IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

Reply to this topicStart new topic
> Gündemdekiler
gündüzdoğanay
mesaj May 16 2014, 10:10 PM
İleti #1

2046 da hiçbir şey değişmez.
Group Icon

Grup: Müdavim
Nereden: Nevy TeAM
Üye No.: 26

İnsan hayatının ucuz olduğu yerden tuhaf düşünceler.

Son soma katliamı da (facia değil) gösterdi ki ülkemizde insan hayatı kadar ucuz bir şey yok. Yapanın yanına kar kalan bir yönetim anlayışıyla tabiri caizse orman kanunlarının geçerli olduğu bir ülkede yaşamaktayız. Bu ülkede o kadar çok olay geçti ki başımızdan artık bu durumu kanıksamış haldeyim. Hafızamı şöyle bir yokladığımda Uğur MUMCU, Prof. Dr. Ahmet Taner KIŞLALI, Sivas'ta yakılarak öldürülen 37 aydın-sanatçı, İstanbul Gazi mahallesinde ve Ümraniye'de öldürülen 17 can, gazeteci Metin GÖKTEPE, Dr. Necip HABLEMİTOĞLU, gazeteci Hrant DİNK, Samsun Toki konutlarında sele kapılıp ölen 9 can, Tuzla tersanelerinde ölen 160'dan fazla can, kameralar önünde kafasına kurşun sıkılarak öldürülen Ethem SARISÜLÜK, Eskişehir'de ara sokakta dövülerek öldürülen Ali İsmail KORKMAZ ve daha niceleri...

Daha niceleri diyerek buraya yazmadığım bir çok can, çoktan aklımızdan çıktı belkide. Bir ülkede ölümler olmaz mı? Mutlaka olur. Bizim ülkemizin istisnasıysa bu ölümlerin bir çoğunda heybetli devletimizin bizzat parmağı olması ya da dolaylı yoldan 8/8 kusurlu olması. İşte içimi acıtan da bu!

Son Soma katliamıyla resmi rakamlarla direk olay 292 can ebediyete intikal etti. Devletin rakamlarının ne kadar güvenilir olduğunu hepimiz biliyoruz! Şimdi bu durumla ilgili devlet büyüklerimizin! açıklamalarına bakacak olursak olay çok sıradan, mesleğin fıtratında, 1800'lerin İngilteresi'nde olan bir durum. O kadarcık! Eee 292 de aslında bir sayı. Biz de hem 3. dünya hem de ortadoğu ülkesi olduğumuzdan bu konuyu ülke olarak fazla uzatmayız...
Görünen bu!

--------------------
İnsanların yanında mutlu değilim,yeterince içersem kayboluyorlar.(Charles Bukowski)
Cennetten kovulan ilk alkolik.
Bir keresinde birine aşık olmuştum. Bir süre sonra orada değildi. (2046)
Felsefe cahili, popüler kültür düşmanı...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Bob le Flambeur
mesaj May 18 2014, 12:33 AM
İleti #2

Kumarbaz Bob
Group Icon

Grup: Yönetici
Üye No.: 24

Pek apolitik bir insan sayılmam ama özellikle 17 aralık sürecinden sonra günümün büyük çoğunluğu haber sitelerini takip ederek, tartışma programlarını izleyerek geçmeye başladı. Ses kayıtlarıydı, yolsuzluk fezlekeleriydi derken başka hiçbir şeye vakit ayıramaz oldum.

Çevremdeki insanlar da aynı şekilde. Seçim süreci sayesinde hayatımız siyaset haline geldi. Ama ortalığa dökülen onca kepazeliğe rağmen 30 mart gecesi ortaya çıkan tablo öyle midemi bulandırdı ki artık gündemi takip etmemeye karar verdim. 1.5 aydır haber bile dinlemiyorum, televizyonu açmıyorum, gazetelerden uzak duruyorum. Akıl sağlığımı korumak için!

Bu hafta ise gündemden uzak kalmak imkansızdı. Beş gündür kalbimiz Soma'da atıyor. Özet? Yüzlerce can kaybı! Sorumluluğu üstlenen herhangi biri? Yok! Hükümetin tepkisi? Başbakan ve müşavirinin acılı vatandaşlara tekme tokat girişmeleri, küfürler, hakaretler... Ne öfkemin boyutlarını, ne de bu ülkeye dair hissettiğim umutsuzluğu ifade edebilecek kelimeleri bulamıyorum artık.

Kendi küçük dünyana çekilerek bir şekilde hayatını sürdürmeye çalışmak, hiçbir şeyi umursamadan ya da bir şeylerin değişebileceğini ummak gibi boş hayallere kapılmadan yaşamak. Görünüşe göre elimizden gelen tek şey bu...

--------------------
forum resmi
+Quote Post
gündüzdoğanay
mesaj May 19 2014, 08:30 PM
İleti #3

Group Icon

Dostum benzer düşüncelere sahibiz. Şimdi yeni bir trend çıkmış. İlk önce odtü'lülerin soma protestosunda duymuştum. Sorgulayan, eleştiren, adalet isteyen, hakkını arayan insanlara karşı provakatör, vatan haini gibi yakıştırmalar yapılmaya başlanmış. Hatta saygıdeğer! polisimiz bile protesto yapan insanları günün anlam ve önemine göre hareket etmeleri için anonslar yapmaya başladılar. Her şeyi bilen ve her şeyin başı olan zat gibi onlarda ileri demokratlıklarını farklı yollarla da göstermeye başladılar hiç gereği yokken. Biz zaten biliyoruz ülkenin halinden ne kadar ileri olduklarını!

--------------------
İnsanların yanında mutlu değilim,yeterince içersem kayboluyorlar.(Charles Bukowski)
+Quote Post
Bob le Flambeur
mesaj May 19 2014, 11:10 PM
İleti #4

Kumarbaz Bob
Group Icon

Hani Lord of the Rings'de bir replik vardır: "Umut bu topraklardan gideli çok oldu."
Bizim de tam anlamıyla halimiz budur. Ve maalesef bizi karanlığın ordularından kurtaracak fantastik kahramanlarımız da yok.

Sinemayı gerçek hayata tercih etmemin bir nedeni de bu herhalde. Filmlerde hep iyiler, gerçek hayatta ise hep kötüler kazanıyor.

--------------------
forum resmi
+Quote Post
Bob le Flambeur
mesaj May 23 2014, 08:44 PM
İleti #5

Kumarbaz Bob
Group Icon

Bir hafta önce gündüzdoğanay'ın ilk iletisinin tepesine kondurduğu başlık:
İnsan hayatının ucuz olduğu yerden tuhaf düşünceler.

Ve bugün ülkenin başbakanının ağzından dökülen -en büyük beddualarla karşılık verilesi- cümleler:
Her ölüm hadisesine tören mi düzenleyeceğiz? Ölmüştür geçmiştir.

İki alıntı birbiriyle ancak bu kadar örtüşebilir! Öyle alıştık ki artık insan hayatının değersizliğine ve yitip giden canların ardından kurulan akıl almaz hoyratlıktaki cümlelere, yazdığımız yorumlar dünün de, bugünün de, yarının da gündemine cuk diye oturuyor maalesef.

--------------------
forum resmi
+Quote Post
gündüzdoğanay
mesaj May 23 2014, 09:50 PM
İleti #6

Group Icon

Offff diyorum. Şu iki gündür canım acayip sıkkın. Bir yanda çocuğuyla çektirdiği fotoğraflarda mutluluğu her halinden belli olan bir babayı görüyorum bir an sonra Cem evinin avlusunda aynı babanın yerde kanlar içinde yatarken hali göz önüme geliyor. Bu iki sahne birbirinden bir türlü ayrılamıyor aklımda. Sanki biri çok kötü şaka ya da bir montaj yapmış gibi geliyor. Ve içimden keşke bunlar bir montaj kötü bir film sahneleri olsa diyorum ama nafile!!! ve sonra yönetici sıfatına bürünmüş insan müsveddeleri ekranlara geliyor. Keşke bu müsveddeler sadece o beyaz camın arkasında olsalardı, gerçekliğimizde bu tür karikatürlere yer olmasaydı diye iç geçiriyorum.
Twitterda Koray Çalışkan'nın mesajını okuyorum.

#Ugurkurt un vefat haberini katilinden duymak...

İşte bu içimi daha çok acıtıyor.
Kızgınım,
Lanetliyorum.

--------------------
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

- Basit Görünüm Şuan: 8th December 2019 - 10:08 AM