IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

Reply to this topicStart new topic
> Life of Brian (1979), Monty Python klasiği...
Siyanure
mesaj Jul 10 2007, 08:23 PM
İleti #1

orada olmayan adam
Group Icon

Grup: Veteran
Nereden: dark city
Üye No.: 149

forum resmi

IMDB
Life of Brian (1979)

Life of Brian (1979) PosteriYönetmen: Terry Jones
Tür: Comedy
Slogan: A motion picture destined to offend nearly two thirds of the civilized world. And severely annoy the other third.
IMDB Notu: 8.2 / 10 Top 250: #149 (77,457 oy)
Süre: 94 min
Oyuncular: Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle

İngiliz komedi grubu Monty Python'un işe ilk başladıkları TV serileri, sonrasında çıktıkları sahne şovları,yayınladıkları kitaplar ve çektikleri filmler ile dünyanın komedi ve eleştiri mirasına yaptıkları katkı aslı yadsınamaz. Monty Python 6 kişiden oluşuyor. (Terry Gilliam, John Cleese, Graham Chapman, Terry Jones, Eric Idle,Michael Palin) 1969’da kurulan ekibin bir çok üyesi yaptıkları işin eğitimini ciddi bir şekilde almış prestijli ünivertilerde okumuş.1969’dan 1975’e kadar BBC için 45 bölümlük Monty Python's Flying Circus adlı bir dizi çevirmişlerdir. Life of Brian dışında büyük ses getiren diğer filmleri 1975’de çekilen Monty Python and the Holy Grail ile 1983 yapımı The Meaning of Life. İngiliz mizahının tüm inceliklerini ortaya döken, bu absürd ve ironik komediyi yer yer politik, sosyal eleştirileriyle daha anlamlı kılan gruba hayatının bir döneminde rastlayan insanlar genelde ikiye ayrılıyor. Monty Python’un hikayelerinde hiçbir bütünlük bulunmayan,anlaşılmaz espriler yapan,ego tatmininden öteye gidememiş, başarısız üçüncü sınıf bir güldürü takımı olarak görenler ve, eleştirilerinde derinlik ve gerçek mizahı tadan, fiziksel güldürüden çok bir düşünme safhasından geçirip keyif alınabilecek bir grup olarak algılayanlar…

forum resmi

Life of Brian; İsa’dan birkaç metre ötede onunla eşzamanlı doğan Brian’ın İsa ile paralel yürümekte olan öyküsü aslında. Kayan bir yıldızın yönlendirdiği üç tane doğulu bilgenin yanlış eve girip, yanlış kişiyi kutsamalarıyla Brian’ın hayatı şekillenir. Sonrasında onu büyümüş, babası Romalı bir asker olmasına rağmen Romalılar’dan nefret eden bir “Musevi Cephesi Halkı” üyesi olarak görürüz. Brian katıldığı anarşik örgütte Judith’e aşık olur, ve büyük bir fedakarlığa girişir...

Çekildiği tarih olan 1979’dan bugüne pek çok sansür girişimine hedef olan Life of Brian bugün bile Norveç’te yasaklıdır. Özellikle kilisenin aforoz çabalarının sebebi Tanrıyı ve Hristiyanlığı kötüleme ve inançlarla dalga geçme unsurlarıdır. Oysa filmin temel hedefi dinler değil, bunların yorumlanmasındaki saçmalıklar, akılsızlıklar, şarlatanlıklardır. İncil’den de yer yer yapılan alıntılar dahilinde film tarihi yıkar ve kendi kurallarına göre yeniden inşa eder. (Tıpkı daha ağırbaşlı ve ikili ilişkiler üzerine yoğunlaşan Reconstruction gibi.) Zaten bulundurduğu gerçeküstü öğeler bunu doğrular niteliktedir.

Kafası fena halde karışmış Nasıralı Brian'ın kaderinde mesih olmak vardır. Kendisi ne yaparsa yapsın bunu engellemek pek güçtür. Çünkü insanlar ona inanmaz. Aslında onun simgesel kimliğine o kadar inanırlar ki, bu onun insan olarak varlığına, fikirlerine inanmayı güçleştirir. Filmin temel kaygılarından birisi işte bu noktadaki zeka ürünü bir atışmayla dillendirilir;Brian'ın evinin önüne toplanan kalabalık her an mesihlerinden bir işaret beklemektedirler,Brian bağırır:

-Beni yanlış anladınız. Beni takip etmek zorunda değilsiniz. Kimseyi takip etmek zorunda değilsiniz.
Kendi kendinize düşünebilirsiniz. Sizler birer bireysiniz.
-(Hep bir ağızdan) Evet, bizler birer bireyiz.
-Hepiniz farklısınız!
-(Hep bir ağızdan) Evet hepimiz farklıyız!
-(Bir kişi) Ben değilim.
-Kendi kendinize bunu keşfetmelisiniz.
-(Hep bir ağızdan) Kendi kendimize bunu keşfetmeliyiz.
-Aynen!
-(Hep bir ağızdan) Bize daha fazla anlat.

Sorun aslında kimsenin farklı olmaması. Sürü psikolojisi topluma sindirilmiş, fakat bu durumda bile hepimiz farklıyız diyebiliyorlar. Aralarında gerçekten farklı olan tek kişi de öyle olmadığını iddia ediyor. Tam bir paradoks. Monty Python'dan şık bir akıl oyunu...

forum resmi

Üstünden uzun yıllar geçmesine rağmen Life of Brian bugün çekilse aynı takdiri toplayacak bir film. Eleştiri getirdiği durumlar henüz aşılamamış, insanlık tarihi boyunca da aşılamayacak gibi görünüyor. Musevi Cephesi Halkı ve Musevi Halkın Cephesi’nin birbirini düşman bellemesi her daim parçalara ayrılmış sol görüş topluluklarını hatırlatmıyor mu? Politik de pek çok alt metni bulunan film duruşu açısından ilk bakışta yayılmacılığı tasdikliyormuş gibi okunabilir fakat dikkat edilirse Romalılar’a yapılan iğnelemeler bunu çok mümkün kılmıyor. Tarafsız, tamamen yukarıdan bakan, eleştirelliğe bulanmış fakat bunu Trier kibiriyle değil de İngiliz mizahıyla yapmış Python. Döneminin fırtınalar estiren Star Wars çılgınlığına atıfta bulunduğu sahne ise beklenmedik anda koltuktan düşürebilir.Life of Brian; yukarıda örnekleri verilenlerin dışında tarih yazıcılığı, cinsiyet ayrımları, totaliterlik, dil, din yani tüm zamansız karmaşalara sihirli değneğini değdiriyor.Yer yer en salakça gibi görünen şakalar en derinleri oluyor, metaforik ve gerçeküstü anlatımı adeta acı hayatı tatlı bir dille anlatmasına olanak sağlıyor.

Altı Python üyesinin toplamda rekor düzeyde 43 karakteri canlandırdığı film 'Always Look On The Bright Side Of Life’ ile sonlanıyor. Her ne kadar eğlenceli gibi görünse de sözleri dikkatle dinlendiğinde vicdan muhasebesi yaptırabilir. Anti-katartik sonuyla da izleme zevkini zirveye çıkaran Life of Brian
yarım yüzyılda değerinden hiçbir şey kaybetmeyen unutulmaz bir komedi başyapıtı.

Bunu sevenlere ilişkilendirilmesi başta imkansız görünen ama hoşa gidebilecek başka unutulmazlar;

Coen Kardeşler’den Fargo
Ingmar Bergman’dan Seventh Seal
Marx Kardeşler’den Duck Soup
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
baronio
mesaj Jul 10 2007, 09:05 PM
İleti #2

Etkin Üye
Group Icon

Nereden: Away
Üye No.: 3

Monty Python olgusunu uzun süredir merak ediyordum ama hakkında hiçbir bilgi sahibi değildim. Böylesine detaylı bir tanıtım ve inceleme o yüzden iyi geldi. Muhtemelen kendilerine özgü bir mizah dilleri olan bir ekip bu. Şimdilerde Shaun of the Dead'e aşina olmayanların Hot Fuzz'a burun kıvırması misali, Monthy Pyton'un kendine özgü mizahına aşina olmayanlar için de pek bir anlam ifade etmeyen bir olgu olsa gerek.

En kısa zamanda tüm seriyi izleyeceğim. Klavuzum elbette bu güzel yazı olacak. Teşekkürler sevgili Siyanure. flowers.gif

--------------------
+Quote Post
Siyanure
mesaj Jul 10 2007, 10:38 PM
İleti #3

orada olmayan adam
Group Icon

Nereden: dark city
Üye No.: 149

Dikkatinizi çekebildiğime çok sevindim baronio. Umarım filmler hoşunuza gider, geri dönüp bir şeyler de yazar çizersiniz. İronik ve eleştirel mizah parantezine aldığımızda Dr. Strangelove, Shaun of the Dead, herhangi bir Coen komedisi ile yakın yerlerde duruyor Python yapıtları. Shaun of the Dead'deki "zombileşmiş toplum" , eleştirisi, Strangelove'ın malum savaş ve politik hicvi ile Coen'lerin keskin zekalı esprilerini takdir ediyorsanız Python size göre.

Not : Bu arada uzun süredir isim benzerliği sanıyordum fakat Python üyelerinden Terry Gilliam gerçekten de Brazil ve 12 Monkeys'in yönetmeni olan Terry Gilliam imiş. ohmy.gif
+Quote Post
Clint Eastwood
mesaj Aug 2 2007, 05:39 AM
İleti #4

Quick on the trigger
Group Icon

Nereden: Somewhere in Time...
Üye No.: 207

@baronio

Film inanılmazdır, izlediğim en iyi komedilerden biri diyebilirim. Her sahnesi kült bana göre ve Monty Python'un da en iyi filmidir zannımca, Holy Grail daha çok bilinir nedense ama Life of Brian çok daha iyidir. Hot Fuzz ve Shaun of The Dead'e göre ise çok daha absürd ve uçuk. İlk izlediğimde karnıma ağrılar girmişti, çok komik gerçekten. Monty Python'a başlamak için en iyi film.

@sinyanure
Dikkatli bakınca son çarmıh sahnesinde orada Terry baba... Sırıtıyor, dişleri de kömür siyahı flaugh.gif

İnceleme için de teşekkürler.

Bu ileti Clint Eastwood tarafından Feb 19 2008, 09:45 AM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------
KLASİK FUTBOL

Öyküsü olmayan adam, Bufalo çayırındaki rüzgara benzer...

Moon Station Z

Sinema, edebiyat ve müzik üstüne bir blog.
+Quote Post
aegnor
mesaj May 11 2008, 06:14 PM
İleti #5

Üye
**

Grup: Üyeler
Nereden: asal sayılar cehennemi
Üye No.: 1,614

Çok güzel bir inceleme olmuş.Okuduktan sonra tekrar izledim filmi yine gülmekten kırıldım ama bir sahne var ki yerlere düştüm.Romalı valinin arkadaşı Biggus Dickus'un (umarım doğru yazmışımdır smile.gif ismini ısrarla söylediği ve gülen askerleri haşladığı sahne.
Hala gülüyorum o kadar yani flaugh.gif

--------------------
i've seen what i choose and i really don't care
+Quote Post
Clint Eastwood
mesaj May 11 2008, 06:20 PM
İleti #6

Quick on the trigger
Group Icon

Nereden: Somewhere in Time...
Üye No.: 207

QUOTE(aegnor @ May 11 2008, 07:14 PM) *

Çok güzel bir inceleme olmuş.Okuduktan sonra tekrar izledim filmi yine gülmekten kırıldım ama bir sahne var ki yerlere düştüm.Romalı valinin arkadaşı Biggus Dickus'un (umarım doğru yazmışımdır smile.gif ismini ısrarla söylediği ve gülen askerleri haşladığı sahne.
Hala gülüyorum o kadar yani flaugh.gif

Ben de Roma askerinin ceza olarak duvara 100 kere Faşist Roma yazdırdığı sahneye çok gülüyorum.

--------------------
KLASİK FUTBOL

Öyküsü olmayan adam, Bufalo çayırındaki rüzgara benzer...

Moon Station Z

Sinema, edebiyat ve müzik üstüne bir blog.
+Quote Post
aegnor
mesaj May 11 2008, 06:29 PM
İleti #7

Üye
**

Nereden: asal sayılar cehennemi
Üye No.: 1,614

QUOTE(Clint Eastwood @ May 11 2008, 07:20 PM) *

Ben de Roma askerinin ceza olarak duvara 100 kere Faşist Roma yazdırdığı sahneye çok gülüyorum.

oleyo.gif evet o sahnede süperdi öncesinde bir de grammer dersi vermişti Brian'a flaugh.gif

--------------------
i've seen what i choose and i really don't care
+Quote Post
sofie
mesaj Jan 28 2011, 03:39 AM
İleti #8

Yeni Üye
*

Üye No.: 8,523

izledigim en muhtesem kult filmlerden bir tanesi
her sahnesi insani kahkaya vuruyor ve cok igneliyici de ayni zamanda
taslar yerine guzel oturtulmus

--------------------
film elestirileriWeb Sitem
+Quote Post
cohenlekahve
mesaj Feb 6 2012, 12:09 PM
İleti #9

Yeni Üye
*

Üye No.: 9,677

kesinlikle en çok sevdiğim filmlerden bir tanesi.. çekileli 30 yıldan fazla zaman olmuş bir ingiliz filminin beni bu kadar güldürebiliyor olması ise kayda değer..
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

- Basit Görünüm Şuan: 17th January 2018 - 09:28 AM