IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

Reply to this topicStart new topic
> Imdb en kötü 100 film listesindeki Türk filmleri ve bunların ortak noktası
reel
mesaj Jan 27 2009, 07:32 PM
İleti #1

Last Night I Dreamt That Somebody Loved Me
Group Icon

Grup: Veteran
Nereden: Wired
Üye No.: 13

Bugün imdb'de şöyle bir gezinirken gözüme bir şey takıldı. Imdb'nin en kötü 100 film sıralamasındaki Türk filmleri ve bu filmlerin ortak noktası.

Listede bulunan filmler şunlar:
13. Emret komutanim: Sah mat (2007)
28. Dünyayi Kurtaran Adam'in oglu (2006)
54. Keloglan kara prens'e karsi (2006)

Liste aşağı doğru biraz devam etse bunlara eklenecek 4-5 çok düşük puanlı Türk filmi daha var. Peki, nedir bunların ortak noktası derseniz. Bu noktada gözüme çarpan hepsinde M. Ali Erbil'in oynuyor oluşu. Yanlış anlaşılmasın M.Ali Erbil'i karalamaya ya da yermeye çalışıyor değilim. Sanırım zaten bunu kendi kendine başarıyor. smile.gif Fakat anlayamadığım şu, bu kadar kötü işlere el atan bir adamı neden hala sinema filmlerinde oynatıyorlar? Yani düşünüldüğünde dünyanın en geniş veri tabanına sahip sitede -Hollywood filmlerini dışarıda tutarsak- yıllık üretilen film sayısına oranla son 100 listesinde bu kadar Türk filmi biraz abes değil mi? Bu nasıl bir yapımcılık, nasıl bir yönetmenlik ve nasıl bir oyunculuk anlayışıdır? Yani para kazandığınız mesleğinizi bu derece aşağılamak...

Şahsın Imdb kayıtlı filmleri ve puanları şöyle:
Maskeli besler kibris (2008) 2.7
Emret komutanim: Sah mat (2007) 1.7
Dünyayi Kurtaran Adam'in oglu (2006) 1.8
Keloglan kara prens'e karsi (2006) 2.1
Hababam sinifi 3,5 (2006) 2.4
Hirsiz var! (2005) 4.4
Hababam sinifi askerde (2005) 2.4
Hababam sinifi merhaba (2004) 2.4
Teberik sanssiz (2004) 1.5
Ömerçip (2003) 2.0
Hemso (2001) 4.1
Kahpe Bizans (2000) 5.1
Bay E (1995) 3.1
Hülya (1988) 2.9
Hababam sinifi güle güle (1981) 6.7
Ask dedigin laftir (1977) 1.5
Harakiri (1975) 4.3
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
cartman26
mesaj Jan 27 2009, 08:43 PM
İleti #2

Üye
**

Grup: Üyeler
Üye No.: 1,411

Sevgili reel, bana göre bu eleştirileri M. Ali Erbil'den çok senarist ve yönetmenler hak ediyor. M. Ali'nin oyunculuğunu beğenmiyorum ama, bu tarz filmlerde oynamasının sebebi oyunculuğunu geliştirmekten ziyade maddiyattır sanırım. Benim asıl anlamadığım bu kadar zevksizmiyiz ki ,bu tarz filmler çekilmeye devam ediyor.
+Quote Post
Funkster
mesaj Jan 28 2009, 12:33 AM
İleti #3

Etkin Üye
Group Icon

Grup: Veteran
Üye No.: 6

QUOTE(reel @ Jan 27 2009, 05:32 PM) *

Yani düşünüldüğünde dünyanın en geniş veri tabanına sahip sitede -Hollywood filmlerini dışarıda tutarsak- yıllık üretilen film sayısına oranla son 100 listesinde bu kadar Türk filmi biraz abes değil mi? Bu nasıl bir yapımcılık, nasıl bir yönetmenlik ve nasıl bir oyunculuk anlayışıdır? Yani para kazandığınız mesleğinizi bu derece aşağılamak...

Adamlar kötünün bile kıymetini biliyorlar. Bunların IMDB'ye girmeleri bile gurur veriyordur kendilerine. oleyo2.gif Yapımcı, yönetmen, oyuncu tayfası için çektikleri bu filmler IMDB tarafından kötü diye etiketleniyorsa sanmıyorum ki bunu umursasınlar. IMDB'yi menkul kıymetler borsasının bir uzantısı sananlar bile olabilir. Birkaç film çekmiş Beyaz bile geçenlerde NTV kanalındaki programında Sundance Film Festivali'ni hiç duymadığını bilmeden ele verdi. O gece internete girip ne olduğunu öğrendiyse utanmıştır herhalde. Bilmesi gerekir mi, bence evet. Fakat bu kez adını vermek istemediğim bir bayan oyuncu -ki bu zavallı IMDB mağduru filmler dışında biraz daha eli yüzü düzgün filmlerin oyuncusudur- kendisine sorulan "en beğendiğiniz aktör kim" sorusuna epey bir düşündükten sonra Brad Pitt yanıtı vermişti. Şimdi bu örnekler neyin ölçüsüdür? Çok kısa yoldan, bu dibe vurmuş filmlerin, hatta bunlardan bir iki gömlek üstün olanların bile oyuncuları, yönetmenleri, yapımcıları dünyadaki sinema hareketlerinden bihaber olan gala oyuncuları, gala yönetmenleri, gala yapımcılarıdır. Galalarda havalarından geçilmez. Sinema üzerine cehaletlerini ortadan kaldırmak uğruna hiçbir çaba göstermezler. Onlar için bu filmleri çekmek, para kazandıkları mesleklerini aşağılamak demek değil ki! Sorsanız onun üstüne film tanımazlar sinema tarihinde. Şu gala muhabbetlerini kaçırmamaya çalışıyorum, çok komik oluyorlar. (Zaten filme emeği geçenler ve onların eşleri dostları filmin kendisi için değil, galalar için orada oluyorlar genelde). Kameralara utanmadan "biz ekip olarak bu filme inandık" falan diyorlar resmen! Bir kul da çıkıp "bunun nesine inandın abi?" diye soramıyor. Tabii IMDB puanlaması, oylaması, şusu busu hep tartışılır. Ben seviyorum IMDB'yi. Puanlamaları da zaten ilk baktığım satır oluyor genelde. Bilgi verdiği gibi fikir de veriyor IMDB. O puanlara tav oluyor muyum? Her zaman değil. Ama en azından şans vermemi sağlıyor, bana "hemşerim bak, tarihte böyle de bir film çekilmiş, puanı da şu, yersen artık" seçeneğini sunuyor.

Bu ileti Funkster tarafından Jan 28 2009, 12:42 AM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
2 kullanıcı bu başlığı okuyor (2 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

- Basit Görünüm Şuan: 8th December 2019 - 05:33 PM