IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

Reply to this topicStart new topic
> "Now and Then, Here and There" (1999-2000), (İnceleme)
melih
mesaj Nov 13 2007, 10:04 PM
İleti #1

Etkin Üye
Group Icon

Grup: Veteran
Üye No.: 2

forum resmi
forum resmi
10 milyar yıl
öylesine narin
öylesine çabuk bozulabilen
bir süreçtir ki
Buruk bir sevinç
neredeyse üzücü
bir şefkat uyandırır

Balık tutarken uyulması gereken birkaç kural vardır. Oltaya takılan yemin büyüklüğü tutulacak balıkla orantılı olmalıdır. Büyük yem küçük balığı çekmez, küçük yem de büyüğünü. Ayrıca, yemin de bir albenisi olmalıdır. Sade ekmekle balık yakalandığı da görülmüştür ama böylesi bir balıkçılık hem kendi damak zevkimize, hem de balığın kendisine saygısızlıktır. Sayılı dakikalar içinde avlayacağımız bir canlının son arzusu büyük ihtimalle güzel bir ziyafet çekmek olacaktır. Onun bu son arzusunu yerine getirmemek büyük bir zalimliktir.

Ucundan bir ısırık alınacak bir yapım değil Now and Then, Here and There. Serinin ilk bölümü çok ustaca hazırlanmış bir yemden farksız adeta. Çocuklara özel kuşaklarda verilen "prensin prensesi kurtarma ve sonsuza kadar mutlu yaşamaları hadidesi" kamuflajı altında iğneleri ustaca hazırlanmış bir çile misina yatmakta. Tek mesele yemi yutup yutmak istemeyeceğimiz. Yer altı efsanelerinden biri olmuş serinin talih(sizlik)i de burada yatıyor. İlk bölümü izleyip devam etmeyenlerin sayısı seriyi merak edip bitirenlerden fazla. Belki de bu yüzdendir, 8. senesini devirmek üzere olan seri günümüzde bile kulaktan kulağa yayılmaya devam ediyor.

Akitaroh Daichi var yönetmen koltuğunda. Onun kariyerinde elinizi nereye sallasanız başarıya çarpıyor belki ama galiba onun bile geçmesine izin vermeyecek bir zirve noktası var karşımızda. Çoğunluğunu komedi türündeki yapımlarla doldurduğu portföyünde aykırı sayılabilecek bir kararla Now and Then, Here and There'i çekmeye karar vermiş yönetmen. İlk bölümün kendi içindeki o tatlı pembelik de Daichi'nin eski yapımlarındaki başarılarından geliyor olsa gerek.

forum resmi

Bildiğimiz çocuklardan Shu. Hepsi gibi yaramaz, hepsi gibi aptallığa yakın bir saflıkta, hepsi gibi meraklı ve hepsi gibi sevimli. Sokakta yürürken LaLa-Ru'yu görüyor ve yanına gidiyor. Kız ise gözlerini ufka dikmiş, çıtını çıkarmıyor. Huzur içinde ancak, mavi gözlerinde bir korku beliriyor. Saniyelerle tadabildiği bu huzur çok yakında kaçmak üzere. Peşindeler. Yine buluyorlar onu. Delikanlının bir şeyler yapması lazım yoksa kaçıracaklar onu. Güneş batıyor şimdi. Kelimenin her anlamıyla cehennemin dibindeyiz. Güneş neredeyse Dünya'nın içine girecek kadar yakınında. Bu yeni dünyada çocuklar da asker, öldürmeye eğitimli ve yatkın. Bu dünyada su yok, Lala-Ru var. Öğreniyoruz ki, içine kapanık bu bayanın gizli bir yeteneği var. Bu sebeple Kral Hamdo tarafından peşine düşülüyor, başka zamanlara gitse bile bulunuyor, uğruna herkesin canı alınıyor göz kırpmadan. Lala-Ru, bu dünyanın varlığını devam ettirmesi için gereken tek canlı.

İlk bakışta seyirciyi ters ayakta yakalamak isteyen bir seri gibi dursa da, öte yandan söyleyecek çok sözü olan bir yapım Now and Then, Here and There. Bu cehennem bozması, kaosun hakimiyet sürdüğü, post apokaliptik olmaya ramak kalmış yerin adı Hellywood. Hellywood'un dışında kalan bir dünya da var elbet, ama yok olmak üzere. Dışlanmışların, kendi haline bırakılmışların ve çoğu zaman da asalak muamelesi yapılanların mesken tuttukları bir "dış dünya". Teröristler var kısacası. Bu teröristlerden kurtulmak için 6-12 yaş grubundaki çocukların çoğunluğunu oluşturduğu ordunun başındaysa Hellywood'un kralı Hamdo bulunuyor. Animelerde çoğu zaman seri içine ustalıkla yedirilen "tarihteki isimleri taşlama" hedefi bu seride de başarıyla kotarılıyor. Ari ırk yaratma amaçlı bir diktatörün emrindeki çocukların masumiyetlerini çoktan geride bırakmaları, öldürmeye güdümlü birer canavara dönüşmeleri verilen birkaç eğitimle başarılacak kadar kolay. Cehennemde işler hızlı ilerlemek zorunda ne de olsa.

Çocukların başrolde olduğu ve cinayet, hırsızlık, tecavüz, intihar, işkence gibi büyüklerin karın boşluklarına uyacak öğeleri barındıran Şimdi ve Sonrası, Burası ve Orası temelinde ütopik bir yaşamı anlatıyor olabilir. Bu ütopyadaki Lala-Ru'nun gözlerinden hüzün veya umut çıkarmaksa bizim seçimimiz. Aynı, kafamızı çevirmek veya dosdoğru bakmayı tercih etmek gibi.

forum resmi

Daima, daima
Bir gözüm senin üzerinde

Bu yüzden rahat olsun için
ve bırak düşlere kendini

İçinde yetiştiğimiz bu dünyada
alışığız birbirimizin canını yakmaya

Burası gözlerimizi açtığımız
ve içinde yaşlandığımız dünya

-dae-

Çevirisi için reel'e teşekkürlerimle.

--------------------
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Roronoa Zoro
mesaj Nov 14 2007, 10:27 AM
İleti #2

Hell Dog
Group Icon

Grup: Müdavim
Nereden: Adana
Üye No.: 57

Beni derinden etkileyen bir konusu var....
İzlerken sinir krizleri, üzüntü ve sevinç gibi birçok duyguları yaşattı....
Ustaca hazırlanan bu seriyi izlemeniz tavsiye olunur.... tongue.gif

Eline sağlık daedalus bu güzel tanıtım için....
+Quote Post
reel
mesaj Nov 20 2007, 12:42 AM
İleti #3

Last Night I Dreamt That Somebody Loved Me
Group Icon

Grup: Veteran
Nereden: Wired
Üye No.: 13

Başlangıçta öylesi bir dünyaya Hellywood ismi verilmesiyle "işte bu" diyerek etkisi altına girdiğim ( smile.gif ), ardından faşist bir diktatörü insana nefret ve acıma duygusunu aynı zamanlarda yaşatacak kadar iyi şekillendirilmesiyle vurulduğum bu diziye, ne desem az aslında.

Bir sahnede saf ve deli kuvvetine sahip Shu ile gülümserken, hemen ardından yine aynı delikanlımıza yapılanlarla küplere binebiliyorsunuz. Aslında daedalus, senin de bahsettiğin dizinin az seyirciye ulaşmasının sebebi de bu sanırım. Yani şunu seyredip de sinirlerini bakıma göndermeyecek kaç kişi var ki, bizim Hellywood'umuzda?

Neyse sözün özü, sanırım bu dizi her daim içerilerde bir köşede yerini korumaya devam edecek benim açımdan.
+Quote Post
Hitokiri_Johndoesai
mesaj Feb 7 2008, 03:16 PM
İleti #4

Yeni Üye
*

Grup: Üyeler
Üye No.: 174

Her ne kadar çizimleri itibariyle tatlı bir izlenim yaratsa da, konusu ve karakterleri itibariyle "arıza animeler" sınıfına aldığım bu yapımın kesinlikle çocuklara uygun olmadığını belirtmek isterim. Seyri yer yer zor olabilen bu "Gizli Hazine"yi pek az kişinin keşfetmiş olması üzücü; ama en azından Türkiye'de de izleyip yorum yapan birkaç kişinin olması sevindirici.

Bu ileti Hitokiri_Johndoesai tarafından Feb 7 2008, 03:17 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
hasta
mesaj Nov 10 2008, 06:59 PM
İleti #5

Dün, bugün, yarın...
Group Icon

Grup: Yönetici
Üye No.: 1

QUOTE(reel @ Nov 20 2007, 12:42 AM) *

Yani şunu seyredip de sinirlerini bakıma göndermeyecek kaç kişi var ki, bizim Hellywood'umuzda?

Şahsen ben gönderecek bir yer arıyorum bakım için flaugh.gif Seriye başlarken göze şirin gelen çizgileri dışında hiçbir bilgim yoktu. Meğer o şirin çizim tarzı serinin maskesiymiş. Çocuksu görüntüsünün altından sinirlerinizi altüst edecek ağırlıkta bir dram çıkıyor.

Megalomanlığın zirvesi Hamdo karakterinden daha iyi tasvir edilemez herhalde. Hellywood isminin seçimiyle açıkça hedef gösteren seri, petrol yerine de simgesel olarak suyu kullanarak hedefi iyice parmaklıyor. Politik bir hiciv var ortada, hem de çok başarılı.

Bu seri de mutlaka izlenmeli. Yazısı için daedalus'a, çevirisi için ToxicworlD'e teşekkürler cheers.gif

--------------------
Kendimden başka hiçbir eksiğim yok.
+Quote Post
Lautreamont
mesaj Nov 11 2008, 03:33 AM
İleti #6

Üye
**

Üye No.: 2,876

Tavsiyeleriniz üzere indirdim ve izlemeye başladım. Bir çok anime izledim ve hepsini genelde ilk bölümde, bazen de 4-5. bölümlerde bıraktım. Ya çok çocuksu geliyorlar ya da konusu sarmıyor, sıkılıyorum. Şimdilik 2 bölüm izledim, bakalım belki bunu bitirebilirim. O zaman ben de yorumlarımı paylaşırım. Varlığından haberdar ettiğiniz ve güzel analizleriniz için teşekkürler smile.gif

--------------------
forum resmi
+Quote Post
indians
mesaj Oct 10 2010, 09:14 PM
İleti #7

Yeni Üye
*

Üye No.: 8,018

Future boy conan ve laputa castle in the sky yapımlarını izleyen ve bu iki yapımın karışımı olmaya aday olacak kadar benzerlik ve esinlenme taşıdığı iddiasında olan biri olarak izlerken sıkıldığımı itiraf edeyim. Esas kız lana'nın lala olduğunu görüyoruz. Kolyesi de büyük bir tesadüfle boynunda asılı vaziyette. Çok fazla tesadüf tesadüf değildir benim için.
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

- Basit Görünüm Şuan: 20th October 2018 - 06:09 AM