PM
İleti #5

Quick on the trigger
Group Icon

Grup: Veteran
Nereden: Somewhere in Time...
Üye No.: 207

Önce kitabı okumak bir açıdan daha makul. O da isteğiniz gibi şekillendirmeniz, hayal gücünüzü filmle sınırlandırmamanız.

Fakat bir açıdan da dezavantajlı. Kitabı okuduğunuzda senaryoyu biliyor oluyorsunuz büyük ölçüde. Filmin heyecanı kalmıyor yani. Ama film izledikten sonra kitabı daha detaylı bir anlatım için okumaya başlayabilirsiniz her zaman.

Tercihinizin hangisinden yana olduğu önemli. smile.gif

--------------------
KLASİK FUTBOL

Öyküsü olmayan adam, Bufalo çayırındaki rüzgara benzer...

Moon Station Z

Sinema, edebiyat ve müzik üstüne bir blog.
+Quote Post
nano
mesaj May 26 2010, 12:47 AM
İleti #6

Ulaş & Mia & Tilda
Group Icon

Grup: Çevirmen
Nereden: İzmir
Üye No.: 5,899

QUOTE(bluemania @ May 25 2010, 11:06 PM) *

Benim tercihim öncelikle kitabı okuyup sonra filmi izlemekten yana.

Benim tercihimde bu yönde. Yüzüklerin Efendisini seyretmeden önce üçlemeyi okumayı tercih etmiştim. Romanları her zaman filmlerden daha çok seviyorum. Filmlerde hep bir parça sanki eksik kalıyor...
Kitabı okurken yönetmenden önce kafamda hikayeyi kurgulamak çok daha eğlenceli ve keyifli.
Harry Potter serisini de beğeniyorum. Zaten filmi çekilene kadar az buçuk okuduklarımı unuttuğum için filmi seyrederken sorun olmuyor. Çok çabuk okunan kitapları sevmesem de Harry Potter'ı seviyorum. oleyo.gif
Bence sinemaya en iyi uyarlanan roman Patrick Süskind'in Koku'su. smile.gif

--------------------
forum resmi
+Quote Post
bluemania
mesaj May 26 2010, 01:11 AM
İleti #7

Üye
**

ROBIN;
Sinemaların ticari kaygısı konusunda haklısın. Ama bu yine de hak eden romanı, uzun bir film halinde çekmeye engel olmaz tek başına. Nadir de olsa bunu referans almazlar.

Harry Potter bence son filmde tam bir hayal kırıklığı idi. Aynı yönetmen çekiyorsa eğer son ktabı okuyup öyle izlemek daha iyi olur smile.gif

Clint Eastwood;
Filme heyecanı veren bence yönetmendir. Filmi izlerken aslında biz onun hayal dünyasına yolculuk yaparız. Peter Jackson'ın hayal gücüne hayran olmamak elde değil LOTR serisinde.

nano;
Kesinlikle haklısın, Koku en başarılı edebiyat uyarlamalarındandı. Kitabı da çok beğenerek okumuştum. Filmde can alıcı, çok zor sahnelerin bile üstesinden gelmeyi başarmışlardı.

--------------------
+Quote Post
Clint Eastwood
mesaj May 26 2010, 02:35 PM
İleti #8

Quick on the trigger
Group Icon

QUOTE(bluemania @ May 26 2010, 02:11 AM) *

[color=#000099]
Clint Eastwood;
Filme heyecanı veren bence yönetmendir. Filmi izlerken aslında biz onun hayal dünyasına yolculuk yaparız. Peter Jackson'ın hayal gücüne hayran olmamak elde değil LOTR serisinde.

Elbette, zaten orada onun hayal gücü benim hayal gücümü geçti. O yüzden de beğendim. smile.gif

--------------------
KLASİK FUTBOL

Moon Station Z

+Quote Post
Funkster
mesaj May 26 2010, 11:19 PM
İleti #9

Etkin Üye
Group Icon

Üye No.: 6

Ben de önce kitap diyenlerdenim. Ama önce filmini izlediğim bir kitap varsa, tekrar kitaba dönememe durumu var bende. Filmi beğendiysem, yazarına göre değişmek şartıyla kitabı pek merak etmiyorum. Beğenmediysem zaten okunacak o kadar kitap varken tekrar aynı şeyleri yaşamak istemiyorum. Çünkü beğensem de beğenmesem de filmin gölgesi hep kitabın üzerinde olacaktır. Yine de İngiliz edebiyatı klâsiklerinden çok güzel uyarlanmış filmler mevcut. Onlar da genelde İngiliz yapımı filmler.

Hasan Ali Toptaş'ın Gölgesizler kitabından çok etkilenmiştim. Filminin çekildiğini, üstelik Ümit Ünal tarafından çekildiğini duyunca heyecanlansam da, asla kitabın önüne geçemeyecek bir film olacağı yönünde önyargılar besleyip büyüttüm. Özellikle kitabı okumamış olanlar için fena bir film sayılmazdı. Ancak kitabın yanında oyuncak gibi kaldığını düşünüyorum bu filmin. Aynı durum The Da Vinci Code için de geçerli. Angels & Demons'a hiç yaklaşmadım o yüzden. Yüzüklerin Efendisi'ni okumadım, pişman değilim, bundan sonra da okumam herhalde. Tolkien filmi görse mest olurdu muhtemelen. Filmini (üstünkörü) izlediğim halde kitabını okumak istediğim bir tek The Count of Monte Cristo var şu an aklıma gelen. Aslında bir süre önce başlamışlığım vardı, çeşitli sebeplerden devamı gelemedi. Ama onu da filmi çok beğendiğimden değil, hayranı olduğum Alexandre Dumas için okumak istiyorum.

--------------------
+Quote Post
Clint Eastwood
mesaj May 27 2010, 02:23 AM
İleti #10

Quick on the trigger
Group Icon

Dune filmini izleyeceğim yatırdım HDD'ye. Önce dur bir kitabı okuyayım dedim. İlk kitabı okudum, sonra ikinci, üçüncü derken hanedan üçlemesine kadar geldim şimdi.
Artık filmin kitabı geçeceğini pek sanmıyorum. Önce filmi izleseydim de, gördüklerimle yetinip, sonra kitabı okumasaydım çok kötü olurdu.

Söyledikleri görüntülerden derin oluyor çünkü bazı kitapların.
Görerek hemen düşünemiyorsunuz söylediklerini. Biraz sindirmek gerekiyor bazen.

Bu ileti Clint Eastwood tarafından May 27 2010, 02:26 AM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------
KLASİK FUTBOL

Moon Station Z

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

- Basit Görünüm Şuan: 14th December 2019 - 09:17 AM