IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

19 Sayfa V  1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sinema Dünyasından Haberler
don quijote
mesaj Jun 2 2007, 09:20 PM
İleti #1

raskolnikov
Group Icon

Grup: Veteran
Üye No.: 4

The Curious Case of Benjamin Button

David Fincher’ın 2008’de gösterime girmesi beklenen filmi yeni filmi. Başrollerini Brad Pitt, Cate Blanchett’in oynayacağı filmin yardımcı oyuncusu Narnia Günlükleri’nden tanıdığımız Tida Swinton. Öyküyü senaryolaştıran Oskar'lı (1995, Forrest Gump) senarist Eric Roth. The Curious Case of Benjamin Button, F. Scott Fitzgerald’ın 1922 yılındaki çıkarttığı kısa öyküyle aynı adı paylaşıyor. 2006 Ekiminde başlanan çekimlerin 2007 Eylülünde sonlanması bekleniyor.

Filmin prodüksiyon aşamasından önce öyküyü çekmek isteyen birçok yönetmen olmuş. Önce Ron Howard başrolünde John Travolta’yı oynatmak üzere filme almak istemiş, sonra senarist Charlie Kaufman senaryoyu ele almış, 2005 Mayısında David Fincher, Brad Pitt ve Cate Blanchet ile anlaşma sağlayan Warner Bros. olaya noktayı koymuş.

Filmin konusu tam nedir bilemiyorum ama öyküyü internette buldum. Okumadım çok uzun, isteyen varsa aha:The Curious Case of Benjamin Button Tek bildiğim 1860-1920 arasında Baltimore’da geçmesi. Rol için Brad Pitt 50 yaşlarında olacakmış, saçlarını bu yüzden kazıtmış. Bu arada filmin bütçesi 150 milyon dolar civarındaymış, Zodiac’ınki 75 milyon dolardı.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
don quijote
mesaj Jun 11 2007, 09:26 PM
İleti #2

raskolnikov
Group Icon

Üye No.: 4

* Tintin projesi için Steven Spielberg ve Peter Jackson ortaklık kararı aldı. Her iki yönetmen, bilgisayarla tasarlanmış birer bölüm çekecek. Üçlemenin son filmini kimin çekeceği hâlâ belirsiz.

* Micheal Mann, 1930’ların Hollywood’unda geçecek bir film noir’a hazırlanıyor. The Aviator’ün senaristi John Logan ile yazılan hikayede, başroldeki Di Caprio özel bir dedektifi oynayacak. Filmin adı henüz kararlaştırılmamış.

* No Country for Old Men’in Cannes’da gösteriminden sonra Joel ve Ethan Cohen, iki yeni film projesini açıkladı. George Clooney, John Malkovich ve Brad Pitt’in oynayacakları Burn After Reading, CIA üzerine bir komedi, ikincisi A Serious Man, Fargo tarzında bir film noir olacak.

* 1994 yapımı Lisbon Story’nin yönetmeni Win Wenders, Sicilya’nın başkentinde geçecek filmin çalışmalarına başladı. Palermo Story, olgun bir Alman erkek ile genç bir Sicilyalı kadının aşk hikayesini anlatacak.
+Quote Post
sson
mesaj Jun 15 2007, 09:13 PM
İleti #3

I came back and the dead came with me
Group Icon

Grup: Yönetici
Üye No.: 15

Şener Şen "Kabadayı" filmiyle dönüyor.

Yavuz Turgul'un yönetmenlik koltuğuna oturacağı filmde yapımcılığı yine Mine - Ömer Vargı çifti üstlenecek. Şener Şen'in "Ali Osman", Kenan İmirzalıoğlu'nun da "Devran" rollerini oynayacağı filmin teaser'ı sinema salonlarında gösterilmeye başlandı.

İsmail Hacıoğlu, Rasim Öztekin ve Aslı Tandoğan'ın da rol alacağı film, biri eski diğeri yeni iki kabadayının öyküsünü beyazperdeye taşıyacak. Şener Şen filmde 'Ali Osman' adında haksızlığa uğrayanları ve güçsüzleri korumayı racon edinen bir kabadayıyı canlandıracak. Kenan İmirzalıoğlu ise hayranlarının karşısına mafya liderliğini racon edinmiş yeni jenerasyon kabadayısı 'Devran' karakteriyle çıkacak.

Film, uğruna mücadele ettikleri değerler farklı olan bu iki kabadayı arasındaki düşmanlığı ve çekişmeleri anlatacak. Filmin, söylendiği gibi 2007'de vizyona girmesi durumunda Türk sinemalarında yılın en çok izlenen film olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Yavuz Turgul'un geceli gündüzlü üzerinde çalıştığı 'Kabadayı'nın tüm hazırlıkları da bitmek üzere. Ekip Temmuz ayının başında çekimlere başlayacak. Film, İstanbul'un Kadırga, Karagümrük ve Kasımpaşa semtlerinde çekilecek.

Takva 'Altın Elhambra' için yarışıyor.

İspanya'nın güneyindeki Granada kentinde bu yıl ilki düzenlenen "Güneyin Filmleri Festivali"nin resmi yarışma bölümünde, yönetmen Özer Kızıltan'ın "Takva" adlı filmi de yarışıyor.

10 gün sürecek festivalin resmi bölümünde Türkiye, Hindistan, Paraguay, Çin, Tunus, Senegal, Edonezya'nın da aralarında bulunduğu 16 ülkeden 15 film yarışırken, birinciye "Altın Elhambra" ödülü verilecek.

"Takva" yarışmada Türkiye'yi temsil eden tek film.

Festivalde ayrıca Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın bir fotoğraf sergisi de açık tutulacak. Festivalde, 60'a yakın sanatseverlere sunulacak.

--------------------
Too bad we'll never know, if this is a face you could learn to love.
+Quote Post
sson
mesaj Jun 16 2007, 08:39 PM
İleti #4

Group Icon

Indiana Jones yetim kaldı!

1989 yılında “Indiana Jones: Son Macera” adlı filmde, Harrison Ford’un babasını canlandıran 77 yaşındaki Sean Connery, yeni filmde rol almamaya karar verdi.

Steven Spielberg ve ekibiyle aylar süren görüşmelerin ardından olumsuz yanıt veren aktörün, 2005 yılında sinemayı bıraktığını açıkladığı ve bu kararına uymaya devam edeceği ifade edildi.

“Beni emeklilikten koparacak tek şey aslında Indiana Jones filmi olabilirdi” diyen Connery, Steven Spielberg ve George Lucas ile çalışmaktan her zaman mutluluk duyduğunu ifade etti. Harrison Ford’un babasını canlandırmanın da bir onur olduğunu dile getiren ünlü aktör, ancak bütün bunlara rağmen emekliliğe devam etmekte karar kıldığını kaydetti.

Çekimlerine bu ay başlanacak filmde, 65 yaşındaki ünlü aktör Harrison Ford yeniden kamera karşısına geçecek. Oyuncuya, John Hurt, Shia LaBeouf, Cate Blanchett ve Ray Winstone’un eşlik ettiği film, 20 yıl aradan sonra beyazperdeye dönecek.

Yapımcılığını Lucasfilm’in Paramount Pictures adına üstlendiği filmin senaryosunu David Koepp kaleme aldı. Toplam 94 milyon dolara çekilen “Indiana Jones” serisi, 1981 yılında “Kutsal Hazine Avcıları-Raiders of the Lost Ark” adlı yapımla başladı.

Harrison Ford, 1984’te “Indiana Jones: Kamçılı Adam-Indiana Jones and the Temple of Doom”, 1989’da “Indiana Jones: Son Macera-Indiana Jones and the Last Crusade” adlı filmlerde kamera karşısına geçti.

Pacino’ya yaşamboyu başarı ödülü...

“Baba”, “Yaralı Yüz”, “Carlito’nun Yolu”, “Kadın Kokusu”, “Şeytanın Avukatı”, “Ocean’s Thirteen” filmlerindeki unutulmaz oyunculuğuyla sinema dünyasında haklı bir ün kazanan 40 yıllık oyuncu Al Pacino, Amerikan Film Endüstrisi tarafından “Yaşamboyu Onur Ödülü”ne layık görüldü.

Hollywood’daki Kodak Tiyatrosu’nda düzenlenen törende ödülünü alan Oscar ödüllü Al Pacino, başarısının sırrını şöyle açıkladı:

“Çoğu zaman bir nevi hislerime hitap eden şeyleri yapmaya çalıştım. Bazen yaptım bazen yapamadım. Gerçekten hissediğiniz şeyi yapmak tabii eğer yapabilirseniz, ya da yapacak kadar şanslıysanız iyi bir tecrübedir.”

67 yaşındaki ünlü oyuncu, yıl sonuna doğru çekilecek olan ünlü ressam Salvador Dali’yi canlandıracağı filme hazırlanıyor. Al Pacino, 1995’te “Heat” filmiyle başrolünü paylaştığı bir başka usta aktör Robert De Niro ile de “Righteous Kill” adlı filmde buluşacak.

--------------------
+Quote Post
sson
mesaj Jun 18 2007, 02:08 PM
İleti #5

Group Icon

Mahpusta bir film...

Senaryo Yazarları Derneği'nin 2006 Haziran ayında Bayrampaşa ve Paşakapısı tutukevlerinde başlattığı Hayal Kurmak Serbest Film Öyküsü Atölyesi'nde, tutukluların yazdığı öykülerden ilki film oluyor.

Gaye Boralıoğlu, Neşe Şen, Birol Güven, Haluk Ünal, Hüseyin Kuzu'nun öncülüğünde cezaevinde tutuklulara yönelik başlatılan Hayal Kurmak Serbest Film Öyküsü Atölye'si yaklaşık bir senedir devam etmekteydi. On beş kişilik atölyelere bölünen tutuklular on beş ayrı hikâye yazdılar.

Birol Güven’in atölyesinden çıkan ‘‘Bayrampaşa ‘Ben fazla kalmayacağım’’ bir temmuzda çekilmeye başlanıyor. Dünya da ilk kez tutukluların yazdığı, oynadığı ve gene müziklerini tutukluların bestelediği bir film çekilecek. Oldukça zor şartlar altında tamimiyle tutuklular tarafında hazırlanan film Bayrampaşa Cezaevinde çekilecek. Filmde ayrıca Avrupa Yakası dizisinden tanıdığımız Vural Çelik filmin ana karakterlerden birini canlandıracak.

--------------------
+Quote Post
Funkster
mesaj Jun 21 2007, 01:32 AM
İleti #6

Etkin Üye
Group Icon

Üye No.: 6

Önce Stay ile, ardından Stranger Than Fiction ile, sizi bilmem ama benim gönlüme ufaktan taht kurmaya başlayan Marc Forster'in iki yeni ve birbirinden ilginç projesinden haberdar oldum. İlki, Khaled Hosseini'nin romanından, Stay'deki partneri David Benioff'un senaryolaştırdığı The Kite Runner isimli tamamlanmış film.. Amerika'da yaşayan Amir'in Afganistan'a geri dönüp, savaştan etkilenen çocukluk arkadaşına yardım etmesi üzerine müthiş bir konusu var. Filmde birkaç ufak rol dışında hiç Amerikalı oyuncu bulunmuyor. Muhtemelen 2008'in ilk ayları gösterime girecek.

forum resmi

Bir diğer proje daha feci.. Forster, 22. James Bond filmini yönetecek. Başrolde yine ahalinin çok tartıştığı, ama benim çok sevdiğim bir aktör olan Daniel Craig bulunuyor. Craig'den James Bond olur mu diye tartışıldı uzun süre.. Bence ondan O.J. Simpson bile olur ya neyse. Fakat iş, Craig'in oyunculuğuna laf etmeye kadar gitti. Sanki bir Bond filminin oyunculuğa çok ihtiyacı varmış gibi. Hani Sean Connery'den utanmasam, alemin gördüğü en sıkı James Bond diyeceğim kendisine. Benim gibi bir Bond gıcığına bile zorla sevdirecekler şu ajanı. Forster'dan beklentim Bond bile olsa oldukça yüksek. Filmin gösterimi yine 2008'i bulacak. Forster farklı türler arasında sıçramalar yaparak bir tarz edinmeye çalışıyor anlaşılan. Benim için bir yıldız olma yolunda kendisi. İştahla bekliyoruz..

--------------------
+Quote Post
baronio
mesaj Jun 21 2007, 11:55 PM
İleti #7

Etkin Üye
Group Icon

Nereden: Away
Üye No.: 3

Stranger Than Fiction benim için de bu yılın unutulmazlarından biri oldu. Marc Foster'ı aslında Finding Neverland'den dolayı pek de sevdiğim söylenemezdi ama Stay ve Stranger Than Fiction üst düzey yapımlardı sahiden. The Kite Runner da tadından yenmez bir filme benziyor. Bond için yorum yapamayacağım, zira hiç hazzetmem. Koskoca Sean Connery ve Bond'un elbiseyi en iyi taşıyanı olduğunu, başka da hiçbir elbiseyi dolduramadığını düşündüğüm Pierce Brosnan bile bana bu seriyi sevdirememişken, Layer Cake'de bayıldığım Daniel Craig de yeterli olmadı. Belki Mark Foster'ın sihirli değneği dikkatimizi cezbetmeye yeter.

Bu arada Stranger Than Fiction'ın o muhteşem senaryosunu yazan Zack Heim yeni filmi çekim aşamasındaymış ve bu kez yönetmen koltuğuna kendisi oturmuş. Başrollerini Natalie Portman ve Dustin Hoffman'ın üstlendikleri Fantastik / Komedi filmi Mr. Magorium's Wonder Emporium (2007) yakında gösterime girecekmiş. Heyecanlandım vallahi. smile.gif

--------------------
+Quote Post
Funkster
mesaj Jul 26 2007, 01:33 PM
İleti #8

Etkin Üye
Group Icon

Üye No.: 6

Oscar ödüllü Başkalarının Hayatı filminin oyuncusu Ulrich Mühe yaşamını yitirdi! (26 Temmuz 2007) Son dönemde bir Alman filmi ve onun sessiz oyuncusu bizi derinden etkiledi. Herhalde Ulrich Mühe'nin şaşırtıcı derecede güçlü oyunculuğu olmasa Başkalarının Hayatı bu kadar etkileyici ve unutulmaz bir film olmazdı. Bu nedenle, oyuncunun henüz daha 54 yaşındayken yaşamını kaybetmesine gerçekten çok üzüldük.

Ülkesinde tiyatro ve televizyon oyuncusu olarak tanınan Mühe'nin Nemesis adını taşıyan büyük bir pojede rol alacağını duymuş ve sevinmiştik. Fakat mide kanseri rahatsızlığı bu son derece yetenekli Alman oyuncuyu sinema dünyasından ve sevdiklerinden kopardı. (beyazperde.com)

Haberi görünce şok oldum ve çok üzüldüm. Alman sinemasının çok önemli oyuncularından, son derece başarılı ve karizmatik Mühe için daha ne söylenebilir? Das Leben der Anderen yanında, Amen ve Funny Games'deki performanslarını unutmama imkan yok. Sadece Alman sinemasının değil, onu özellikle Haneke filmleri ile sevmiş ve son dönem Alman yapımlarına hayran kalmış tüm sinemaseverlerin büyük bir kaybı olarak düşünüyorum.

forum resmi

--------------------
+Quote Post
baronio
mesaj Jul 26 2007, 01:39 PM
İleti #9

Etkin Üye
Group Icon

Nereden: Away
Üye No.: 3

Hayretler içerisindeyim. Hiç beklemediğim bir şeydi bu. Bundan önce yaptıkları bir yana, daha sinema dünyası için yapacağı çok şey vardı. Yavaş yavaş dünya onu tanımaya başlamıştı. Çok zamansız oldu bu hakikaten. Çok üzüldüm. sad.gif

--------------------
+Quote Post
Siyanure
mesaj Jul 26 2007, 03:05 PM
İleti #10

orada olmayan adam
Group Icon

Nereden: dark city
Üye No.: 149

Geçtiğimiz günlerde yazdığım Funny Games incelemesi, ve üstüne buradaki sohbetle birlikte kendisini iyice kendime yakın hissettiğim zamanda gelen ölüm haberi beni çok üzdü. Masaüstümde bile Funny Games'deki yüz ifadelerini birleştirerek yaptığım resim, Mühe'nin yüzü vardı. Mimikleriyle, ifadesiyle hislerini çok rahat anlatabilen gerçek bir sinema oyuncusuydu Mühe. Alman ve Dünya Sineması ve her şeyden önce sinemaseverler için büyük kayıp.
+Quote Post
Bob le Flambeur
mesaj Jul 26 2007, 05:32 PM
İleti #11

Kumarbaz Bob
Group Icon

Üye No.: 24

Özellikle Das Leben der Anderen'deki performansına hayran kalmıştım. Çok üzücü bir haber.

--------------------
forum resmi
+Quote Post
Mr.Barish
mesaj Jul 28 2007, 12:45 AM
İleti #12

Yeni Üye
*

Grup: Üyeler
Üye No.: 192

Henüz Das Leben der Anderen'i izleme fırsatım olmamıştı, bugün aldım. Zor bir seyir olacak.

--------------------
forum resmi
+Quote Post
Navyblue
mesaj Jul 28 2007, 11:08 PM
İleti #13

Etkin Üye
Group Icon

Grup: Çevirmen
Üye No.: 63

Bu ölüm haberiyle şok geçirenlerden biri de oldum.

Das Leben der Anderen filminin çevirisini yaparken kendisini fark etmiştim. Yüzbaşı (Hauptman) Wiesler karakteri inanılmazdı ve filme damgasını vuran isim de, kanaatimce, yine kendisiydi. Das Leben der Anderen filminden sonra hemen Ulrich Mühe ile ilgili yaptığım araştırma neticesinde kendisine olan saygın daha da artmıştı. Öyle ki bir ara, oynadığı tüm filmlerinin çevirisini yapmayı bile düşünmüştüm.

Başta Alman olmak üzere dünya sineması adına büyük bir kayıp...

Dinince dinlensin.
+Quote Post
Siyanure
mesaj Jul 30 2007, 11:41 AM
İleti #14

orada olmayan adam
Group Icon

Nereden: dark city
Üye No.: 149

İsveç sinemasının efsane yönetmeni 89 yaşında Fårö Adası'ndaki evinde hayatını kaybetmiş. Kızı, ölümünün huzur içinde olduğunu söylemiş.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/6921960.stm

Bize ondan kalan ise The Seventh Seal, Autumn Sonata, Persona ve daha pek çok başyapıt oldu.
+Quote Post
BuRnOut
mesaj Jul 30 2007, 11:45 AM
İleti #15

Edilgen Bir Uyumsuz
Group Icon

Nereden: Düşler Ülkesi.
Üye No.: 8

Anaaaaa ohmy.gif Çok üzüldüm bu habere. sad.gif Bana göre Godard ile birlikte yaşayan en büyük yönetmendi. Allah rahmet eylesin diyecem, ama Tanrı'yla arasının iyi olmadığını biliyorum. Gerçekten çok büyük bir kayıp..

--------------------
forum resmi

Zaman, hediye vermez insana
ve doğru diye bir şey yoktur onun kıyısında

+Quote Post

19 Sayfa V  1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

- Basit Görünüm Şuan: 17th November 2019 - 05:15 AM