IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Yedinci Gemi Çevirmenlerinden Son Filmler
Manchester by the Sea Posteri Split Posteri Rogue One Posteri Lion Posteri Fantastic Beasts and Where to Find Them Posteri John Wick: Chapter 2 Posteri Assassin's Creed Posteri

Reply to this topicStart new topic
> Alfred Hitchcock: ROPE
detays
mesaj Mar 15 2009, 07:35 PM
İleti #1

Üye
**

Grup: Üyeler
Nereden: istanbul
Üye No.: 156

Alfred Hitchock'un belkide en yenilikçi ve en farklı filmlerinden biridir.
Aradan bunca zaman geçmesine rağmen hala hayranlıkla izleniyor ve hala taktir ediliyorsa böylesi bir filme ve böylesi bir filmi yaratan ustaya saygı duymamak imkansız.
Büyük ihtimalde bu film bir o kadar yıl sonra yine aynı övgüyü alacağı kesin.

Rope Alfred Hitchock'un ilk renkli filmi olmasının yanı sıra James Steward gibi usta bir oyuncu ile ilk filmi olması özelliğini taşıyor.
Ancak bu filmi bu kadar eşsiz yapan Alfred Hitchock'un kimsenin cesaret edemeyeceği bir deneyime, çekime imza atması olmuştur.

Bu dediğime gelmeden önce kısaca filmin konusu ve temasına bir göz atalım.
Film gerçek bir olaydan yola çıkan tiyatro oyunun uyarlaması.
Filmde Brandon ve Phillip adlı iki genç arkadaşlarını öldürürler.
Ve bunu zevk almak için, sanat için yaparlar.
Onlara göre öldürdükleri arkadaşları yaşamayı hak etmeyen biri idi ve kendileri gibi yaşamayı hak eden kişiler tarafından öldürülmeli idi.

forum resmi

Aslında filmde bundan sonra harika şekilde felsefi ve toplumsal bir eleştiriye imza atıyor.
Zira iki genç Nietzsche'ye gönül vermiş ve onun düşüncesi doğrultusunda aptal, zeki olmayanlar ve basit insanlar yaşamayı hak etmiyordu.
Ve böyle kişiler asla yaşamamalı idi.

Ve sonuçta iki arkadaş cinayeti işleyip, cesedi bir sandığa saklarlar. Ve büyük bir psikopatlık örneği sergileyerek sandığa koydukları cesedin üstünde ölen adamın babası ve nişanlısını çağırarak parti verirler.
Amaç cinayeti bu sadistlik ile süslemek ve cinayetin üstün bir zeka ürünü olduğunu, sanat olduğunu kanıtlamak.
Ve tabii ki tüm bunlar ışığında bunlardan büyük haz alma amacı.

Filmde bu fikrin fikir babası olan arkadaşları Rupert ile girdikleri diyaloglarda “sırada bekleyen ve sizi uğraştıran sıradan bir kişi”, “sizi sinir eden kapıcı” gibi insanların ölmesi gerektiği yönünde ilerler.
Yani mutlaka ölmesi gereken birileri vardır ve ölmeyi hak eden birileri vardır.

Ancak düşüncede bunları destekleyen Rupert filmin sonunda cesedi görünce birden kanı donar.
Bir yandan savunduğu düşüncelere ihanet etmememe, diğer yanda ise varolan bu vahşeti lanetleme arasında gidip gelir.

Ve düşündüklerinin sadece bir düşünce olduğunu, gerçeğe hiç geçirmek istemediğini ve gerçeğe geçirmenin ne kadar ahlaksız ve korkunç olduğunu dile getirir.

Gelelim en başta bahsettiğim neden bu filmin bu kadar farklı ve eşsiz olduğuna.
Rope'de film kesintisiz bir görüntüye sahip. Yani film makarası bitene kadar kesintisiz şekilde çekimler sürmüş.
Makalar bittiği ve değiştirmek durumunda kalındığı zaman ise usta bir manevra ile kamera oyuncuların sırtı veya ceketine zoomlanarak bu değişimler gizlenmiş.
Yani kısaca tek plan bir çekim olmuş. Ve dar bir odada da çekimler sürdüğü için, çekimler sırasında odadaki eşyaların yerlerini değiştirmek zorunda kalmışlar.
Cesaret edilmesi zor bir olay. Hem yönetmen hemde oyuncular için.
Ama burada Alfred Hitchock'tan söz ediyoruz ve yine ustalığı konuşturarak harika bir iş çıkardığını görüyoruz.

Pek tabii oyuncuların böylesi zor bir işten ustaca sıyrılmasını da göz ardı etmemek lazım.
Filmde çekimler böyle olunca adeta bir tiyatro sahnesi izlemiş hissine kapılıyorsunuz.

forum resmi

Mesela Phillip'in yakalanma korkusu duyup, tedirgin ve telaşlı tavırları sizi her dakika geriyor.
Acaba ne zaman pot kıracak, ne yapacak diye merakla izliyorsunuz.
Ancak arkadaşı Brandon ise tam tersi bir tavırla inanılmaz soğuk kanlı ve rahat tavırları ile geriyor sizi bu sefer.

Bunca ustaca malzemenin bir arada olduğu bir film Rope.
Eğer hala izlemedi iseniz sinema adına ve sanat adına cidden çok şey kaybetmişsiniz demektir.

NOT: Yazımı filmdeki enfes bir sahneyi anlatarak sonlandırmak istedim. Bu yüzden İZLEMEYEN varsa kesinlikle bu noktadan sonra okumasın yazyı.

Ve bu filmde de yine Alfred Hitchcock'un ustalığı ile size derin bir gerilim yaratan bir sahne var.
Kamera üstünde tabak ve örtü olan sandığa kilitlenir. Bu arada filmde diyaloglar devam etmektedir.
Ama siz o an diyaloglardan öte hizmetçi kadının o sandığın üstünü boşaltmasını ve sandığa koyacağı kitapları tek tek taşımasını izlemeye koyulursunuz.
Ve bu sahne dakikalarca sürer.
Sandığın üstünde her bir tabak alındığında içinizden Brandon veya Phillip'in kadına müdahale etmesini bekliyorsunuz ama nafile.

Sandığın üstü tamamen boşaldığında hizmetçi kadın kitapları alıp sandığa koyacağı sırada gerilim doruğa ulaşıyor.
Tam o sırada Brandon hizmetçi kadını durdurup “yarın hallederiz” diyerek hizmetçi kadını durduruyor.
Ve dakikalar içinde yaşadığınız o gerilime ve yaratılan o sahneye hayran kalarak keyifle filmi izlemeye devam ediyoruz.

Açıkçası bugüne kadar izlemiş olduğum en gerilimli ve en ustaca kurgulanmış sahnelerden biridir.

Bu ileti detays tarafından Mar 15 2009, 07:36 PM yeniden düzenlenmiştir.

--------------------
"ilgi duymuyordum.hiçbirşeye ilgi duymuyordum.nasıl kaçabileceğime dair fikrim yoktu.diğerleri yaşamdan tat alıyorlardı hiç olmazsa.benim anlamadığım birşeyi anlamışlardı sanki.bende bir eksiklik vardı belkide..mümkündü..sıksık aşağılık duygusuna kapılırdım.onlardan uzak olmak istiyordum.gidecek yerim yoktu ama..intihar?..tanrım,çaba gerektiriyordu..beş yıl uyumak isterdim ama izin vermezlerdi." (ekmek arası romanından - c.bukowski)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
denmona
mesaj Aug 16 2011, 11:23 PM
İleti #2

Üye
**

Grup: Üyeler
Üye No.: 2,961

ayrıca iki arkadaş katil arasındaki eşcinsel eğilimli ilişki de filmin ayrı bir ilginç ve de cesur tarafıdır bence..çekildiği dönemi gözönüne alırsak,hitchcock seni seviyorum, parlak ve ince zekanı birkez daha burdan selamlarım,her zaman olduğu gibi:)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
2 kullanıcı bu başlığı okuyor (2 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

- Basit Görünüm Şuan: 24th January 2020 - 06:19 PM