IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

5 Sayfa V < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Başucumuzdaki kitaplar...
ignore
mesaj May 20 2008, 06:29 PM
İleti #31

Üye
**

Grup: Üyeler
Üye No.: 1,409

Hayatımda okuduğum en iyi roman ve en harika şiir/sone kitabı.

forum resmiforum resmi
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
ggecim
mesaj May 20 2008, 06:46 PM
İleti #32

Etkin Üye

Nereden: İstanbul
Üye No.: 479

QUOTE(pospolen @ Jan 20 2008, 02:13 AM) *

forum resmi

İlk ortaokulda 20 sayfa kadar okumuştum. Yaştan mı ne, o zamanlar V.C. Andrews daha çekici gelmişti, sonra bırakmıştım. Lise 1'de ilçe kütüphanesinde dolaşırken tekrar karşılaştım bu kitapla. O zamandan beridir birçok kez okumuşluğum var. Ha, kütüphaneden aldığım kitap hala duruyor flaugh.gif.

Bu kitabı, Trt'nin bir bilgi yarışmasından(sanıyorum bir kelime bir işlemdi) lise yıllarımda kazandım. Bununla birlikte Siyah Madonna, ve hatırlayamadığım birkaç kitap daha birlikteydi. Hayatımın ilk "yarışmadan birşeyler kazanma " terübesiydi (gerçi sonra bir daha da olmadı ama oleyo.gif) ve hemen oturup okumuştum ve çok beğenmiştim. Hala kitaplığımda, açıp bazen bazı bölümlerini tekrar okuyorum.

Asıl bahsetmek istediğim ise, Türkiye'nin gelmiş geçmiş en bilgili yazar ve araştırmacılarından olan Prof.Dr. Yalçın Küçük'ün tüm kitapları; başta ise İsyan 1 ve İsyan 2 (2005) adlı kitaplarının mutlaka okunması gerektiği, başucumuzdan kaldırmamamız gerektiğidir. Kitaplarda, belki sağdan-soldan, kulaktan dolma bilgileri, kanıtlarıyla görebilir, Türkiye Cumhuriyeti'nin üzerinde oynanan oyunlarla ve bu oyunların yaratıcılarıyla, nasıl bir kaos içine sürüklendiğini okuyabilirsiniz. Aynı yazara ait Caligula Saralı Cumhur (2007) ve en son kitabı olan Epilepsi ile Orgazm adlı kitabını şiddetle tavsiye ediyorum. Bazı insanların "bunlar paranoyak yaklaşımlar" diyerek inanmak istemediği konulara açıklık getiren ve birçok iddiasını kanıtlarıyla sunan Prof.Dr. Yalçın Küçük 70 yaşlarında ve hakkında açılmış 50'den fazla dava var.

Tıkla üstüne, kendin kaşınmış ol. Bir daha tıkla, kaşıntına son ver...
Prof. Dr. Yalçın Küçük, İskenderun'a Halep'ten gelip yerleşmiş bir ailenin çocuğudur. Baba tarafından Türkmen, anne tarafından ise Kafkasyalı bir aileye mensuptur. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ndeki öğrencilik hayatı boyunca, Fikir Kulüpleri Federasyonu, ardından Sosyalist Fikir Kulüpleri Federasyonu, Dev-Genç ve Türkiye Halk Kurtuluş Partisi olan Fikir Kulübü Başkanlığı'nı yaptı. Siyasal Bilgiler'i 1960 senesinde birincilikle bitiren Küçük, 27 Mayıs ihtilalinde, büyük öğrenci eylemlerinin başında yeraldı. 60 ihtilalinden sonra Devlet Planlama Teşkilatı'na girdi. Burada bir süre çalıştıktan sonra ABD'ye giderek Yale'de lisans eğitimi aldı. 1966'da ODTÜ'de çalışmaya başladı. 1968-70 yılları arasında Sovyetoloji araştırmalarını kitaplaştırdı. Bu kitaptan dolayı sekiz yıla mahkum edildi.

1970'lerde, İşçi Partisi'nin ikinci kez kuruluşu için çalışmalara katıldı. 1973 yılı sonlarında askere alındı. Kıbrıs Barış Harekatı'na katıldı. 12 Eylül 1980'den sonra ise 1402'liklerden biri olarak üniversiteden uzaklaştırıldı. 1983'te Sultanahmet Cezaevi'ne girdi. 1993'te Süleyman Demirel'in Cumhurbaşkanı olmasını öne sürerek Paris'e gitti. Çeşitli sol dergiler çıkarttı. PKK lideri Abdullah Öcalan'la ilk röportajı gerçekleştirdi. Türkiye'ye 1998'de döndü ve iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. 2000'de tahliye oldu. Son dönemde özellikle Sabetayistler'le ilgili yaptığı çalışmalarla adından sözettirdi.

forum resmi forum resmi forum resmi

Bu ileti ggecim tarafından May 20 2008, 07:10 PM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------
Ömrümüzden bir gün daha geçti,
Dereden akan su ovada esen yel gibi
İki gün var ki dünyada, bence ha var ha yok
Gelmeyen gün bir
geçip giden gün iki
- Ömer Hayyam

+Quote Post
Roronoa Zoro
mesaj Jun 21 2008, 12:29 PM
İleti #33

Hell Dog
Group Icon

Grup: Müdavim
Nereden: Adana
Üye No.: 57

Şu aralar Jack Ensign Addington'un %100 Düşünce Gücü adlı kitabını okuyorum.....

Temel konu Düşünce gücünü kullanarak hayatı öğrenmek....

Bilinç, bilinçaltı, sezgileri temel alan güzel bir kitap....

forum resmi
+Quote Post
carlitos
mesaj Jun 21 2008, 05:26 PM
İleti #34

Etkin Üye

Üye No.: 2,601

Irvin d. Yalom'un neredeyse tüm kitapları başucu kitaplarımdan sayılabilir. Çok şey katıyor bana, hayatıma, görüşüme..

--------------------
.

I got a million different tunes in my heart
And I am ready to show

.
+Quote Post
melisa hülya
mesaj Jul 7 2008, 08:25 AM
İleti #35

Etkin Üye

Üye No.: 3,886

forum resmi

Şiddetin Mitolojisi, Don Kişot Yayınları'ndan sinema severlerin mutlaka okuması gereken bir inceleme. Derleyen: Veysel ATAYMAN. Kitapta başta Stanley KUBRİCK olmak üzere, David Lynch, Martin Scorsese, Tarantino gibi sinemanın tartışmasız büyük ustaları ve şiddet sineması üzerine anlaşılır bir dilde okurken yormayan oldukça bilgilendirici açıklamalar yer alıyor.

--------------------
+Quote Post
personalfable
mesaj Jul 17 2008, 02:37 PM
İleti #36

Üye
**

Üye No.: 2,595

Okumakta geç kaldığımı düşündüğüm bu kitap, başucu kitabım olmakla geçmiş günlerin telafisini sağlama gayretimin göstergesi belki de, yalnızlığın, düş kırıklıklarının, hakikatin yıpratıcılığının, aşkın imkansızlığının ya da mümkünlüğünün bu kadar güzel ve akıcı bir anlatım diliyle ortaya konulması, bünyemdeki okuma isteğini sık sık depreştireceğe benziyor fazla uzatmadan ufak bir alıntıyla kitaptan, bitireyim cümlemi.

forum resmi

"Yaşamak tabiatın en küçük kımıldanışlarını sezerek, hayatın sarsılmaz bir mantık ile akıp gidişini seyrederek yaşamak, herkesten daha çok , daha kuvvetli yaşadığını, bir ana bir ömür kadar çok hayat doldurduğunu bilerek yaşamak…Ve bilhassa bütün bunları anlatacak bir insanın mevcut olduğunu düşünerek , onu bekleyerek yaşamak..”

--------------------

+Quote Post
efrasiyab
mesaj Jul 22 2008, 05:30 PM
İleti #37

Bir daha çal Sam!
**

Üye No.: 2,077

"Kürk Mantolu Madonna" kesinlikle türk edebiyatının başucu kitaplarından. Harika halet-i ruhiye tasvirleri vardı. Bu vesileyle aslında okuduğum ilk Sabahattin Ali romanı olan ve beni usulca "Kürk mantolu Madonna"ya yönlendiren İçimizdeki Şeytan"dan da bahsetmek istedim.

forum resmi

İsteyip istemediğimi doğru dürüst bilmediğim, fakat neticesi aleyhime çıkarsa istemediğimi iddia ettiğim bu nevi söz ve fiillerimin daimi bir mesulünü bulmuştum. Buna içimizdeki şeytan diyordum, müdaafaasını üzerime almaktan korktuğum bütün hareketlerimi ona yüklüyor ve kendi suratıma tüküreceğim yerde, haksızlığa, tesadüfün cilvesine uğramış bir mazlum gibi nefsimi şefkat ve ihtimama layık görüyordum. Halbuki ne şeytanı azizim, ne şeytanı? Bu bizim gururumuzun, salaklığımızın uydurması... İçimizdeki şeytan yok... İçimizde aciz var... Tembellik var... İradesizlik, bilgisizlik ve bunların hepsinden daha korkunç bir şey: hakikatleri görmekten kaçmak itiyadı var...

Kitap şu an elimde olmadığı için, ne yazık ki özgün alıntılar yapamıyorum.

Bu ileti efrasiyab tarafından Jul 22 2008, 05:32 PM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------
GECE adlı hayaletin olduğu,
Bu topraklara yeni vardım
Bu en uçtaki Kuzey Ülkesinden
.
Edgar Allan Poe
+Quote Post
Serkeş
mesaj Jul 22 2008, 05:42 PM
İleti #38

Bi garip adem...

Nereden: Gayya Kuyusundan ...
Üye No.: 4,138

efrasiyab,

"Kürk Mantolu Madonna" ne zamandır yakınımda bir yerlerde okunmayı bekliyor .. Biraz sıcaklardan, biraz da bu aralar sanalla olan "aşırı" münasebetimden dolayı başlayamadım okumaya .. Bu yazıyı gördüğüm iyi oldu .. Sayende kendime bir motivasyon kaynağı bulmuş oldum smile.gif Hemen başlayacağım ..

Bu ileti plansekans tarafından Jul 22 2008, 05:43 PM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------
Her zaman sarhoş olmalı! Her şey bunda: Tek sorun bu! Omuzlarınızı ezen, sizi toprağa doğru çeken zamanın korkunç ağırlığını duymamak için, durmamacasına sarhoş olmalısınız. Ama neyle? Şarapla, şiirle, ya da erdemle, nasıl isterseniz. Ama sarhoş olun. Baudelaire
+Quote Post
efrasiyab
mesaj Jul 22 2008, 07:24 PM
İleti #39

Bir daha çal Sam!
**

Üye No.: 2,077

- Diktatörler Kahrolsun...
- Hürriyet...Hürriyet...
- İstifa Menderes...

Yendi çekingenliğini fırlayıp karşı yakaya geçti Kenan...Biraz ilerisinde kaynaşan kalabalık içindeki Günsel'den ayırmıyordu gözlerini. Buraya gelişindeki tek sorun yitirmemekti onu! Hiç oralı değildi Günsel'se...Kenan var mı yok mu dünyada? Yitirdi gitti işte kendini kalabalığın ortasında. Aranmak değil, bir dönüp baksa ya şu yana...Ben niye yalnızım, niye tek başımayım ben yine?

s.532

forum resmi

"Birgün tek başına" / Vedat Türkali. 18 yaşımdan beri her senede bir gün okuduğum bir diğer türkçe başucu romanımdır. Okumalara doyamadığım bu kitabın, babamın evvelce almış bulunduğu 1977 tarihli 2.baskısının resmini bulabilmek için bayağı uğraştım çünkü yeni basımlarının kapak resmi gözüme çok uygunsuz geldi. Alışkanlık meselesi ne de olsa. Her seferinde farklı bir cümle, paragraf ya da düşünceye takılırım. Son olarak 21.sayfadaki satırlar favorimdir:

"İnsan alemde hayal ettiği müddetçe yaşar." İşte senin afyonların! "İstanbul'u duydum daha bir kere sesinde"...Büyük ozan. Güzel söylemiş. Deli dervişlere döndüm Yahya Kemal dizeleriyle. "Baktık geceden fecre kadar ellerde yıldızlara yükselen kadehler gördük." Peki Nazım? O büsbüyük ozan. Niye ondan dizeler mırıldanmıyorsun? Onu da mı unutturdular iki tokatta? Yasalar böyle ezip kalıba sokar işte. Ne yapalım kalıba sokanların gözü kör olsun!. Amiin!. Bu amin de neredenn çıktı? Kargışa başladık kocakarılar gibi. Amiin! Amiin dua içindir be! Duaya da olur kargışa da. Konya'daki mevlit geldi aklına. "Allah bu kutsal toprakları Komonizm belâsından..." Amiiiin diye bağırmadılar mı? Allah bu ülkeyi kalıplara sokup ezenleri..Amiiin! Tutamadı, gülmeğe başladı birden. Tutmaya çalıştıkça artıyordu gülmesi. Hay allah rezil olacağız. Sinirleri boşalmış güldükçe gülüyordu. Bir tanıdık görse. Taksim'in ortasında kendi kendine gülerek yürüyen bir adam. Delirdi diyecekler...Sebep olanların gözü kör olsun Amiiin! Nasıl atsam kafamdan? Amiiin!.. Taksim anıtına dönüp dönüp, baktı durdu bir süre. Gözleri kör olsun, Amiiin! Gülmüyordu artık. Gülünecek ne var? Kimin gözleri kör olacak? Sen kendi korkaklığını bilinmez kişilere kargış yağdırmakla örtbas edeceğini mi sanıyorsun?

Bu ileti efrasiyab tarafından Jul 22 2008, 07:37 PM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------
GECE adlı hayaletin olduğu,
Bu topraklara yeni vardım
Bu en uçtaki Kuzey Ülkesinden
.
Edgar Allan Poe
+Quote Post
BuRnOut
mesaj Aug 6 2008, 04:08 PM
İleti #40

Edilgen Bir Uyumsuz
Group Icon

Grup: Veteran
Nereden: Düşler Ülkesi.
Üye No.: 8

forum resmi

Ece Temelkuran - İç Kitabı
Everest Yayınları - 120 sf.

Hukuk Fakültesi'nden mezun olmasına rağmen, gazetecilik yapan ve gazetecilik yaparken pek çok araştırma yazısıyla, sadece Türkiye'de değil, Avrupa'da da çeşitli ödüller kazanan Ece Temelkuran'ın İç Kitabı; "iç" ve ve "dış" olgusunu; incelikli, dokunaklı ve vurucu bir şekilde anlatan, muhteşem bir kitap. Bir kadının kırılganlığına ve duygusallığına sahip, bir toplum bilimcinin derin analizlerini aratmayacak çözümlemeler yapan, bir şair ustalığında kelimelerle oynayabilen bambaşka bir yazı formu... Ne düz yazı ne de şiir... İkisinin kusursuz bir karışımı. İnsanın içsel serüvenini dışarıdan da kopmadan anlatan, ama hepsinden önemlisi insanı anlamlandıran bir başucu kitabı. Kitap düğümlerden başlıyor, sonra çözülmelere geçiyor ve nihayetinde de "iç"in merkezine ulaşıyor. Bu süreçte, insan bedeninden, akıldan, çevreden, duygulardan, hatta insanın varoluş sürecinden de bahsediyor. Ama bunların hepsini, o kendine has naif ve özgün yazı diliyle yapıyor. Her hikaye, her ufak satır arası aslında çok önemli ve büyük bir şeye gönderme niteliğinde. Her küçük hikayecik; bir uyanışın, bir farkındalığın, bir içsel serüvenin anahtarları... Hem takip etmesi çok kolay hem de anlaması. Ama bunlar üzerine düşünmeye başladığında, insanı kitaptaki sözcüklerin ve mecazların derinliği kaplıyor. Ece Temelkuran, derin suların usta yüzücüsü gibi. Sert hikayelerin yumuşak anlatıcısı... İç Kitabı da; bir insanın varoluş sürecini, o sarsıntılı ve bitmek bilmez serüveni; naif, masalsı ve neredeyse dokunaklı bir dille anlatıyor. Her düğüm bir bir çözülürken, insanın kendi içindeki düğümlerin de farkına varması ise, kitabın kısa boyuna, sevimli görünüşüne ve çocuksu albenisine kapılanları fena halde sarsacak nitelikte.

Kitaptan bir bölüm:

Kim için? Ne için? Niye bunca kıvranış? Bu soruları yanıtladın. Kimse için değil. Kendin için bile değil bu acı. Hiçbir şey için değil. Kimileri böyle doğuyor. Kimileri böyle oluyor. Öğrenmeden biliyor bir "iç" olduğunu. En başından biliyor bir "iç dil" olduğunu. Bağırsakların, beyin kıvrımlarının, mide asitlerinin, pankreasın bir yerlerinden gelen "büyük bir dil"in olduğunu. Ve çaresizliği bildin böylece. Ne yapsan olmayacağını. O dilin günlere dahil olmayacağını. Kendinin, "bütün" olarak güne dahil olamayacağını gördün.

Her yazdığın kitap, her kurduğun saf cümle, her çaldığın müzik, her kıpırdadığın dans, içine düşen o mucizevi hayalin kötü bir kopyası olacak. Ne yapsan gözlerini çıkarıp bir başkasına veremeyeceksin. Kitapların, cümlelerin, müziğin ve dansın asla yetmeyeceğini, anlatamayacağını kabul edeceksin. Yetineceksin. Bütün insanlığın neden yetindiğini öğreneceksin. Çünkü o saf dile yaklaştığında... Orada hayal edilemeyecek kadar korkunç bir acı var. Senin cehennemini anlatamam sana. Uzaktan gördüğünde onu tanıyacaksın. Hep göreceksin, hep duyacaksın, hiç anlatamayacaksın.

Bu yollardan geçmiş diğerleri gibi...

Ece Temelkuran - İç Kitabı sf. 25/26

--------------------
forum resmi

Zaman, hediye vermez insana
ve doğru diye bir şey yoktur onun kıyısında

+Quote Post
carlitos
mesaj Aug 6 2008, 10:02 PM
İleti #41

Etkin Üye

@ 'BuRnOut'

Kıyı Kitabı da bir o kadar lezzetlidir.

@ efrasiyab

Bir gün Tek Başına uzun ama güzel bir kitaptır. Üniversite 1.sınıftaki türkçe hocam Nalan Göker'in okutmayı pek sevdiği kitaplardandır.

--------------------
.

And I am ready to show

.
+Quote Post
BuRnOut
mesaj Aug 6 2008, 10:52 PM
İleti #42

Edilgen Bir Uyumsuz
Group Icon

QUOTE(carlitos @ Aug 6 2008, 11:02 PM) *

@ 'BuRnOut'

Kıyı Kitabı da bir o kadar lezzetlidir.

Ona da başladım, bitirince onunla da ilgili bir şeyler karalamak farz olacak sanırım. Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita'da okunmak için halihazırda sırasını bekleyenlerden... Aslı Erdoğan'dan sonra, Ece Temelkuran'ın kitapları da ben de aynı etkiyi uyandırdı. En az Aslı Erdoğan'ın Mucizevi Mandarin'i kadar kırılgan ve çarpıcı...

--------------------
forum resmi

+Quote Post
carlitos
mesaj Aug 7 2008, 01:05 AM
İleti #43

Etkin Üye

QUOTE(BuRnOut @ Aug 6 2008, 11:52 PM) *

Ona da başladım, bitirince onunla da ilgili bir şeyler karalamak farz olacak sanırım. Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita'da okunmak için halihazırda sırasını bekleyenlerden... Aslı Erdoğan'dan sonra, Ece Temelkuran'ın kitapları da ben de aynı etkiyi uyandırdı. En az Aslı Erdoğan'ın Mucizevi Mandarin'i kadar kırılgan ve çarpıcı...

Aslı Erdoğan'ı okumadım hiç ve ilk defa sizden duydum. Ece'ye benzer bir tadı varsa -ki sanıyorum öyle- bir deneyeyim ben de. Merak ettim. Mucizevi Mandarin'i okusam önce, olur herhalde?

Bir de Ece Temelkuran'ın Bütün Kadınların Kafası Karışıktır'ı da enteresan bir kitap bu arada. Evimde olsaydım karalardım sizin için bir şeyler ama şu an yapamayacağım.

--------------------
.

And I am ready to show

.
+Quote Post
skyser
mesaj Aug 7 2008, 02:29 AM
İleti #44

Yine yeni yeniden
Group Icon

Grup: Çevirmen
Üye No.: 43

Temelkuran severlere şöyle bir link atıp kaçayım
+Quote Post
BuRnOut
mesaj Aug 7 2008, 02:59 PM
İleti #45

Edilgen Bir Uyumsuz
Group Icon

QUOTE(carlitos @ Aug 7 2008, 02:05 AM) *

QUOTE(BuRnOut @ Aug 6 2008, 11:52 PM) *

Aslı Erdoğan'ı okumadım hiç ve ilk defa sizden duydum. Ece'ye benzer bir tadı varsa -ki sanıyorum öyle- bir deneyeyim ben de. Merak ettim. Mucizevi Mandarin'i okusam önce, olur herhalde?

Bir de Ece Temelkuran'ın Bütün Kadınların Kafası Karışıktır'ı da enteresan bir kitap bu arada. Evimde olsaydım karalardım sizin için bir şeyler ama şu an yapamayacağım.

Tavsiye ederim. Üç kitabını okudum Aslı Erdoğan'ın, içlerinde en sevdiğim kitabı Mucizevi Mandarin'di. Sanıyorum, yazarı tanımak için isabetli bir seçim olacaktır. Çok doğrudan, sert ve etkileyici bir anlatım tarzı var. Herkesçe bilinen, ama pek üzerinde durulmak istenmeyen, üstü örtülmek istenen; hayatın sıradan gerçeklerini çok cesaretli bir şekilde ve doğrudan anlatıyor. Ece Temelkuran, genelde bunları kimi zaman sembolik bir anlatımla yazısına yediriyor. Kimi zaman da naif üslubunun içinde eritiyor. Ama Erdoğan da o yok tabii. O daha çok boşlukları ve kadın-erkek ilişkisi üzerinden bir "iç/dış" mukayesesine giriyor.

Kitaba adını da veren, eski bir Çin efsanesinden alınan kısa bir hikayeyi buraya aktarayım:

Yaşlı ve çirkin bir mandarin, karşılığını parayla ödeyeceği zevk gecesi için olağanüstü güzel, ama taş kalpli bir fahişeye gitmiş. Sabaha karşı, yaşlı adamın uykuya dalmasını fırsat bilen genç kadın, soyguncu dostlarını çağırmış. Ne var ki mandarin, tilki uykusundan fırladığı gibi olanca gücüyle karşı koymaya, dövüşmeye başlamış. Haydutlar hem kalabalık, hem de işinin ehliymiş. Onu kolayca köşeye sıkıştırmışlar. Ancak ne kadar vururlarsa vursunlar, bu zayıf, çirkin bedende yara açılmadığını, can alıcı darbelerin iz bırakmadığını görmüşler. Bıçaklarını, kılıçlarını çekmişler, ama en keskin bıçak, en acımasız kılıç bile mandarine hiçbir şey yapamıyormuş. Sonunda korkup kaçmışlar. Dövüşü izleyen kadın, yaşlı adamın mucizevi gücünden etkilenmiş, bir kez daha, bu sefer aşk adına sevişmek istemiş. Onu hayranlıkla, arzuyla, şefkatle okşamaya başlamış. Gelgelelim güzel kadının her dokunuşunda mandarinin bedeninde yeni bir yara beliriyormuş. Dövüşün, darbelerin, bıçakların, kılıçların açtığı yaralarmış bunlar. İçten bir ilgi ve şefkat görene dek gizli kalmışlar. Sonunda mandarin kanlar içinde kadının kollarına yığılmış, ölmüş.

--------------------
forum resmi

+Quote Post

5 Sayfa V < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

- Basit Görünüm Şuan: 17th October 2018 - 10:12 PM