IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

5 Sayfa V « < 3 4 5  
Reply to this topicStart new topic
> Başucumuzdaki kitaplar...
Clint Eastwood
mesaj Apr 5 2010, 01:18 PM
İleti #61

Quick on the trigger
Group Icon

Grup: Veteran
Nereden: Somewhere in Time...
Üye No.: 207

forum resmi

ÇIĞRINDAN ÇIKMIŞ ZAMAN

KAÇIŞ YOK!

"Ragle Gumm dünyadaki en önemli kişiydi. Ama bunu öğrenmesine asla izin vermezlerdi."

<<Ragle kurtulması gerektiğini biliyordu. Ama... bindiği taksi şehrin sınırlarını geçemiyordu... her nasılsa otobüs bileti kuyruğu hiç azalmıyordu... ve aslında o otobüs gerçekten var mıydı?

Umutsuz bir hareketle kasabadan ayrılmıştı ve yabancı bir eve sığınmıştı. Belki burada bir anda muazzam bir entrikanın öznesi haline gelmiş olduğu yanılsamasını alt edebilirdi...

Sonra televizyonu açtı. Bir eğitim filmi vardı. Kendisinin nasıl teşhis edileceği hakkındaydı...>>

Philip K. Dick okunmaya değer bir adam gerçekten de. Askerdeyken okuduğum kitabı gerçekten de ilgiye değer. 6.45 yayınlarından 2010 yılında çıkan kitap, paranoyanın ve entrikanın bilimkurguya yedirilmesiyle oluşmuş güzel bir kitap. Başından beri uyandırdığı merak unsurunu kitabın sonuna kadar taşıyan ve dahası bağladığı yerle de belli bir oranda tatmin sağlayan bir konuya sahip.

"Küçük-Yeşil-Adam bir sonraki adımda nerede olacak" adlı gazete yarışmasının tartışmasız gelmiş geçmiş en iyi oyuncusu Ragle Gumm'ın bir gün kazandığı paralara rağmen oyundan çıkmak istemesiyle gelişen olayları anlatıyor.

Yazım dili ise, daha doğrusu çeviri dili zaman zaman zorlayıcı. İki kere okuduğum yerler oldu. Dahası chips'i cips diye çevirmiş çevirmen bir yerde poker masası sahnesi varken. Oil fields'ı yağ tarlaları diye çevirmiş halbuki daha İngilizcesine bakmadan petrol sahası olarak kullanıldığını anlamıştım. Out on a toot, düdük çalmak diye çevirilmiş. "So long" elveda yerine, "çok uzun" denmiş falan. Oturma koltuklu arabalar gibi Türkçe'den uzak lâflar var.

Yine de kurgusuyla okunmayı hak eden tipik bir Philip K. Dick, paranoid-bilimkurgusu. Ama 6.45'in çevirmen seçiminde biraz daha dikkatli olması gerek. Başka bir yayın evi çıkarırsa bunu direk eşe dosta verip, kütüphaneme yenisini koyacağım.

--------------------
KLASİK FUTBOL

Öyküsü olmayan adam, Bufalo çayırındaki rüzgara benzer...

Moon Station Z

Sinema, edebiyat ve müzik üstüne bir blog.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Vigilante
mesaj Aug 19 2010, 04:44 PM
İleti #62

Etkin Üye

Grup: Üyeler
Üye No.: 91

forum resmi

Artık yazmadan edemeyeceğim, Frank Schatzing'in Sürü adlı eserini internetten edindiğim yorumlardan sonra aldım ve şu an elimden düşüremiyorum. Denizlerde yaşanan bir takım anomaliler ve bunları takip eden bir grup bilim adamının ve doğa severin başından geçenleri anlatan kitap tam anlamıyla bir baş yapıt. Kitabın kapağında dev bütçeli bir film gibi yazıyor ancak ben bunu daha da ileri taşımak istiyorum ve dev bütçeli 5 sezonluk bir dizi gibi demek istiyorum çünkü 700 küsür sayfalık bu romanı tek bir filme sığdırabilmek gerçekten imkansız. Karakter analizleri, atmosfer, aksiyon, bilimsel gerçeklikler, herşey mükemmel. Kesinlikle okumalısınız...

--------------------
forum resmi
+Quote Post
winner13
mesaj Jul 4 2013, 05:20 PM
İleti #63

Üye
**

Grup: Üyeler
Üye No.: 3,909

Ruhi Mücerret - Murat menteş
Alper Kamu, Cehennem Çiçeği - Alper Canıgüz
Oğullar ve Rencide Ruhlar - Alper Canıgüz
+Quote Post

5 Sayfa V « < 3 4 5
Reply to this topicStart new topic
3 kullanıcı bu başlığı okuyor (3 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

- Basit Görünüm Şuan: 23rd April 2018 - 01:17 PM