IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

54 Sayfa V « < 14 15 16 17 18 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Günün Menüsü
mustix
mesaj Feb 19 2008, 03:50 PM
İleti #226

Rookie
Group Icon

Grup: Çevirmen
Nereden: Adana
Üye No.: 47

IMDB
Jopog manura (2001)

Directed by: Jin-gyu Cho
Genre: Action / Romance / Comedy
Plot Outline: The story of how Eun-jin (Eun-kyung Shin) became a legend in the South Korean underworld by defeating an army of gangsters.
User Rating: 6.3 / 10 (1,113 votes)
Runtime: South Korea:107 min
Cast: Eun-Kyung Shin, Sang-Myeon Park, Jae-mo Ahn, In-kwon Kim

IMDB
Jopog manura 2: Dolaon jeonseol (2003)

Directed by: Heung-sun Jeong
Genre: Action / Comedy / Crime
Plot Outline: Former Scissor Gang leader Eun-jin (Shin Eun-kyung), who now suffers from amnesia, nevertheless defends Jae-cheol (Jun Gyu Park), a restaurateur who employs her, from a gangster who wants his business.
User Rating: 6.0 / 10 (397 votes)
Cast: Eun-Kyung Shin, Jun Gyu Park, Se-jin Jang, Won-jong Lee

IMDB
Jopog manura 3 (2006)

Directed by: Jin-gyu Cho
Genre: Action / Comedy / Drama
Plot Outline: When Aryong, the daughter of a triad boss from Hong Kong is accused of killing the boss of a competing triad, she is goes into hiding in Korea. Upon arriving, she is guided by a nimble but loyal Gi-chul and his motley crew, who are assigned to protect her until her return.
User Rating: 6.3 / 10 (270 votes)
Runtime: Germany:115 min (European Film Market)
Cast: Qi Shu, Beom-su Lee, Yeong Hyeon, Ji-ho Oh

Dün gece şöyle bir My Wife is a Gangster üçlemesi yaptım.

İlk filmde, bir mafyanın ikinci adamı olan bir kadının, uzun zaman önce ayrıldığı kız kardeşini bulması ve onun son isteğini yerine getirmek için hayatı boyunca aklından bile geçmeyen şeyler (evlilik ve çocuk sahibi olmak) yapması üzerine kurulu bir hikaye var. Uzakdoğu filmlerinin çoğunda olan abartılı dövüş sahneleri bu filmde de bol miktarda mevcut. Ayrıca filmde komedi, romantizm, aksiyon hat safhada. Kısacası film Türkiye'nin iklim yapısı gibi. smile.gif Dövüş sahnelerine kendinizi kaptırmışken, birden hüzünlenebiliyor veya kahkaha atabiliyorsunuz. Çok eğlendim izlerken.

7/10

İkinci filmde, ilk filmdeki kadın mafya üyemiz hafızasını kaybediyor. Bir çin lokantasının sahibi onu buluyor ve yanında garson olarak çalıştırıyor. Bu sırada patronu olduğu örgüt sürekli gücünü yitiriyor. Yine İlk filmdeki gibi bol miktarda aksiyon, drama ve komedi var. Ama bu bölümde komedi biraz az tutulmuş, onun yerine drama ağır basıyor. Filmin konuk oyuncusu Ziyi Zhang ise çok az görünmesine rağmen her zamanki gibi 10 numaraydı.

7/10

Üçüncü film ilk ikisinden neredeyse tamamen bağımsız bir filmdi. Transporter filminden tanıdığımız Qi Shu'un mafya patronunun kızı olduğu filmin yönetmeni ilk filmin de yönetmeni olan Jin-gyu Cho. Bu filmde de ilk film gibi abartılı dövüş sahneleri, komedi, romantizm hat safhada. Her şey iyi güzel ama filmin sonu acayip kötüydü. Bence seri ikinci filmde bitirilmeliydi.

5/10
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Chetin
mesaj Feb 20 2008, 01:38 AM
İleti #227

Etkin Üye

Grup: Üyeler
Nereden: Amed
Üye No.: 20

forum resmi

Mr. Arkadin.................4/5

Mr. Arkadin efsanesi Kane yada özü itibariyle Welles efsanesidir aslında. Kimdir bu adam? bu adamın sırrı nedir böyle? 25-26 yaşlarındaki genç bir adam nasıl olurda ilk filmiyle sinema tarihine geçer?. Sır kelimesi Welles'in kariyerinin anahtar kelimesidir bir nevi. Kariyeri, filmografisi sırlarla ve gizemlerle örülmüştür. Rosebud, Arkadin, Kane...bunlar sadece birer kelime. Citizen Kane'de gazeteci Thompson "Bence bir insanın hayatı tek bir kelime ile özetlenemez..." der oysa.

--------------------
Kusur benim imzamdır.

Sinematek

Film Eleştirileri

forum resmi
+Quote Post
sson
mesaj Feb 23 2008, 04:54 PM
İleti #228

I came back and the dead came with me
Group Icon

Grup: Yönetici
Üye No.: 15

forum resmi
IMDB
There Will Be Blood (2007)

Directed by: Paul Thomas Anderson
Genre: Drama
Tagline: When Ambition Meets Faith
Plot Outline: A story about family, greed, religion, and oil, centered around a turn-of-the-century prospector in the early days of the business.
User Rating: 8.8 / 10 (28,405 votes) Top 250: #23
Runtime: 158 min
Awards: Nominated for 8 Oscars.
Cast: Daniel Day-Lewis, Martin Stringer, Kevin J. O'Connor, Jacob Stringer

Amerikan sinema sektörünün bel kemiği özgün senaryolardan oluşur diye bilirdik, hâlâ da öyle aslında. Ancak son yıllarda roman uyarlamalarına alışılagelmişin dışında daha sık rastlıyoruz. There Will Be Blood, Amerikan kapitalizmine eleştirel yaklaşımlarıyla tanınan sosyalist yazar Upton Sinclair’in 1927 tarihli “Petrol” romanından esinlenen bir yapım. Filmde Daniel Day-Lewis’in görkemli oyunculuğuyla hayat bulan kapitalist bir petrol kralının hızlı yükselişiyle beraber, maddiyata yönelerek toplumdan ve sosyal değerlerinden uzaklaşarak kendi çöküşünü hazırlaması çarpıcı bir şekilde anlatılıyor. Aynı şekilde, sermaye-din ortaklığı öğesi hikâyenin yapı taşlarından birini oluşturuyor. Dini sömüren gözünü hırs bürümüş kişilerin hem topluma hem de paraya nasıl da rahatlıkla hükmedebildiği gözler önüne seriliyor. Bu bakımdan günümüz gerçekleriyle de örtüşen bir film. Yine de, mesaj verme kaygısı taşıdığını söyleyemeyiz. Kitleleri peşinden sürükleyen bir film olarak anılmayacak olsa da, sinema tarihinin başyapıtları arasında kendine sağlam bir yer edinecektir.

8/10

--------------------
Too bad we'll never know, if this is a face you could learn to love.
+Quote Post
paltosuz
mesaj Feb 24 2008, 02:46 AM
İleti #229

Etkin Üye

Üye No.: 141

forum resmi
IMDB
Otto; or Up with Dead People (2007)

Directed by: Bruce La Bruce
Genre: Comedy / Horror
User Rating: 6.2 / 10 (39 votes)
Runtime: USA:95 min
Cast: Jey Crisfar, Katharina Klewinghaus, Susanne Sachße, Marcel Schlutt

Otto; or up with dead people, duygusal ve gergin bir zombi filmi ama amacı ve anlatmaya çalıştıkları yüzünden bu tarz filmlerinden çok ayrı bir yerde. Kendini zombi mi sanıyor yoksa gerçekten bir zombi mi anlayamadığımız Otto karakteri, filmin yönetmeni Bruce La Bruce'un yarattığı yapay bir dünyada yaşıyor sanki. Etrafta bulduğu etleri yiyor, içgüdüsel olarak hareket ediyordur, bilinçli kararlar vermez. Otto, politik ve sert bir zombi filmi yapmak isteyen lezbiyen yönetmen Medea'nın oyuncu ilanını görmesi üzerine Medea'yı bulur. Filmi, Medea'nın çektiği siyah-beyaz görüntüler ve Otto'nun gerçek dünyası (bu bölümler renkli) arasında dönüşümlü olarak izliyoruz. Sanırım Medea, filmindeki eşcinsel zombilere kapitalist sistemin maddeci anlayışına aykırı bir duruş sergilemeleri amacıyla yer veriyor, ben aslında tam kavrayabildiğimden emin değilim gay zombilerin toplu halde seviştiği bir sahnenin (ya da sevgilisinin bağırsaklarını çıkarıp yiyen ve o boşluğu cinsel ilişki için kullanan başka bir zombinin bulunduğu sahnenin) amacını. Belki de bunların estetik bir çabanın sonucu olduğunu söyleyebiliriz, müzikleriyle (cocorosie ve antony and the johnsons şarkıları duymak güzeldi) birlikte düşününce görselliğinden etkilenmemek elde değildi, masal gibiydi gerçekten. Ama bu masala ortak olmak, sadece izlemek değil de anlamak pek kolay olmadı. Kapıldım sadece filme. Şimdi düşününce belirli bir amacı olduğunu söylemekte zorlanıyorum; Otto'nun yalnızlığının, terk edilmişliğinin, pisliğinin aslında insanı simgeleyen özellikleri olduğunu düşündüm, şu durmadan tüketen ilerleyişimizin sonunda olacağımız durum, bilinçsizlik ve çöp. Filmin etkisi garip ve büyüktü, kamera açıları, bağırsaklar, Otto'nun kafasının içinden geldiğini hissettiğimiz sesler, zombi olmadan önceki hayatından hatırladığı erkek arkadaşıyla olan anılarının getirdiği duygusallık, karmaşıktı yani... Film, Berlin ve Sundance festivallerinden sonra buraya gelmiş bu yüzden yönetmen Bruce La Bruce İstanbul'daydı; filmden sonra soruları yanıtladı. Soru cevaplama bölümü için ayrılan zaman bana yetmedi; uzun uzun dinlemek isterdim yönetmeni. Filmi izleyenler için söyleyeyim; tavşan gerçekmiş ve içine yenilebilir maddeler konularak o sahne çekilmiş smile.gif .
+Quote Post
gündüzdoğanay
mesaj Feb 26 2008, 12:17 AM
İleti #230

2046 da hiçbir şey değişmez.
Group Icon

Grup: Müdavim
Nereden: Nevy TeAM
Üye No.: 26

forum resmi

İki eşcinsel arkadaşın ilişkilerine Arjantin semalarından ışık tutan Wong Kar Wai, eşcinsellik ve Arjantin temalarını arka plana alarak aşk, kıskançlık,güvensizlik olgularını irdelemiş. Film ağır ilerlemesine rağmen Kar Wai'nin bir tablo edasıyla çektiği kareleri izlerken zaman zaman filmin hiç ilerlememesini diliyor insan. Tüm bu tabloları enfes müziklerlerle her zamanki gibi tamamlamayı ihmal etmemiş Kar Wai.

--------------------
İnsanların yanında mutlu değilim,yeterince içersem kayboluyorlar.(Charles Bukowski)
Cennetten kovulan ilk alkolik.
Bir keresinde birine aşık olmuştum. Bir süre sonra orada değildi. (2046)
Felsefe cahili, popüler kültür düşmanı...
+Quote Post
213
mesaj Feb 26 2008, 01:52 AM
İleti #231

Etkin Üye
Group Icon

Üye No.: 17

forum resmi

IMDB
Cloverfield (2008)

Directed by: Matt Reeves
Genre: Action / Mystery / Sci-Fi / Thriller
Tagline: Some Thing Has Found Us
Plot Outline: Revolves around a monster attack in New York as told from the point of view of a small group of people.
User Rating: 7.9 / 10 (54,406 votes)
Runtime: 85 min
Cast: Lizzy Caplan, Jessica Lucas, T.J. Miller, Michael Stahl-David

Sadece sinemada izlenmesi gereken bir film. Buradan da sinemaya bir şey katamayacağını anlıyorum biraz. Ancak heyecanlandıran ve geren bir film. İlk 15 dakika midem bulansa da görüntülerden sonra sizi yakalıyor ve sonuna kadar bırakmıyor film.
Şöyle de bir özelliği var filmin: Filmde alt öykü nasıl ana hikâye olur, ana hikâye olması gereken öykü nasıl alt öykü olur, bunu çok güzel görebiliyorsunuz. Sırf bu yönüyle sinemada bir çığır açması da çok zor. Ancak canavar hikâyesi resmen alt öykü olmuş ve buna benzer ve benim aklıma ilk gelen film olan Godzilla (1998)'yı çekim tekniklerini ve diğer tüm ayrıntıları bir kenara bırakıp da düşündüğünüzde Cloverfield kıyaslanamayacak kadar daha iyi bir film. Ama yine de bir canavar filmi. smile.gif Türleri içinde düşünürsek, filmin puanı: 6/10.

Bu ileti 213 tarafından Feb 26 2008, 01:55 AM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------
sometimes... you've just got to rock...
+Quote Post
mustix
mesaj Feb 29 2008, 02:12 AM
İleti #232

Rookie
Group Icon

forum resmi

IMDB
Welcome to Dongmakgol (2005)

Directed by: Kwang-Hyun Park
Genre: Comedy / Drama / War
Plot Outline: Soldiers from both sides of the Korean divide live among villagers who know nothing of the war.
User Rating: 7.9 / 10 (1,038 votes)
Runtime: 133 min
Awards: 2 wins
Cast: Jae-yeong Jeong, Ha-kyun Shin, Hye-jeong Kang, Ha-ryong Lim

Kuzey Kore ve Güney Kore arasındaki savaş sırasında birliğini kaybeden 3 kuzey Kore 2 tane de güney Kore'li asker, dış dünyayla bir bağlantısı olmayan, savaşın hatta silahın ne olduğunu bilmeyen bir köyde karşılaşır. Birbirlerini öldürmek için fırsat kollayan bu iki grubun komik, bir o kadar da duygusal hikayesi anlatılıyor.

Son zamanlarda izlediğim en güzel filmdi. Çeşitli filmlerden yapılan benzetmeler çok güzel olmuş. Mutlaka izlenmesi gereken bir film bence.

10/10

Bu ileti mustix tarafından Mar 1 2008, 02:09 AM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
cb_spike
mesaj Mar 1 2008, 07:53 AM
İleti #233

Etkin Üye
Group Icon

Grup: Müdavim
Üye No.: 1,218

IMDB
Run Fatboy Run (2007)

Directed by: David Schwimmer
Genre: Comedy
Tagline: Love. Commitment. Responsibility. There's nothing he can't run away from.
Plot Outline: A chunky, clueless guy leaves his pregnant fiancée on their wedding day only to discover -- 5 years later -- that she is his one true love...
User Rating: 7.0 / 10 (3,905 votes)
Runtime: 100 min
Awards: 1 nomination
Cast: Simon Pegg, Thandie Newton, Hank Azaria, Dylan Moran

Vasat bir film.
Bazı yerleri güzel olsada bir o kadar sıkıcı yeri de var.
Simon Pegg hatrına izlenebilir. 6/10

Edit: Mr. Ghoshdashtidar karakteri de iyiydi, eklemeden geçmeyeyim dedim. smile.gif

Bu ileti cb_spike tarafından Mar 1 2008, 07:55 AM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
BuRnOut
mesaj Mar 1 2008, 07:40 PM
İleti #234

Edilgen Bir Uyumsuz
Group Icon

Grup: Veteran
Nereden: Düşler Ülkesi.
Üye No.: 8

forum resmi

IMDB
Fido (2006)

Directed by: Andrew Currie
Genre: Comedy / Horror / Sci-Fi
Tagline: Laugh your head off.
Plot Outline: Timmy Robinson's best friend in the whole wide world is a six-foot tall rotting zombie named Fido. But when FIDO eats the next-door neighbor...
User Rating: 7.0 / 10 (4,667 votes)
Runtime: 91 min
Awards: 11 wins
Cast: Carrie-Anne Moss, Billy Connolly, Dylan Baker, K'Sun Ray

Blood Ties serisini takip edenlerin tanıyacağı Dennis Heaton’ın hikayesinden uyarlanan Fido, klasik bir zombi filmi değil. Amerikan banliyö yaşantısını Pleasantville tarzı bir soap opera havasında yansıtan film, bir ucuyla da tüketim toplumuna ve mekanikleşen insan yaşantısına dokunduruyor. Yine Pleasantville’de olduğu gibi farklı olana ve farklılıklara karşı çıkan konformist bir toplumun egemenliği ve köleleştirilerek her türlü görevde kullanılan zombilerin varlığı toplumsal bir eleştiri niteliğinde. Bu eleştirisini, Night of the Living Dead tarzı bir zombi filmi atmosferiyle veren yönetmen Andew Currie, eski tip klasik romantik filmleri de selamlamayı ihmal etmiyor.

10/7

--------------------
forum resmi

Zaman, hediye vermez insana
ve doğru diye bir şey yoktur onun kıyısında

+Quote Post
trineo
mesaj Mar 4 2008, 10:14 AM
İleti #235

Üye
**

Üye No.: 1,599

forum resmiforum resmi

IMDB
Dip huet seung hung (1989)

Directed by: John Woo
Genre: Action / Crime / Drama / Thriller
Tagline: This film will blow you away.
Plot Outline: A disillusioned assassin accepts one last hit in hopes of using his earnings to restore vision to a singer he accidentally blinded, only to be double-crossed by his boss.
User Rating: 7.9 / 10 (14,920 votes)
Runtime: 111 min / Australia:96 min / Taiwan:141 min / U...
Cast: Yun-Fat Chow, Danny Lee, Sally Yeh, Kong Chu

Bir tetikçi olan Ah Jong karakterinin etrafında dolaşan bir konuya sahiptir.. Tetikçi aldığı bir işi tamamlarken kazara bir bar şarkıcısı onun yüzünden kör olmuştur. Artık katilimizin bir görevi de ona yardım etmektir..

1954 Yapımı olan ve Rock Hudson'ın oynadığı "Magnificent Obsession" filmi John Woo için esin kaynağı olmuştur bu filmde..

IMDB
Lat sau san taam (1992)

Directed by: John Woo
Genre: Action / Crime / Drama / Thriller
Tagline: As a cop, he has brains, brawn, and an instinct to kill.
Plot Outline: A tough-as-nails cop teams up with an undercover agent to shut down a sinister mobster and his crew.
User Rating: 7.9 / 10 (12,516 votes)
Runtime: 126 min / Germany:92 min (cut version) / Taiwan:1...
Cast: Yun-Fat Chow, Tony Leung Chiu Wai, Teresa Mo, Philip Chan

Bu filmi anlatmak yerine bu işi bir anektoda bırakmayı daha uygun buluyorum:

"Tam bir sinema delisi olan Martin Scorsese videoteklerden rastgele topladığı filmleri seyrettiği gecelerden birinde "Hard Boiled"ı izler ve şaşkınlığa düşer. Menajerini arayarak kendisine Woo'nun telefon numarasını bulup bulamayacağını sorar ve az sonra telefonda Woo ile konuşmaktadır. Meslektaşını heyecanla tebrik eder ve "Az önce izledigim filminiz bana ne kadar büyük ilhamlar verdi ve çektiğiniz bir çok sahneden ne kadar etkilendiğimi bilemezsiniz.." der.
John Woo şöyle cevap verir;
"Saygıdeğer Scorsese.. Eger filmimi bir kez daha izleme şerefini bana bahşederseniz; dikkatlice baktığınızda asıl benim sizden ne kadar etkilendiğimi ve sizden ne kadar ilham almış olduğumu da farkedeceksiniz.."

İki büyük sinemacının zerafet kokan sözleri filmin nasıl şaheser olduğunuda bize göstermektedir zaten..

John Woo ve Chow-Yun Fat'in, yönetmen-oyuncu işbirliğiyle imza attıkları bu filmler, Hong Kong ve Dünya Aksiyon Sineması'nın en kült aksiyon filmleridir.. Benim en beğendiğim film bunlardan "The Killer" filmidir, birçok Woo hayranında olduğu gibi.. Sinema eleştirmenleri ise daha çok "Hard Boiled" filminin en iyisi olduğunu iddia etmişlerdir..

Herikiside çok güzel olan bu filmler, hem oyuncusunu, hemde yönetmenini sinema severler nezdinde efsaneleştirmiştir.. "Empire" dergisi "Hard Boiled" filmi için "Bir düzine Die Hard" filminden daha iyi demiştir ve 5 yıldızla ödüllendirmiştir..

Bu ileti Bob le Flambeur tarafından Mar 4 2008, 01:52 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
Clint Eastwood
mesaj Mar 10 2008, 08:23 PM
İleti #236

Quick on the trigger
Group Icon

Nereden: Somewhere in Time...
Üye No.: 207

forum resmi

IMDB
10,000 B.C. (2008)

Directed by: Roland Emmerich
Genre: Adventure / Drama
Tagline: It takes a hero to change the world.
Plot Outline: A prehistoric epic that follows a young mammoth hunter's journey through uncharted territory to secure the future of his tribe.
User Rating: 5.6 / 10 (2,151 votes)
Runtime: 109 min
Cast: Steven Strait, Camilla Belle, Cliff Curtis, Joel Virgel

Genç Türkcell diye bir şey olunca, hemen bile bile lades diyebiliyor insan. Konu zaten son derece kısıtlı, gencimizin kabilesini "dört ayaklı şeytanlar" (at diyelim biz onlara, sonra biz yorumunu okuduk, canavar çıkar gittiydik demeyin) basar ve kabileden bir çok kişiyi öldürür ve bir çok kişiyi de kaçırırlar köle olarak. Sonra takip başlar. Fragmanı kadarını açık edeyim bari: "Piramitlerin inşa devresine giderler." Amaç kabileyi kanla kurtarmaktır. Son derece basit bir konu. Gördüğünüz üzere üç cümlede özetleniyor. Bir de nedense Epik yapma yoluna gitmişler ki, çok sinirimi bozdu; tüm klişeler uygulanmış. Görsel bir şov sunsalar beğenecektim ama o da son anlarında biraz var. Beğenmedim hiç...

4/10

forum resmi

IMDB
Jumper (2008)

Directed by: Doug Liman
Genre: Action / Adventure / Sci-Fi / Thriller
Tagline: anywhere is possible.
Plot Outline: A genetic anomaly allows a young man to teleport himself anywhere. He discovers this gift has existed for centuries and finds himself in a war that has been raging for thousands of years between "Jumpers" and those who have sworn to kill them.
User Rating: 6.0 / 10 (14,283 votes)
Runtime: 88 min / USA:90 min
Cast: Hayden Christensen, Jamie Bell, Samuel L. Jackson, Rachel Bilson

MÖ 10,000'den iki saat sonrayı gösteriyordu. Etraf puslu, yanımda babasına her birşeyi soran çocuk oturuyor. Daha sinemaya girerken belliydi başıma bela olacağı. Bir alavere yapıp iki kotluk atladım, gelen de olmadı uzaktan sesleri duyar gibiydim... "Baba, adam atlıyor mu?" "Yok yavrum zamanda kayboluyor" Yok artık...

Neyse filme geleyim, tüm olumsuz koşullara rağmen sevdim. Işınlanabilen bir genç ile bunu öğrenip peşine düşen bir adamın kovalamacısını anlatan filmde aksiyon dozajı yüksek, başroldeki oyuncumuz paso ışınlanıyor çünkü. Jaime Bell ve Hayden Christensen sırıtmıyorlar, Samuel L. Jackson kendini kasmamış; hep üstün performans verirdi ama bu filmde de kötü değil. Rachel Bilson çok tatlı ama dudağında uçuk çıkmış fark ettim oleyo.gif Yönetimde iyi sayılır. Bayağı hızlı gelişiyor ve akıyor. Mantık hatalarına rağmen keyifli bir seyirlik vaat ediyor. Sıkılmadan izledim. M.ö. 10,000'den de daha fazla efekt yapmışlar. Ben tam tersini bekleyerek filmlere girmiştim.

7/10.

Bu ileti Clint Eastwood tarafından Mar 10 2008, 08:24 PM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------
KLASİK FUTBOL

Öyküsü olmayan adam, Bufalo çayırındaki rüzgara benzer...

Moon Station Z

Sinema, edebiyat ve müzik üstüne bir blog.
+Quote Post
Taurus
mesaj Mar 10 2008, 09:24 PM
İleti #237

Etkin Üye

Nereden: İstanbul
Üye No.: 72

Başlığa tüm yazan arkadaşlara teşekkür ederim. Hepinizin görüşlerinizi ayrı ayrı okudum, sizlerden feyz alarak hakkında önyargılı davrandığım filmler konusunda bile ne denli hataya düştüğümü de gördüm. Sayenizde hiç adını sanını duymadığım filmleri fark ettim. Teşekkürler dostlar. flowers.gif
+Quote Post
melih
mesaj Mar 11 2008, 11:26 PM
İleti #238

Etkin Üye
Group Icon

Üye No.: 2

forum resmi

IMDB
The Mist (2007)

Directed by: Frank Darabont
Genre: Drama / Horror / Sci-Fi / Thriller
Tagline: Fear Changes Everything
Plot Outline: A freak storm unleashes a species of blood-thirsty creatures on a small town, where a small band of citizens hole-up in a supermarket and fight for their lives.
User Rating: 7.7 / 10 (12,852 votes)
Runtime: USA:127 min
Cast: Thomas Jane, Marcia Gay Harden, Laurie Holden, Andre Braugher

Nereden geldiği bilinmeyen bir sis tüm kasabayı bir gün içinde kaplar...

Usta'nın filmlerini perdeye aktarmak hiç kolay değil. Ne kolay değili, basbayağı imkânsıza yakın işte. Bundan önceki tecrübelerimizde payda duran yazar 1'in altındaki paydada sonsuzluğa yaklaşan başarısız girişimler gördük. Görmeye de devam edeceğizdir, eminim. "Uyarlamaları olmuyor kitaplardaki gibi" idefiksi neredeyse yerleşmeye yüz tutmuşken, Frank Darabont sıfıra doğru yaklaşan, hatta sıfır kabul edilebilir raddeye gelmiş o devasa karamsarlık sisini yardı ve göğsünü gere gere Sis'i baştan yarattı. Yarattı kelimesi fazla iddialı durabilir, The Mist de iddialı bir yapım, ne var yani bunda. İçine anlaşılmaz ilahi müzikler kattı. Başta yadırgandı. Korku filmiydi bu, ne de olsa. Dışarıda canavarlar atlayıp zıplayacak, zıbaaaam! şeklinde efektlerle bizleri yerimizden hoplatacak, havada uçuşan kollar ve bacaklardan kanlar fışkıracaktı. Midemiz elverdiği ölçüde mısırımızdan bir tomar daha alıp kanlı sahnelerde kafamızı çevirecektik. Sinemada korku buydu çünkü. Korkmak buydu çünkü. Evet, bir korku filmidir Sis. Ama gerçek bir korku, sapına kadar korku. Bu korkuyu perdede yansıtınca da adına korku filmi deniyor. Daha fazla anlatırsam filmi anlatmış olacağım. Ben en iyisi değinilmeden geçilemez kapanışla bitireyim. Darabont kitapla uzaktan yakından hiçbir alakası olmayan bir final çekti. Kitapta olmayanı yansıttı. Belki de çoğunluğu korkutacak tek öğeyi ekledi o finale. Sonra da şu çıkarımı sağlattı: Bilinmeyen mi daha korkunçtur, yoksa bildiklerimiz mi?

8/10

--------------------
+Quote Post
mustix
mesaj Mar 12 2008, 02:53 AM
İleti #239

Rookie
Group Icon

forum resmi

IMDB
Bin-jip (2004)

Directed by: Ki-duk Kim
Genre: Crime / Drama / Romance
Plot Outline: A transient young man breaks into empty homes to partake of the vacationing residents' lives for a few days.
User Rating: 7.9 / 10 (9,516 votes)
Runtime: 90 min
Awards: 6 wins
Cast: Seung-yeon Lee, Hyun-kyoon Lee, Hyuk-ho Kwon, Jeong-ho Choi

Filmi nasıl anlatayım bilmiyorum. Çünkü ne söylesem eksik kalacak. Çok güzel bir hikaye, inanılmaz bir müzik ve süper bir final. Budur!

Filmi birlikte izlediğim kardeşim, finalde, baskül gene bozulmuş dese de içimden gülmek gelmedi nedense.

10 / 10
+Quote Post
BuRnOut
mesaj Mar 12 2008, 04:36 PM
İleti #240

Edilgen Bir Uyumsuz
Group Icon

Nereden: Düşler Ülkesi.
Üye No.: 8

IMDB
Margot at the Wedding (2007)

Directed by: Noah Baumbach
Genre: Comedy / Drama
Tagline: One family. Infinite degrees of separation.
Plot Outline: Margot and her son Claude decide to visit her sister Pauline after she announces that she is getting married to less-than-impressive Malcolm. In short order, the storm the sisters create leaves behind a a mess of thrashed relationships and exposed family secrets.
User Rating: 6.5 / 10 (2,566 votes)
Runtime: 93 min / USA:91 min
Awards: 6 nominations
Cast: Zane Pais, Susan Blackwell, Nicole Kidman, Jack Black

The Squid and the Whale gibi bir filmle çok parlak bir çıkış yapan Noam Baumbach, ikinci filmiyle beni hayal kırıklığına uğrattı. İlk filminden de aşina olduğumuz üzere, sorunlu bir ailenin fertlerini ve bunların çevresinde gelişen olayları anlatan yönetmen, bu sefer ilk filmindeki drama ve komedi arasındaki o muazzam ayarı tutturamamış. Bunda yarattığı çok itici Margot karakterinin de büyük etkisi var tabii. Narsist, bencil, çevresindekileri aşağılamayı huy edinmiş, kişilik sorunları olan ve bunların ötesinde bir de annelik vasfını taşıyan Margot, kardeşi Pauline'le kıyaslandığında onun tam zıttı özellikleri barındırıyor. Tezatlıkları ve bu tezatlıklardan yarattığı mizansenleri ilk filminde sıklıkla kullanan ve yeri geldiğinde filmine yedirmiş olduğu metaforlarla da anlatımını zenginleştiren Baumbach, ikinci filminde ne yazık ki bunları başaramıyor. Margot at the Wedding ile kendisine boşuna yeni Wes Anderson dendiğini de açıklığa kavuşturmuş bir nevi. Yönetmenin son çalışması, Wes Anderson’un ölümüne sıkıldığım filmi Royal Tenenbaums filmine benzer bir etki bıraktı bende. Gerçekten her yönüyle Anderson’u ve sinemasını takip ediyor Baumbach. Umarım ileride daha az sıkıcı filmlerle de kendisini izleriz. Bu tarz yönetmenlerin filmlerinin ortak yazgısı da bu olsa gerek; ne zaman bir başyapıt ne zaman sıkıcı bir film çıkacağı hiçbir zaman kestirilemiyor.

10/5

--------------------
forum resmi

Zaman, hediye vermez insana
ve doğru diye bir şey yoktur onun kıyısında

+Quote Post

54 Sayfa V « < 14 15 16 17 18 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

- Basit Görünüm Şuan: 25th October 2020 - 04:42 AM