IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

Reply to this topicStart new topic
> "Death Note" (2006-2007), (Tanıtım)
melih
mesaj Jun 7 2007, 06:33 PM
İleti #1

Etkin Üye
Group Icon

Grup: Veteran
Üye No.: 2

forum resmi

37 bölüm hedeflenerek çekimlerine Ekim 2006 tarihinde başlanan Death Note, televizyon ekranlarından Temmuz 2007'ye kadar izleyicilerle buluşmaya devam edecek. Geçtiğimiz yıl içerisinde 2 tane Live-Action filmi de çıkan Death Note 2006-2007 sezonunun tartışmasız en iyi serisi olmaya aday.

Konusunu kaba hatlarıyla çizecek olursak; gökyüzünden düşen bir defter okul birincisi, çalışkan, terbiyeli, iyi aile çocuğu Yagami Light tarafından bulunur. Light defteri karıştırırken bunun bir ölüm defteri olduğunu ve bazı kurallar içerdiğini anlar. Defter ile neler yapabileceğini fark eden Light, tüm suçluları öldürerek dünyayı daha yaşanabilir bir yer haline getirmeye karar verir. Onun karşısına en az kendi kadar zeki L çıkar ve ikili arasındaki satranç maçına benzer mücadele böylece başlamış olur.

forum resmi

ÖLÜM DEFTERİ KURALLARI
  • Bu defterde ismi yazılan insan ölecektir.
  • Bu defterin, eğer yazan kişinin zihninde yeni kayıt girdiği sırada ölecek kişinin siması yoksa bir tesiri olmayacaktır. Bu yüzden, aynı isme sahip olan kişiler yazılan nottan zarar görmezler.
  • Eğer ölecek kişinin ölüm nedeni 40 saniye içinde yazılırsa, bu ölüm nedeni gerçekleşecektir.
  • Eğer ölüm nedeni belirtilmezse, ölecek kişi kalp krizi nedeniyle ölecektir.
  • Ölüm nedeni yazıldıktan sonra, gerekli detaylar takip eden 6 dakika 40 saniye içinde yazılmalıdır.
Yagami Light vs. L

forum resmi

- Yagami Light, tam bir altın çocuk. Derslerinde okul birincisi, kızlar ona fazlasıyla hayran. Bu kadar eksiksiz bir hayat sonucunda kibir vasıfları karakterini ele geçirmiş bir delikanlı. Polis teşkilatında çalışan babasından ve ailesinden gizli olarak kendini, suçlulardan temizleyeceği yeni dünyanın tanrısı olarak görmek istiyor.

- L ise tam zıt bir karakter. Dağınık saçları, her daim çıplak ayakları, tuhaf surat ifadesi ve ağzından bir türlü çıkarmadığı parmağıyla anti-sosyal bir genç. Hatta dış görünüş itibarıyla tam bir "loser". Bunca garipliğine rağmen çözülmesi imkansız olan davaları ustalıkla çözen dünyanın 1 numaralı dedektifi.

Bu iki kahramanımızın da ortak bir noktaları var. İnanılmaz zekaları.
İkisi de birbirlerinin hamlelerini tartarak, aynı bir satranç maçındaki oyuncular gibi sürekli birbirlerine yem atıyorlar. Zaten serinin bana göre de en büyük başarısı, bu ustaca kurulan tuzaklardan ve kahramanlarımızın bu tuzaklardan yine aynı ustalıkla kurtulmalarından kaynaklanıyor.

p.s. Seri hakkında ilginç bir anekdot ise; Shenyang şehrinde sıradan bir defteri ölüm defteri şeklinde değiştirip içine isimler yazan öğrencilerin, öğretmenleri ve arkadaşlarıyla dalga geçmeleri yüzünden Death Note'un mangasının Çin'de yasaklanmış olması. Kaynak: Wikipedia

--------------------
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
baronio
mesaj Jun 7 2007, 07:13 PM
İleti #2

Etkin Üye
Group Icon

Nereden: Away
Üye No.: 3

Anime dünyasına adımımı bu seriyle atacağım. Sanırım son dönemin en sükse yapan ve en popüler serisi. Beni de bu furya cezbediyor. Isınma turunu bu seriyle yapıp daha sonra derinlerine girmek istediğim bir tür anime. smile.gif

Detaylı ve iştah kabartan tanıtım için teşekkürler daedalus. flowers.gif

--------------------
+Quote Post
Roronoa Zoro
mesaj Jun 11 2007, 11:45 AM
İleti #3

Hell Dog
Group Icon

Grup: Müdavim
Nereden: Adana
Üye No.: 57

Dün itibariyle ve fazla vaktimin olmaması nedeniyle ilk 3 bölümü izlemeyi başardım.... tongue.gif
L ortaya çıktığı 2. bölümden itibaren kendine hayran bıraktı....Hani yaf 3 bölüm izledin nereden bu kadar hayran oldun dememek lazım....İlk teorilerinde bu kadar başarıyı yakalamış birisi veya bir anime karakteri beni herzaman cezbeder....

Denildiği gibi yapılan güzel teoriler ve bunlara verilecek her zaman karşı bir teorinin var olması ilgimi fazlasıyla çekti....3 bölüm izlememe rağmen devamını sabırsızlıkla izlemek istiyorum....

İleriki bölümleride izledikten sonra yine karşınızdayım.... smile.gif
+Quote Post
Taurus
mesaj Jun 12 2007, 01:20 PM
İleti #4

Etkin Üye

Grup: Üyeler
Nereden: İstanbul
Üye No.: 72

Anime dünyasına en iyi serilerden birisi olan Death Note ile girdiğim için kendimi şanslı hissediyorum. daedalus'un seri hakkındaki incelemesi de insanı animeyi izlemesi konusunda çok cezbediyor. En azından beni cezbetti. Seriyi türkçe altyazılarla izlemek istediğim için bir yerden sonra artık sabredemedim. Hemen filmi izledim. Her bölüm sonunda olduğu gibi filmi de şok edici bir şekilde bitirdiler. smile.gif

Zaten serinin bana göre de en büyük başarısı, bu ustaca kurulan tuzaklardan ve kahramanlarımızın bu tuzaklardan yine aynı ustalıkla kurtulmalarından kaynaklanıyor.

Senaristlerin ellerinden öpüyorum. Keşke ülkemize gelip, bizimkilere de yol yordam gösterseler. laugh.gif

Son olarak L 4ever! fool.gif

Bu ileti Taurus tarafından Jun 12 2007, 01:21 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
Animania
mesaj Jun 12 2007, 03:11 PM
İleti #5

Yeni Üye
*

Nereden: Almanya
Üye No.: 74

Mangasi ile basladim ardindan Animeside gelince izlemeye basladim. Live Action ve Mangasini Animesine degismem, cok severdim ama malesef artik sogudum. Heryerde Death Note yazinca/duyunca insana bikkinlik geliyor.

Belki ilerde tekrar izlerim kim bilir... =)

--------------------
forum resmi

Versailles - T Ü R K I Y E
+Quote Post
melih
mesaj Jul 13 2007, 02:04 AM
İleti #6

Etkin Üye
Group Icon

Üye No.: 2

Bir defterin son yaprağı...

Tepeden düşme bir defter ve hayatın zorlukları kendisine fazlasıyla kolay geldiğinden ideallerini bulamamaktan mustarip bir genç. Sevdiği işte çalışamamakla, sevdiği bir iş olduğunu bile bilmeden ömrü tüketmekle geçmiyor mu çoğu kişinin yaşamı? Hayatına bir anlam katma fikri, geleceği için bir hedef bulmak ne kadar değiştirebilir peki bir insanı? Yagami Light'ı değiştireceğinden daha fazla değiştiremezdi sanırım. Nihayet bu dünya kendisi için doya doya yaşayabileceği, tadını çıkarabileceği bir yer haline geliyor bu defter sayesinde. Kimse kaybetmek istemez böylesi bir fırsatı. Üstelik, bu dünyayı dilediğince şekillendirme şansı da eline geçmişken.

Fanı olduğum için değil, inceleme fırsatı bulduğum için de rahatlıkla söyleyebilirim: Geride kalan sezonun tartışmasız en iyi serisi sona erdi. Sadece geçtiğimiz sezonun mu en iyisiydi, yoksa şimdiden gelmiş geçmişler ile aşık atacak kadar büyüdü mü Death Note? Başarılı olan tüm animeler, anime kalıplarını en başından planlı bir şekilde aşmayı kafalarına koymuş, rekabeti görsel sanatların tüm dalları olarak kendilerine çizen yapımlar oluyor. Farkı yoktu Ölüm Defteri'nin de. "Ütopik ama neden olmasın" bir fikir üzerinden giderek tamamen dünyevi sınırlar içerisinde kalan bir polisiye idi en başlarda. Muazzam akıl oyunlarıyla hem katili hem dedektifi sevdirmeyi başardı bizlere. Çünkü her iki karaktere de eşit mesafede durmayı seçti. İzleyicileri kendi ahlak kurallarıyla baş başa bıraktı ve seçimlerini eleştirmedi. Zaman zaman hepimizin içindeki vahşeti Kira ile kana buladı, zaman zaman da ağır basan mantığımızı ve iç sesimizi L ile dile getirdi, adeta şakımamızı sağladı. İsteyenler Kira'yı destekledi, isteyenler L'i, hatta en büyük başarısı her ikisini birden sevdirmesi oldu. Aradaki mücadeleydi bizi büyüleyen. Kimin kazandığı asla ilgimizi çekmedi.

Büyüdü, hızlandı, nefesleri kesti, her seride olabileceği kadar tökezledi, yine toparlandı. Ayağa kalktı, şahlandı ve darma duman ederek bitti. Buna tanık olmak bile kazanç olarak addedilebilir ve artık dünya ikiye ayrılabilir:
Adı Ölüm Defteri'nde olanlar ve henüz o defterden bihaber olanlar.

forum resmi
(İstisnasız herkes eninde sonunda ölecek)

--------------------
+Quote Post
kumkuma
mesaj Jun 9 2008, 07:17 PM
İleti #7

Üye
**

Üye No.: 3,969

Ben iki günde bitirdim heralde bu animeyi. Süperdi ama anime ile mangasının konusu farklıymış sanırım. Filmini izledim. Filmi de animeden farklıydı. Ve konu olarak film derim zaten izleyenler anlayacaktır ne demek istedigimi. Ya spoiler vermeden yorum yapamıyorum. Yorum yapınca da spoilerın manyağını vereceğim olmayacak tongue.gif Ama L yani L derim başka da bir şey demem.

--------------------
Wilson: "That smugness of yours really is an attractive quality."
House: "Thank you. It was either that or get my hair highlighted. Smugness is easier to maintain."

+Quote Post
Marvel
mesaj Jan 3 2009, 11:56 PM
İleti #8

Marvel
**

Üye No.: 5,378

Gerçekten de çok klas bir anime olmakla beraber, bir insana yeterince güç verilirse,
bu gücün kontrolünde ne kadar zorlanacağını da vurgulayan bir başyapıt bence.

Tıkla üstüne, kendin kaşınmış ol. Bir daha tıkla, kaşıntına son ver...
L ölene kadar iyiydi de, o öldükten sonra animeyi izlerken gerçekten de bir şeyler eksik gibi geldi.
Sanki her şey tekdüze devam ediyordu.
+Quote Post
NeOsiris
mesaj Jan 4 2009, 02:46 PM
İleti #9

Üye
**

Üye No.: 2,823

En sevdiğim animedir Death Note. Kira'da en sevdiğim karakteri. Düzene olan nefreti çok iyi temsil eden bir karakterdi Kira. Bitiş şekli sebebiyle hazım sorunları yaşamıştım.

--------------------
Yapayalnız, korkunç iğrençlikleri içinde yapayalnız insanlar sokaklarda koşuşacak; gözleri bir yere dikili, dertlerinden hem kaçıp hem onu içlerinde taşıyarak, ağızları açık, kanatlarını çırpan dil-böcekleriyle önümden yorgun argın geçecekler. O zaman katıla katıla güleceğim; gövdem, düğün çiçekleri ve kasımpatıları gibi açılan ne idüğü belirsiz pis kabuklarla kaplı olsa bile güleceğim. Sırtımı bir duvara dayayıp önümden geçtikleri sırada, 'Biliminiz nerede? Hümanizminiz ne oldu? Düşünen kamış onurunuzdan ne haber?' diye haykıracağım. Jean-Paul Sartre
+Quote Post
RockeT
mesaj Dec 6 2010, 11:50 AM
İleti #10

Etkin Üye

Üye No.: 8,285

L' ile ilgili ayrı bir manga bekliyorum her zaman... Akıllarına mı gelmiyor bilmiyorum. Son 10 bölüm olarak çok uzatmışlardı. Sonlardan sıkıldım. Neyse ki uzatmayıp zamanında bitirmişler.

--------------------
forum resmi
+Quote Post
RockeT
mesaj Dec 25 2010, 04:17 PM
İleti #11

Etkin Üye

Yeni bir haber okudum yada ben yanlış anladım. İkinci Sezonu Çıkmış diyorlar. Olayları L'nin gözünden görüyormuşuz. Death Note: Movie diye geçiyor. confused1.gif

--------------------
forum resmi
+Quote Post
Roronoa Zoro
mesaj Dec 27 2010, 11:30 AM
İleti #12

Hell Dog
Group Icon

Zamanında böyle bir şey duymuştuk ama sonra bir haber alamadık. Olsa güzel olurdu.
+Quote Post
RockeT
mesaj Dec 27 2010, 03:13 PM
İleti #13

Etkin Üye

Roronoa Zoro, Ovası çıkmış. Online sitelerde var.

--------------------
forum resmi
+Quote Post
Roronoa Zoro
mesaj Dec 27 2010, 05:53 PM
İleti #14

Hell Dog
Group Icon

Hadi ya. Hayat düz bir tempoda gidince bazı şeyleri kaçımaya sebep oluyor demekki. fool.gif
+Quote Post
Akuma_Blade
mesaj Jan 2 2011, 02:25 AM
İleti #15

Gundam Meister
Group Icon

Grup: Çevirmen
Nereden: Mecidiyeköy/İstanbul
Üye No.: 3,820

@Rocket
Araştırmadan yazmamanızı öneriyorum

Death Note'un filmleri olduğu doğru. Fakat bunlar Live Action filmler ve seride anlatılan plot'la birebir örtüşmeyen, daha çok alternatif bir kurgu olarak kabul edebileceğimiz bir versiyon. Death Note (ilk film) ve Death Note: The Last Name'de L ile Kira arasındaki düelloyu görüyoruz. L Change The World adlı 3. film ise L'nin gözlerinden anlatılıyor ve onun biyolojik bir saldırıyı durdurma çabası anlatılıyor. Film versiyonlarında seride olan çoğu şey yok bu nedenle tek tek saymayacağım.

Seriden çok sonra çıkan yegane Anime'lerse her biri birer film uzunluğunda olan 2 adet TV özel bölümü olan Death Note : Rewrite adlı özet bölümler. Arada yeni sahneler de içermekle birlikte serinin alternatif bir kurgusu yada devamı değiller.

Bunlar haricinde seride olmayan olayları anlatan yegane materyaller bundan bir hayli uzun zaman önce, Mangaka'nın son Manga cildine ek olarak yazdığı oneshot bir macera (ki bu macera TV serisinden sonra geçen olayları Near'in gözünden anlatır) ve TV serisinde 1-2 cümle ile geçiştirilen Seri Katil BB Araştırması'nı anlatan "Beyond Birthday" adlı bir lightnovel'dir (ki olaylar L ve Misora Naomi'nin gözünden anlatılır)

Kısacası yukarıda kısaca belirttiğim 3 film, 2 adet özet bölümü saymazsak seri gerçek anlamda bitti ve devamı gelmeyecek.

--------------------
Gundam çeviri projesi

forum resmi
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

- Basit Görünüm Şuan: 16th July 2018 - 04:53 AM