IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

Reply to this topicStart new topic
> Upperdog (2009)
kievdeki_adam
mesaj Feb 24 2010, 08:25 PM
İleti #1

Üye
**

Grup: Üyeler
Üye No.: 5,920

IMDB
Upperdog (2009)

Upperdog (2009) PosteriYönetmen: Sara Johnsen
Tür: Comedy / Drama
IMDB Notu: 7.1 / 10 (344 oy)
Oyuncular: Hermann Sabado, Agnieszka Grochowska, Mads Sjøgård Pettersen, Bang Chau, Magnus Bjørnstad

UPPERDOG

Film hakkındaki hiçbir bilgiye bakmıyorum. Bazen, bakınca etkileniyorsunuz. Yazınızı tuhafça etkiliyor bu…

İki çekik gözlü bebek, havaalanında, öylece şaka şamata oynuyor. Onları, aynı fotoğrafı ikiye böler gibi, tam ortadan bir resmi yırtar gibi ayırmışlar. Ablasını hala rüyasında görüyor…

Aslında çok rahat ve bir o kadar da müthiş karmaşık bir hikaye. Ama ben anladım. Sadece, kaleme düşürülmüyor.

İç içe geçmiş acılar…

Ablasının çevresinde dönüyor çekik gözlü bir çocuk… Yıllar sonra, inanın,adeta yüzyıllar sonra… İşte bir sevgili vesilesiyle, karşılaşıyorlar.

Ne olacak? Birini yüzyıl görmesen, sonra tekrar görsen, ne hatırlayabilirsin? Aklının hafızasında ne kalır, peki kalbinin hafızasında?.. Rüyana resim olan o yüz, ne ifade eder? Sana ne anlatır o yüz?..

Belki şunu anlatır: İşte sen, ablasından ayrılmış çocuk; sen işte bu yüzden bu denli pervasız, acımasızsın… İşte bu yüzden, rüyandan haykırarak uyandığında, işte bu yüzden… İşte bu yüzden, böyle acımasız, aldırmasız, pervasız…

(Fakat birazdan, yani öyle ölesiye merak ettim ki, film hakkında bakacağım. O, sarışın, eski asker çocuk kim, buna bakacağım. Ve O’nun, ağabeyi her “hi” deyişinde gülümseyen, O’na son kerteye dek yardım eden bacaksız, o ergen kardeşi kim?.. Bakacağım bunlara birazdan. Lakin hala seyrediyorum. Durdurup, her durduruşumda tümden hayatı durdurup,bunları not alıyorum. Sabırsızca ölüyorum meraktan: O, eski asker çocuğun adı ne? O’na yardım eden sadık kardeşin adı ne? Ölüyorum meraktan… )

Havaalanında, dönüp duruyor pervane gibi bir bebek. Ablasının çevresinde, mum etrafında dönen pervane gibi dönüp duruyor bir bebek. Ateşe aşık pervane gibi… Gülerek, haykırarak gülerek, sonra O’nu,yani ablasını rüyalarına taşıyacak, öylece döneşip duruyor… Onları ayırmıyorlar. Ayrılan, onlara merhametle bakan kalbimizdir. Ayrılıyoruz. İkiye değil.Binlerce parçaya…

“Bilgim yok” dediğimde inanıyor musunuz? Yani bu çağda? Hani, bir isim yazdığında, ayakkabı numarasına kadar çıkan bu çağda?

Filmi, merak edilen yerinde kesmek için… Bir bilgisizliğin ardına sığınarak, hatta kendimi de bu bilgisizliğe inandırarak… Yoksa ben de rüyalarıma taşıyorum. Bir yerde kesmezsem, film gibi gelemiyor bana, rüyalarıma taşınıyor. Hatta işte böyle kessem bile biliyorum; o çekik gözlü bebekleri, tüm ömrümce taşırım, biliyorum. O, ağabeyine yardım eden, eminim çok da ünlü biri olacak çocuğu da; taşırım öyle ben…

Eski bir anlatıcı gibi, hani şeker kağıtlarından masal uyduran, elindeki kağıttan ağıtlar çıkaran; hatırlarsınız,duymuşsunuzdur… İşte öyle bir anlatıcı olmak; hepsi bu. Ve bir yerde kesmek anlatmayı. Gerisini size bırakmak.

Mevcut olan bilgili anlatıcılara, yarım bıraktıklarımı bırakmak. Sonra onların anlatacakları, tanıtacakları; müthiş bir bilgiyle tamamlayacakları… Tamamlanmak üzere bir yazı bırakmak…

Elimin bir ucu kalbimde, bir ucu on parmak klavyede.

Havaalanında dönenip duruyor iki çekik gözlü bebek. Sizin tamamlayacağınız hikâyelerini bekliyorlar. Onlara, sonlarını anlatacağınız hikâyelerini…

(Bu filme nasıl olmuş da “komedi-drama” demişler ki? Acaba "trajedi" kelimesini mi kast ettiler? Magnus Bjørnstad’a da dikkat edin.Eminim O da büyük oyuncu olacak. Tabii Norveç sineması izin verirse.)

İki küçük bebek, dönenip duruyorlar birbirleri çevresinde. Şem ile pervane gibi…

--------------------
adamcağız
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
2 kullanıcı bu başlığı okuyor (2 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

- Basit Görünüm Şuan: 9th December 2019 - 06:28 AM